r/i 34 mm dans Shusaku Dormu Dance Theater Het Folkloristisch Danstheater Koninklijk Ballet van Vlaanderen «Jazz Extension Dance Theater zuidlandtheater terneuzen Schouwburg Middelburg: SHUSAKU DORMU DANCE THEATER don 9 jan, 20.00 uur Prins van Oranje Goes: HET FOLKLORIS TISCH DANS THEATER met seizoenen van jaar en leven vrij 17 jan, 20.00 uur Concertzaal Zierikzee: HET FOLKLORIS TISCH DANS THEATER met Seizoenen van jaar en leven zat 18 jan, 20.00 uur Schouwburg Middelburg: KONINKLIJK BALLET VAN VLAANDEREN don 23 jan, 20.00 uur Shusaku Dormu Dance Theater in Noon of the plant Foto Marco Bakker Noon is inmiddels de derde productie van het doorgaans internationale gezelschap Shusaku Dormu Dance Theater. Normaal gesproken interna tionaal, want voor Noon koos artistiek leider Shusaku Takeuchi vier Nederlandse dansers. Het zeer eigen karakter van het gezelschap is echter gebleven; dans, mime, beweging en muziek worden tot een surrealistisch geheel aaneengeweven. Belangrijk is de levende muziek. Volgens Takeuchi gaat Noon over de avond, de ochtend en de middag van de mens, die respectieve lijk staan voor het onderbewustzijn, de menselijke geschiedenis en de toekomst. Luuk Utrecht komt er in de Volkskrant niet zo uit: 'Er zijn veel momenten die vermoedelijk voor Shusaku wel iets betekenen, maar die voor de niet ingewijde toeschouwer slechts zinloze sierkunst opleveren.' Een van de dansers (voor het eerst laat Shusaku alleen mannen optreden) zegt in het stuk de volgende tekst:'Angst heeft geen kleur. Laten we elkaar stevig omhelzen. Pijn: een trap tegen je kloten... tegen die botte kop van je. Pijn is angst. Het is belangrijk pijn te lijden'. Luuk Utrecht houdt het er op dat de artistieke leider de toeschouwer hiermee een sleutel geeft tot de 'moeilijk toegankelijke' choreografie. 'Mede door het ceremoniële karakter van het bewegingsspel komt het stuk vooral over als een bezweringsritueel voor angst', meent Utrecht. Hoe het ook zij, er zijn intrigerende scènes te zien. Nicole Bliek schrijft in een Brabantse krant (welke kan ik helaas niet meer nagaan): Het Shusaku Dormu Dance Theater heeft dan ook verstand van wat mooi is en hoe dans, muziek en licht tot een perfecte harmonische eenheid gesmeed kunnen worden. Dat is iets zeldzaams in Nederland.' En Luuk Utrecht: 'Een prachtige scène is bijvoor beeld de opening, waarin de dansers op elkaar zijn geklauterd om het mythologische beeld van de centaur (half mens half paard) op te roepen.' Shusaku's werk toont veel verwantschap met de Japanse buto-dans, waarin op grillige manieren met verwrongen lichaamshoudingen wordt bewogen. In Noon krijgt die verwrongenheid nog extra nadruk. Mogelijk heeft dat te maken met de misvormde mensfiguren van de schilder Francis Bacon. Deze schilderijen vormden een inspiratiebron voor Shusa ku. Seizoenen van het jaar en leven is opnieuw een themagericht en theaterachtig programma van Het Folkloristisch Danstheater uit Amsterdam. De vier seizoenen en de daarmee verbonden begrippen jeugd (lente), adolescentie, volwassenheid en ouderdom (winter) vormen het uitgangspunt om vooral Hongaarse, Slowaakse, Bulgaarse en Roe meense dansen in een samenhangend geheel op te voeren. De dansen stammen uit de tijd, waarin 'het leven op het land nog goed is', het geloof nog diepgeworteld en de seksueel aktieve vrouw onbekend. Dus zijn er in maagdelijk wit gestoken meisjes te zien die in sierlijke rijen en kringen optreden en stoere mannen die vaak ritmisch dansen. 'Het begint theatraal aantrekkelijk', schrijft Luuk Utrecht in de Volkskrant, 'met een Slowaakse dans voor vrouwen (choreografie Stefan Nosal), die een dansspel met kleurige linten uitvoeren, zoals bij meiboomdansen in een opgewekte reinigingscere monie rondom een stropop, die het oude jaar voorstelt. Vervolgens laat Nosal mannen hun uitbundige levensenergie demonstreren in een bewegingsspel, waarin dieren worden nagebootst, zoals mekkerende schapen en krachtig springende kikkers. Met deze gymnastisch lenige mimografie slaat Het Folkloritisch Dansensemble de richting in van acrobatische virtuositeit. Uit het oogpunt van theater is dit toe te juichen, ook al blijkt de gevraagde acrobatische behendigheid (nog) niet altijd aanwe zig te zijn.' Isabelle Lanz ervaart de zomer als een te langdurig onderdeel met te weinig spanning. In Trouw schrijft ze: 'Pas als de herfst aanbreekt en charmante Portugese en Franse dansen (van Lou Flagel) worden afgewisseld met Scandinavische boertig heid (van Dagfin Krogdrud) begin ik, paradoxaal genoeg, warm te lopen voor dit programma.' 