muziek Con Amore en die Haghe Sangers Len Rawle Zeeuws en Engels Mannenkoor Koffieconcert Carla van Walsum en Ton Huijsman dans One Extra Company film Tasio La historia official Return of the living dead Concertzaal Middelburg: CON AMORE EN DIE HAGHE SANGHERS zat 24 mei, 20.00 uur Concertzaal Middelburg: LEN RAWLY Theaterorgel concert vrij 30 mei, 20.00 uur Ned Herv Kerk Kloetinge: ZEEUWS MANNEN KOOR/ENGELS MANNENKOOR zat 31 mei, 20.00 uur Dorpshuls De Vriend schap Kats: CARLA VAN WALSUM/TON HUIJSMAN koffieconcert zon 25 mei, 11.00 uur Het Vll88lngse Mandoline Orkest Con Amore: 50 /aar Blues bestond al lang, maar het ritme kreeg onder invloed van de jazz een steeds uitgesprokener rol. Deze muziek, die destijds vrijwel alleen door zwarten werd gespeeld en gewaardeerd, vormt de bron waaruit De Gigantjes putten. Hun muziek stamt van Rhythm Bluesgiganten als Tiny Bradshaw, Mickey Sylvia, Buddy Johnson en Louis Jordan. Het gaat dan om de minder bekende nummers en De Gigan tjes brengen een versie die zowel authentiek is als hedendaags. Na het uitkomen van de eerste elpee Little Giants en de single Yaki Taki Oowah volgden vele radio- en t.v.-optredens, terwijl uit Duitsland, België en Scandinavië regelmatig uitnodigingen ko men voor toernees. 'I've got the bullets', schreeuwt een vertwijfelde James Dean tegen de politie die zojuist zijn vriend heeft neergeschoten, omdat die zwaaiend met een pistool naar buiten kwam rennen. Het is een scène uit de film Rebel without a cause. Zo komt de Rotterdamse groep aan zijn naam. De (negen) leden zijn afkomstig van de Health Band, Stealer en Grup- po Sportivo. Evenals De Gigantjes putten de Rotter dammers uit de oude meesters van de Rhythm Blues. Het blad Music Maker constateert dat de 28- jarige Frédérique Spigt de hoofdrol speelt met haar 'voor een Nederlandse zangeres' uniek geluid. 'Een doorgroefd geluid, alsof de whiskey haar leraar was, met een volume waarbij zelfs de zangeres met de grootste scheur van Nederland, en dat is zonder concurrentie Anita Meijer, verbleekt. Frédérique Spigt vertegenwoordigt alles wat de rock roll in Nederland zou moeten zijn en wordt daarin bijgestaan door componist en gitarist Peter van Gameren, die er uit ziet zoals Frédérique klinkt: doorleefd. De muziek van de Bullets klinkt trouwens ook zo. het is pure soul, straight fron the heart, zoals Bonny Tyler zingt.' Ter gelegenheid van het vijftigjarige bestaan van het Vlissingse mandoline orkest Con Amore tracteert het orkest het Vlissingse publiek op een concert met Die Haghe Sangers uit Den Haag. Con Amore telt rond 35 bespelers van de mandoline. Het lijkt merk waardig, een orkest louter bestaande uit mandoline spelers, maar er blijkt belangstelling voor te bestaan. Nederland telt zestig van zulke orkesten en is daar mee het derde 'mandoline-land' ter wereld. Japan is nummer 1 met500orkesten, Duitsland 2 met 250. Het Vlissingse tokkelorkest staat sinds 1961 onder lei ding van Jo Eckhardt. Het (Koninklijke) Haagse mannenkoor bestaat al sinds 1917 en insprireerde een aantal componisten die composities aan het koor opdroegen. Voorbeelden zijn Paul Hindemith, Francis Poulenc, Marius Monikendam en Otto Klem- perer. Het was en is regelmatig op t.v. te zien en speelde in heel Europa, Rusland incluis. Dirigent René Verhoeff dirigeert niet alleen Die Haghe San gers, maar ook het Leids Toonkunst Orkest en het Rotte's Mannenkoor. In verschillende Europese ste den verzorgde hij gastdi recti es. Het programma begint met Con Amore dat compo sities voor de mandoline speelt van Karl-Ludwig Philipp, propero Canciello, Carlo Malizia en Emil