muziek 32: Derde Zeeuwse Jazzdag Nederlands Studenten Orkest Dubbelconcert Norris en Rini Schilders Oller Yvert De Piek's Proeflokaal met Car Trouble muziek Terry Gerry Blue Murder The Stingrays Jazz op zondag The man they couldn't Jiang Blubber de Bie St. Juttemls Foto: Wlm Riemens Concertzaal Middelburg: DERDE ZEEUWSE JAZZDAG zat 25 jan, 15.00-01.00 uur Concertzaal Middelburg: MEDERLANDS STUDENTEN ORKEST Soliste: mezzo sopraan Yvonne Schiffelers, dirigent \nton Kersjes :at 25 jan, 20.00 uur Razzmatazz Souburg: DUBBELCONCERT MORRIS EN RINI SCHILDERS Folkmuziek vrij 4 jan, 20.30 uur Razzmatazz Souburg: DLLER YVERT rat 25 jan, 20.30 uur De Jazz Aktiviteiten Stichting Zeeland is van plan de Derde Zeeuwse Jazzdag te laten openen door Sint Juttemis, een groep die zo zijn eigen opvattingen heeft over muziek in het algemeen en jazz in het bijzonder. Componist Dies Ie Due schrijft een raamwerk, waarna de groep ermee gaat stoeien totdat er een volwaardig werkstuk uit komt. Het is bij het ter perse gaan van dit blad nog niet zeker of Sint Juttemis ook daadwerkelijk zal spelen. Daarna volgen, ongeveer elk heel uur, nog zeven orkesten, te beginnen met het Seaport Quintet en zangeres EllaRose Mitchell. Dixieland, blues, ballads en bobthema's staan op het repertoire. Voor rhythm blues zorgt Avalanche, een vooral in België optredende groep, die er inmiddels het eerste t.v.-optreden heeft gedaan. Snelle, swingende nummers. L'Escaut Oriental is een kwartet, bestaande uit piano, bas, drums en sax. De muziek wordt softswing genoemd. Een jazzdansgroep uit Vlissingen onder breekt de orkesten in het eerste avonduur voor een show, waarna de Evergreens Big-Band uit Zuid- Beveland een en ander laat horen. Een uit zes mensen bestaande vocale groep wordt begeleid door de 'big band'. Uit Zeeuws-Vlaanderen komt het Pihama Jazzkwartet. Het bestaat al vele jaren en is zich de laatste tijd gaan richten op de 'cool jazz' en dan voornamelijk die van Gerry Mulligan en Chet Baker. De Salt Lake Jazz band, acht muzikanten, spelen een stijl die is te omschrijven als een mengeling van New Orleans-revival en dixieland. Als afsluiting van de derde jazzdag is er een optreden van het jazzorkest Workshop met Greetje Kauffeld. Deze oorspronkelijk uit Middelburg afkomstige zangeres maakte vooral furore bij de grote orkesten in Duitsland. Volgens Willem Duys is zij 'één van de drie grote jazzvertolkers die ons land rijk is.' Het N.S.O. maakt deze maand voor de 34e maal een tournee langs de grotere steden in Nederland. Het negentig studenten sterke orkest, geleid door Anton Kersjes, heeft het openingsstuk-Mogadon van Chiel januari Meijering op het programma staan, het romantische Poème de l'amour en de la mer van Chausson en De Schilderijententoonstelling van Moessorgski-Ravel. Slechts één maand per jaar treedt het N.S.O. op in Nederland. De opbrengst is bestemd voor hulpmid delen voor gehandicapte medestudenten. Rini Schilders speelt al twintig jaar Engelse en Amerikaanse muziek. Hij begon met bluegrass, met de Kentucky Mountainers, daarna bluegrass en folk in Mountain Dew. Met bergen houdt hij iets blijvends. Tussentijds was Rini veel solo aan 't werk, vaak ook in Razzmatazz. Hij zingt 'contemporary' songs. Norris vult de andere helft van de avond met Blues en Amerikaanse folk. Norris leerde van vrienden in Amerika de fijne kneepjes van het folk-en bluesvak. Geleidelijk aan begon hij in verschillende folkclubs op te treden, waar hij vaak folkzangers uit andere landen ontmoette. Zo leerde hij ook folk uit andere landen kennen. Inmiddels heeft Norris op zeer veel plaatsen in de wereld opgetreden, behalve in Souburg. Nog. Christian Oller en Jean Pierre Yvert vormen een trekharmonica spelend duo. Hun muziek is een nieuw geluid, het repertoire hoofdzakelijk eigen werk. Door hun manier van samenspel krijgen de instrumenten een zeer aparte klankkleur. Met ingang van dit jaar stelt De Piek weer maan delijks, op de eerste zaterdag van de maand, het podium beschikbaar aan groepen die er willen optreden. Car Trouble uit Vlissingen is de eerste. De The Stingrays groep is opgericht door enkele exSing Sing Movement mensen. 