nieuws SPAANSE AARDE ONDER GLAZUUR f5000,- VAN ANJERFONDS: Hoera, maar nog geen feest RECTIFICATIE DE VIJF BESTE FILMS nieuws GRATIS KUNST LENEN VOOR ABONNEES VAN MOOIE MOEITE PREMIE VOOR JONGEREN BIJ KUNSTABONNEMENT 'MINITHEATER MOET SLUITEN' T Fenomeen Fenomeen van de dertiger jaren. Spaanse Ziel. Gevoed door arme boeren executies oppervlakkige artikelen maanzieke dichters matadors. Wie hield toen niet van haar onzichtbare grandeur - haar moed om de dood zwak en belachelijk te maken. Spanje was groter dan deze wereld. Die trots en die doodsverachting. Kwamen die niet voort uit een zuidelijk onvermogen - vroegen we onszelf later af. Luierend aan een van de goedkope kusten. Bij Sylo in Middelburg is deze maand een boekje verschenen met de titel Spaanse Aarde onder glazuur. Het zijn zeven etsen en zeven gedichten, uitgebracht vijftig jaar na het uitbreken van de Spaanse burgeroorlog. Afgelopen zomer zagen de graficus Richard Beek en de dichter André van der Veeke in het op handen zijnde herdenkingsjaar een aanleiding om een project aan Spanje te wijden. Allebei hebben ze een uitgesproken belangstelling voor de Spaanse cul tuur en geschiedenis. De etsen en de gedichten zijn overigens onafhankelijk van elkaar tot stand gekomen en hebben elkaar alleen zijdelings beïnvloed. De etsen geven een min of meer symbolische terugblik op de jaren van de burgeroorlog. De gedichten omvatten naast een interpretatie van enkele historische gegevens ook hedendaagse impressies. André van der Veeke hierover: 'Het boekje heeft niets uit te staan met een formele herdenking. De etsen en de gedichten zijn autonoom. Ze hebben waarde op zich, los van het thema. Dat neemt niet weg dat het thema belangrijk is. Spanje was het Vietnam van de dertiger jaren, met het verschil dat het ook cultureel meetelde. De mensen zagen in Spanje een toetssteen voor hun opvattingen. De Spaanse ziel heerste tot over de grenzen. Later kreeg je weer een omslag, zoals in het gedicht 'Fenomeen' te lezen is.' Spaanse Aarde onder glazuur is te bestellen door f. 14,90 (inclusief portokosten) over te maken op giro rekening 429.61.49 t.n.v. A.J. van der Veeke, Terneuzen. Behalve het boek is er ook een luxe map te verkrijgen met de originele etsen en de handgeschreven gedichten. Voor inlichtingen hier over kunt u bellen: 01150-96760 of 01180-35455. Het Anjerfonds heeft mooie moeite bedacht met een subsidie van 5.000 gulden. Dit bedrag is bestemd om een deel van het begrotingstekort te dekken voor de twee aanvangsjaren, die, voor elk beginnend blad, de moeilijkste jaren zijn. Het provinciaal bestuur beslist waarschijnlijk in februari over een subsidie van 28 fTfflfebruari Gedicht van Andre van der Veeke uit Spaanse aarde onder glazuur 25.000 gulden ter dekking van het resterende deel van het tekort. Het provinciaal subsidie dekt rond tien procent van de kosten die het uitbrengen van mooie moeite gedurende twee jaar met zich meebrengen. Dus in de aanvangsperiode is het al de bedoeling dat het blad voor negentig procent kostendekkend is, minus natuurlijk de subsidie van het Anjerfonds. Het zal duidelijk zijn dat dit een riskante onderneming is, zeker in een provincie waar pas de laatste jaren cultuur tot de min of meer vanzelfsprekende zaken des levens is gaan behoren. In andere delen van het land zijn subsidies aan uit bladen aanmerkelijk hoger, omdat de overheden van het standpunt uitgaan dat uit-bladen de belangstel ling voor en spreiding van cultuur bevorderen. Dergelijke subsidies ontstaan in een sfeer, waarin cultuur veel meer gemeengoed is. Vandaar, dat mooie moeite het zelf wil redden. Met 2.500 1 abonnees en een flink aantal adverteerders heeft het blad een solide basis om door te gaan. In het januarinummer van mooie moeite is per ongeluk een verkeerde naam geplaatst onder een foto van het Middelburgse kindertheater DODD. De foto is niet gemaakt door Wim Riemens, maar door Ruben Oreel. Waarvan akte. Evenals vorig jaar laat de Stichting Filmtheaters Middelburg de filmbezoekers een keus maken uit de in het vorig jaar vertoonde films. In Meccano en Éts van Richard Beek (Spaanse aarde onder glazuur) Electro waren 187 films te zien. De vijf films die de meeste voorkeurstemmen krijgen, zullen in februari en maart nogmaals worden vertoond. Deelname formulieren zijn in beide theaters verkrijgbaar en kunnen daar ook worden ingeleverd. Tot 15 februari kunnen nog formulieren worden ingeleverd. Om de herinnering wat op te frissen