1 muziek dans zuidlandtheater terneuzen dans Tex The Horseheads Black Roots Intro-Dans 1 Djazzex Fatal Flowers en The Moodists Een moment uit de choreografie Bourras- que van Nils Chrlste door Intro-Dans Foto Hans Gerritsen Schouwburg Middelburg: INTRO-DANS eigentijds ballet vrij 18 april, 20.30 uur Schouwburg Middelburg: MODERN JAZZ- DANCE COMPANY DJAZZEX vrij 25 april, 20.00 uur Concertzaal Zierikzee: DJAZZEX zat 26 april, 20.00 uur Zuidlandtheater Terneuzen: INTRO-DANS zat 19 april, 20.00 uur t Beest Goes: FATAL FLOWER EN THE MOODISTS Amsterdamse en Australische pop rat 5 april, 22.00 uur TEX THE HORSEHEADS Ordinaire muziek- show zat 19 april, 22.00 uur BLACK ROOTS Engelse reggae zat 26 april, 22.00 uur Djazzex In een dans van Glen van der Hoff Foto Hans Gerritsen Deze uit Los Angelos komende groep hing in Neder land, op en rond Pandora in Rotterdam, voorname lijk de beest uit. Op de vraag van Tom Engelshoven in de muziekkrant Oor of zij eigenlijk wel een zangcar rière ambieerde, antwoordt Texacala Jones: 'Wel nee, ik heb wel eens backgroundvocals willen doen, maar als ik mijn mond opendeed, wilde iedereen dat ik hem zo snel mogelijk weer dicht deed.' Engelsho ven beschrijft haar stemgeluid aldus: 'Wanneer ze inzet hoort de luisteraar een exorcistisch geschraap dat hetzij uitmondt in enigszins warm-vrouwelijke vibraties, hetzij in geslachtsloos gekrijs. Wat de band te vertellen heeft is volgens Texacala 'een geheim tussen ons en de UFO's.' Een nadere beschrijving van Tex &The Horseheads van Marjoke Roorda staat in de eerste helft van het blad. Ondanks de weing originele naam een goeie reggae- groep uit Engeland en een die nog niet voor de commercie is gevallen. Waar UB40 stopte, gaat Black Roots door. De acht leden zijn bijna allemaal op Jamaica geboren en in Engeland opgegroeid. Afrika is het thuisland, dus veel songs gaan over een mogelijke terugkeer. Twee zijn rastafari en dat krijgt op het concert natuurlijk ook aandacht. De muziek is melodieus en pittig en de drie zangers, waarover Black Roots beschikt, zingen vrolijk en meeslepend. De Arnhemse groep Intro-Dans brengt eigentijdse balletten met een grote toegankelijkheid voor een breed publiek. De waardering bleek het afgelopen seizoen: Intro-Dans werd onderscheiden met de prijs van de Theaterkritiek 1984. In het nieuwe pro gramma worden choreografieën gedanst van de vaste choreografen Nils Christe en Ed Wubbe plus nog twee van Ton Wiggers. Ine Rietstap noemt de eerste twee dansen in NRC- Handelsblad fascinerend. Over Bourrasque van Nils Christe schrijft ze: 'De dansers, gestoken in een net werk van zwarte, glanzende strepen, bewegen zich zwaar, als vastgezogen in drassige grond, door de ruimte. Zij leveren een hevig gevecht met een onont koombaar natuurgeweld dat ook onderling agressi opwekt, leder strijdt voor eigen behoud hoewel zon waarmee het in 't begin van dit jaar had te kampen', schreef Caroline Willems eind vorig jaar in de Haag- sche Courant. Djazzex bestaat uit professionele dan sers, ze worden echter niet betaald voor hun optredens. Wel kregen ze een aanmoedigingssubsi die van het ministerie van WVC het afgelopen jaar. Ondanks dat treedt Djazzex al vier jaar op en begint de waardering te komen. De Haagsche Courant had lof voor de sterk swingende choreografieën. 'Warren Spears zorgt met zijn Songs of my youth voor een verrassing. Een hechte choreografie die uit vijf hoofddelen bestaat, waarin een verhaaltje wordt verteld. De ene keer wat verdrietig, zoals de uitste kende solo van Conny Janssen op Where did our love go van Diana Ross. De andere keer wat vrolijker, zoals The basement party met daarin het komische duet van Christine Roest en Glen van der Hoff. In het deel Jive worden de kwaliteiten van de vier manne lijke dansers getoond, die ondanks hun verschil lende persoonlijkheid toch een sterke homogeniteit uitdragen.' Het stuk El Cimarrón heet in de Haagsche Courant een vreemde eend in de bijt, het Algemeen Dagblad vindt een dergelijk stuk op het repertoire juist van moed. getuigen. Hoewel de choreograaf de bewegingen onvol doende uitwerkt, vindt Nicole Bliek in het AD El Cimarrón toch de moeite van het zien waard. 