In de cinematheek: ELECTRO, ingang Zeeuwse Bibliotheek Reserveren 19.00-20.00 uur 01180-30235 ^6o«* >v xP Le souffle au coeur met Barry Lyndon en Stevie (april) Una giornata particolare (5 mei) Novecento (mei) JAZZFILMFESTIVAL eind april TALKSHOWS met ORLOW SEUNKE en ALEX VAN WARMERDAM 38 Pflfflapril film U'Argent Le souffle au coeur Stevie Verwachte films in april in Meccano en Electro Abel The breakfast club Jazzfilms 39 advertentie MECCANO, Damplein Ingang Pauwpoort Reserveren 19.00-20.00 uur 01180-33414 De juiste data weten we helaas vaak niet zo lang van te voren. Wat we wel weten is dat het goede films zijn. Bel voor de juiste data en aanvangstijden. Meryl Streep In Out of Africa Vrij naar een novelle van Tolstoi (Het valse bankbil jet) wordt een jonge vrachtrijder, die bij toeval een vals bankbiljet in bezit heeft gekregen, verdacht van valsmunterij. Hij wordt veroordeeld, wat hem niet alleen zijn vrijheid kost, maar ook zijn baan en het geluk van zijn pril gezin. Zijn vrouw laat zich van hem scheiden en zijn dochtertje sterft aan een infectie ziekte. Na zijn vrijlating koelt de waanzinnig gewor den man zijn opgekropte woede op een aantal mensen en wordt een moordenaar. In een streng calvinistische verteltrant onthoudt regisseur Robert Bresson zich van elke psychologische verklaring en we moeten het doen met de harde feiten die tot uiterste nuchterheid zijn teruggebracht. Bresson gebruikte alleen niet-acteurs, door hemzelf model len genoemd, die nooit gevoelens tonen. Een klassieker van de Franse filmer Louis Malle over een incestueuze verhouding tussen moederen zoon. Laurent is 15, te groot voor servet en te klein voor tafellaken, en doet dus alles wat bij die leeftijd hoort: stiekum roken, achter de meisjes aan zitten en niet weten wat dan, masturberen enzovoorts. Als Laurent - naar een kuuroord moet, gaat zijn moeder mee. De band tussen hem en zijn moeder wordt steeds hech- ter en emotioneler en leidt er uiteindelijk toe dat moeder en zoon het met elkaar doen. Robert Enders verfilmde in 1978 het Londense the aterstuk van Hugh Whitemore over de Engelse dich teres Stevie Smith ongetrouwde tante. die samenwoont met haar Het overzicht van de filmgeschiedenis dat vanaf vorig jaar oktober op maandagavonden in Meccano te zien is, nadert het einde. De jaren zeventig staan in april op het programma. Van Le souffle au coeur en Stevie is de draaidatum bekend. In april komen ook All the presidents men van Alan J. Pakula en Barry Lindon van Stanley Kubrick aan de beurt. Naast het overzicht worden in april enkele films ver wacht, waarvan een beschrijving niet meer noodza kelijk zal zijn, omdat mooie moeite ze al enkele maanden op de pagina verwachte films had staan. Dat zijn De aanslag van Fons Rademakers, Ran van Kurosawa, Plenty van Fred Schepisi en Back to the future. Abel, gespeeld door regisseur, scenarioschrijver Alex van Warmerdam, woont nog bij zijn ouders, al is bij een eind in de dertig. Met zijn vader (Henri Gar- cin) heeft hij een moeizame verhouding, Abel mag zijn vader graag treiteren. Voor zijn moeder, Duif 9enoemd, heeft hij een meer dan gewone genegen- beid; af en toe ligt hij met haar in bed. Abel komt niet naar buiten en brengt zijn dagen door met lezen, 9'uren naar andere ramen in de stad en kijken naar de lucht. Zijn vader krijgt een relatie met Zus, een meisje dat in een peepshow haar brood verdient. Duif echter ontdekt de relatie en dat geeft consterna tie in de levens van alle drie. De Engelsman John Hughes filmde vijf scholieren die een zaterdag moeten terugkomen op school wegens vermeend opruiend gedrag. De karakters verschillen zeer van elkaar. John is een jongen die zich nergens wat van aantrekt en alleen wil provoce ren. Claire is een mooi meisje en ziet het liefst dat de jongens achter haar aan zitten. Andrew is een spor tieve, wat naïeve jongen. Brian is de intellectueel en Allison is een verlegen, teruggetrokken meisje. Vijf werelden die elkaar op een middag leren kennen. De muziek is van The Simple Minds. Als voorproefje van het jazzfestival in Middelburg draait Meccano in de laatste week van april een aan tal jazzfilms. De vraag naar dergelijke films is groot sinds Meccano er vorig jaar enkele draaide. Op het programma staan daarom een paar films die ook vorig jaar al te zien waren. Dat zijn onder meer Jazz on a summer's day (een verslag van het Newport Jazz Festival van 1958 met o.a. Louis Armstrong, Mahalia Jackson, Chuck Berry) en Showtime at the Apollo. Daarnaast zijn enkele kleinere films te zien met onder meer Billy Holliday, Gene Kruppa, Duke Ellington. Maar er zullen ook een serie nog niet eer der in Meccano vertoonde films té zien zijn. Overi gens: Le souffle au coeur is voor jazzliefhebbers minstens zo interessant door de muziek van Charlie Parker. Henrl Garcln en Olga Zulderhoek als de vader en moeder van Abel Electro Middelburg: L'ARGENT Regie: Robert Bresson wo 23 april, 20.30 uur Meccano Middelburg: LE SOUFFLE AU COEUR ma 14 april, 20.30 uur STEVIE Regie: Robert Enders ma 21 april, 20.30 uur De vijf scholleren van The breakfast club

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 21