nieuws BOEKENWEEK MIDDELBURG MET TON ANBEEK EN TESSA DE LOO nieuws TERNEUZENS MUSEUM BLIJFT BESCHIKBAAR ALS EXPOSITIERUIMTE THEATERSPEEL- WINKEL SCHRIJVERSAVOND POGING EENHEID TE BRENGEN IN DE POPWERELD SCHILDERVAKANTIE IN LE MARCHON AFBREEKBARE KUNST CONCERTEN IN DE PIEK NOG STEEDS ONMOGELIJK Tessa de Loo Vertegenwoordigers van de Zeeuwse Bibliotheek, Zeeuws Kunstenaarscen trum, Nutsacademie en Boekhandel Fa- noy hebben een werkgroep Literatuur opgericht die de komende tijd nog veel van zich laat horen. De opzet is bijvoor beeld vanaf september elke maand een literaire activiteit te houden. Het vult een leemte op, want op literair gebied is er de laatste tijd zeer weinig gebeurd. De aandacht is vooreerst gericht op de boekenweek, die van 18 tot 28 maart wordt gehouden. Er gebeurt mogelijk meer, maar vast staat dat Ton Anbeek woensdag 18 maart in de Zeeuwse Bibliotheek een lezing geeft over de jonge Reve, Hermans en Mulisch (zie het fragment uit een boek van Ton Anbeek enkele pagina's terug) en dat Tessa de Loo vrijdag 27 maart haar boeken signeert bij Boekhandel Fanoy aan de Nieuwe Burg in Middelburg, van 15.00-17.00 uur. Tessa de Loo is schrijf ster van het boekenweekgeschenk, de novelle Het Rookoffer. Tessa's eerste boek, De meisjes van de Suikerwerkfabriek, werd lovend ontvan gen en haalde een oplage van 50.000 exemplaren. Over haar tweede, Meander, schreef Maarten 't Hart: 'Ik ben vol bewondering voor iemand die zo'n pro fessioneel gecomponeerde en geschre ven roman weet af te leveren. Ik vind Meander een schitterend boek.' In Het Rookoffer beschrijft Tessa de Loo de liefdesgeschiedenis van een lerares en haar leerling, die uiterst tragisch afloopt. Een fragment: Toen Guido Maenhout geboren werd was Barbara zo oud als hij nu was. Daarom deed ze net alsof ze nog sliep toen het matras naast haar opveerde. Ze hoorde zijn benen in zijn broekspijpen glijden, zijn voeten in zijn schoenen, zijn vingers door zijn haar - al die ingehouden heimelijke geluiden sneden door haar ziel. Ze had het gevoel dat de adertjes in haar hoofd knapten, terwijl ze zich inspande om ontspannen te lijken: lippen iets van elkaar, gladde roerloze oogleden, handen onbevangen geopend aan weerszijden van haar gezicht. Hij liep op zijn tenen over het tapijt, draaide zich met da deurknop in de hand om. Door haar wimpers zag ze nog eenmaal zijn gezicht, zich terugtrekkend, mijlenver al weg, de wenkbrauwen die boven de neuswortel in een nauwelijks zichtbare knik naar bene den in elkaar overliepen en over twintig jaar waarschijnlijk in een bedenkelijke frons over het bedrog van de wereld zouden zijn veranderd. Achterwaarts glipte hij weg door de deuropening, alsof iemand hem aan zijn rugpand trok. Het Terneuzens Museum geeft bij aan- houdelijk bellen geen gehoor. Zou het al gesloten zijn? Een telefoontje naar de culturele dienst van de gemeente Terneu ien leert dat het museum nog steeds open is. 'De lijn zal bezet zijn door de VVV die ook in dat gebouw zit. Het is het beste om de VVV te bellen.' Het Terneuzens Museum finctioneert niet goed en daarom heeft het dagelijks bestuur van de gemeente besloten de subsidiëring stop te zetten. Tot groot verdriet van de Terneuzense beeldende kunstenaars die een (van de weinige) expositieruimten verloren zien gaan. Zo ver komt het niet, zegt althans de cultuurwethouder Van Walraven. 'Die ruimte is niet verloren, het gebouw willen we in stand houden en het kan mogelijk ook voor tentoonstellingen worden aan gewend. Dus kunstenaars kunnen er blijven exposeren, incidenteel.' Waarom moet het als museum worden opgeheven? 'Wij hebben besloten niet meer mee te werken in deze vorm gezien de tot nu toe vruchteloze pogingen van het museum bestuur er een volwaardig museum van te maken. Het bestuur heeft twaalf jaar hard gewerkt, met subsidie van de gemeente, maar het is niet gelukt een collectie op te bouwen. We moeten dan de moed hebben te zeggen: Terneuzen is niet rijp vooreen museum. Ik zal een voorbeeld geven. Er is gezocht in de richting van een hoerenka mer. In Axel bleek een veel mooiere te zijn. Toen kwam het idee voor een scheep- Een nieuwe mogelijkheid om zich te bekwamen in een van de theaterkunsten biedt de theaterspeelwinkel Maga-Zijn in Middelburg. Het draait al bijna een jaaren maakt sinds kort onderdeel uit van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel. Theaterliefhebbers kunnen er cursussen volgen op het gebied van toneel, mime, cabaret of improvisatie en ze kunnen zich bekwamen in decorbouw of meedoen aan workshops. Maga-Zijn begint ook een drempelcursus bedoeld voor mensen