KUNSTSPONSORING: GROTE BEDRIJVEN DENKEN ER NOG NIET OVER NA nieuws nieuws ORLOW SEUNKE IN MECCANO.; EXPOSITIES EN CONCERTEN IN DE GROTE KERK VEERE FOUCAULT De enorme aandacht van kranten en week bladen voor kunst- sponsoring zou de gedachte kunnen doen opkomen dat bedrijven staan te springen om de door de overheid gescha pen lacunes op te vullen. Hoe zit dat in Zeeland? 'Nee', zegt P.R.-man van Bruggen en de Kon. Mij. De Schelde in Vlissingen, 'wij sponsoren de kunst niet. We denken er wel aan van de Kunstuitleen wat schilderijen op te hangen, hier op kantoor. We geven wat geld aan de kerk, aan sportverenigingen.' Neem het Straatfestival, toch een tot de verbeelding sprekend feest in Vlissingen, trekt De Schelde daar geld voor uit? Dat zou de naam van De Schelde veel goed kunnen doen. 'Nou, het Straatfestival is nogal eenzijdig, hoe zal ik 't zeggente alternatief. Het is voor de punktoerist, niet voor de gewone toerist, daarom doen wij niets. Zo denken meerdere bedrijven erover, het is niet alleen mijn persoonlijke mening. Dan maakt iemand op het festival iets met bamboestokken, kunst heet dat, en dan zeggen de mensen: moet daar 't geld naar toe? Voor mensen van 30 tot 60, daar is niks voor. Als 't gaat om 't promoten van de Vlissingse binnenstad: ik heb wel eens de indruk dat men hobbyisme pleegt en te weinig denkt aan de toerist. Maar, voorlopig hoeft De Schelde helemaal niet aan sponsoring te denken, want na RSV zijn we bijna een gesubsidieerd bedrijf.' De Total Raffinaderij in het Sloegebied heeft ook geen geld voor kunst over. De afdeling public relations probeert de naam hoog te houden met giften aan sport- en speeltuinverenigingen in de gemeente, het Rode Kruis, rheumafondsen dat soort zaken. Een klein bedrag gaat naar amateurkunst: een jaarlijkse bijdrage aan het Zeeuws Orkest. En Hoechst? Rien Mondeel, de P.R.-man: 'Nauwe lijks. We hebben wel eens iets gegeven, voor het Vlissingse Minitheater geloof ik, maar dat zijn kleine bedragen. Het Nederlandse hoofdkwartier heeft wel eens zoiets gedaan. We hebben wel een potje, maar dat gaat grotendeels naar de sportverenigingen. Er komen veel verzoeken binnen, ook wel van muziekverenigingen en van amateur-toneelvereni gingen. Maar wat wij doen in Vlissingen is kleinschalig. De doelgroep van Hoechst is anders, wij zijn een productiebedrijf. Onze mensen zitten in clubs en als die met verzoeken komen, steunen we deze clubs, mondjesmaat, zo kweken we good-will.' Voor Hoechst, Schelde en Total geldt dat zij sponsoring van kunst zien als het geven van geld zonder noemenswaardige wederdienst en niet als een zakelijke transactie, waarbij zowel het bedrijf als de andere partij voordeel heeft. Het Amerikaanse chemieconcern Dow Chemical inTerneuzen, dat wel jaarlijks geld voor kunst uittrekt, ziet het ook meer als een gebaar dan als een beleid dat naamsbekendheid geeft of de goede naam bevordert. Iedere maand is er in het kantoor van Dow een nieuwe expositie van beeldende kunst. Ton de Brasem regelt dat, overigens na een selectie op foto's, video soms of een gesprek met de kunstenaar door de hele P.R.-afdeling. 'Ik vind dat kunst gesponsord moet worden', is De Brasems overtui ging. 'De overheid laat het afweten, rijke mensen bestaan niet meer en daarom mag de industrie het een tijdje overnemen.' Dow droeg tot en met dit jaar ook een contributie van Een vitrine waarin de NMB, Ahrend en Galerie Marquis uit Vlissingen gezamenlijk het Grafiek Gala 85 aanprijzen 3000 gulden 's jaar bij aan de Stichting Sponsors voor Kunst in Amsterdam. Deze Stichting steunt de kunst met bijdragen voor publicaties, exposities, aankopen en wat er meer op dat gebied te steunen valt. Wat de exposities betreft: een van de voorwaarden is dat het werk betaalbaar moet blijven. 'Als er een prijskaartje van 8.000 gulden aan hangt, zijn daar het bedrijf, noch de werknemers en de kunstenaar mee gediend', vindt De Brasem. 'Een leuk schilderijtje, een ets van vier- vijfhonderd gulden gaat weg, da's goed voor iedereen. Daarnaast kopen we als bedrijf een tot drie werken aan van elke kunstenaar die hier exposeert. Dat moet natuurlijk wel mooi werk zijn, er moeten niet zo maar een paar vegen op staan. Tenslotte komt het bij de mensen op kantoor te hangen.' De Brasems chef is mevrouw Wagenaar, manager van de afdeling communications in de Benelux. Volgens haar komen er regelmatig verzoeken binnen om evenementen op kunstgebied te steunen. 'In principe gaan we daar op in. We hebben een budget dat jaarlijks aan dit soort dingen wordt besteed. Het zou moeten worden gestimuleerd dat ook andere bedrijven dit gaan doen.' Wagenaar wijst ook op een neven-effect van Dow's activiteiten op expositiege- bied: de werknemers gaan beeldende kunst steeds meer waarderen. Nu even naar de vragende kant. Hoe zijn daar de ervaringen? Als organisator van het Straatfestival heeft de Culturele Raad Vlissingen elk jaar weer te maken met het aantrekken van sponsors. De campagne voor 't komend Straatfestival staat op het punt te beginnen. Om 't de concurrenten niet te gemakkelijk te maken is Klaas Overdam huiverig voor het geven van inlichtingen. 