theater Jozef van den Berg De Spaanse Brabander Brigitte Kaandorp Mimicrimi theater Frisse Jongens Theater van de lach De Zeeuwse Komedie Cabaret Boemerang zuidlandtheater terneuzen Schouwburg Middelburg: JOZEF VAN DEN 3ERG in De geliefden wo 16 april, 20.30 uur Schouwburg niddelburg: DE SPAANSE BRABANDER jen blijspel van Bredero door het Ensemble Raam-Theater zat 19 april, 20.00 uur Schouwburg Middelburg: BRIGITTE KAANDORP met Laat mij maar even don 24 april, 20.30 uur Prins van Oranje Goes: BRIGITTE KAANDORP met Laat mij maar even vrij 25 april, 20.30 uur blijven roepen, heb ik dit programma willen maken. Bij het zoeken, het lezen en het instuderen van tek sten, heb ik heel wat van mijn eigen uitroepen en gedachten over God herkend en teruggevonden. Ik heb er bij geglimlacht, ik ben er bij ontroerd geweest en het heeft me tot nadenken gestemd.' Lyrische kritieken op de nieuwste voorstelling van Jozef van den Berg, De Geliefden. Hanny Alkema eindigt in de Volkskrant bijvoorbeeld zo: 'De bijtende geestigheden waarmee de volwassenen hun stijfzit- tende houding wordt verweten, de dwaze knipogen naar theatrale en andere gemeenplaatsen en vooral de van elke sentimentaliteit gespeende tederheid naar de poppenwezentjes maken De Geliefden tot een vitale en warmbloedige one-man-show.' Inderdaad, Jozef van den Berg heeft zijn poppen weer tevoorschijn gehaald, dezelfde familie als in 1980 in Moeke en de dwaas te zien was. Om zich tot een volwassen theatermaker te ontwikkelen, sloot Jozef zijn meest geliefde poppen achter slot en gren del. Nu is dat niet meer nodig: hij maakt een boei ende voorstelling voor volwassenen en betrekt ze in zijn poppenspel, zoals hij dat ook bij kinderen doet. Dat lukt vooral door zijn onzekere optreden. Hij beweegt zich schoorvoetend over het toneel, rent soms vooruit om dan weer weifelend te blijven staan, zijn handen verbergt hij het liefst in zijn zakken, wie wil zo'n jongen niet helpen? In elke zaal bieden vrou wen aan zijn moeder te spelen en veel mensen willen zijn boot wel met een touw aan wal trekken. De voorstelling begint volgens de beschrijving van een toeschouwer aldus:het achterdoek golft en klappert en bruist, de zee is woedend en laat dat niet alleen horen maar ook zien. Het eenzame zeiltje, dat straks een jas zal worden, de wanhopige hand van de drenkeling, het is een tumultueus begin, een hechte binnenkomer, het publiek -ik vooral- is plat.' De zachtaardige, soms melancholieke toon van De Geliefden brengt moeiteloos emoties teweeg. 'Wie gewend is op toneel hardheid en cynisme tegen te komen', schrijft Kester Freriks in NRC-Handelsblad, 'zal moeten wennen aan deze schuchtere stijl, maar Van den Berg is intelligent genoeg om niette verzan den in sentimentaliteit. Zijn beheersing van het toneelspelen is groter dan je aan het begin van de voorstelling denkt; een verrassing die nog door vele andere wordt gevolgd.' Het Antwerpse Raam-Theater bewerkte Bredero's schelmenroman De Spaanse Brabander, dat speelt in de jaren zeventig van de zestiende eeuw, in de opko mende stad Amsterdam, lerolimo, de berooide emi grant uit Antwerpen, probeert in Amsterdam een voet aan de grond te krijgen. Zijn metgezel is Robbe knol, een bedelaarsjongen. Rond deze figuren weeft Bredero zijn verhaal dat het rijke leven in het woelige Amsterdam tot onderwerp heeft. Het motto is: Al siet men de luy, men kensse niet. En ze zijn ook niet te vertrouwen, kun je er aan toevoegen. Een klein stukje Bredero: 'Indien de men sen zo goedaardig waren geschapen dat zij vaardi ger waren in 't vergoelijken, en trager in 't berispen van iemands gebreken, zo zouden zij de volmaak- heid des allerhoogste nader komen, en haar