'En als de vrieskou van de winter het decor in een koele lichtblauwe gloed zet en de eeuwige glimlach van de gezichten geweken is, wordt met een fraaie ingetogen Turks-sji'itischedans (van Ahmed Demir- bag) en een verstilde Hongaarse dans (van Jolli Foltin) eindelijk een theatrale spanning voelbaar.' De uitgeweken R.ussische danser Valery Panov is bezig het Koninklijk Ballet steeds verder op te heffen naar een internationaal niveau. In zijn derde programma van dit seizoen toont hij volgens Conrad van de Weetering in het Algemeen Dagblad onder de titel Panovaria een rijk scala aan solistische topprestaties, terwijl het corps de ballet na de pauze een zeer prille, uiterst muzikale Sacre di printemps danst vol prachtige poëtische beelden.' De korte fragmenten van voor de pauze zijn niet januari allemaal van gelijke kracht, maar technisch worden ze stuk voor stuk met grote vaardigheid op het toneel gezet. Een typisch Russisch element is het beroemde gooi- en smijtwerk, waarbij ballerina's als veertjes de lucht ingaan om daarna in fraaie standen door hun partners te worden opgevangen. Conrad van de Weetering: 'Werkelijk indrukwekkend wordt echter pas het duet uit Don Quichote op muziek van Leon Minkus. Andrea Hall en Ben van Cauwenbergh dansen niet alleen technisch perfect, maar geven daarnaast aan hun bewegingen nog een extra zingende kwaliteit, waardoor de acrobatiek tot dans wordt verheven.' En: 'Nog verder reiken Marina Nicoleou en vooral Mehmet Balkan, die behalve virtuositeit en zang kwaliteit in Harlekinade ook nog een bijzonder humoristisch spel opvoeren. Bij het zien van Mehmet Balkan met zijn onvoorstelbaar hoge sprongen en sterke toneelpersoonlijkheid kun je je enigszins voorstellen welke indruk de beroemde Vaslav Niinski ooit gemaakt moet hebben.' De veertien dansers van deze Amsterdamse groep nemen jazzmuziek als een ruim begrip: ze dansen op Nina Hagen, de Pointer Sisters, Marvin Gayeen Pink Floyd om maar eens wat te noemen. Doel is propaganda te maken voor de jazzdans die in hun ogen een even waardevolle kunstvorm is als klassiek ballet. De dansers kwamen bij elkaar vanuit hun interesse voor deze dansvorm in de hoop dat er uiteindelijk serieuze dansvoorstellingen uit zouden voortvloeien. Jazzdans is in Nederland merkwaardig genoeg nog maar nauwelijks geaccepteerd, dus het betekent dat de subsidies maar heel mondjesmaat zijn. Dat heeft bijvoorbeeld gevolgen voor het aantal repetities; ieder heeft ander werk nodig om te kunnen leven. De groep drijft op enthousiasme en idealisme. De leden zijn balletdocent of free-lance danser. Een aantal maakt ook choreografieën voor de groep. De optredens zijn dan ook professioneel. Marjan Mes van De Stem viel naar aanleiding van het jazzballet in Breda vooral op de 'opvallende fysieke kracht en uitstraling'. Ze schrijft verder: 'Dat jazzballet meer uitdrukkingsmogelijkheden heeft dan het beatballet, dat we vaak op de t.v. zien, bleek vooral uit de werkstukken van Henny Kamerman en uit Left over wine van de Amerikaanse choreograaf Fred Benjamin, bij wiens groep Henny ook heeft opgetreden in Amerika'. Het Limburgs Dagblad vindt de voorstelling vooral uitblinken door de grote variatie aan dansstijlen. Ook dit blad prijst de balletten van Fred Benjamin en artistiek leider Henny Kamerman, nu om de spanning en dynamiek. 'Waarbij de vraag in hoeverre de dansbewegingen aan het jazzballet zijn ontleend, aan het klassieke ballet, de acrobatiek of aan de vrije dansuitdrukking, uiteindelijk minder belangrijk is.' Annick Petit van Het Koninklijk Ballet van Vlaanderen in een dans van Valery Panov Foto J.M. Botteguin JAZZ EXTENSION DANCE THEATER veertien jazzdansers don 29 jan, 20.00 uur Pfififijanuari 35

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 19