r 1 vlissingse modedagen '86 commercieel lichaam f vlissingse modedagen '86 it artikel werd eerder epubliceerd in Het lad, orgaan van de emeenschap Beel- ande kunstenaars in elderland. Ilssingse Mode- agen, dinsdag 13, oensdag 14 mei, 1.30-19.30 uur lodeshows en luziek op het eursplein 74 nRFa Boven: Zomerse mannenmode van Brian Scott. Hans Knuijt. Links: Elvi Couture. Van der Vorst Mode. Rechts: Regenmantels van het merk Michael Mortel. Maison van Dalen. beginnen van winkels door jonge mensen. Je moet een bepaalde visie op het kledingsgedrag van een bepaalde groep hebben en dat laten maken. Ik denk dat dét levensvatbaar is.' 'Mode heeft als produkt onmiddelijk te maken met commercie; het wordt gedragen, het verslijt, het wordt weer opnieuw gekocht en die cyclus is nou eenmaal erg kort. Hij wordt nog wel veel korter gemaakt doordat die mode in kleding zo'n ongeloof lijke imagebepaling krijgt. Waaraan veel mensen erg veel waarde hechten. Ik heb net gelezen dat het ten aanzien van 'design' nét zo is. Een cylusversnelling waardoor mensen graag en vaak andere dingen kopen. Jammer hoor, dat vind ik niet zo goed. De mensen die zeggen dat mode zo commercieel gestuurd wordt, die hebben geen gelijk. Want als het publiek iets niet wil, dan lukt het niet. Men moet wel degelijk afwachten of het publiek eréén wil. Ze duwen bijvoorbeeld nu in de richting van kleur. Dat proberen ze al een paar seizoenen. Maar het lukte niet. Nu beginnen ze weer te duwen en ik denk dat mensen nu meer rijp zijn voor kleur.' 'Ik vraag me echter af of mensen zich zo aan mode storen. Er zijn toch categorieën mensen die dingen aantrekken die niets met mode te maken hebben. De laatste tijd denk ik bijvoorbeeld anders over bloe- menjurken (de bekende, mouwloze zomerjurk). Die staan namelijk voor vele goede waarden in het leven. Dat gezonde, directe levensbesef. Ik ken een me vrouw die zelden jurken zonder decoratie of dessin zal dragen. Dat verlevendigen van het oppervlak staat voor iets. Ik ben zeer geïnteresseerd, en daar wil ik op doorgaan, in de wezenlijke motivaties van mensen; in de betekenis van dingen. In de wijze waarop mensen zich authentiek in vormen vertalen. Ik geloof stellig dat ze dat doen. Ben je als het ware 'geletterd' in kleding, dan krijg je te maken met twijfels, maar mensen die niet 'geletterd' daarin zijn krijgen nooit twijfels. Vrouwen van deze tijd kiezen wel. Er is geen dictaat meer. Ik ben heel dualistisch. Ik vind aan de éne kant dat dat gehol achter de mode aan oppervlakkig en onzelfstandig is. Jezoutoch denken datje stijl moest hebben waar je je aan vast kunt houden Aan de ene kant vind ik mensen die nog wel in iets anders durven klimmen soepeler van geest, luchti ger, losser in het leven, met het oog op de 'jeu'. Mode is wel een mechanisme waar je mee op moet passen, wat toch die discriminatie-kant heeft. Ik vind het soms ook een eng medium. Complex.' 'En wat ik ook interessant vind is in hoeverre het lichaam nou eigenlijk meespeelt in de vorm die mode is. Als je een schemerlamp ziet dan is dat een autonome vorm. Die zet je neer; het is een soort uitdrukking van jezelf, die je niet kunt aantasten. Maar wanneer je een schitterend ontwerp hebt en dat een onelegante vrouw, een té jonge of een té oude, of een vrouw die het niet snapt aantrekt, dan is dat hele ding kapot. Ik geloof dat dét een van de redenen is dat kleding zo gediskwalificeerd wordt door kunste naars. Als je in de hiërarchie van de kunsten kijkt dan kun je niet eens met mode aankomen. Dat is niet goed. Die vormgeving kan gedragen worden door elk willekeurig nitwitje en dat kan een aureool van oppervlakkigheid over zich hebben waar je niet goed van wordt. Terwijl het tegelijkertijd schitterende vormgeving kan zijn.' r.

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 19