DE OORLOG ALS GROTE VAKANTIE Een absurd boek de jonge reve de jonge reve Een verrassende kijk op de oorlog kwam ook van een jonge auteur die in 1946 debuteerde met de novelle 'De ondergang van de familie Boslowitz'. Doordat het uitbreken van de oorlog hier verteld wordt vanuit het perspectief van een gymnasiast, ontstaat er een heel ander beeld dan men in de meeste 'volwassen' boeken vindt: 'Het is oorlog', zei mijn moeder, 'het is al op de radio geweest.' 'Wat zeiden ze dan precies?' vroeg ik. 'Ja, dat kan ik allemaal niet navertellen, dan had je zelf maar moeten luisteren', antwoordde ze. De radio zweeg op dat ogenblik en ongeduldig wachtten we op het begin van de uitzending, om acht uur. Gebruik was, dat deze aangekondigd werd door gekraai van een haan. 'Ik ben benieuwd, of ze vandaag gewoon kukeleku doen', zei mijn vader, die uit de gang binnenkwam. Ik hoopte vurig, dat de geruchten, die door de buurt vlogen, alle juist waren. 'Echt in de oorlog, prachtig', zei ik zacht voor mezelf. De klok van de omroep begon een licht geruis te maken, dat de slagen aankondigt. Ze vielen na de zestien tonen voorspel, langzaam en helder. Daarop kraaide de haan. 'Dat is een schandaal', zei mijn vader. Ik schrok, want alles kon nu nog bedorven worden. Wellicht was hier het bewijs, dat in het geheel geen oorlog was uitgebroken. Gerust voelde ik me pas, toen de omroeper de overschrijding van de grenzen van Nederland, België en Luxenburg, door Duitse troepen, bekend maakte. Tevreden ging ik die morgen naar het gymnasium Op school heerste een plechtige stemming. Het gebouw zou als hospitaal gebruikt worden en de rector deed hiervan mededeling in de grote gehoorzaal. Hierna zongen allen het volkslied. Het feit, dat de school voorlopig gesloten werd, maakte de dag nog lichter, alsof alle dingen nieuw waren. De oorlog als grote vakantie, dat doet weinig meer denken aan de heroïsche versie van Voeten en anderen. Het knappe van Reve's verhaal is natuurlijk dat vervolgens de meest gruwelijke gebeurtenis sen nuchter worden verteld en daardoor des te harder overkomen. Het jaar daarop publiceerde de auteur die zich toen nog Simon van het Reve noemde het boek dat de eerste van een reeks schokkende naoorlogse publicaties zou blijken te zijn: De avonden (1947). De avonden riep meteen heftige reacties op, maar ook de critici die het met weerzin (in één ruk) uitlazen, erkenden in ieder geval dat het °ni een bijzonder boek ging. Het is opvallend dat twee van de eerder 9enoemde auteurs die zich afzetten tegen de Forum-traditie, een uitvoerige beschouwing wijdden aan De avonden. Beide stukken zijn 15 Ton Anbeek Van 18 tot en met 28 maart is het boekenweek. Een werkgroep heeft Ton Anbeek, hoogleraar in de moderne Nederlandse letter kunde, gevraagd een lezing te houden. Het onderwerp: de jonge Reve, de jonge Hermans en de jonge Mulisch. Teneinde het tijdsverschil van veertig jaar te overbruggen, hierbij alvast een fragment over de jonge Reve, die zich toen nog Simon noemde. Het fragment is afkomstig van Ton Anbeeks boek Na de oor log. De Nederlandse roman 1945 1960. Arbeiderspers, Amsterdam. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg: Lezing over jonge Reve, Hermans en Mulisch door Ton Anbeek, woensdag 18 maart.

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 8