r NJ as mm ZZ film Andrej Rublev Gone with the wind Oberst Redl Succes is the best revenge film Bellissima Viaggio in Italia Hotel des Amériques Qt- c- Plenty The river Scène uit Andrei Rublev Meccano Middelburg: ANDREJRUBLEV do 16 jan, 20.30 uur vrij 17, za 18 jan, 20.00 zon 19, di 20, wo 21 jan 20.30 uur. GONE WITH THE WIND Cinematheek/ filmgeschiedenis Regie: Victor Fleming ma 13 jan, 20.30 uur di 14 jan, 20.30 uur OBERST REDL do 9 jan, 20.30 uur vrij 10, za 11 jan, 20.00 zon 12, wo 15 jan, 20.30 uur SUCCES IS THE BEST REVENGE do 23 jan, 20.30 uur vrij 24, za 25 jan, 20.00 uur zon 26, wo 29 jan, 20.30 uur De film vertelt het drama van een kunstenaar die onder invloed van de afgrijselijke wereld om zich heen juist niet tot schilderen komt en als monnik daarin niet de hand van God wil herkennen, waardoor hij geen wanden van kloosters en kerken kan versieren. Tot hij, inmiddels bijna een bejaard man, een jonge klokkengieter ontmoet die aan het werk is in opdracht van een wreed grootgrond bezitter. De jongen kreeg de opdracht om een enorme klok te vervaardigen, omdat zijn vader op zijn sterfbed hem het geheim van de zuivere klokketoon had ingefluisterd. Hij werkt als een bezetene, blaft iedereen af en lijkt nooit te slapen. De klok is klaar, het hele kasteel en dorp lopen uit om het gevaarte voor het eerst te horen luiden, ledereen juicht, maar de jongen barst in tranen uit in Rublev's armen. Zijn vader had hem nooit een geheim verraden, hij heeft maar wat gedaan. Zijn klok berust op een leugen. Op dat moment breekt er voor het eerst blijdschap door op het gezicht van Rublev. Eindelijk begrijpt hij de inhoud en de zin van artistiek talent. Deze film van Victor Flemming is een van de beste voorbeelden van een verhaal-op-film vertellen, terwijl het bijna vier uur boeiend blijft. Magaret Mitchell's boek is in feite een stuiverroman over de Amerikaanse burgeroorlog met in het middelpunt een feeksachtige zuidelijke schoonheid, Scarlett O'Hara, prachtig gespeeld door Vivien Leigh waarvoor zij een oscar ontving, evenals trouwens de film, regisseur Flemming, scenarist Howard en vele anderen. De verhalen rond de film zijn net zo legendarisch als de film zelf. Een gigantisch project zoals het maar weinig voorkomt. Naast Vivien Leigh Clark Gable in de hoofdrol. Na het enorme succes van Mephisto (dertien grote filmfestivalprijzen en de Oscar voor de beste buitenlandse film) is de regisseur Istvan Szabo nu terug met een film die veel gelijkenis vertoont met Mephisto: Oberst Redl. Redl was de kolonel die gedreven door ambities een snelle carrière maakte en uiteindelijk op het ministerie van defensie in Wenen terecht kwam, waar aartshertog Franz Ferdinand zich sterk maakte tegen de keizer. Om de discipline van het afgebrokkelde leger te herstellen moest Redl, inmiddels ook hoofd van de inlichtingendienst, een schijnproces organi seren tegen een hoge autoriteit, die zou spioneren voor een vijandelijke mogendheid. En toen- werd Redl het slachtoffer van een va;strik die hij vooreen ander aanlegde. Hem werd tenslotte nog de gunst verleend zelf een einde aan zijn leven te maken. Op het eind van zijn leven is Redl iemand die een schijnidentiteit heeft opgebouwd. Van zijn eenvou dige komaf wil hij niets meer weten, zijn homosexua- liteit verbergt hij, voor collegialiteit en vriendschap is geen plaats bij deze man wiens carrière op de eerste en laatste plaats staat en die zich vasthoudt aan een bijna religieuze verering van De Keizer. De film is een kritisch portret van 'de' Poolse kunstenaar in ballingschap. Michael York speelt de internationale gefêteerde maar in financiële moeilijkheden verkerende theaterregisseur Alex Rodak. Zijn familie wordt vertolkt door Skolimowski's eigen vrouw en zijn beide zoons lanuari (Joanna Sczerbic, Michael Lyndon die meeschreef aan het scenario, en George Skolimowski). Terwijl de in ballingschap levende kunstenaar het al niet gemakkelijk heeft met zijn auto, die maar niet wil starten, met zijn huis dat op instorten staat en verder met iedere toevallige voorbijganger op straat, wordt hij voortdurend gehinderd door de verstoorde relatie met zijn in moeilijkheden verkerende vaderland. De avantgardistische politieke theatershow, die hem ongetwijfeld voor eens en voor altijd van Polen zal vervreemden en hem tot dissident zal maken, krijgt hij met de grootste moeite van de grond. Niet alleen omdat de bank weinig ziet in onbeperkt krediet, maar ook door Rodaks eigen ambivalentie en slordige werkhouding. Door zijn eigen problemen gunt hij zich niet de tijd zich te verdiepen in de niet minder Poolse dilemma's van zijn zestien jaar oude zoon, die uiteindelijk zal kiezen voor terugkeer naar Polen, juist op het moment dat zijn vader de banden met het vaderland definitief verbreekt. Bellissima, Visconti's derde film, is