HET IS MIJN GROOTSTE ANGST DAT IK HET PUBLIEK ZOU VERVELEN 1 Een van Nederlands beste filmmakers is Orlow Seunke. Op uitnodiging van de Middelburgse Filmtheaters komt Seunke in mei naar Meccano. Na vertoning van zijn film Pervola is Seunke er hoofdpersoon in een talkshow. Seunkes eerste film, De smaak van water, werd op het filmfestival van Venetië bekroond met de prijs voor het beste debuut. Ook op de Nederlandse t.v. deed De Smaak het goed. Maar enig krediet voor de volgende film leverde het hem niet op. 'Dit project, en dat vind ik echt een schande, heeft bij alle omroepen gelegen, maar die hebben het allemaal laten afweten.' Seunke in gesprek met Albert Kok over films en zaken rondom films. 24 mm orlow seunke: orlow seunke Albert Kok schande gerard thoolen Pervola draait zater dag 10 mei, 20.00 uur; talkshow met Orlow Seunke, 22.00 uur in Meccano Middelburg 'Veel Nederlandse films zijn van, wat ik dan maar even noem, het genre huiskamer-realisme. Maar het is mijn heilige overtuiging dat mensen naar de bioscoop gaan in de hoop iets bijzonders te gaan zien.' Niemand zal kunnen beweren dat Orlow Seunke zich in zijn tot op heden gemaakte speelfilms schuldig heeft gemaakt aan zoiets als 'huiskamer-realisme'. In De Smaak van Water draaide hij de bezoeker een beeld voor ogen van een beangstigende jaren vijftig sfeer en in Pervola bestaat de voornaamste locatie uit een landschap van eeuwige sneeuw. De opnamen voor Pervola zijn gemaakt in de directe omgeving van Rros, een Noors mijnstadje, vijfhonderd kilometer ten noor den van Oslo. Begeleid door strenge vorst en over vloedige sneeuwval speelt zich het verhaal af van twee broers die een bezoek brengen aan het sterfbed van hun vader, die jaren geleden naar het hoge noor den was verhuisd. De twee broers verschillen hemels breed van elkaar. De één is een aan lager wal geraakt theaterdier (Gerard Thoolen): de ander een succesvol zakenman (Bram van der Vlugt). Gaandeweg blijkt dat de laatste zijn straatarme broer in het verleden vreselijk heeft opgelicht. Seunke: 'We hadden speciale kleding die het moge lijk maakte om bij extreme kou nog te kunnen draai en. Dus het leek allemaal goed voorbereid. Maar dan bleek op de set dat we de dag na het draaien van een scène buiten in de sneeuw ons normale schema niet haalden. We hadden ons niet gerealiseerd dat die kou een geweldige energievreter was. Daardoor moesten we voortdurend de planning omgooien. En dan was er het probleem van het paard. Die bleek bij strengere vorst dan min twintig graden niet meer naar buiten te kunnen. Dan bevroor zijn eigen zweet. Zo was er altijd wel wat. De cameraman heeft het nog meegemaakt dat zijn ooglid aan de camera zat vastgevroren!' Drie jaar eerder werd De Smaak van Water in Venetië bekroond met de prijs voor het beste debuut. Dat moet de financiering voor Pervola er een stuk een voudiger op gemaakt hebben, zou je denken, maar dat moet flink zijn tegengevallen. 'Dat had je ge droomd! Dit project, en dat vind ik echt een schande, heeft bij alle omroepen gelegen, maar die hebben het allemaal laten afweten. En dat terwijl De Smaak van Water het goed gedaan heeft op t.v. Goede waarde ring en hoge kijkcijfers. Maar kennelijk is het niet zo dat je op grond daarvan enig krediet krijgt bij een volgend project. Buiten de grens heb ik wél profijt gehad van de prijs voor De Smaak. Scandinavië, Duitsland en België kwamen met distributiegaran ties. Daar is de film inmiddels ook al uitgebracht. Met mijn volgende film wil ik proberen ookzo'n distribu tiegarantie te krijgen in Frankrijk en Engeland. Op voorwaarde tenminste dat Pervola daar aanslaat, want zoals ze zeggen: 'je bent zo goed of zo slecht als je laatste film'.' Negen jaar geleden - Seunke was toen nog maar net van de Filmacademie gekomen - is een script in de geest van Pervola al eens afgewezen door het Pro ductiefonds, de belangrijkste subsidieverlener in ons land. Seunke is nu van mening dat dat eigenlijk wel terecht was: 'We waren toen nog veel te onerva ren voor zo'n ambitieus project, door de ervaring met De Smaak, door de tijd ook, is het script gegroeid, rijker geworden. Het verhaal is niet wezenlijk veran derd, maar wel boeiender verteld. De ontwikkeling is nu veel spannender. En daar gaat het toch om? Mijn grootste angst is het om het publiek te vervelen. Dat wil ik koste wat kost voorkomen. Negen jaar geleden was het nog teveel van: ik wil dit of dat themaatje vertellen en nu is het meer vanje kijkt lekker en als je de thematiek eruit haalt is het meegenomen.' 'Toch is dat nog heel wat anders dan wat bijvoor beeld de Amerikanen doen. Ik bedoel: Amerikanen hebben de neiging om het publiek mee te nemen naar een totale fantasiewereld die niks met de werkelijkheid te maken heeft. Iemand als Spielberg is daar een meester in. E.T. vond ik fantastisch en het is dus bepaald niet zo dat ik zo'n manier van filmen verwerp. Maar persoonlijk voel ik me meer verwant met de Europese stijl: neem de mensen mee naar je fantasiewereld en geef ze na afloop een gevoel van: hè, daar zit iets in, daar heb ik wat aan.' Zowel bij zijn vroegere korte films als nu ook weer bij Pervola werkte Seunke samen met Gerard Thoolen. War heeft hij dat andere acteurs niet hebben? Zonder een ogenblik na te denken, antwoordt Seun ke: 'Ogen waarin je wil verzwelgen. Als je hem in een shot laat stilstaan en van dichtbij filmt, dan weet je dat het publiek van hem gaat houden. Aan het begin van De Smaak mag hij nog niet aardig gevonden worden. Dan moetje hem opzo'n momentdus niette stil laten staan. Pas wanneer je sympathie voor hem wil wekken, moet je hem rustiger laten worden. De grootste kracht van Gerard is dat hij boeit: ook al doet hij niks. Zet een camera op hem en je blijft naar hem kijken.' Alle lofuitingen ten spijt, kan Seunke niet verhullen dat er tijdens de opnamen voor Pervola stevige conflicten met zijn hoofdrolspeler zijn gerezen. Met enige tegenzin en na eerst een paar omtrekkende bewegingen gemaakt te hebben, gaat Seunke ten slotte op de problemen in: 'Als iedereen zich bij een film betrokken voelt, kan er wel eens gevochten worden. In zo'n geval wil immers iedereen dat die film er zo goed mogelijk komt uit te zien. En als blijkt dat een scène beter wordt van een bepaalde ingeving van een acteur, heb ik ervaring genoeg om zoiets meteen te gebruiken. Maar als regisseur houd ik natuurlijk wel de eindbeslissing Ik heb als geen ander het overzicht, weet hoe locaties, camerastand punten, belichting en acteurs op elkaar inwerken. En Gerard Thoolen In het poollandschap van Pervola mei mei 25

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 14