WAT IS ER BRITS AAN BRITSE FILMS Chariots of Fire, Local Hero, Betrayal, The Hit, Zoo Wat hebben deze vijf titels gemeen? Wie weet dat het hier om films van Britse makelij gaat, mag door naar de volgende ronde. Het filmhuis in Terneuzen veegt genoemde rolprenten deze maand samen in een programma van recente Britse films. Met een dergelijke samenstelling wordt, bedoeld of onbedoeld, de suggestie gewekt dat er zoiets bestaat als 'de' Britse film. En indien dat zo is, wat maakt die film dan zo typisch Brits? britse films britse films albert kok verinnerlijken Stephen frears bill forsyth david jones In een artikel dat Wanda Reisel anderhalf jaar geleden over dit onderwerp voor Skoop maakte, kwam deze jonge toneelschrijfster en Pinter-bewonderaarster tot de slotsom dat typisch Brits' alles heeft te maken met enerzijds een bepaalde stijl van acteren en anderzijds een sterk ontwikkeld gevoel voor understatement. Wat dat laatste aspect betreft stelt Wanda Reisel dat het acteren nu eenmaal deel uit maakt van het hele sociale leven in Engeland (waarbij we er maar vanuit moeten gaan dat iets dergelijks voor de rest van Groot- Brittannië geldt). Grote vormelijkheid eist wellicht onderdrukking van al te uitbundige emoties en van daaruit lijkt de ontwikkeling van zoiets als understate ment te verklaren. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Amerikaanse acteurs als Robert de Niro en Dustin Hoffman, leg gen Britse acteurs hoegenaamd geen fysieke kwali teiten in hun spel. Of in elk geval treden vormen van overenergiek acteren minder op de voorgrond. De nadruk bij het acteren van Britse acteurs als John Gielgud, Albert Finney, Ben Kingsley en Jeremy Irons ligt meer op wat ze denken dan op wat ze doen. Ze verinnerlijken hun rollen als het ware. Actrices die zich een dergelijke speelstijl hebben aangemeten willen me minder snel te binnen schieten, maar dat houdt mogelijk verband met het feit dat er in de filmwereld sowieso weinig dragende vrouwenrollen voorhanden zijn. In Engeland willen alleen Glenda Jackson en Vanessa Redgrave nog wel eens een film domineren. Wat de scheidslijn tussen Britse en niet-Britse films zo diffuus maakt, is dat veel succesvolle regisseurs en acteurs zich in de loop van hun carrière laten overhalen voor een avontuur in Hollywood, waar doorgaans veel van de eigen identiteit wordt opge slokt door de inbreng van Amerikaanse producen ten, die van iedere nieuwe film het liefst een van speciale effecten vergeven kermisattracties maken. Dat verklaart ook waarom het aantal Britse films veel kleiner is dan je op grond van het grote aantal Britse acteurs en regisseurs zou vermoeden. Van de vijf films die in terneuzen worden gedraaid, ligt Zoo na de recente première op het festival van Rotterdam nog vers in het geheugen als zijnde een verwarrende maar boeiende verhandeling over rot tingsprocessen van mens en dier. En het vier jaar gelden met een Oscar voor de beste niet- Amerikaanse film gehonoreerde Chariots of Fire, in de Speelfilm-encyclopedie treffend getypeerd als een 'studie naar verdrongen emoties', behoeft ook geen nadere introductie. Minder bekendheid genie ten The Hit, Local Hero en Betrayal. The Hit zou je kunnen omschrijven als een baldadige mengeling van thriller-ingrediënten en komediebe' standdelen. Onder regie van Stephen Frears speel' Terence Stamp een gangster die met kennelijk genoegen zijn collega-schurken te grazen neem', door voor de rechtbank belastende verklaringen'e gaan afleggen. Hij bereikt zijn doel: gaat zelf vrijV'a hoeft de opbrengst van de