9p Een fraai blad op tafel een sprekend werkstuk tegen de muur BON ZVU-FILMS OP JUBILEUMEXPOSITIE IN SINT ANNA TER MUIDEN ORLOW SEUNKE At- fieweeff.- Inwoners van Zeeuws-Vlaanderen, die een abonnement nemen op mooie moeite, kunnen profiteren van een GRATIS ABONNEMENT OP DE KUNSTUITLEEN van Galerij Bellemans, Oosterstraat 11, Axel gedurende een half jaar. theater 3 Heren Wajangvoorstelling Johannes Cato Kamerling, een schijngestalte Wat de films van de Zvu betreft die wekelijks op de woensdagavond in het Middelburgse Electro te zien waren is het seizoen voorbij. In september begint de nieuwe reeks* zij het dat de ZVU-films dan om de week te zien zijn. Het programma is vanaf september verkrijgbaar. Het voormalige Gemeentehuis van het dorpje St. Anna ter Muiden herbergt de komende zomer weer een expositie van (Zeeuws-)Vlaamse kunstenaars. Het is de vijfde in successie, een jubileum dus. De organisatoren hebben de mensen die de afgelopen vijf jaar exposeerden gevraagd een grafiekwerkje te maken. De bedoeling is de grafiek op de zomer- expositie te verkopen. De kunstenaars die hieraan meewerken, zijn volgend jaar winter met enkele werkstukken in hetzelfde gemeentehuis vertegen woordigd, zodat er een overzicht ontstaat van wat er in vijf jaar te zien is geweest. Regisseur Orlow Seunke (De smaak van water, Pervola) is zaterdag 10mei in filmtheater Meccanote gast. In het aprilnummer van mooie moeite werd de talkshow met Seunke voor die maand aangekon digd, maar dat kon geen doorgang vinden. Nadefilm Pervola (aanvang 20.00 uur) begint het gesprek met Orlow Seunke. fff i| r EN IK MAfl 'T £M IK H40 T STiKG-RMG qeiieN- voordeel bonmooiemoeitevoordeelbonmooiemoeitevoordeelboni Het abonnement geeft recht op het lenen van steeds een werk tot een waarde van 300 gulden in die periode. De leenkosten zijn per maand 5 gulden, dus u spaart 6 maal 5 is dertig gulden uit. Waarmee een abonnement op mooie moeite gratis is. Het abonnement op de kunstuitleen geldt alleen als u zich via deze bon abonneert. naam: adres: postcode: woonplaats: abonnee vanaf maand: Deze bon opsturen naar Stichting Kunstpromotie Zeeland, Postbus 303, 4330 AH Middelburg. roordeelbonmooiemoeitevoordeelbonmooiemoeitevoordeelbonn 'We zijn een beetje controversieel', zegt Joost Belin- fante, een van de drie heren die nu al drie jaar als 3 Heren het publiek onzeker maken. 'In Nederland stoppen ze iedereen het liefst in zijn eigen hokje, dat is overzichtelijk. Wij zijn daar ten diepste tegen. Wij brengen een smaakschok teweeg. Er zit van alles in.' Een welluidende evergreen uit de jaren zestig gaat de drie even gemakkelijk af als een Weense wals of een luisterlied van hartverscheurende strekking. De tekst is soms om te lachen, soms om te huilen, soms allebei tegelijk. De 3 Heren schuwen close harmony niet, noch zang a capella. Ze bedienen zich van vreemdsoortige instrumenten, als koebellen, feest- toeters, een koffiepot, een voerbak voor honden. Vooral Joost Belinfante heeft een voorkeur voor deze eigenaardige instrumenten, eenvoud acht hij daarbij je ware en zijn ritmische getik op bijvoor beeld een koffiepot gaat gepaard met een blik waaruit blijkt dat hij de ernst van zijn afwijking doorgrondt. Hij en Fred Piek gaan gekleed in nette kostuums, Friedrich Hléwatsch draagt nogal eens een charmant mantelpakje, nylons met naad en goed in het geheel passende pumps. Zo zorgen ze voor 'postmoderne smaakverwarring'. In het persmate riaal dat zij de wereld insturen staat verder ook dat 3 Heren met een veelvoud aan instrumenten, gecom bineerd met drie opmerkelijke kelen de mensen tracteren op'bitterzoetzuurzanggoed', een scala van smaken, 'variërend van warm tot wrang, van smaak vol tot smakeloos en soms is er die vreemde gewaar wording dat men niet weet of dit wel lekker is omdat men het nog nooit geproefd heeft.' Voordat de drie Heren werden, werkten ze gewoon, Joost Belinfante bij onder meer CCC, Slumberland- band, Doe-Maar, Fred Piek bij Fungus, Amazing Stroopwafels en Friedrich bij CCC en de Slumber- landband. De Javaanse groep Raras Budaya toont in Middel burg een filosofisch getint wayangverhaal onder de titel Lakon Wahyu Makuta Rama, ofwel De kroon der wijsheid. Behalve de tekst, die in het Nederlands wordt gesproken, blijft het Javaanse karakter van het wayangspel volledig behouden, dat moge blijken uit de ontwikkeling van het verhaal, de bewegingstech niek van de poppen en de onverbrekelijk met de wayang verbonden gamelanmuziek. Wayang kulit, zoals de Javanen het noemen, is een schimmenspel dat door zijn bijzonderheid over de hele wereld bekend is geworden, voornamelijk als iets om naarte kijken en te luisteren, theater dus. Voor de Javanen reikt de betekenis veel verder: religie, filosofie, litera tuur, theater en muziek zijn nog een en het wayang spel wordt opgevoerd bij belangrijke gebeurtenissen als huwelijk, besnijdenis, ziekte, ongeluk. Juist door de religieuze betekenis, bezwering misschien wel, kunnen voorstellingen soms ononderbroken voort duren van zonsopgang tot zonsondergang. Zoals een heilige mis in de katholieke kerk, heeft ook het wayangspel veel symboliek in zich, een symboliek die de westerse kijker in de meeste gevallen zal ontgaan. In Middelburg is een gedeelte van zo'n voorstelling te zien. De tweede helft van de achttiende eeuw was een periode van neergang voor Brouwershaven. Toen zich in 1764 een ogenschijnlijk vermogend, bereisd en bovendien godvruchtig heerschap in de smalstad wilde vestigen, deed dat bij vele inwoners de hoop op betere tijden herleven. Deze Johannes Cato Kamer ling gaf zich tevens uit als gediplomeerd dokter. Zijn zuster zou zijn rijke bezittingen in Duitsland beheren en hij zou bovendien een rijke, oude neef in Indië hebben. Hij maakt zijn beweringen aannemelijk met vakkundig vervalste brieven en documenten. Lang zaam groeide echter ook de argwaan: een verkeerd bezorgde vervalste brief, vermoedens over malversa ties van Kamerling bij de meekraphandel en een De 3 Heren bltterzoetzuur zanggoed... De Piek Vlissingen: 3 HEREN muziektheater van stand zat 10 mei, 22.00 uur Zeeuwse Bibliotheek Middelburg: WAYANGSPEL De kroon der wijsheid vrij 13 juni, 20.00 uur De Vroone Kapelle JOHANNES CATO KAMERLING, een schijngestalte vrij 16 mei, 20.00 uur Tonnenmagazijn Brouwershaven: JOHANNES CATO KAMERLING, een schijngestalte don 22 mei, 20.00 uur vrij 23 mei, 20.00 uur mei 39

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 21