tentoonstellingen; Zeljko Savic Nico van de Boezem Lex de Meester Cees de Valk Bea de Visser Maria Hees Provinciale aankopen, een keuze Drie Haagse kunstenaars Kees Vet Ton Schouten Piet Vloemans Zomertentoonstelling film mei 51 De Oost-Souburger Zeljko Savic ('Mijn foto's zweven tussen het abstracte en de romantiek') is amateur fotograaf. Op wedstrijden in internationaal verband won hij nogal eens prijzen. Naast de fijne natuurfoto grafie (voornamelijk insecten) maakt hij foto's van in scène gezette situaties meteen vrouwelijk model. De tentoonstelling is dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur te zien. Voor de Vleeshal maakte Nico van de Boezem een aantal grote plastieken. Hij maakte een aantal kleine re die tegelijkertijd in het Centrum Nieuwe Muziek te zien zijn, inclusief een serie tekeningen. Voor deze tentoonstelling wordt een catalogus uitgebracht, waarin voor het eerst werk en ontwikkeling van de in Gorinchem geboren Middelburger diepgaand wordt beschreven. Gebouwen, kunstwerken, fragmenten van bouwsels, stukjes kustlandschap, dat zijn de onderwerpen die Lex de Meester in Galerie Marquis laat zien. De zwart-wit foto's zijn iets ingekleurd wat een ietwat vervreemdend effect geeft. Je zou kunnen zeggen dat hij hier en daar de fotorealiteit iets aandikt met wat kleur, al doende een subjectieve toets aanbren gend in wat op een objectieve registratie lijkt. Lijkt, want een foto is natuurlijk ook altijd al een subjectie ve afbeelding van de werkelijkheid. Lex de Meester is free-lance fotojournalist die ook opdrachten uitvoert voor reclamebureaus. De foto's bij Marquis waren eerder te zien in het Belgische culturele centrum De Brakke Grond in Amsterdam, waar De Meester met twee Vlamingen exposeerde. De Middelburger Cees de Valk studeerde kunstge schiedenis in Amsterdam. Hij voelde zich sterk aangetrokken tot de drieluiken, zoals Italiaanse meesters die schilderden in de Middeleeuwen en Renaissance. De Valk maakt een eigentijds gebruik van de drieluik-vorm; er is sinds die tijd tenslotte wel een en ander gebeurd. In het Middelburgse BKR- centrum toont hij drieluiken die elk steeds 'vergroeid' zijn met een beeldje. De verhalen, voorstellingen op de panelen, zijn in de beeldjes tot hun essentie samengebald. Het materiaal voor de beeldjes: afval. De Valk doet bij dit alles zijn uiterste best om te vermijden dat hij louter schoonheid schept. 'Ik heb een ontiegelijke neiging tot esthetiek; ongelofelijk eendeha-oroloct diep zit dat in m'jn Persoon- Het is iets waar 'k Gust Romijn (Grote misschien wel het meest last van heb.' Kerk Goes) Bea de Visser uit Dordrecht legt de laatste twee jaar meer en meer de nadruk op het schilderen. Na de Bredase en Rotterdamse academie experimenteerde ze een tijd 'op het spanningsveld tussen beeld en geluid'. Het leidde in '83 tot een performance: bewe ging, tapes en tekeningen. Na wat los werk als het ontwerpen van een decor en kostuums dus de schilderijen. Resultaat: exposities in het Dordrechts Museum, Haags provinciehuis, AMRO-galerie Am sterdam en nog wat meer plaatsen (ook Vlissingen, Galerie Bellamy). Vorig jaar kreeg ze van het Amster dams Fonds voor de Kunst een stipendium. In september vorig jaar maakte ze een schildering van veertig meter op een station in Bonn. Het was een onderdeel van een groter project, dat weer onder deel was van de paar honderd manifestaties van Nederlandse kunst in Duitsland. Van Maria Hees (Doetinchem, geboren in 1948) zijn sieraden, tassen, koffertjes en stropdassen te zien, kortom gebruiksvoorwerpen. Ze deed op de kunst academie in Arnhem de richting vormgeving in metaal en kunststoffen en is nadien aan het werk gegaan als ontwerpster en producente van eigen producten, zowel voor zichzelf als voor industriële opdrachtgevers. Haar producten worden in elk geval zeer gewaardeerd in de kunstwereld, want ze heeft veel geëxposeerd, tot in de heiligste kunsttempels toe en in verschillende landen. Bovendien verkocht ze werk aan het Stedelijk in Amsterdam, Israël Museum in Jeruzalem, Gemeentemuseum Arnhem, Museum für Kunsthandwerk Frankfurt en het Van Reekmuseum in Apeldoorn. Maria Hees maakt haar gebruiksvoorwerpen en sieraden meestal als een reactie op al bestaande, soortgelijke producten. Ze weegt de negatieve en positieve aspecten van het bestaande