in vele opzichten een buitenbeentje, vooral door de komische, lichté toon. Uitgangspunt was een verhaal van Cesare Zavattini, een belangrijke naam uit de gouden tij<f van het Italiaanse neo-realisme. De sentimentele vertelling komt in het kort neer op de droom van een Romeinse volksvrouw om rijkdom en geluk te bereiken via de filmcarrière van haar kleine dochtertje. Nog net op tijd ontdekt zij dat de glitterwereld van Cinecitta slechts op schone schijn berust en dat men beter zijn integriteit kan bewaren door de armoede waardig te dragen. De filmcarrière van Roberto Rossellini is voor een niet gering deel bepaald door zijn relatie met Ingrid Bergman. Ze trouwden, kregen kinderen en vol gens menig criticus was het verloop van hun relatie vrij nauwkeurig te volgen aan de hand van de films die zij samen maakten, toten met Angst (1954). Toen was de liefde over en ook zo'n beetje de speelfilmcarrière van Rossellini. Viaggio in Italia, in 1954 gemaakt tegen het einde van de vijfjarige verhouding, lijkt qua inhoud inderdaad aan die zienswijze te beantwoorden. Een Brits echtpaar reist naar Napels, waar de man een prachtige villa heeft geërfd. Ze merken dat hun huwelijk weinig inspiratie meer biedt. Daar zouden de reis, het mooie huis en het verblijf tussen de talloze kunstschatten wellicht verandering in kunnen brengen. Maar nee, de Vesuvius vertoont geen aandrang tot een uitbarsting en overheersend zijn de opgravingen van Pompeï. De man zoekt al snel zijn heil op Capri en als hij terugkomt, besluit het stel tot een echtscheiding - niet zonder symboliek: bij een opgraving. Als het echtpaar, na de afspraak over een scheiding, teruggaat naar huis, raakt de auto vast in een processie in Napels, waar een wonder schijnt te gebeuren, want de menigte begint opeens Miracolol, Miracolo! te roepen. Onder de indruk geraakt, besluit het paar de scheiding alsnog geen doorgang te laten vinden. Biarritz, buiten het toeristenseizoen. Een man en een vrouw ontmoeten elkaar bij toeval. Zij leeft in het verleden. Haar gedachten worden overheerst door lit\H \K L-/1T «X'AVU-Rt. W herinneringen aan haar gestorven minnaar. Hij liet haar een groot onbewoonbaar huis na. De man verliest zich in toekomstdromen zonder ook maar iets te doen om ze concreet te maken. Hij woont in een hotel dat verbouwd en verkocht wordt. Zijn moeder en zus drijven het hotel nog wel. Als het heropend wordt, blijkt de vrouw naar Parijs te zijn vertrokken. Op sobere en aangrijpende manier verfilmde Téchiné verschillende vormen van een zaamheid zonder zwaarwichtigheid of pathos. Plenty is oorspronkelijk een toneelstuk van David Hare. Eén van de thema's van dit stuk -en eveneens van de film- is de Engelse klassenmaatschappij, uitgewerkt in de geschiedenis van een Engelse vrouw die tijdens de tweede wereldoorlog als agente in Frankrijk werkt, na de oorlog trouwt met een diplomaat en uiteindelijk gek wordt, omdat zij haar plek niet kan vinden in het leven en vooral die Engelse maatschappij. De structuur van het scenario vertoont enige overeenkomst met De Aanslag van Harry Mulisch. Tegen de achtergrond van beslissen de momenten in de naoorlogse politieke geschiede nis wordt de ontwikkeling van de hoofdpersoon geschetst, die de oorlog en haar liefde in die oorlog maar niet vergeten kan. Het enthousiasme van vlak na de bevrijding, dat alles anders en beter zou worden, verbrokkelt langzaam in de confrontatie met de veerkrachtige restauratie van de machthebbers. Hare beschouwt de Suez-crisis van 1956 als point of no return in de neergang van het Empire; het is het moment dat de hoofdpersoon Susan de schijn ook niet langer op kan houden en in een hysterische scène haar gasten beledigt en zo de loopbaan van haar man breekt. De ontreddering van het after- dinner gezelschap overziend, stelt de diplomaats vrouw voor om maar weer opnieuw aan tafel te gaan en het ritueel te heropenen: There's plenty.... The river zet in scherpe termen de macht van Big Bissiness tegenover de mythe van de vrije boer op zijn eigen land. Daarom wordt de film in Amerika als 'links' beschouwd, terwijl in Europa juist de benadrukking van verbondenheid met de aarde, 0 Hötel des Amériques Meccano Middelburg: BELLISSIMA Cinematheek/ filmgeschiedenis Regie: Luchino Visconti ma 20 jan, 20.30 uur VIAGGIO IN ITALIA Cinematheek/film- geschiedenis Regie: Robert Rossellini ma 27 jan, 20.30 uur di 28 jan, 20.30 uur Electro Middelburg: HÖTEL DES AMERIQUES regie: André Téchine met Catharine Deneu- ve, Patrick Dewaere wo 8 jan, 20.30 uur organisatie: ZVU PLENTY Regie: Fred Schepisi met Meryl Streep, Sting, Tracy Ullman vrij 10, zat 11,ma13en di 14 jan, 20.30 uur THE RIVER Regie: Mark Rydell met Mark Gibson en Sissy Spacek wo 29 jan, 20.30 uur Organisatie: ZVU PHnfljanuari 39

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 21