Kohier. Vervolgens zingt het Haagse koor werk van Antonio Lotti, Clément Jannequin, Bedrich Smeta- na, een onbekend gebleven componist, Tsjaikovski, Buhuslav martinu, Wolfgang Martinu, Wolfgang Lü- deritz, Arr. J.R. Parks en Carl Orff. Na de pauze zingt het koor nog twee Poolse soldatenliederen van Witold Lutoslawski voordat Con Amore het weer overneemt met Spaans en Duits werk van C. Malizia en Konrad Wölki. Het jubileumconcert eindigt met een gezamelijk optreden. Een Joegoslavisch gon dellied en volkswijsjes uit de Oekraïne zijn door C. Noordzij van orkestarrangementen voorzien. Het betekent een Middelburgse première van deze wer ken aan het slot van de avond. De in Wales geboren Len Rawle reisde onder meer naar Japan, Australië, Amerika en Europa om er theaterorgelconcerten te geven. In Engeland ver zorgde hij een groot aantal van dergelijke concerten voor de radio en televisie vanuit zijn huis. Hij bezit namelijk een groot Wurlitzer orgel dat ooit in het Empire Leicester Square Theatre in Londen dienst heeft gedaan. Hij bouwde zijn grote huis zo ongeveer rond het Wurlitzer orgel. Op uitnodiging van het Zeeuws Mannenkoorsteken de 55 leden van het Engelse mannenkoor eind mei de Noordzee over voor een driedaags verblijf in Goes. Het koor geeft een concert in Kloetinge met als soliste de alt Paula Pilling. Clive Smith zorgt voor de pianobegeleiding en het koor staat onder leiding van Alan Arnot. Het Zeeuws Mannenkoor, dirigent is Han Beekman, heeft een bescheiden aandeel in dit con cert: beide koren zingen enkele nummers gezame lijk. Dit duo is gespecialiseerd in twintigste-eeuwse mu z ek van Israëlische en Zuidamerikaanse makelij. Carla van Walsum was op haar twaalfde jaar al aan de fluit, ze kreeg les bij Dick Gout. Na het Rotterdamse conservatorium ging ze verder bij de Engelse fluitiste Susan Milan en in Zuid-Frankrijk bij Andras Andor- jan en Patrick Gallois. Ze speelde in een aantal ensembles en werkte mee aan even zovele radio opnamen. De twee jaar oudere Ton Huijsman (1954) begon op zijn vijftiende de mogelijkheden van de gitaar te verkennen. Na het conservatorium, ook in Rotterdam, bekwaamde hij zich verder bij de Uru- guayaanse gitaristen Antonio Pereira Arias en Abel Carlevaro. Met het ensemble voor oude muziek Musike Merlant treedt hij sinds 1975 op als luitist en hij maakte er talloze radio-opnamen mee. Deze Australische dansgroep werd in 1976 opgericht door Kai Tai Chan met de bedoeling de mogelijkhe den van het danstheater te onderzoeken, uitgaande van de dans combineert One Extra Company cho reografie, stem, geluid en muziek tot een theater achtig geheel. De leden zijn afkomstig uit verschil lende Aziatische landen. In het programma AH Q goes West, dat in Vlissingen te zien is, komen de verhoudingen tussen Aziaten en Australiërs aan de orde. In bijna acrobatische dansen komen zo de verschillen tussen oost en west op het toneel, de tradities tegenover de geïmporteerde waarden en normen en natuurlijk de situatie van de immigranten in Australië. Nog even iets over de motor van het gezelschap, Kai Tai Chan die dans een manier van leven noemt. Hij is afkomstig uit een Chinees Boeddistisch milieu in Maleisië en ging aan het eind van de jaren zestig naar Australië om er architectuur te studeren. Zijn be langstelling voor dans voerde hem naar Londen waar hij leider werd van Another Dance Group (1974) en choreografieën schreef voor het London Contempo rary Dance Theatre (1975). One Extra Comany In AH Q goes West Vestzaktheater Vlissingen: ONE EXTRA COMPANY vrij 16 mei, 20.30 uur Al vanaf zijn achtste jaar werkt Tasio in de bergen