Verwachte films in december IZfilm Brother, can you spare me a dime? Kagemusha Derzou Uzula The great dictator Citizen Kane film De droom Desperately seeking Susan Kaos La historia official The kiss of the spider woman The Glenn Miller Story Paul Chevrolet en de ultieme hallucinatie Prizzi's honor Electro Middelburg: (AGEMUSHA tegie: Kurosawa at 21 dec, 20.30 uur Meccano Middelburg: >ERZOU UZULA legie: Kurosawa :on 22 dec, 20.30 uur THE GREAT ÏICTATOR tegie: Charley Chaplin at 21/zon 22 dec, 5.00 uur IROTHER, CAN YOU iPARE ME A DIME? legie: Philippe Mora 1975) Compilatiefilm na 23 dec, 20.30 uur CITIZEN KANE legie: Orson Welles 1941) Cinematheek/ ilmgeschiedenis ia 30 dec, 20.30 uur icènes uit Kagemusha Opnieuw een terugblik op Hollywood, maar nu in samenhang met de crisis in de jaren dertig. Alles stortte in, behalve de droomfabriek, die een grote stroom films uitbraakte. Hollywood gaf waar het publiek om vroeg. De Amerikaanse regisseur Philippe Mora laat zonder commentaar een aan eenschakeling van beelden zien uit de droomfabriek en de harde gevolgen van de crisis. Er zijn fragmenten te zien van Gone with the wind en King Kong en natuurlijk diva's en sterren: Marlène Dietrich, The Marx Brothers, Humphrey Bogart, Chaplin, Mickey Mouse, Gab Calloway, Louis Arm strong, Gary Grant, Vivien Leigh, James Stewart. Kagemusha, ofwel de dubbelganger, speelt in de zestiende eeuw, de tijd dat het vuurwapen in Japan volop in gebruik is. Er is geen centraal gezag en een aantal shoguns streeft naar alleenheerschappij. Als een van deze heren sterft, zorgt het hof voor een dubbelganger, een bedelaar die sprekend de heer weet te imiteren. De dubbelganger moet voor het eigen leger deschijn hoog houden dat hun heer nog leeft -goed voor het moreel- en de vijand angst inboezemen. Een film vol krijgsgeweld en prachtige gewaden, opgenomen met een schildersoog. Kurosawa baseerde zich voor deze film op het gelijknamige boek van de Russische etnoloog Arsenjew. Een Russische geleerde onderneemt met enkele soldaten een expeditie naar Siberië om een nog onbekend gebied in kaart te brengen. Hij ontmoet daar de oude inheemse jager Derzou Uzula, die zich bij hen aansluit. Zijn kennis van de natuur maakt hem al gauw tot een onmisbaar leermeester. Derzou redt een maal het leven van Arsenjew, die zijn waarschuwingen over een nadere sneeuwstorm in de wind had geslagen. Vijf jaar na de expeditie zien de mannen elkaar weer. Derzou doodt dan per ongeluk een tijger, een doodzonde tegen de wetten van de natuur. Als Derzou zijn gezichtsvermogen begint te verliezen, wijt hij dat aan deze daad. Arsenjew voelt het als zijn plicht de jager in zijn huis in de stad op te nemen. Charley Chaplin is zowel kapper in een joods ghetto als de grote dictator Adenoid Hynkel die onverstaan bare redevoeringen via grote microfoons het hele land doorspuugt. Zijn redevoeringen eindigen meestal met het wel verstaanbare .Strafe, Strafe, Strafe...en doen het kappertje ineenkrimpen van angst. Chaplin verbeeldt de machtswaanzin van Hitier schitterend in een handbalsolo met de wereldbol. 