jazzfestival middelburg boy edgar-prijs Back Door Slam The Chris Barber Band Rod Mason's Hot Five Fapy Lafertin and Friends 22 rnrnmei jazzfestival middelburg Ben v.d. Dungen/ jarmo Hoogendijk Kwintet Sambra Latin-Blue Jazz Circle Freetime Old Dixie Jassband Jo-Jo Swingband Cuisine Cajun Ornette Coleman en die sprak me meteen aan. In de stad kende ik wat mensen die dergelijke muziek technisch best aankonden. Dat wilden ze ook, ik wilde weer 'ns wat nieuws proberen en dat resulteer de in de Noodband.' 'Voordat ik in Groningen kwam wonen, leefde ik in Amsterdam waar ik zo ongeveer hetzelfde met mu ziek deed. Vanuit Canada kwam ik op de bonnefooi naar Nederland. In Amsterdam ontmoette ik m'n vrouw en bleef daar een tijd wonen. Zij raakte in verwachting en we wilden de stad uit. We konden toen een huis huren in Eenrum, in het noorden van Groningen. In de stad Groningen wilde ik verder gaan met muziek. De draad weer oppakken. Op dat moment gebeurde er daar op dat gebied nog niet zoveel. Er vonden wel wat oude dingen in de jazz plaats zoals pianist Rein de Graaff dat bijvoorbeeld deed. Hij en wat andere grqepen speelden met enige regelmaat in de enkele kroegen. Maar over een levendige belangstelling voor jazz kon je toch niet echt spreken.' 'In de tijd dat ik naar Groningen kwam, ging daar de Stichting Jazz in Groningen van start met ondermeer het organiseren van workshops. Dat alles kreeg veel belangstelling van de pers en het enthousiasme in die berichtgeving sloeg weer over naar de rest van Nederland. Op die manier kreeg de jazz in Gronin gen gestalte. Voor mijn bijdragen daaraan kreeg in in 1982 de Boy Edgar-prijs. De grote prijs voor de Nederlandse jazz. Op dat moment een onbeschrijf lijke ervaring die ik ook helemaal niet verwachtte omdat zoveel anderen al zoveel langer speelden Echt voordeel levert zo'n toekenning niet op. Het voegt alleen een bepaalde waarde aan je naam, die daardoor wat langer blijft hangen.' 'Wel zet het je aan tot wat harder werken. Met het resultaat daarvan kan ik redelijk uit de voeten al zet het niet aan tot financiële welstand. Voor het com poneren krijg ik een stipendium van het ministerie van WVC. Met dat en de inkomsten van de concerten kunnen we aardig rondkomen. Tel daarbij de part time baan van mijn vrouw. Dus het gaat wel. Ik kan me weliswaar geen auto permitteren maar ik geloof dat ik uit de muziek toch een gangbaar inkomen haal. Ik mag heel blij zijn want de meeste jongens kunnen niet van de muziek leven en moeten het met een uitkering doen', zegt alt-, tenor-, en sopraansaxofo nist Alan Laurillard, inmiddels bijna veertig jaar. Hij begon laat met zijn muziek. Pas nadat hij in Vancouver zijn studie werktuigbouwkunde afrondde en meteen op de zolder borg. dat gebeurde zo rond 1972. Het jaar ook waarin hij Nederland opzocht. In de hoofdstad speelde hij onder meer met Herbert Noord, een organist uit het genre de gestampte pot. Maar pas in het Amsterdam van het Noorden kwam zijn tuin goed tot bloei. De Noodband noemt Alan Laurillard zijn fraaiste bloem. In Middelburg kunt u zelf aanschouwen hoe die er na het vele snoeien, bemesten, wieden en begieten uitziet in de pot van het grotendeels oude stijl jazz-festival. Back Door Slam De onder invloed van ritmische jazz uit de blues onstane Rhythm 'n Blues is het terrein van de Middelburgse groep Back Door Slam. Zij het dat de drie zangers/gitaristen, de bassist en de drummer van Back Door terug grijpen naar dit type muziek via de Rhythm 'n Blues van de jaren zestig, van mensen als John Mayall, Eric Clapton, een