product om uiteindelijk op een volkomen nieuwe formule uit te komen waarop ze het nieuwe ontwerp baseert. Een voorbeeld is het gaaskoffertje. Soms ook begint ze met een bestaand materiaal dat uiteindelijk een volkomen nieuwe functie krijgt, zo als van afwasborstel naar broche. Groot formaat werken van vijf gerenommeerde kun stenaars in Zeeland: David van de Kop, Marinus Boezem, Gust Romijn, Piet Dieleman, Frits van Til. Het is de eerste tentoonstelling van een reeks die hoogwaardige kunst moet brengen in de Grote Kerk van Goes. De commissie koos uit provinciale aanko pen van 1984 en 1985. Van David van de Kop zijn twee aquarellen en een houten beeld te zien. Van Boezem drie beelden, van Gust Romijn zijn schets ontwerp voor het deltaproject. Vier of vijf werkstuk ken van Frits van Til en tekeningen en schilderijen van Piet Dieleman. Plet Vloemans Restaurant Inter Scaldes heeft de beeldententoon stelling in de tuin georganiseerd 'als eerste in een reeks die uitdrukking moet geven aan de historische contactfunctie van Zeeland tussen Holland en Vlaanderen'. Van elke kunstenaar zijn vier beelden te zien. Theo van der Nahmer (1917) volgde de acade mies in Den Bosch en Den Haag, kreeg de Jacob Marisprijs in 1954. Ula van Ophuijsen (1916) ging naar de Vrije Academie Psychopolis in Den Haag. Haar leermeesters waren George LampefNol Kroes en Rudy Rooyakkers. Bram Roth (1916) deed de Haagse academie. Zijn werkstukken werden onder meer aangekocht door het Haags Gemeentemu seum. Kees Vet (Amsterdam, 1937) volgde de Bredase kunstacademie. Zijn werkstukken zijn onder meer gekocht door het Bonnefantenmuseum in Maas tricht, de gemeente Breda en particulieren. Ton Schouten (1946) deed eveneens de Bredase acade mie. Van hem is grafiek te zien die, als ze in enige traditie pastten, onder constructivisme en 'optical art' kan worden gerangschikt. Een observatie van criti cus Robert Vacher: 'Gebruik makend van lijnen, vlakken en kleuren bouwt hij een spanning op die het traditionele kijken doorbreekt en de beschouwer tot rustige bespiegeling noodt, óf in optische zin onrus tig maakt,omdat het oog de opeenvolging van primaire en secundaire indrukken niet altijd direct verwerkt.' Na de kunstacademie in Breda begon Vloemans als vormgever. Al snel echter werd hij schilder. Hij •naakte zich stap voor stap los van de realiteit en wat blijft is een dynamisch en kleurig verflijnenspel. Aan de zomertentoonstelling in het voormalige ge meentehuis in Sint Anna ter Muiden doen zeven beeldende kunstenaars mee. Van Liesbeth Huser uit IJzendijke zijn lino's te zien. Liesbeth Huser (Middel burg, 1943) volgde drie jaar de Rotterdamse acade mie en een jaar die in Groningen. Ze had onder meer solotentoonstellingen in Galerie Ramada Hotel, Le- verkusen en Galerie Heinz Webeier, Birkenfeld beide in West-Duitsland. De in Sachsenhausen geboren (1947) Bruggenaar Horst de Blaere deed achtereenvolgens het Hoger Schilders Instituut R. Lierman (Brugge), Koninklijke Academie voor Schone Kunsten (Gent), Hoge School voor Beeldende Kunsten (Bratislava, Tsje- cho-Slowakije). Hij illustreerde veel boeken, onder meer van Herman Leys, Kurt Tucholsky, Marcus Cumberlege. Als etser werd hij in Gent in 1971 bekroond en hetzelfde jaar bracht hem een aanmoe digingspremie voor zijn wandtapijten 'vanwege het Ministerie van Middenstand'. Ernest Joachim uit Biervliet beheerst het tekenen, schilderen, beeldhouwen en keramische vorming, maar lijkt het meest plezier te hebben in het maken van beelden. Joachim exposeerde in Sion en Mon- treux in Zwitserland, Venray en Surhuisterveen, Weilburg en Regensburg in Duitsland. Wim Krull (Rotterdam, 1930) leerde de fotografie spelenderwijs kennen van zijn vader die persfoto graaf was. Hij verbond zijn kennis van het grafische vak met zijn liefde voor de fotografie en dat mondt door gaans uit in zwart-wit foto's, meestal van onderwerpen uit de natuur. Krull is autodidact. Theo Jordans (1956) deed de academie in Gronin gen en exposeerde vooral de laatste jaren driftig: sinds '82 Groningen, Hoevelakèn, Hilversum, Eind hoven, Valkenburg, Amsterdam, Groningen, Assen en nog twee plaatsen. In Sint Anna ter Muiden zijn van hem litho's te zien. 4 Groningse boerderij, litho, Theo Jordans, (St. Anna ter Mulden)

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 27