zieltjes in alle delen verbeterd zien. Maar heiaas: ons is uit der nature die krankheit ingeboren, dat wij eer de splinter zien in eens ander, als de balk in onze eigen ogen vermerken.' lerolimo, de Spaanse Brabander Een wat truttige verschijning die schutterig staat te doen met een ukelele en daar veel succes mee heeft, Brigitte Kaandorp uit Haarlem. Volgens het theater bureau doet ze opmerkelijk veel amusement in het programma voor haar lengte (een meter zestig met pumps). Ze typeert haar rol op toneel zelf zo: 'Het mens dat ik speel is eigenlijk een beetje gek. Ze is grappig, hoe wel ze dat zelf niet wil. Het is een beetje onnozel type dat zo'n beetje in zeven sloten tegelijk loopt en daardoor de raarste dingen meemaakt waarover ze dan haar verhalen vertelt zonder in de gaten te heb ben dat ze leuk zijn.' Haar eerste programma, Waar gaat zij helemaal alleen heen, maakte ze nadat ze het Camerettenfesti- val had gewonnen. Dat was in 1983. Steeds vollere zalen, goede recensies. Het nieuwe programma, Laat mij maar even, is in maart in première gegaan. Guus Vleugel schreef de tekst en Ruud Bos maakte de muziek voor deze musical, die wordt gebracht met een balletgroep van tien dansers en een orkest. De belangrijkste rollen worden gespeeld door Karin Bloemen, Hans van der Woude, Sylvia de Leur, Luc Lutz en Nelleke Burg. Mimicrimi geeft Guus Vleugels ironische kijk weer op onze 'criminaliserende' maat schappij, waarin frauderende personen door de media tot sterren worden gebombadeerd. Zijn inspi ratie voor de musical putte Vleugel uit hetgeen hij in de kranten las over de in het groot frauderende vrou welijke notaris Josje Slis-Stroom uit Amsterdam- 28 Ruud Bos is niet zo te spreken over het muzikale eindresultaat, zo liet hij mooie moeite weten in een interview dat in het februarinummer staat afgedrukt. 'Nee, mijn aandeel draagt niet mijn volle tevreden heid. Ik zou een ander onderwerp nemen, andere mensen, een andere tekst, een heel andere opzet. Op het moment dat je eraan werkt sta je daar niet zo bij stil. Dat komt later wanneer je het in z'n geheel terug ziet. Natuurlijk kan alles beter, veel beter zelfs. Eigenlijk zou ik het allemaal willen overdoen. Maar dót zit er niet in.' Ons Lowietje heeft een engel gezien is het vierde programma van Frisse Jongens en het draait nog maar kort in de schouwburgen. Ziekte heeft het duo gedwongen een maand lang alle optredens af te zeg gen. De kans bestaat dat zelfs meer maanden geen optredens te verwachten zijn. De mogelijkheid dat ook Terneuzen afvalt, bestaat. Over Ons Lowietje zijn daarom ook nog geen recensies. Wel van het vorige programma dat je een razend succes kunt noemen. Daarom maar wat recensies op Anton Huyg. Eerst Frans Kotterer in het Parool: 'Soms, heel soms, gebeurt er iets bijzonders in het theater. Dan ontstijgt een voorstelling aan gangbare aanduidin gen als mooi, aardig, interessant of boeiend. Je merkt niet langer dat je op een stoel zit, je zweeft op een wolkje door een wonderbaarlijke wereld, die niet bestaat, maar er op dat moment toch is. De perfecte illusie. Een paar jaar terug had ik zo'n gevoel bij Man vermist van Youp van 't Hek. De merkwaardige sen satie getuige te zijn van iets, dat later niet minder bleek te zijn dan een echte doorbraak. Gisteravond overkwam me weer zoiets: Anton Hugh komt nooit meer thuis van het duo Frisse Jongens.' NRC-Handelsblad is wat gereserveerder. 