'Het wordt beter', zegt hij, maar bedragen wil hij niet noemen. 'Het kan nog véél beter, maar ik moet zeggen: wij hebben er ook in moeten groeien. Je moet de bedrijven iets bieden. Daar zijn wij ook mee aan het stoeien: hoe en wat. j De Culturele Raad benadert alle soorten en maten bedrijven, van de frietkraam tot Heineken, 1600 in totaal. De grote Zeeuwse bedrijven laten het volgens Klaas Overdam echter nogal afweten. Het theaterbureau Uit in Zeeland doet ook voor j sommige evenementen een beroep op het bedrijfs* j leven, maar ook hier geldt dat beide partijen naar J elkaar toe moeten groeien. Luc Markies, galeriehou der en kunstpromotor, wist vorig jaar twee bedrijven te interesseren voor zijn Grafiek Gala 1985. De Nederlandse Middenstands Bank en Ahrend gaven een bijdrage en stelden hun kantoren open als expositieruimte. 'Het levert de bedrijven geen directe winsten op. het is louter en alleen het kweken van good-will, de presentatie van een bedrijf op een goede manier', verklaart Markies. 'Het gala heeft toch zoveel reacties opgeleverd dat nu in Vlissingen gevraagd werd of er dit jaar iets dergelijks, maar breder, kan worden opgezet. De gemeente is nu zelfs bereid subsidie te geven, er willen nu meer bedrijven meedoen, op eigen verzoek. Zo moet 't werken.' De nieuwe zomerexpositie gaat Grafiek Gala 86 heten. Woordvoeder Witmer van de NMB zegt niet te kunnen meten welke financiële resultaten het sponsoren van het Grafiek Gala tot gevolg had. 'Het is wel reclame voor de naam. Wij vonden dat we 'n keer aandacht aan kunst moesten besteden, dat is een goede zaak. Maar ik denk niet, onder voorbehoud, dat we dat elk jaar zullen herhalen. Het is nogal kostbaar en ons reclamebudget is beperkt. Wij stellen wel weer gratis ruimte beschikbaar.' Dat laatste doet ook Ahrend weer. Orlow Seuke, de regisseur van de film Pervola, komt in april naar filmtheater Meccano in Middelburg voor een talkshow. Zijn film is door het filmpubiek van Meccano en Electro gekozen bij de beste vijf films van het afgelopen jaar. (De uitslag was: 1. Paris- Texas, 2. Kaos, 3. Pervola, 4. Witness, 5. Killing Fields.) Al deze films zijn opnieuw te zien geweest in Meccano. Pervola wordt gedraaid op de avond dat de talkshow zal plaatsvinden. De precieze datum is nog niet bekend, omdat Orlow Seunke in april in Amerika is met de bedoeling Pervola aan distributeurs te slijten. Het kan zaterdag 19 of zaterdag 26 april worden, bel voor de zekerheid de filmlijn (01180 33414). Tijdens de talkshow krijgen de aanwezigen ruim de gelegenheid vragen aan Seunke te stellen. Het bestuur van de Middelburgse Filmtheaters wil ook proberen in april een talkshow voor elkaar te krijgen met Alex van Warmerdam, regisseur - scenarioschrijver - hoofdrolspeler van de film Abel. Orlow Seunke Zondag 27 april gaan de deuren van de Grote Kerk Veere weer open. Tot en met zondag 19 oktober zijn er zes tentoonstellingen en een natuurkundige proef te zien en regelmatig zullen Zeeuwse groepen en orkesten er concerten geven. Organisator van deze, vooral op toeristen gerichte, activiteiten is de Stichting Delta-Cultureel. De opzet ls de Grote Kerk van Veere een zinvolle bestemming te geven. Een aantal tentoonstellingen waren al in vorige jaren te zien, zoals die over de historie van Zeeland in het algemeen en Veere in het bijzonder. Hoofdthema's zijn: Veere toen en nu, de lotgevallen van de Grote Kerk, de zeehaven van Veere, de handel, de visserij, de bebouwing van de Veerse haven, de Campveerse Toren, Zeeland 400 jaar Qeleden, water en land in Zeeland. Aan werkzaamheden om de Grote Kerk voor verder verval te behoeden is een aparte tentoonstelling gewijd. Kleurenfoto's geven een goed beeld van de inspanningen die nodig waren om de zware kapconstructie te herstellen. Het aardige is dat foto's en werkelijkheid met elkaar kunnen worden vergele ken. Tevens zijn er modellen van oude en nieuwe restauratietechnieken te zien. Ook de slingerproef van Foucault is elke zomer in de kerk te zien. De 28 meter hoge ruimte onder de toren leent zich uitstekend voor dit experiment, waarmee de Fransman in 1851 kon aantonen dat de aarde om zijn eigen as draait. De toren zelf is te bezoeken via trappen. Uiteindelijk belandt men bovenop de kolos van 40 meter hoogte en kan men uitkijken over Walcheren, Veerse Meer en Oosterschelde. Van de Stichting De Zeeuwse Inspan staan er fraai gerestaureerde boerenwagens. De wagens zijn voor een groot deel al in een vroeg tijdstip van de ondergang gered. De Middelburgse VVV begon daar

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 14