in Spaans Baskenland. Met veertien wordt hij kolen brander, een vuil en gevaarlijk beroep. Hij ontmoet Paulina en zal enkele jaren later met haar trouwen. Het huwelijk verloopt wat haastig maar iedereen is gelukkig. Er wordt een kind geboren, Elïsa. Deze verantwoordelijkheid is te zwaar voor iemand die van het kolenbranden moet leven. Tasio gaat daarom ook stropen en maakt zich tot vijand van de bos wachter. Als Paulina zwaar ziek wordt, raadt het hele dorp hem aan de heuvels te laten voor wat ze zijn en een vaste baan te zoeken, die beter betaald wordt en veel veiliger is. Maar Tasio voelt daar niet veel voor. Ergens in hem woelt een sterke behoefte aan vrij heid. Paulina sterft. Jaren later trouwt zijn dochter en trekt zij naar de stad. Tasio blijft achter en gaat voort met kolenbranden en stropen. La historia official is filmisch gezien niet buitenge woon vernieuwend, maar een in alle degelijkheid verteld en goed gespeeld verhaal. De beloning was een oscar. De jury vond La historia official de beste buitenlandse film van 1985. Hij is bijzonder door de emotionele inhoud die politieke kanten heeft. Zij het niet in de gebruikelijke zin van een pamflettistische aanklacht of een gedramatiseerde reconstructie. Het geraffineerde scenario schuift de maatschappelijke feiten langzaam het verhaal in, dat zich aanvankelijk concentreert op de strikt persoonlijke geschiedenis van twee gegoede burgers die in 1978 een kind adopteerden, omdat de vrouw onvruchtbaar was. De vrouw is lerarès geschiedenis en probeert op school haar leerlingen in te prenten dat zij zich moeten houden aan de 'feitelijke' beschrijvingen in de ge schiedenisboekjes, de officiële lezing dus. Niet alle jongens in de klas zijn het met haar eens. Zij stellen dat de waarheid in die officiële lezing wordt achter gehouden en dat de geschiedenis is geschreven door de overwinnaars. Wat is waarheid? De lerares komt daar stukje bij beetje achter. Ze ontmoet een oude vriendin die vertelt hoe zij met duizenden andere Argentijnen is gemarteld tijdens het militaire bewind. Het brengt haar op de vraag of het kind, dat zij vijf jaar geleden heeft geadopteerd, misschien een van die kinderen van verdwenen ouders is. Lang zaamaan wordt ze zich bewust van wat er zich allemaal heeft afgespeeld. Tegelijk met het onder zoek van de vrouw laat regisseur Puenzo de maat schappelijke werkelijkheid de film in de beelden doordringen. Het heeft ook verstrekkende gevolgen voor haar huwelijk. De titel lijkt zo op George A. Romero's zombiedrie luik (Night of the living dead, Dawn of the dead)dat de makers een proces aan hun broek kregen. Het heeft voor het uitbrengen van de film geen gevolgen gehad. Returnis het regiedebuut van Dan O'Ban- non, schrijver van onder meer gruwelwerk als Alien, Dead and burried en Lifeforce. Geen doorsneewerk. Returnis een tamelijk merkwaardige zombieko medie geworden, waarin op verrassende manier met veel cliché's de vloer wordt aangeveegd. Wat te denken van pratende, denkende en hollende zom bies, die bovendien niet zomaar even door vernieti ging van hun hersens tot staan kunnen worden gebracht? Volgens O'Bannon helpt alleen nog maar een atoombom. Het geluid is in stijl: apocaliptische herrie van groepen als The Cramps, The Damned en The Flesheaters. 't Beest: TASIO Regie: Montxo Armen- dariz zat 3 mei, 21.00 uur LA HISTORIA OFFICIAL Regie: Luis Puenzo vrij 30 mei, 21.00 uur RETURN OF THE LIVING DEAD Regie:.Dan O' Bannon vrij 13 juni, 21.00 uur De Klomp Ovezande: TASIO Regie: Montxo Armen- dariz zon 4 mei, 20.30 uur mei 43

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 23