meuwe MUZIEK se mm midlandtheater berneuzen Der Kanal The end of august Kindergarten La Gifle film Paris-Texas Liquid sky De dream Desperately seeking Susan Fort Apache Prizzi's honor DESPERATELY (loveniersdoelen /liddelburg: )ER KANAL leg ie: Andrej Wajda li 7 jan. ilmhuis Zuidland 'erneuzen: HE END OF kUGUST eg ie Bob Graham on 16 jan, 20.00 uur (INDERGARTEN egie Jevgeny evtoesjenko on 23 jan, 20.00 uur A GIFLE egie Claude Pinoteau on 30 jan, 20.00 uur Der Kanal, Het kanaal, maakt onderdeel uit van drie films van Andrej Wajda, waarin hij de Poolse situatie na de oorlog van zich af probeert te filmen. Dit is de tweede in de reeks, gemaakt in 1958. In Cannes werd Der Kanal onderscheiden. B.J. Bertina zag deze film in 1976 en vond dat Der Kanal van de drie nog de meeste uitdrukkingskracht had. Het gaat om de laatste strijders in Warschau tegen de Duitsers. Ze proberen zich op een afschuwelijke manier in het ghetto staande te houden, vluchtend in het riolenstelsel onder de in puin geschoten straten. 'Je ziet een beklemmende, tevens sterk gespeelde verzetsfilm, waarin de ondergang in de riolen door Wajda kon worden gereconstrueerd als een Dantes- ke martelgang door een hel van destructie en verval', noteerde Bertina. Een groep mensen gaat met elkaar ten onder. Van de drie mannen die tenslotte via een versperde uitgang het daglicht bereiken, bezwijkt er nog een aan een handgranaat. Dat is teveel voor de overgebleven commandant, die een wanhoopsdaad verricht. Een behoorlijk dosis pathetiek, vindt Bertina, 'maar gegrond door zoveel besef van de meest barre werkelijkheid, dat de gewekte spannin gen verschrikkelijk menselijk overkomen. Nog steeds.' New Orleans, 1900. Edna en Leonce Pontellier arriveren met hun kinderen voor een vakantie aan zee. Leonce is net als hun vrienden, een aristocra tische Creool. Tegen Edna is hij afstandelijk. Zij is vriendelijk tegen de andere vrouwen en moeders, vooral tegen Adele en is ook in hun gezelschap als zij de mooie jonge Robert ontmoet. Hij is erg attent en vleit haar. Op een zondag gaat hij met Edna mee op een ferryboat die hen naar de kerk brengt. Zij voelt zich slap en moet gaan liggen; Leonce is kwaad als zij later dan verwacht terugkomen. De volgende dag is Edna zeer van streek als Robert besluit naar het buitenland te gaan. Ze mist zijn gezelschap en denkt dat ze verliefd op hem is. Zich zeer eenzaam voelend, ontwikkelt ze haar talent om te schilderen en raakt bevriend met de wijze en openhartige Mile. Reisz, een oudere pianiste. Ze shockeert de moederlijke Adele door haar te vertellen dat ze meer in het schilderen is geïnteresseerd dan in haar kinderen. Leonce, geërgerd door het abnormale gedrag van Edna, consulteert een bevriend dokter; deze denkt dat een bezoek van haar vader Edna wel een beetje zal kalmeren. Als Leonce voor zijn werk naar new York vertrekt, leidt Edna's belangstelling voor paarden ertoe dat ze de onstuimige Arobin ontmoet. Vastbesloten om haar eigen leven te leiden, verhuist ze naar een nieuw en kleiner huis waar Arobin haar regelmatig bezoekt en ze een verhouding krijgen. Dan keert plotseling Robert terug en Edna begroet hem in verrukking in de veronderstelling dat ze nu eindelijk samen zijn. Maar de komst van Arobin en Edna's tijdelijke afwezigheid (ze had beloofd bij de bevalling van Edna aanwezig te zijn), zorgen ervoor dat Robert zijn geduld verliest. Als Edna terugkomt, is hij weg. Wederom alleen, loopt ze de zee in.... De aktie van 'Kindergarten' vindt plaats tijdens de Tweede Wereldoorlog. Zelf heeft de regisseur de films als volgt omschreven: hij gaat over een volk in de oorlog, gezien door de ogen van een kind. De hoofdpersonen in deze grotendeels autobiogra fische film, de jonge Zhenya (gespeeld door de Moskouse schooljongen Serezha Gusak) maakt in 1941 een lange reis vanuit Moskou, waar in de buitenwijken hevige gevechten tegen Hitler's troe pen hebben plaatsgevonden. Hij gaat naar de betrekkelijke