THOMAS EN SENIOR, WEER EEN SPANNENDE FILM VAN KARST VAN DER MEULEN Hoe één idee maar liefst zeven televisiedelen, een bioscoopfilm en drie kinderboeken kan opleveren, bewijst de geschiedenis van Thomas en Senior van filmer Karst van der Meulen en schrijver Piet Geelhoed. Met z'n tweeën bedachten ze in 1984 het spannend jeugdverhaal rond een elfjarige jongen en een oude man die samen met vele anderen op zoek zijn naar een verborgen schat. De bioscoopfilm is in Meccano te zien. jeugd; KARST VAN DER MEULEN jeugd: The Goonies Assepoester Lex Goudsmit Is de senior In Thomas en Senior, Bart Steen beek speelt Thomas Om te beginnen, hoe ga jij te werk? Zijn je films gebaseerd op eigen ideeën of ligt er vaak een kinderboek aan ten grondslag? 'Ik heb altijd bij elk product, iemand anders nodig om tot een concreet resultaat te komen. Het verhaal Circus op stelten is van mezelf, maar ik heb toen Leonie Kooiker, schrijfster van het boek Het malle ding van bobbistiek erbij gehaald vanwege haar leuk en origineel taalgebruik, vooral in de dialogen. Zij heeft voor mij de dialogen geschreven voor Circus. Karst van der Meulen werd geboren in 1949. Na een tijdje kinderpsychologie gestudeerd te hebben, meldde hij zich in 1968 aan voor de Nederlandse Filmacademie. In 1972 studeerde hij af en in hetzelf de jaar verscheen ook zijn eerste speelfilm Circus op stelten, in de jaren daarop gevolgd door nog zes andere, zeer succesvolle jeugdfilms, te weten: Oom Ferdinand en de toverdrank (1974), Peter en de vliegende autobus (1976), Martijn en de magiër (1979), De bende van hiernaast (1980), Knokken voor twee (1983) en Thomas en Senior op het spoor van Brute Berend (1985). En bij Oom Ferdinand en de toverdrank en voor een deel bij Peter en de vliegende autobus heb ik veel gehad aan de gesprekken met Jan Terlouw, aan wie ik het scenario had gegeven met de vraag wat hij ervan vond. Gewoon voor mezelf om erachter te komen of ik op een spoor zat waar ik mee door kon gaan of dat ik er nog eens over moest nadenken. Terlouw heeft me daarover geadviseerd. Hij heeft met me meegedacht, nee, niet meegeschreven. Bij Oom Ferdinand heb ikzelf het script, het scenario en de dialogen nog geschreven, maar bij Peter en de vliegende autobus zijn ze geschreven door Piet Geelhoed, die ik toen inmiddels had leren kennen.' Hoe is Thomas en Senior ontstaan? Een eigen idee of een idee uit een boek? 'Het is helemaal uit de duim gezogen. Piet Geelhoed en ik zijn bij elkaar gaan zitten en hebben tegen elkaar gezegd: we willen nu na Knokken voor twee met zijn serieuze toon, een lekker gek verhaal ma ken, waarin we toch hier en daar wat geniepige steekjes kunnen uitdelen en wat van onze credo's kunnen spuien. Maar het is en blijft een echte comedy.' Thomas is een heel nieuw figuur. Heb je nooit de neiging gehad om van één van je vorige films een vervolgfilm of vervolgserie te maken. Zoals ze in de filmwereld nu ook al bezig zijn met Rocky III, Jaws IV, en in eigen land Billy Turf nummer zoveel? 'Nou nee, absoluut niet. De soort films die ik maak, maak je uit een soort liefde ten opzichte van het verhaal of de personen die het vormgeven. En als die film gemaakt is, dan is het geweest, dan zoek ik weer naar iets nieuws, naar nieuwe prikkels om verder te gaan. Het zou me erg benauwen als ik door het succes van een film in een bepaalde richting zou worden geduwd.' Kan de bioscoopfilm worden bekeken zonder dat men de televisieserie heeft gezien? 