die graag willen spelen maar geen enkele ervaring hebben. Wat er precies bij Maga Zijn gebeurt, hangt af van wat de deelne mers zelf willen. Maga-Zijn zorgt voor de docenten. Het Zeeuws Kunstenaarscentrum heeft voor vrijdag 27 maart een schrijversavond °P het programma staan. Schrijvers of dichters kunnen eigen werk voordragen in vaartmuseum. Maar Antwerpen heeft een prachtig scheepvaartmuseum. Dat idee heeft men ook overboord moeten zetten. Het laatste idee was het promoten van wonen, werken en leven in Terneuzen. Dan rijst de vraag: moet dat in het museum, kun je dat niet beter onder andere noemer doen? Dat laatste, vinden wij.' Bij museumbestuurder De Zeeuw de vraag gedeponeerd hoe dat nou allemaal komt. 'Van Walraven heeft gelijk, we hebben geen collectie kunnen opbouwen. Te weinig subsidie, dat heeft er ook mee te maken. We hebben een plan ingediend, waarbij de collectie zou kunnen worden uitgebreid. Dat kost geld en dat kan niet van de 25.000 gulden die we per jaar krijgen. Van dat geld moet ook nog eens de huisvesting betaald worden. We heb ben nog geen antwoord op dat plan gekregen, maar het zal niet positief zijn. Heeft Van Walraven gezegd dat de ruimte voor exposities beschikbaar zal blijven? Dat is nieuw. Dat zou mooi zijn. Ons streven was elke maand een expositie te hebben. In de afgelopen tijd exposeerden er steeds lokale mensen. De exposities waren van een redelijk niveau. We hebben ook de toezegging gekregen van Szénas- sy van het Zeeuws Museum dat de Middelburgse tentoonstellingen ook hier te zien zouden zijn. We zijn er nu mee gestopt, want als we in 1987 geen subsidie krijgen, kunnen we natuurlijk niets meer doen.' het centrum op de grondwaterverdieping van de Zeeuwse Bibliotheek. Liefhebbers kunnen zich aanmelden bij Johanna Kruit, Koudekerkseweg 17 in Biggekerke. Het begint rond 20.00 uur. De voorgedragen teksten zullen in een boekje worden gebundeld. Vrijwel overal zitten popgroepen met een gebrek aan apparatuur, oefenruimte en mogelijkheden tot optreden. Dat is een allang bekende zaak, maar popgroepen zijn er kennelijk de mensen niet naar om die zaken gezamenlijk op te lossen. De Zeeuwse Culturele Raad, het Zeeuws Steunpunt voor Jeugd- en Jongerenwerk, de Zeeuwse Muziekschool en het Zeeuws Steunpunt voorKunstzinnige Vorming hebben de handen ineengeslagen en gaan proberen de knelpunten uit de wereld te helpen in overleg met de pop groepen. De opzet is nog dit jaar een circuit van podia te krijgen waar de groepen regelmatig kunnen optreden. Er staan ook cursussen op stapel om pop groepen de kennis in handen te geven die nu ontbreekt bij groepen die kwalitatief gezien landelijk zouden kunnen doorbre ken. Om de kosten te dekken is er een subsidie-aanvraag naar de provincie ge gaan. De Middelburgse Trees Verwilligen orga niseert al enkele jaren schildervakanties in Le Marchon, tussen Bordeaux en Toulouse. In betrekkelijk kleine groepen kunnen liefhebbers zich onder haar leiding in verschillende technieken be kwamen. Deze zomer staan er twee cursussen op stapel van tien dagen. Beeldhouwen kan men er ook, onder leiding van eigenaar Henk van Straaten, tuinder en beeldhouwer. De kosten zijn inclusief materiaal en verblijf met volledig pension ƒ825,00. Wie wil deelnemen, stuurt een kaart naar Trees Verwilligen, Blinde Hoek 16, 4331 CA Middelburg. (Cursus 1 is van 1 tot 10 juni, cursus 2 van 12 tot 22 juni. De Middelburger Ko de Jonge zou graag een expositie houden waarop te zien is hoe kunst in de wijken wordt afgebroken. Om dat proces enigszins behulpzaam te zijn, is Ko de Jonge ervoor om kunstwer ken van materiaal te maken dat snel en effectief afbreekbaar is, bijvoorbeeld stro. Het werk van weer, wind en jeugd, waarschijnlijk in omgekeerde volgorde, zal dan in foto's worden gevat en de foto's zouden een expositie in de Vleeshal kurrhen vormen. De commissie culturele zaken van Middelburg bekijkt nog of het idee uitgevoerd moet worden. Het Vlissingse jongerencentrum de Piek kan nog steeds geen concerten organise ren. Vanwege geluidsoverlast is bijna een half jaar geleden met de gemeente afge sproken geen concerten meer te houden. Het gemeentebestuur heeft echter nog geen oplossing voor het probleem aange dragen. Medewerkers van de Piek zijn intussen begonnen aan een flinke ver bouwing. Het cafégedeelte krijgt een strakke inrichting. Achterliggende ge dachte is dat de Piek ook voor jonge Vlissingse jongeren aantrekkelijk moet zijn. Tot nu toe komen vooral oudere jongeren. Ook de muziek zal om die reden eigentijdser worden.

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 19