veiligheid van een dorpje in Siberië waar zijn grootmoeder woont; een reis die men kan zien als een odyssee. In de stampvolle trein, waarin Zhenya het sombere, overbevolkte Moskou verlaat, ontmoet hij verschil lende mensen en leert hij hun deugden en ondeugden kennen. Niet iedereen realiseert zich de tragiek van de situatie maar er hangt een onheilspellende sfeer in de lucht. Al snel neemt het onheil de vorm aan van vliegtuigen met hakenkrui sen die de trein onder schot nemen. In de nabijheid van de dood krijgen zij die de slachting overleven een nieuw gevoel van eenheid. Onder invloed van een ingrijpend drama wordt het gevoel van onderlinge saamhorigheid sterker. De dood van een mede-passagier veroorzaakt eenzelfde soort verdriet als de dood van een familielid. Zhenya beleeft deze ervaringen voordat hij zijn bestemming bereikt. Hij wordt aangevallen door zwarthandela ren vanwege het jatten van een gekookte aardappel, een sterk vermagerde, zwervende oude vrouw deelt haar voedsel met hem en hij ontmoet jonge arbeiders in een munitiefabriek. Uit eigen ervaring leert hij de woede en haat jegens de vijand kennen en tevens het egoïsme en de hoge prijs van medelijden. De jongen begrijpt dat in deze verwarring ieder zijn eigen normen hanteert, maar dat verraad aan het vaderland nooit te rechtvaardigen is. Om de realiteit zo dichtmogelijk te benaderen heeft Jevtoesjenko zoveel mogelijk met amateurs gewerkt. De achttienjarige studente Isabelle (Isabelle Adjani) leeft samen met haar vijftigjarige vader (Lino Ventura), die les geeft op een gymnasium in hun Parijse flat, die al enige tijd door de moeder (annie Girardot) is achtergelaten, ze is er met een nieuwe vriend vandoor naar Australië. Isabelle heeft het felle, impulsieve karakter van haar vader geërfd, wat gekoppeld aan de moeilijke periode waarin deze twee mensen zich bevinden, tot steeds grotere conflicten leidt. Daar komt nog bij dat de vader door de strubbelingen met zijn leerlingen, die meer inspraak eisen, zijn baan kwijtraakt en ontdekt dat zijn nieuwe minnares er geruisloos vandoor is gegaan. De dochter geeft haar studie medicijnen eraan, ze weet toch al helemaal niet wat ze wil en stapt van het ene vriendje naar het andere. De vader weet steeds minder raad met de grillen van zijn wispelturige dochter en dient haar op een gegeven moment een geweldige klap toe (la gifle). Isabelle kan hem die klap niet meer vergeven; ze vlucht uiteindelijk, een nieuwe vriend in haar kielzog meezeulend, naar Engeland, waar haar moeder zich op dat moment bevindt. Dit gegeven uit een alledaagse leven van een Parijse familie is door regisseur Claude Pinoteau tot een uitbundige komedie geworden. Voor het scenario heeft hij de medewerking ingeroepen van Jean-Loup Dabadie, wel de beste scenario-schrijver van Frankrijk genoemd. Er is veel te lachen, toch hangt er over de hele film een waas van melancholie; het onontkoombare proces waarin illusies tegenover elkaar of zichzelf verloren raken; een proces dat zich in alle generaties blijft voltrekken. januari Een man loopt schijnbaar doelgericht door een troosteloze zandwoestijn, de blik op oneindig. Huilende mondharmonicaklanken van Ry Cooder begeleiden zijn eenzame gang. Een scène uit het begin van de film van Wim Wenders, die ongetwijfeld tot de klassieken gaat behoren, ondanks dat het een nogal melodramatische film is. De eerste helft van Paris-Texas is het sterkst. De man is niet tot praten te bewegen. Niet bij een arts, die hem behandelt als hij bij een woestijnpost is ingestort, en aanvankelijk bij zijn broer, die hem vier jaar lang niet heeft gezien. Langzaamaan wordt duidelijk welk drama zich in zijn leven heeft afgespeeld. Hij wordt in het gezin van zijn broer opgenomen en neemt zich voor om wat er destijds is misgelopen in elk geval vooreen deel weer goed te maken. Dat leidt tot dramatische gesprekken tussen hem en een vrouw in een peephouse: hij kan haar zien, maar zij hem