'De acht Duitstalige teksten van componist Hans Werner Henze, die vrij vlak en monotoon deels gezongen, deels gedeclameerd worden met onverwachte hoge uitschieters, geven het werk een enorm dramatische en indringende basisEn: 'Zijn sterke momenten heeft El Cimarrón in een scène als Het woud, waarin prachtig wordt gedanst door Barbara Sternberger die als een abstractie van dat woud een veilig onder komen biedt aan de gevluchte slaaf (Glen van der Hoff).' zaken, die nauwelijks te beschrijven zijn. De taal, voor zover wordt gesproken, is Engels, de vaart en energie Amerikaans. De chaos wordt nauwlettend in de gaten gehouden, ook in het nieuwste programma, Where's the party? Ter illustratie een greep uit de komische chaos: bisschop, islamiet en rabbi preken al breakdansend de verbroedering; man demon streert zijn vocale talenten met strijkijzer en zaag als masochistische stimulans; blueszanger (nobody loves me...) vindt in het publiek tóch iemand die hem liefheeft; robot-bediende gaat in zijn taakopvatting zo ver dat hij eventuele jeuk op het hoofd van z'n baas bij voorbaat al weg krabt. Op de beste momenten doen ze aan de Marx Brothers denken, de show als geheel haalt dat niveau niet. 'Bij de presentatie van het eerste programma in dit seizoen ziet het er naar uit dat het jazzdansgezel- schap Djazzex zich heeft hersteld van de inzinking Een dubbelconcert in 't Beest met als eerste de razend snel opgekomen Amsterdamse groep Fatal Flowers. In een half jaar tijd ging het van niets naar een reeks geslaagde optredens, een overtuigend plaatdebuut en veel positieve aandacht van de media. Inzet en veel zweet zijn de stuwmiddelen. De muziekkrant Oor plaatst de Amsterdammers muzi kaal tussen Amerika aan het eind van de jaren zestig en het Amsterdam van nu. 'Hun composities zijn geworteld in het verleden van pakweg The Velvet Underground en The Byrds, maar worden evengoed gekenmerkt door een heel eigen geluid, dat met zijn melodieuze zang en veelvuldige gitaarsolo's al net zo aanstekelijk werkt als het duidelijk merkbare speelplezier.' The Moodists zouden in februari al in 't Beest optre den, maar dat kon toen niet doorgaan. Het is een van de vele Australische groepen die de laatste twee jaar Europa stormenderhand veroveren. Met The Scien tists, The Triffids, Crime The City Solutions heeft The Moodists het zeer krachtige geluid gemeen. In zo'n groot land als Australië moet je natuurlijk wel schreeuwen om gehoord te worden. Een ander Australisch kenmerk is de soberheid van de muziek. Beide elementen zijn terug te vinden in het nummer Double Life van the Moodists. een swingend ram- liedje dat drijft op beukende drums en volvette bas. In 1984 stond hun elpee Thirsty's calling lange tijd flink in de belangstelling. en dan de krachten lijken te worden gebundeld. De hevigheid en kracht van het totaal resulteert in een gelijkmatige spanningsboog die zelfs door het kal merende einde niet doorbroken wordt, waardoor het werk toch aan zeggingskracht inboet. Wel toont dit ballet overduidelijk dat Christe naar nieuwe wegen zoekt in dit ballet, zowel wat beweging als wat the matiek betreft. Dat is een positieve ontwikkeling.' Ed Wubbe gebruikt net als Nils Christe een geluids collage voor zijn ballet en daarin heeft een steeds terugkerende, gezongen passage een bijna halluci nerende werking. 'De steeds terugkerende bewe gingsfrase voor twee paren hebben dat eveneens', vindt Ine Rietstap. 'Naast de terugkerende, verstilde en vrij simpele bewegingen zijn er heftige en gecompliceerde frases vol golvende, rond elkaar draaiende patronen. Ter wijl in eerste instantie de twee paren los van elkaar bewegen, ontstaat er later een situatie waarin de vier mensen in een cirkelgang terecht komen waarin de verschillende individuen inwisselbaar zijn. Zij blijven hetzelfde doen, ook als een andere partner zich aandient. Zo eindigt het ballet ook, als een zich uitzichtloos herhalend rolpatroon dat niet meer te doorbreken is. Wubbe heeft dit thema op een verrassende wijze vorm en sfeer gegeven en de dansers vertokten het uitstekend, zoals trouwens het hele programma, ver der aangevuld met Cold Song van Henriëtte van Reesema en Réflexion van Ton Wiggers uitstekend en met allure gedanst werdTot zover Ine Riet stap. Black Roots, reggae uit Engeland

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 19