groep als de Rolling Stones. Vooral in de jaren zestig was Chris Barber bekend, van die tijd noteert ook zijn 'hit' Icecream. Hij was even wiskundige bij een verzekeringsconcern, maar de als hobby begonnen muziekloopbaan eiste al snel al zijn tijd op. Barber werd in 1952 beroeps bij de King Oliver Band en in '54 begon hij zijn eigen orkest. Barbers Engelse Dixieland werd wereldberoemd. Bandleden zijn op het ogenblik Pat Halcox (trompet, Bügel), na Barber het oudste lid van de band, John Crocker (klarinet, altsaxofoon), Ian Wheeler (klari net, saxofoon), Vic Pitt die jarenlang in de band van Kenny Ball speelde, Roger Hill, een gitarist uit de Engelse popscène, de Ier Johnny McCallum (banjo en gitaar) en tenslotte Norman Emberson op het slagwerk. Als Rod Mason (geboortestad Plymouth) in 1984 de Dutch Swing College Band verlaat en zijn eigen Hot Five in Duitsland vormt, heeft hij al een lange loopbaan achter de rug. Pogingen ven zijn ouders om hem aan de piano en later de viool te helpen mislukken: op de muziekschool, als men veronder stelt dat hij op de viool oefent, blaast hij op een oude klarinet. Hij leert zichzelf alles, speelt in enkele amateur jazzbands met de cornet die hij van zijn vader kreeg en pa wordt weer enthousiast voor de jazz. Zijn vader had sinds 1932 niet meer achter de drums gezeten en stilistisch gaat hij in die tijd (halverwege de jaren vijftig) gewoon verder waar hij was opgehouden. Rod Mason: 'Het was geweldig - hij klonk als Zully Singleton: woodblocks, cowbells en zo! We vormden samen een band, Rod's Ragti- mers'. Naar de jaren tachtig. Na zijn, zoals hij zelf zegt, plezierige tijd bij de Dutch Swing College leeft hij zich met zijn Hot Five helemaal uit in zijn grote liefde: de muziek van de Louis Armstrong's Hot Five uit de jaren twintig. Deze internationale groep ontstond rond de Belg Fapy Lafertin, nadat hij tien jaar de sologitarist was geweest van de formatie WASO. Fapy is een van de weinige gitaristen die de in Frankrijk ontstane zigeu nerjazz, beter bekend als de Djanogo-traditie, uitste- kend weet te vertolken. Met WASO en nu met de nieuwe formatie trad hij al op voor radio en t.v. Pianist is Ray Smith, lid van de Londense European Classic Jazzband. Ritmegitarist is Rino van Hooy- donk, jarenlang solist in zigeunerjazzorkesten en bassist fn Simon Planting. Planting speelde wel met Loek Dikker en begeleidde Marjol Flore. Het kwintet won vorig najaar het amateurconcours van het Internationaal Jazzfestival Amsterdam met glans. Het idioom is Miles Davis, midden jaren zestig. De jury sprak zijn bewondering uit voor de solis tische prestaties, het homogene spel en de krachtige swing, waarmee de groep zich onderscheidde van de concurrentie. Frank van Dixhoorn noteerde na een concert in NRC-Handelsblad: 'In hun improvisaties weten zij zich overtuigend te verantwoorden: Van den Dungen speelt gedreven maar ook zeer regelma tige frases, waarvan de lengte precies overeenkomt met de beschikbare ideeën, terwijl Hoogendijk (al leen al zijn toon houdt onmiskenbare beloftes in) de curve van zijn solo's heel wat grilliger laat verlopen, zij het zonder onderbrekingen. Van den Dungen dwong bewondering af met zijn gestileerde sopraan solo over het eigenzinnig uitgewerkte thema van What is this thing called love.' Van den Dungeft bespeelt de saxen en de 20-jarige Hoogendijk de trompet. Deze uit beroepsmusici bestaande Amsterdamse groep richt zich op Latin Jazz die geënt is op Cubaanse muziek. Alle leden volgden het conserva torium en werken in bekende ensembles