'Ja, volledig. De film begint met een portretje van twee minuten van Thomasom aan te geven wat voor jongen het is en voor de rest is het een nieuw en op zichzelf staand verhaal, dat soms nog wel refereert aan het vroegere avontuur, maar dit in geen enkel opzicht nodig heeft.' Zou jij je tot slot kunnen voorstellen dat, zoals nu bij Thomas en Senior gebeurd is, je meer gaat houden van het boek dat iemand naar aanleiding van je film heeft geschreven, dan van de film zelf? (Grinnikend:) 'Ik zal altijd meer van de film houden, anders zou ik boeken gaan schrijven. Ik hou ook altijd meer van de film die ik ga maken, dan van de films die ik heb gemaakt.' 46 XvXvC Een paar kinderen in een weinig opwindend stadje maken het avontuur van hun leven mee als zij een oude schatkaart vinden. Opgejaagd door een boe- venbende ontdekken zij inderdaad een gezonken piratenschip vol munten en sieraden. Het groepje kinderen noemt zich 'The Goonies'een ouder wets avontuur, dat producent Steven Spielberg zelf deed denken aan de avonturen van Tom Sawyer en vroegere piratenfilms. Weereen Disney-film naar het bekende sprookje van Assepoester. Zoals de ouderen weten, gaat het sprookje over Assepoester die samen met haar stiefmoeder en twee stiefzusjes in het huis van haar vader woont. De vader is hertrouwd en is zelf bijna nooit thuis. De stiefmoeder met haar dochters ma ken Assepoester het leven zuur. Assepoester moet alle vuile werkjes in het huis opknappen. Tot op een dag de prins van het land een vrouw zoekt en alle vrouwen en meisjes uitnodigt op een groot bal in het paleis. Assepoester mag niet gaan. Stiefmoeder en dochters knappen zich uitgebreid op en gaan wel naar het feest. Voordat de stiefmoeder vertrekt gooit ze erwten en linzen op de grond in de keuken en zegt tegen Assepoester dat wanneer ze deze heeft uitge zocht ze misschien nog naar het feest mag. Groot verdriet bij Assepoester omdat ze dat nooit voor erkaar krijgt. Wanneer een oud gebocheld vrouwtje om eten komt vragen geeft Assepoester haar te eten. Hierna gebeuren er allerlei vreemde dingen: allerlei dieren (waar Assepoester altijd heel lief voor was geweest) helpen haar en zoeken de erwten en linzen bij elkaar, ze maken ook een prachtige jurk voor Assepoester om naar het bal te gaan. Een pompoen wordt de koets waarin ze naar het paleis wordt vervoerd. Ze danst met de prins, deze vindt haar de mooiste, maar klokslag twaalf uur snelt ze het paleis uit, omdat dan de betovering zou worden verbroken. In haar haast verliest ze haar glazen schoentje Prins van Oranje Goes: Op het Solofestival treedt ook nog een clown op. Het is Cor van Geffen zat 10 mei Kinderdag Zoals op het amateur Solofestival, vrijdag 9 mei, treden de hele dag kinderen op. Het gaat om kinderen tus sen 6 en 13 jaar. De besten komen tussen half 5 en 5 uur in de finale. Het begint al 's morgens om half elf, Wie aardig kan dan sen, fluiten, clown spelen, noem maar op, die kan zich nog opge ven (Uit in Zeeiand 01180-15256). Tussen de kinderoptredens door zijn er optredens van volwassenen, don 8 mei, 10.30 uur Meccano: THOMAS EN SENIOR op het spoor van Brute Berend zat 4, zon 5, don 8, zat 10 en zon 11 mei, 15.00 uur DE GOONIES zat 17 t/m wo 21 en zat 24 en zon 25,15.00 uur ASSEPOESTER zat 31 mei, zon 1 juni, zat 7, zon 8, zat 14 en zon 15 juni, 15.00 uur mei 47

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 25