film VERWACHTE FILMS IN MECCANO EN ELECTRO Afzien In de schaduw van de overwinning The Lightship Drie mannen en een wieg Verführung, die grausame Frau film Novecento Una giornata particolare Scène uit The Light ship van Skollmowsky Van Abel (regisseur Alex van Warmerdam) en Ran (regisseur Kurosawa) zijn weinig kopiën uitge bracht, omdat distributeurs kennelijk niet zoveel be langstelling verwachtten. Beide films draaien goed in de Randstad. Meccano/Electro verwachtte de films in april, maar kon geen kopie krijgen. Mogelijk wordt het nu mei. De succesfilm Out of Africa zal zeker niet voor begin juni te zien zijn. Regie Gerrard Verhage met o.a. Gerard-Jan Rijn- ders, Annet Nieuwenhuyzen en Ger Thys. Een verrassing tijdens het Filmfestival van Rotter dam was dit debuut van Gerrard Verhage. De pers sprak in lovende woorden over deze film. Zijn eerste lange speelfilm, daarvóór werkte hij voor het collec tief Het Amsterdamse Stadsjournaal, berust op auto biografische gegevens. Zes vrienden en vriendinnen en de moeder van een van hen brengen een zomermiddag en -avond door in een Gooise bungalow, het ouderlijk huis van Alex. De stemming is landerig, het gaat niet goed met het werk en dus niet met de liefde, of omgekeerd. Sluimerende verwijten, afgunst, teleurstelling, angst voor verantwoordelijkheid, deze niet meer zo jonge jeunesse dorée heeft het moeilijk. De verloren idea len van een groep dertigers: de ex-militanten van de jaren zestig en zeventig, nu in de bloei van hun carrière en twijfelend over de mogelijkheid van een part-time baby, maken van hun hart een moordkuil. 7> 'r Hartstochten worden gedempt door een dikke laag cynisme. De onmacht van een nieuwe elite, voortref felijk in beeld gebracht en met een uitstekende - en 'bevrijdende rol' van Gerard-Jan Rijnders, aldus schrijven althans de critici. Het beste is om dat zelf te controleren. Waarschijnlijk van 1 tot en met 4 mei in Meccano. Regie Ate de Jong met Jeroen Krabbé, Edwin de Vries en Linda van Dyck. Het verhaal integreert de geschiedenissen van twee Nederlandse 'verzetshelden' die ieder op hun eigen manier en vanuit verschillende motieven meenden de Duitse bezetter te grazen te moeten nemen. Het scenario is geïnspireerd op de historische figuren Weinreb en Gerrit van der Veen. Wat is een 'held' en wat is een 'verrader'. Het zijn vragen die deze film opwerpt. Hoe zou je zelf in een dergelijke oorlogssituatie reageren? Is de held echt een held en de verrader echt een verrader? Ate de Jong stelt kortom zaken aan de orde die 41 jaar na de bevrijding nog steeds uiterst actueel zijn. Zeer waar schijnlijk 5 t/m 7 mei in Meccano. Regie Jerzij Skolimowsky met Klaus Maria Bran- dauer, Robert Duvall en Michael Lyndon. Een kapitein van een schip, dat niet vaart omdat het een vuurtoren op zich draagt, krijgt zijn zestienjarige zoon te logeren die zijn vader, een tot Amerikaan genaturaliseerde Duitser verdenkt van laf gedrag tijdens de tweede wereldoorlog. Het zal de vader zijn leven kosten, maar hij leert zijn zoon het verschil tussen lafheid en overleg. Een belangrijke rol in dit opvoedingsproces speelt een crimineel, uiterlijk een -te- elegante jongeman, die zich voor de politie verstopt op het schip en het min of meer kaapt. Hij dingt naar de aandacht van de jongen en gaat meer daarom dan om de macht over het schip een geestelijke strijd aan met diens vader. Onbewust maakt hij de zoon de waarde duidelijk van het vermogen om je niet te laten verleiden tot het toedienen van de eerste klap. Een spannend psycho logisch spel tussen drie mannen op een schip. Vanaf 22 mei in Meccano. Regie Coline Serreau met Roland Ginaud, André Dussollier en Michel Boujenah. Deze Franse komedie stond op de nominatie voor een Oscar voor de beste buitenlandse film van 1985. Drie mannen houden van luxe, vrouwen en vrijheid en ze wonen met z'n drieën in een luxueuze flat. Als een van hen naar het Verre Oosten vertrekt, laat hij voor z'n vrienden een boodschap achter: 'Een vriend van me bezorgt een pakje voor me en dat wordt een paar dagen later afgehaald.' En een paar dagen later komt er een pakje: een kindje. De verwarring wordt nog groter als er een tweede pakje wordt bezorgd. Nietsvermoedend raken ze betrokken bij een Zaak, met politie en al. Regie Elfi Mikesch en Monika Treut. Sadisme, masochisme, sadomasochisme, het begint wat uit de taboesfeer te komen. De film die deze onderwerpen aanscnijdt, zaait echter overal verwar ring. Cinemien brengt de film in Nederland uit om de discussie over vrijwillige erotische onderwerping en dominantie aan te zwengelen. Regisseuze Monika Treut deed een studie naar de vrouwenbeelden in de geschriften van De Sade en Sacher-Masoch. De film is op boeken van beide schrijvers gebaseerd, waarbij nog wat fantasie van de maaksters. Harry van der Ploeg zag de film voor Nijmeegs Dagblad. 