geldroof niet te delen,el1 zijn maten gaan voor tien jaar achter slot en grendel. Maar de tijd vliegt om en tien jaar later moet hij er dan toch aan geloven. Hij wordt gekidnapt door een paar huurlingen die de verrader vanuit diens Spaanse onderkomen naar Parijs moeten overbrengen. En dan begint de film eigenlijk pas goed. Stamp blijkt zich in de tussenliggende periode met Oosterse filosofieën te hebben doordrenkt en met een onuitstaanbaar relativeringsvermogen weet hij zijn ontvoerders volledig van hun stuk te brengen. Gelegenheden om te ontsnappen neemt hij niet te baat en dat drijft zijn kidnappers -onder wie John Hurt- tot razernij. Extra complicaties dienen zich aan als het gezelschap wordt uitgebreid met een door Laura deLSol gespeelde Spaanse vamp, die als onge wenste getuige wordt meegevoerd. Een en ander resulteert in een originele thriller vol onnavolgbare - maar telkens achteraf logische- scenariowendin gen. En er wordt over de hele linie voortreffelijk geacteerd. Een verrassende komedie is Local Hero, van de Schotse filmmaker Bill Forsyth. Het gegeven: Ergens an9s de Schotse kust wil een Amerikaanse olie maatschappij een raffinaderij vestigen. Een jonge manager wordt vooruit gestuurd om alvast de grond °P te kopen, die dan in handen is van de argeloze orpsbewoners. Die dorpelingen lijken op het eerste ■q jicht een beetje achtergebleven, maar als het op nderhandelen aankomt blijken ze toch over een ten? boerenslimheid te beschikken. Dat levert kos- U'jke taferelen op. Intussen raakt die Amerikaan anuit zijn jachtige achtergrond steeds meer gechar- eerd van het ogenschijnlijk ontspannen levenskli maat in het dorp. Forsyth toont zich een originele waarnemer van bizarre details en alledaags absur disme, waarbij de grappen qua opbouw en timing schitterend zijn. Een man komt erachter dat zijn vrouw een jarenlange verhouding met zijn beste vriend heeft gehad. Huwe lijk en vriendschap zijn op drijfzand gebouwd, is zijn wanhopige conclusie. BetrayëT, een film van de debuterende regisseur David Johes naar het gelijk namige toneelstuk van Harold Pinter, houdt zich niet bezig met de vraag hoe die man verder moet, maar laat in uitvoerige terugblikken zien hoe het zover is gekomen. Na iedere scène gaan we verder terug in de tijd, om tenslotte uitte komen bij de eerste ontmoeting die tot overspel aanleiding gaf. Het is even wennen aan de gekunstelde aanpak, maar de film biedt op die manier wel een boeiend inzicht in overspannen menselijke relaties en de pijnlijke gevolgen voor wie niet met een verouderde huwe lijksmoraal uit de voeten kan. De drie hoofrollen worden subtiel en ingetogen neergezet door twee van de succesvolste Britse acteurs: Jeremy Irons en Ben Kingsley. De overspe lige vrouw wordt gespeeld door tv-actrice Patricia Hodge. De dialogen van Pinter zijn afwisselend scherp en luchtig, maar gelukkig nooit wijdlopend, zodat het vele getob van de hoofdpersonen geen al te zware hypotheek legt op het gemoed van de bezoe kers. De onderkoelde speelstijl en het understate ment in de dialogen van Pinter maken van Betrayal de misschien wel meest Britse film uit het pakket van Engelse en Schotse films dat in Terneuzen te zien zal zijn. Andrea Ferreol en Erie en Brian Deacon In A zed and two noughts 10 Filmhuis Zuidland Terneuzen: CHARIOT OF FIRE do 3 april, 20.00 uur THE HIT vrij 4 april, 20.00 uur A ZED AND TWO NOUGHTS vrij 4 april, 22.30 uur ANOTHER TIME ANOTHER PLACE zat 5 april, 20.00 uur BETRAYAL zat 5 april, 22.30 uur april 11

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 7