als Salsa Caliente, Big Bamboe, Evolution 2000, Bess en Monte Sauza. Met Sambra ontwikkelden ze echter een eigen geluid dat is gebaseerd op de specifieke combinatie van houten en metalen instrumenten en het contrast tussen warm (marimba, conga's, contra bas, cabasa, baritonsax) en schel (trompet, sopraan sax). Voor driekwart brengt Sambra eigen composi ties, van trompettist Wouter van Bemmel. Een door mensen van het Rotterdams conservato rium opgerichte salsa band. Bijna alle leden zijn of waren actief in andere Latijnse of salsa bands. Latin- Blue speelt in jazzclubs, jongerencentra, maar de hoogtepunten zijn de optredens op festivals. Op het jazzfestival van Appeldoorn kreeg de groep een nominatie voor de Pall Mail Swing Award als een van de meest swingende jazzformaties in Nederland. Latin-Blue telt tien leden. Een gerenommeerde Belgische groep die in het tweede bestaansjaar (1978) al prijswinnaar was op het Internationale Jazzconcours in Laren. Bassist Marc van Garsse ontving er tevens de persprijs voor de beste solist. Op Jazz Middelheim bleek Jazz Circle aan te slaan bij een internationaal gezelschap. Ze hebben optredens in binnen- en buitenland en zijn een regelmatige gast op de Belgische t.v. Tars Lootens (pianosynthesizer) is vaste begeleider/ar rangeur bij de zanger Johan Verminnen en maakte enkele jaren achtereen als begeleider buitenlandse toernees mee met Adamo. Philippe Venneman (sa xofoon/percussie) was nog in januari solist bij het Deens Radio Jazz Orkest. Het concert wordt in tien landen uitgezonden. Hij is tevens solist bij de BRT Big Band. Jean-Luc van Lommei (hij maakte op de Leuvense universiteit een eindscriptie over de 'feno menologie van de jazz'), de percussionist van Jazz Circle is een veelzijdig musicus: fanfare, muzikale illustratie bij poëzie, begeleider Johan Verminnen en andere kleinkunstenaars, dansmuziek, swing en rock-jazz. Amateurs zijn ze en daarom moesten ze invitaties voor optredens in Singapore en New Orleans afzeg gen. De voorkeur van de zes bandleden blijkt al uit de naam: Dixieland. Een jaar na de oprichting bereikten ze de finale van het Loosdrechtse Jazz Concours. Onder leiding van trombonist/zanger/arrangeur Rob Vlam zijn ze door blijven gaan als amateurs met als belangrijkste kenmerk: plezier in het spel. Deze band speelt in de stijl van de kleinere swing orkesten uit de jaren dertig. De musici, veelal af komstig uit Bredase orkesten als Ochtendchloor, Scat Cats, Victoria Band, spelen vijf jaar samen en bezochten jazzclubs in Nederland, Duitsland en België. De kans bestaat dat gitarist Fapy Lafertin als solist bij Jo-Jo zal optreden. Het is dan niet voor 't eerst dat Jo-Jo buitenlandse artiesten begeleidt. Eerdere solisten waren bijvoorbeeld Jim Goodwin, John Smith, Tom Baker, Jeff Hamilton, Barbara Lashley en Janice King. Weer eens iets heel anders is de vereniging van Cajunmuziek en de Creoolse Zydeco van Cuisine Cajun. De Cajuns is de benaming van de van oor sprong Franse immigranten die door de Engelse heersers werden gedeporteerd uit hun woongebie den in West-Canada en zich in de moerassige streken van Louisiana vestigden. Daar kwamen al thans de overlevenden terecht. De Belgische groep heeft veel research gepleegd om de taal en muziek van deze onderdrukte en bijna verdwenen groep te achterhalen. De Cajuns ondergingen ook de invloed van de zwarte en van de Creoolse Franse cultuur. Jazzfestival Middelburg, donderdag 1 t/m zaterdag 3 mei. Zie voor namen en tijden de agenda 23

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 13