RESULTATEN KUNSTZINNIGE VORMING IN ZEEUWSE BIBLIOTHEEK nieuws nieuws Een etentje met Nouchka van Brakel ACTIE VOOR STOELEN FILMTHEATER INTER SCALDES OP CULTURELE PAD INLEIDING IN DE FILMKUNDE SCHOUWBURG TIJDELIJK DOOD Kinderballet op het ZIKV Foto Ruben Oreel Cursussen in kunstzinnige vorming blijken aan mo de onderhevig te zijn. Bij het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming, dat zetelt in de Middelburgse Kuiperspoort, constateerde men enkele jaren een grote belangstelling voor schilderen en beeldhou wen. Die is nu weer weggeëbt, de belangstelling gaat nu uit naar het toneel. Cursisten genoeg op dat terrein. Mensen die eens willen zien hoe de cursisten zich het seizoen 85-86 op de verschillende terreinen hebben geweerd, krijgen de gelegenheid van woensdag 7 tot en met vrijdag 30 mei. In die periode is er in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg een overzichts tentoonstelling te zien van de werkstukken van de cursisten in de Kuiperspoort. Tegelijkertijd probeert het instituut zo cursisten aan te trekken voor het komende seizoen. De kunstzinnige vorming heeftde naam nogal elitair te zijn. Men wil laten zien dat dat onzin is: iedereen kan meedoen, jong en oud, ge schoold en ongeschoold. De overzichtstentoonstelling geeft daar een beeld van. Er is teken-, schilder- en beeldhouwwerk van ouderen en jongeren te zien, keramiek, fotowerk (er is zoveel belangstelling voor dat er drie groepen zijn samengesteld) en de kinderen tonen wat ze op het kinderatelier hebben gemaakt. Er zijn drie kinderate liers dit seizoen: twee voor kinderen van 5 tot.10 en een voor 10 tot 14. Sophia van de Heuvel geeft de cursussen fotografie. Het geen afdruk- en ontwikkelcursus, ze geeft de deelnemers opdrachten mee en de foto's die daarvan het resultaat zijn worden inde Kuiperspoort gezame- lijk kritisch bekeken op compositie, kleur en andere inhoudelijke en technische zaken. Het zijn korte cursussen die mogelijk in september een vervolg krijgen. Van de cursussen in beeldende vorming maakt een excursie en lessen in kunstgeschiedenis deel uit. Jackie Bongers, docente aan het ZIKV, meldt dat het de bedoeling is in september ook een cursus grafiek te beginnen. Naast de cursussen klassiek ballet en jazzballet en voor de hele kleintjes bewegingsexpressie, komt er nu ook een cursus moderne dans. Een nieuwe docent neemt de leiding op zich. Waarschijnlijk begint in september ook een cursus grimeren, de toneelgroep die dit seizoen is begon nen onder leiding van Willem Joppe moet wegens zijn vertrek naar Engeland omzien naar een andere docent. Pantomime maakt ook deel uit van het aanbod van het ZIKV. Behalve op foto's en video is in de Zeeuwse Biblio- 36 mlTlmei theek ook een uitvoering te zien van kinderballet! De overzichtstentoonstelling wordt woensdag 7 mei om 15.00 uur geopend met een balletimprovisatie. De kinderen staan onder leiding van Conny Sylmans. Dezelfde middag is het kinderatelier in de biblio theek om te laten zien hoe dat in de praktijk werkt. Donderdag 15 mei, aanvang 20.00 uur, houdt docent kunstgeschiedenis Nico Out een lezing onder de titel Wat heeft kunst met vakmanschap te maken? In tegenstelling tot vroeger is de kunstenaar van nu vrij in keus van en omgang met zijn materialen. Alles lijkt te kunnen. Lijkt, want evenals vroeger gaat het om zeggingskracht van een werkstuk. Daar is vakman schap voor nodig, een ander soort vakmanschap dan vroeger, Nico Out vertelt over die ontwikkeling bij dia's van oude en zeer jonge meesters. Maandag 26 mei laat regisseur Willem Huybreghs tenslotte de eindproductie van zijn toneelgroep zien. De overzichtstentoonstelling duurt tot en met vrijdag 30 mei en is geopend tijdens de openingsuren van de Zeeuwse Bibliotheek. Zoals bekend verhuist filmtheater Meccano van het Damplein naar het Schuttershof op de Vlasmarkt. De