niet. Punk-rock, science-fiction en zwarte humor in Liquid sky, wat slang is voor heroine. Tijdens een new wave modeshow landt op het dak van fotomodel Margaret een vliegende schotel. Zonder het te weten- wordt zij het proefkonijn van het wezen dat zich in de schotel schuil houdt. Een Duitse geleerde vermoed* vanaf het begin dat het UFO-wezen iets fataals in zijn schild voert en hij lijkt gelijk te krijgen als de minnaars van Margaret stuk voor stuk hun orgasme niet overleven. Margaret begint te denken dat ze over geheimzinnige krachten beschikt en ze wendt die aan om haar onwelgevallige mensen te elimineren. - Pas later dringt tot haar door dat ze slechts een werktuig is. De droom (Fries: de dream) is een film over de Nederlandse Dreyfus-affaire, de Hogerhuiszaak. Aan het eind van de vorige eeuw werden drie broertjes Hogerhuis in Friesland veroordeeld tot lange gevangenisstraffen, onschuldig. Justitie wilde een voorbeeld stellen om het neemt en eet van de sterk in opkomst zijnde socialisten in te perken. De daders, het ging om een diefstal, waren bij de broers bekend, maar ze zwegen, want het waren socialisten. Peter Tuinman kreeg voor zijn acteerprestaties op de Nederlandse Filmdagen een gouden kalf. De film werd ook met een gouden kalf bekroond voor de beste montage. Paris-Texas Twee vrouwen, meiden, spelen de hoofdrol in deze film van Susan Seidelman. De een is getrouwd en leidt een saai bestaan, de ander is haar tegenpool: ze neemt het leven, zoals het op haar afkomt. Het contact tussen Roberta en Susan ontstaat door een advertentie, waarin Susans enige vriend Jim haar oproept: Desperately seeking Susan. Roberta besluit er op af te gaan. Een frisse komedie. In een overzicht van de filmgeschiedenis is de vertoning van een western, zeker van John Ford, op zijn plaats. Fort Apache kent een sterke rolbezetting: John Wayne, Henry Fonda en Shirley Temple. Fort Apache, een vooruitgeschoven post, wordt onder nieuw commando gesteld van kolonel Thursday. Hij neemt zijn intrek in het fort met zijn dochter Philadelphia, die zich dadelijk sterk aangetrokken voelt tot luitenant Michael (TRourke. Thursday's strenge opvattingen stroken bepaald niet met die van de manschappen en hij komt dan ook regelmatig in aanvaring met kapitein York. De Apachen verlaten het reservaat, maar York weet Cochise ervan te overtuigen dat hij bij terugkeer gerespecteerd zal worden; hij geeft hem zijn woord van eer. Dan blijkt dat Thursday York heeft gebruikt om de indianen in de pan te kunnen hakken. Maar deze slag loopt uit op een smadelijke nederlaag voor het leger. Charley Partanna is de pleegzoon van de oude dom, de familieoudste, van de familie Prizzi. De Prizzi's zijn betrokken bij allerlei lounche zaakjes. Soms nemen ze zelfs huntoevlucht tot huurmoordenaars om iemand uit de weg te ruimen. Charley, een veertiger, is aan dit soort praktijken gewend, maar hij is verbijsterd als blijkt dat Irene, de mooie vrouw op wie hij verliefd is geworden, een door de familie gehuurde moordenaar blijkt te zijn. Niettemin kan hij haar niet loslaten en hij trouwt met haar. Door allerlei verwikkelingen en intriges komt het zover dat Clïarley de opdracht krijgt Irene uit de weg te ruimen. Charley staat voor het blok: wat weegt het zwaarst, zijn trouw aan de familie of zijn liefde voor Irene. Desperately seeking Susan 't Beest Goes: PARIS-TEXAS Regie: Wim Wenders vrij 3 jan, 21.00 uur LIQUID SKY Regie: Slava Tsuker- man vrij 17 jan, 21.00 uur DE DREAM Regie: Pieter Verhoeff vrij 31 jan, 21.00 uur De Klomp, Ovezande: LIQUID SKY Regie: Slava Tsuker- man zon 19 jan, 20.30 uur Meccano Middelburg: SEEKING SUSAN Regie: Susan Seidelman wo 1 t/m zo 5 jan, 19.00 uur FORT APACHE Cinematheek/ filmgeschiedenis Regie: John Ford ma 6 jan, 20.30 uur PRIZZI'S HONOR Regie: John Huston met Jack Nicholson, Kathleen Turner, Angelica Huston ma 6 t/m wo 8, 21.30 uur PflflHjanuari 37

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 20