hebben de vrijwilligers van de theaters alle films in alfabetische volgorde op lijsten getikt en die in beide theaters opgehangen. Voor Zeeuws-Vlamingen wordt een abonnement op mooie moeite wel heel aantrekkelijk. Wie zich via de bon op pagina 50 abonneert, krijgt een abonnement op de kunstuitleen van Galerij Bellemans, Ooster straat 11 Axel. Het betekent dat men gedurende een half jaar gratis werkstukken van beeldende kunste naars kan lenen. Het abonnementsgeld bedraagt 5 gulden per maand, zodat u precies dertig gulden* uitspaart; de kosten van een jaarabonnement op mooie moeite. Dit geldt overigens alleen als u de bon^ opstuurt naar de Stichting Kunstpromotie Zeeland, Postbus 303, 4330 AH Middelburg. U krijgt dan een acceptgiro thuis en de stichting verwittigt galerij Bellemans. Jongeren tussen 14 en 25 jaar komen zowel bij de Middelburgse Kunstuitleen als in het BKR-centrum aan de Balans 17 in Middelburg in aanmerking voor een premie van 50 gulden, wanneer ze er een leen- abonnement afsluiten. Een abonnement bij het BKR- centrum, waar dit artikel verder over gaat, kost 75 gulden voor een half jaar. Van dat bedrag wordt 60 gulden weggelegd voor het kooptegoed, zodat er meteen al een kooptegoed ontstaat van 110 gulden, als de premie wordt meegerekend. Het is dus een spaarkoopregeling. Een prettige bijkomstigheid is dat deze regeling ook van toepassing is, wanneer iemand een werkstuk in een andere galerie dan Balans 17 koopt. Het BKR-centrum (tevens galerie Balans 17) treedt dan op als bemiddelaar. De regeling is door de rijksoverheid in het leven geroepen om de markt voor kunstenaars te verruimen. Zo zou een minder grote afhankelijkheid moeten ontstaan van de beeldende kunstenaars regeling, die het Rijk liefstzosnel mogelijkzou willen opheffen. Het geld dat het Rijk van de bezuinigingen op de beeldende kunstenaarsregeling spaart, gaat deels naar de 'marktverruimende' regelingen. Het is dus logisch dat het BKR-centrum, dat tenslotte de belangen van de Zeeuwse kunstenaars in de beeldende kunstenaarsregeling behartigt, op de nieuwe regeling inhaakt. Vanaf het begin stond het voor het BKR-centrum al vast dat de werkgelegen heid voorbeeldende kunstenaars alleen maar gebaat |s bij een zoveel mogelijk naar buiten treden, eneinde de drempels, als ze al bestaan, te slechten. et ministerie van WVC verwacht veel van een •nvestering in de jeugd. Het omgaan met kunst kan niet jong genoeg worden geleerd. De praktijk leert 6ALAN5 T7 bovendien dat wie eenmaal gewend is kunst te waarderen er niet gemakkelijk meer afstand van zal doen. Dan blijkt ook dat kunst huren of kopen een niet zo onbereikbare zaak is als het wel eens lijkt. Het is goed te weten dat er nog andere subsidie regelingen zijn. De provincie geeft 20 procent subsidie op aankoop van werkstukken van maximaal 1000 gulden. De gemeente Middelburg doet daar nog eens 25 procent bij (met een minimum van 50 gulden en een maximum van 500 gulden), als het aangekochte werk van iemand uit de gemeente afkomstig is. Wie een abonnement wil of informatie wenst: het telefoonnummer is 01180-34025 De gemeente Middelburg komt niet tegemoet aan de wens van de Stichting Middelburgs Theater om meer geld uit te trekken voor voorstellingen in het Minitheater aan de Verwerijstraat. 'Dat betekent dat we het theater kunnen sluiten',zegt Jan de Nes,se cretaris van de stichting. De gemeente heeft twee jaar geleden ruwweg anderhalve ton gegeven voor inrichting van de voormalige gymzaal van de school. Vorig jaar en ook in 1986 krijgt dè exploitant, het Middelburgs Theater, 25.000 gulden om ook iets in het theater te doen. De stichting heeft voor dit jaar echter een subsidie gevraagd van bijna 43.000 gulden. Met dat geld zouden er vijftig voorstellingen van amateuristische en professionele podiumkun stenaars kunnen worden gegeven in 1986. 'Als je voorzo'n bedrag het Minitheater kan runnen, dan is dat voor niets', vindt Jan de Nes. De gemeente houdt het wegens financiële krapte echter op 25.000 gulden. Het Middelburgs Theater moet van dat bedrag weer 12.000 gulden terubren- gen aan huurpenningen en energie. Jan de Nes: 'Van wat er overblijft,kan het Middelburgs Theater niet meer doen dan de eigen voorstellingen spelen. Verhuur aan derden is vrijwel onmogelijk, omdat het te duur is. We zouden heel graag met de gemeente over een andere huurovereenkomst praten'. Het BKR-centrum Balans 17 lfebruari 29

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 17