I FRED frith vernieuwt ZICH ONOPHOUDELIJK BILLY BRAGG, EEN ROMANTICUS MET POLITIEK BEWUSTZIJN Jean Quist probeerde, vruchteloos, Theo Joling te bereiken. Mar joke Roorda wilde meer te weten komen over het Duitse fenomeen Santra. Het optreden ging niet door. Over Peter Hope, i die wel komt, was geen zinnige informatie te vinden. Richard Jobson is interessant, maar zeker was zijn komst naar Goes nog niet. Fred Frith is zo'n belangrijk musicus dat niemand onder zijn invloed uitkomt, maar het is ondoenlijk een redelijk verhaal over hem te schrijven. Een kort stukje dan maar Rest Billy Bragg, over wie nog wel iets te melden viel Kortom, veel research, weinig verhaal. Marjoke Roorda solofestival Seth Gaaikema Rap en toast Wally Tax 'I don't wanna change the world, I'm not looking for new England, I'm just looking for a brandnew girl Deze tekst komt voor in het liedje 'A new England' op de eerste solo-plaat van Billy Bragg: 'Life's a riot with spy vs. spy' (Go! Discs'83-UtiIity 1). Deze mini-elpee was oorspronkelijk bedoeld als demonstratiebandje om optredens te werven, maar het cassettebandje belandde in het onafhankelijke handelscircuit en ver kocht als een trein. Vandaar dat er een plaat van geperst werd. En jawel, de onbedoelde plaat haalde een verkoop van meer dan 50.000 exemplaren. Hiermee begrijpen we meteen wat voor een ster Billy Bragg is. Hij wil wel, maar hij zal er niet voor naar de kapper gaan en óók geen nieuw teeshirt aantrekken als concessie op de weg naar beroemdheid. Billy begon zijn muzikale loopbaan met de punk- groep Riffraff toen hij op 16-jarige leeftijd in Oost- Londen van school ging. Om geld te verdienen pakte hij alle baantjes aan die voor handen bleken; zo was hij drie maanden lang chauffeur van een tank in het Engelse leger. En een andere carrière vond Billy in de verkoop van behangpapier. Hiervan is een verslag in zijn optredens terug te vinden. 'Beneden in de behangwinkel was ook nog een gram- mafoonplaten-afdeling. En ik probeerde steeds over geplaatst te worden naar de platen-kelder. Voor een jongen zoals ik is een platenhandel veel boeiender dan de verkoop van behang. Zo nu en dan had ik geluk, dan mocht ik beneden werken en dan liet ik me ook uitbetalen in elpees en singeltjes. Zo heb ik een redelijke verzameling platen opgebouwd, maar het grootste deel van mijn collectie bestaat toch uit rollen behang.' Zonder begeleiding, slechts gesteund door zijn krak- kenikkige electrische gitaar doet Billy Bragg solo optredens door heel Groot-Brittanië. Vaak zijn het benefietconcerten tegen kernbewapening of voor de Labourpartij. Hij zingt kleine liefdesliedjes met politie ke vulling, afgewisseld met korte conferences. E®" folkzanger die eigenlijk punkrocker is; een romanticus met een politiek bewustzijn. Billy Bragg refereert regelmatig -meteen knipoog n®ar Bob Dylan- aan de Braggologists die in latere tijden zijn werk zullen analyseren. Om hem te begrijp®" zullen wij, en hijzelf ook, moeten wachten op hun rapporten. Geboren 17 februari 1949 in Heartfield, Engeland. Richt in 1968 het gezelschap Henry Cow op met Tim Hodgkinson en Chris Cutler. De muziekgroep blijft bestaan tot 1978, in die tien jaar wordt er veel gewisseld van bezetting en gefuseerd met Slapp Happy waarin o.a. Anthony Moore, Peter Blegvad en Dagmar Krause. Al deze namen duiken nog steeds op als er sprake is van avant-garde-pop. Wanneer in '78 Henry Cow is opgeheven vertrekken Frith en Cutler naar de Verenigde Staten. Cutler reist door naar Duitsland, komt in aanraking met onder meer het 'Sogenannte linksradikale Blasorchester' en richt thuis