bedoeling is het nieuwe theater begin oktober te openen, maargeld voor stoelen is er nog niet. Samen met mensen uit de filmwereld heeft Meccano een actie opgezet om dat probleem uit de wereld te helpen. Onder meer zullen er loten worden verkocht onder het motto 'voor een knaak zit je beter' (prijs per lot f 2,50, vijf voor een tientje). De prijzen hebben allemaal met film te maken. De hoofdprijs is een uitnodiging voor de slotavond van de Nederlandse Filmdagen in Utrecht in september. De uitnodiging geldt voor twee personen. De tweede prijs is een etentje met regisseur Nouchka van Brakel. Andere prijzen zijn onder meer uitnodigingen voor de gala premières in Tuschinsky, Amsterdam voor drie nieuwe Nederlandse speelfilms (Op hoop van zegen, Fields of honor en Flodders), premièrevoorstellin gen tijdens de Nederlandse Filmdagen, honderd vrijkaarten voor het nieuwe filmtheater en tenslotte elpees, boeken en affiches van de film Out of Africa. Trekking en prijsuitreiking zijn woensdag 25 juni in het nieuwe theater, op het ogenblik nog Zippo geheten, tijdens een groot filmfeest. Uit een en ander k blijkt dat het voorstel van regisseur Ate de Jong om de mensen zelf een stoel als 'aandeel' in het nieuwe II theater te laten kopen het niet heeft gehaald. De loten zijn te koop bij Meccano, Electro in de Zeeuwse Bibliotheek, de VVV, Boekhandel van Benthem Jutting en op zaterdagmiddagen in de Lange Delft. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij het kantoor van de Stichting Filmtheaters Middelburg, 01180-35710. I Restaurant Inter Scaldes aan de Zandweg in Kruiningen heeft zich op het expositiepad begeven. ■I De opzet is 'uitdrukking te geven aan historische contactfuncties van Zeeland tussen Holland en 1 Vlaanderen.' Nu zijn er in de tuin drie beelden van Haagse kunstenaars te zien. Daarna volgen Vlaamse beeldhouwers. Sinds kort organiseert Inter Scaldes ook lunches met concert. Het duo Paul Uyterlinde - Janine Dacosta, cello en piano, opende de reeks. Ellen Corver (piano) en Peter Brunt (viool) volgden in april. De tentoonstelling, die overigens geopend werd door gedeputeerde Boersma, is geopend van woensdag tot en met zaterdag 12.00-17.00 uur. Samen met de Katholieke Hogeschool van Tilburg en de Zeeuwse Volksuniversiteit heeft de Stichting Filmtheaters Middelburg een aantal colleges over de filmkunde georganiseerd. Hans van Driel, verbon den aan de subfaculteit van de letteren in Tilburg, is docent. Van Driel besteedt aandacht aan de plaats van de filmkunst ten opzichte van andere kunsten, montage, shots, de beeldband en de regie. Dat gebeurt in zes colleges, vanaf maandag 29 september tot en met maandag 10 november. De theoretische uiteenzettingen worden in elk college gevolgd door een film die de praktijkvoorbeelden geeft. De deelnemers krijgen een syllabus ter ondersteuning van de colleges. De kosten bedragen veertig gulden, inclusief de toegang tot de films. Voorwaarde voor het doorgaan van deze inleiding in de filmkunde iseen minimum-aantal deelnemers van veertig. Bij voldoende belangstelling volgt in 1987 een tweetal gespecialiseerde cursussen. Deelne mers kunnen dan kiezen uit de onderwerpen film/literatuur/psycho-analyse. Wie iets voor de inleiding voelt of meer informatie wenst kan bellen met de Stichting Filmtheaters, 01180-35710. Door de brand in de schouwburg van Middelburg zijn vanaf begin april voorstellingen onmogelijk geworden. Het theaterbureau Uit in Zeeland heeft nog geprobeerd een aantal voorstellingen te redden door ze in vervangende zalen onder te brengen. Maar er zijn nauwelijks zalen en die er zijn, zijn bezet op de bewuste avonden. Voor mei betekent het dat een voorstelling van Globe, De man die de zon in zijn zak had, niet door kan gaan. Scène uit De man die de zon In zijn zak had van Globe

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 20