'Car Trouble dendert als een dolgeworden stoomwals over de snelwegen der popmuziek en neemt middels sfeervolle picknicks langs binnenwegen regelmatig gas terug', aldus Jaap van Boven, die met Peter Snijkers, Martin Veen en Marius Nobel Car Trouble vormt. De proeflokaal concerten zijn gratis. Slechts gewapend met een wasbord, bas, twee akoestische gitaren en vier prachtige stemmen spelen Terry Gerry en de Dayglows sprankelende skifflebilly. Dat is een mix van skiffie en rockabilly. T.v.-kijkers konden al kennis maken met Terry bij een concert van The Tube. Nu doet de viermans- groep vier concerten in Nederland. Deze formatie is voortgekomen uit de Body-art punkband Soviet Sex en opgericht door de jonge schilder Maarten Ploeg. Het is een verfrissende en succesvolle groep: er zijn inmiddels twee cassettes en twee elpees op de markt gebracht en die werden uitstekend ontvangen. Begin dit jaar komt er een nieuwe elpee uit. De uit drie jongens en drie meisjes" bestaande Blue Murder speelt sterk op de zestiger jaren gerichte muziek met duidelijke invloeden varT The Velvet Underground en Amerikaanse West- coast-groepen. De krachtige songs worden intens gespeeld en gezongen. De Londense Stingrays speelt een zeer eigen versie van de onuitroeibare rockabilly. Al acht platen liggen in de winkels en de Muziekkrant OOR waardeerde de laatste LP zelfs met viereneenhalve ster Het bijgaande commentaar: 'Tijd voor echt amuse ment. The Stingrays gaan finaal door het lint en over de rooie tegelijk: entertainment ten top, puttend uit een peilloze bron van krankzinnige ingevingen, maar beheerst tot in de finesses, compleet met de eerste psychedelische rockabilly vioolsolo ter wereld.' Maandelijks treedt de Zeeuwse Band New Orleans Red Beans op in The Cavern, steeds op zondag. De Beans bestaat nog maar kort en legt zich toe op de jazz uit het oude New Orleans, de bakermat van deze muziek. De Beans moet dan ook zo'n tachtig jaar teruggrijpen on deze jazz te doen herklinken: het ene moment rustgevend en speels improviserend op een thema, het andere moment in een opzwepend ritme. De muziek ligt gemakkelijk in het gehoor en is zeer geschikt voor een avondje (middagje) dansen. Volgende optredens van de Beans in The Cavern staan op het programma voor 16 februari, 23 maart en 20 april. Het is een van die Engelse groepen met merkwaardi ge namen die voor een zeer frisse wind zorgen in wat nog altijd popmuziek wordt genoemd, maar voort aan in dit blad jonge muziek zal heten. The man they couldn't hang, The boothill Foot-Tappers, Roddy Radiation The Tearjerkers zijn groepen die in Engeland razendsnel furore maken, maar in Nederland nog nauwelijks bekendheid genieten. Hun muziek wordt gevangen onder de naam .cowpunk. Het is vrolijke muziek die een rage lijkt te worden. Volgens muziekkrant OOR kan een invasie van TMTCH in Europa niet lang op zich laten wachten. Nu zijn dat soort zaken moeilijk te voorspellen. Eerst maar eens zien wat de uitbundige samensmelting van genres als folk, skiffle, pop en rockabilly nu voor muziek oplevert. Dankbaar is het in elk geval wel. Bezoekers van Klomppop'85 kennen Blubberde Bie, een groep die daar op een verrassende manier debuteerde. Sindsdien is de groep enigszins van samenstelling veranderd. Er kwam een nieuwe toetsenist bij en een derde zangeres. Men mag swingende rock- en funknummers verwachten, benevens ballades. flHflHjanuari 33 De Piek Vlissingen: De Piek's Proeflokaal met CAR TROUBLE zat 4 jan, 22.00 uur TERRY GERRY vrij 10 jan, 22.00 uur BLUE MURDER zat 25 jan, 22.00 uur STINGRAYS Engelse Rockabilly band vrij 31 jan, 22.00 uur The Cavern Middelburg: JAZZ OP ZONDAG New Orleans Red Beans zon 19 jan, 14.30 uur 't Beest Goes: THE MAN THEY COULDN'T HANG Cowpunk uit Engeland zat 25 jan, 22.00 uur De Klomp, Ovezande: BLUBBER DE BIE zat 25 jan, 21.00 uur Terry Gerry Foto David Travis The Man They Couldn't Hang

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 18