in Engeland het platenlabel 'Recom mended Records' op. Tom Hodgkinson is ondertus sen lid geworden van de communistische partij en voert daar muzikaal aktie voor. Fred Frith is in Californiëde Residents, Ralph Recordè en zijn vrouw tegengekomen en speelt met interessan te muziekmensen zoals Tom Cora, Arto Lindsay eo„ John Zorn. Maar ook solo: gitaren, viool en percussie. In 1981 bezoekt hij voor het eerst Japan. Gedurende drie weken reist Frith langs Tokyo, Osaka, Nagoya, Masbashi, Kyoto en Fukuoka. Hoewel hij een paar keer samen met Japanse artiesten optreedt, is het meren deel van zijn concerten als sologitarist en daar presen teert hij het resultaat van drie voorafgaande jaren experimenteren met de zogenaamde 'gitaren op tafel'. Van deze toernee worden twee 'Live in Japan' albums uitgebracht. Daarna slaat Fred Frith weer een andere weg in. Hij concentreert zich op het zelfbouwen van eigen ont werp snaar- en slaginstrumenten. En gaat meer op deze instrumenten spelen dan op zijn gitaren. Boven dien begint hij te componeren en met een band te werken. Het project waar Frith laatstelijk aan werkte is Skeleton Crew; daarin werkt hij samen met cellist Tom Cora en harpspeelster Zeena Parkins. Hij treedt echter ook nog steeds solo op. En steeds is het een verrassing welk al dan niet zelfgebouwd instru mentarium gaat dienen als basis voor zijn verrassings- rijke improvisaties. Seth Gaaikema is de eer te beurt gevallen het Solofestival te openen. Goes is daarmee een van de eerste plaatsen waar zijn nieuwe one man show te zien zal zijn. Wie op de laatste oudejaarsavond van Seths conférence heeft genoten, zal zich ongetwij feld ook bij de nieuwe show amuseren. Sommigen vonden zelfs dat Gaaikema deed denken aan Wim Kan als het ging om politici en hun mooie beloften op de hak te nemen. Met de verkiezingen voor de tweede kamer in aantocht kan iedereen er op reke nen dat politici in zijn nieuwe show ook een beurt krijgen. De titel is En jou kies ik, waarmee Seth Gaaikema maar wil aangeven dat het niets is om alleen te staan in het leven. Aan het eind van de zeventigerjaren ontstond in de disco's en in de straten van New York de 'rap en hip hop'. Ook Nedërland maakte via hits van Kurtis Blow, Sugarhill Gang en Grandmaster Flash uitgebreid kennis met deze nieuwe muziekstijl. Inmiddels zijn rap en hip hop nu algemeen doorgebroken en komen de rappers niet uitsluitend uit Amerika; ook Enge land en zelfs Nederland dragen hun steentje bij. Doug E. Fresh, Roxanne Shanté, LL Cool J zijn slechts enkele vertegenwoordigers van de nieuwe jichting. De nu opererende rappers zijn allemaal erg jong. Ze dragen in het algemeen sportschoenen en joggingpakken, sommigen met de capuchon strak over het hoofd, anderen met baseball-petjes op een nieuwe muziekvorm vraagt om een nieuwe mode. In 't Beest zijn te zien: Dillon Lewis, een 'human beatboxer' uit Amsterdam; Rauoul Scott, een rapper uit Den Haag; Miker G, een rapper uit Amsterdam; Asher Senator, een toaster uit Londen. Asher Senator scoorde in Engeland een hit met Seth Gaaikema opent woensdag 7 mei het Solo Festival Goes Match of the day, een beschrijving van een voetbal wedstrijd tussen een zwart Engels team en Duits land. Toastin' zou je simpelweg kunnen omschrijven als een rap op een reggae-beat. Evenals rap is toastin' een muziekstijl die erg aan slaat bij een jong publiek, waarschijnlijk omdat ritme een zeer belangrijk deel van de muziek vormt. Toen Wally Tax in 1959 zijn eerste band The Outsi ders oprichtte, stond de popmuziek, zeker in Neder- mei 7

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 5