'In die grausame Frau draait alles om Wanda, de ongenaak bare meesteres van Sacher-Masoch. Mechtild Grossman, bekend van Pina Bausch, speelt haar met strenge glimlach, het decor voor haar gezag is een surrealistische galerie, waar sado masochisme als een soort performance bedreven wordt.' En verder: 'De haven van Hamburg fungeert als achtergrond. Een labyrint van riolen schept een gezwollen sfeer van ondergronds verlangen, scheve camerastanden, verwarrend perspectief en een vervreemdende, helblauwe belichting doen er nog een schepje bovenop. In dit inferno van lust, temidden van kapot geslagen meubels en martel werktuigen, voeren meesteres en slaven diverse scènes opSmaakmaker daarbij is de fetisjis tische aandacht voor hooggehakte pumps, hand schoenen, kostuums en zwepen. Even voor de duidelijkheid: het gaat nauwelijks om de klappen die vallen, wel om de suggestieve spanning er omheen. Angst en lust dus.' Hij noemt het een prachtig gestileerde rolprent. Voor het dagblag Trouw liet W.W.-B zich naar 'een duistere hoek van de seksualiteit' leiden. Haar conclusie: 'Ik zat erbij, ik keek ernaar, vond het soms koddig doch meestal vervelend. Watdiefilm met feminisme te maken heeft begrijp ik in 't geheel niet.' Peter van Buren tenslotte in de Volkskrant: 'Elfi Mikesch is een zeer begaafde stiliste, wier eerdere films ook in Nederland door Cinemien werden uitgebracht. Haar sterke stijl overwint alle eventuele discussie over het onderwerp.' Regie: Bernardo Bertolucci met Burt Lancaster, Robert de Niro, Gerard Depardieu, Laura Betti, Dominique Sanda, Donald Sutherland, e.v.a. Novecento is een indrukwekkende epos over de cultuur van de boerenbevolking van Emilia Romag- na, een streek in Noord-ltalië (tevens geboortestreek van Bertolucci). Novecento geeft een beeld van de strijd om het bestaan dat deze arme en uitgebuite boeren hebben geleverd. De film beslaat de periode van 1900 tot 1945, maar reikt tot in onze tijd. De geschiedenis van deze agrarische bevolking van Italië valt samen met de geschiedenis van Italië als geheel en is tevens verbonden met de Europese geschiedenis: de (continue) klassenstrijd en de opkomst en vernietiging van het historische fascis me. Novecento gaat over de klassenstrijd. De grootgrondbezitters, de 'padrones', voelen zich vanaf het begin van de eeuw steeds meer bedreigd door het toenemende klassenbewustzijn van de boeren. Uit de volksbeweging van voorheen groeit de vakbond. De bourgeoisie speelt een belangrijke rol bij het ontstaan van het fascisme door het financieel te ondersteunen. Tijdens de jaren van het fascistische regime worden de boeren nog meer uitgebuit. De centrale rollen in Novecento worden ingenomen door Gérard Depardieu als de rebellerende jonge boer Olmi en Robert de Niro als de passieve bourgeois Alfredo. Ze zijn op dezelfde dag in het jaar 1900 geboren en hebben in hun jeugd vriendschap gesloten, een vriendschap die door hun verschil in milieu later zwaar op de proef gesteld zal worden. Regie Ettore Scola met Sophia Loren en Marcello Mastroianni. 8 Mei 1939, 'een bijzondere dag' in de Italiaanse geschiedenis. Heel Rome is uitgelopen om Hitier op de Via dei Fiori Imperial te verwelkomen en het pact tussen de Führer en Mussolini op hysterische wijze te vieren. Antonietta (Loren), moeder van zes kinderen blijft thuis achter. Als ze haar ontsnapte beo achterna zit, ontmoet ze de achtergebleven journalist, Gabriele. Hij is vanwege zijn homosexualiteit ontslagen door het fascistische regiem. De ontmoeting tussen deze twee mensen leidt tot een ongewone liefdesgeschie denis; Antonietta, de door haar fascistische echtge noot verwaarloosde huissloof, ontdekt nota bene in een affaire met een homosexueel, hoe vernederend haar bestaan tot dusver is geweest. Voor het eerst kan zij zich op deze bijzondere dag volledig vrouw voelen en ook Gabriele beseft dat hij voor het eerst gerespecteerd wordt, ondanks de eisen die het fascisme stelt aan een 'echte man', (d.w.z. soldaat, echtgenoot en vader). Over de radio hoort men het verslag van de andere ontmoeting; een tegenstelling. Duidelijk wordt de indringende manier waarop het fascisme als mentaliteit, de persoonlijkheid van de mensen verstikt. Verführung, die grau same Frau Bel voor juiste data ei aanvangstijden de filmlijn 01180-33414 mei 45

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 24