42 rnrndecember Met Les enfants du paradis vormt Citizen Kane een hoogtepunt in de filmgeschiedenis in de periode tot de oorlog. De kort geleden overleden Orson Welles vertelde het verhaal van de krantenmagnaat Kane op een voor die tijd nieuwe manier, namelijk via flash backs. Na de dood van de schatrijke magnaat proberen journalisten aan de hand van gesprekken met mensen die met Kane hebben geleefd en gewerkt een beeld te krijgen van zijn leven. Zo draagt Welles steeds meer bouwstenen aan vooreen portret van een invloedrijk en ambitieus man. Joeri Salomin als Arsenjew (Derzou Uzula van Kurosawa) Regie: Pieter Verhoeff. De droom (Fries: de dream) is een film over de Nederlandse Dreyfus-affaire, de Hogerhuis-zaak. Aan het eind van de vorige eeuw werden drie broertjes Hogerhuis in Friesland veroordeeld tot lange gevangenisstraffen, onschuldig. Justitie wilde een voorbeeld stellen om het neemt en eet van de sterk in opkomst zijnde socialisten in te perken. De daders, het ging om een diefstal, waren bij de broers bekend, maar ze zwegen, want het waren socialisten. Peter Tuinman kreeg voor zijn acteerprestaties op de Nederlandse Filmdagen een gouden kalf. De film werd ook met een gouden kalf bekroond voor de beste montage. Regie: Susan Seidelman. Twee vrouwen, meiden, spelen de hoofdrol in deze film van Susan Seidelman. De een is getrouwd en leidt een saai bestaan, de ander is haar tegenpool: ze neemt het leven, zoals het op haar af komt. Het contact tussen Roberta en Suzan ontstaat door een advertentie, waarin Susans enige vriend Jim haar oproept: Desperately seeking Susan. Roberta besluit er op af te gaan. Een frisse komedie. Regie: Gebroeders Taviani. Vijf poëtisch verfilmde verhalen: De andere zoon, Maanziek, De kruik, Gesprek met moeder en Requim. De gebroeders Taviani tekenen niet alleen mooie portretten, maar doen ook veel humor en melancholie in hun film. Regie: Luis Puenzo. Het officiële standpunt is dat in Argentinië geen kwalijke dingen gebeuren tijdens de militaire dictatuur. Een geschiedenislerares, weinig politiek bewust, komt er door vragen van leerlingen, een gemartelde vriendin en een geadopteerde dochter achter wat er werkelijk aan de hand is. Scène uit Mal di luna (Maanziek) een van de vijf 'vertellingen' uit Kaos (gebr. Taviani) Regie: Hector Babenco Een Braziliaanse film met een aardig gegeven. Twee gevangenen delen een cel, de een is politiek activist met duidelijke sporen van marteling, de ander is homosexueel en veroordeeld wegens een zeden delict. In een spannend proces van aantrekken en afstoten, ontstaat er op den duur zelfs warme vriendschap. De gevangenisdirecteur probeert in tussen via de homosexueel gegevens over de medestanders van de activist te krijgen. De twee proberen zich met fantasieën, hét navertellen van oude filmfragmenten -regisseur Babenco monteer de ze in zwart-wit door de film heen- op de been te houden. Madonna in Desperately seeking Susan (Susan Seidel man) Regie: Anthony Mann. Het grootste deel van de film wordt in beslag genomen door optredens van Glenn Miller. Regie: Pim de la Parra. Paul Chevrolet is het pseudoniem van Leopold (Peter Faber), schrijver van misdaadverhalen met privé-detective Scotty als hoofdpersoon. Maar Leopold koestert de wens om onder eigen naam zijn serieuzer manuscript De ultieme hallucinatie uit te brengen. Zijn eigen uitgever ziet niets in dit betoog over de liefde. Leopold komt bij de kleine uitgeverij van Elizabeth terecht, wordt verliefd op haar dochter en daarmee begint een dwaas avontuur. Regie: John Huston. De belangrijkste rollen zijn van Jack Nicholson en Kathleen Turner. Ze zijn eikaars tegenstanders als bedienden van maffia-bazen. Tldecember 43

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1985 | | pagina 23