'Met mini male hulpmiddelen -alleen een perspectivistisch ontregelde tafel, twee stoelen en een belichter die de stemmingen van de voorstelling vlekkeloos volgt- spelen Galama en Groenestege hun derde theater programma. Het begint als een grap, gespeeld door karikaturale mannetjes, maar groeit gaandeweg uit tot een glashelder en bijna puntgaaf geheel, dat ten slotte pure ontroering oproept. De scènes vloeien schitterend in elkaar over, de rollen laten zich schijn baar moeiteloos verwisselen.' Ruud Gortzak houdt zich in de Volkskrant ook niet in. Eerst enkele kanttekeningen: 'Het is jammer dat het tweetal na de pauze enige zijwegen inslaat en nieuwe figuren ten tonele voert. Hoe grappig en raak op zichzelf de cipier en de kapper ook zijn, zij kunnen de indruk niet wegnemen dat ze ingevoerd zijn, omdat de adem niet lang genoeg was om de verhaal lijn vast te houden.' Dan roemt Gortzak dat Frisse Jongens 'een schitte rend, boeiend product afleveren, boordevol bittere, 9rimmige humoren opzienbarende acteerprestaties, die ook nog eens uitstekend worden belicht.' Zo kan 't wel weer. Al veertien jaar dendert het Theater van de lach nu door de Nederlandse en Belgische schouwburgen en John Lanting gaat er nog even enthousiast tegen aan. De nieuwste klucht heet Een trouwring mag niet knellen. Lanting herschreef er het toneelstuk Blaise van Claude Magnier voor. De personages: een jonge dame die tegen een te hoge prijs haar appartement ^erhuurt aan een kunstschilder die een adellijke titel bezit, maar niet veel geld. Zijn vriendin, een aantrek kelijk fotomodel, die alles in het werk stelt -en haar charmes daarbij niet vergeet- om aan de nodige geldmiddelen te komen. Een rijke vader die zijn dochter graag ziet trouwen met de schilder om de titel binnen te krijgen en die ook graag het apparte ment wil lenen voor een afspraakje met een uit heemse schone, het uitzendbureau dat de verkeerde hulp-in-de-huishouding stuurt en wel een meisje uit de provincie, die strenge instructies van thuis heeft zich niet met heren in te laten. Zaterdag 1 februari bracht De Zeeuwse Komedie een bijzondere productie in première, De mooiste dag geheten. Het is namelijk al improviserend ontstaan. Gedurende een aantal avonden liet regisseur Willem Huybreghs de spelers vrijelijk hun associaties naar voren halen over het thema bruiloft. Er kwam zoveel materiaal uit dat er een avondvullend stuk mee was samen te stellen. Bram Ie Clerq herschreef de associ aties tot voor het toneel geschikte dialogen. Het idee voor een eigen productie ontstond tijdens een werk weekeinde voor spelers en toekomstige spelers. De naturalistische speelstijl werd doorgenomen en deze stijl zorgt ervoor dat een alledaagse gebeurtenis als een bruiloft een ongewone lading krijgt, doordat de onderhuidse spanningen door de confetti en de mooie kleren heen breken. De productie stelt hoge eisen aan de groep, alleen al door de bezetting (twin tig mensen). Kersvers van de Akademie voor de Kleinkunst richt ten ze de cabaretgroep Boemerang op: Annemarie Henselmans, Dick Cohen, Albert Verlinde, Irene Kui per en pianist Ad van Dijk. Ze maakten zelf een show met de ingrediënten tekst, muziek en beweging. Niet allemaal tegelijk is de titel. Zaligmakende waarheden zijn van Boemerang niet te verwachten. MIMICRIMI musical vrij 11 april, 20.00 uur FRISSE JONGENS met Ons Lowietje heeft een engel gezien zat 12 april, 20.00 uur BRIGITTE KAANDORP met Laat mij maar even (zie beschrijving onder Uit in Zeeland) wo 23 april, 20.00 uur THEATER VAN DE LACH met Een trouw ring mag niet knellen zat 26 april, 20.00 uur Vestzaktheater Vlissingen: DE ZEEUWSE KOMEDIE met De mooiste dag vrij 18 april, 20.00 uur zat 19 april, 20.00 uur vrij 25 april, 20.00 uur zat 26 april, 20.00 uur Dorpshuis De Vossenkuil Oud- Vossemeer: CABARET BOEMERANG in niet allemaal tegelijk zat 5 april, 20.00 uur Brigitte Kaandorp Foto Xys Mul IT l april 29

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 16