FESTIVAL I ;solofestivai; Cor van Geffen Lenny Kuhr Liesbeth Bennink Erna Sassen Limited Company Truus Bronkhorst Albert Jan Zeijlemaker Marjol Flore SOLO land nog in de kinderschoenen. Niemand kon dan ook vermoeden dat Wally Tax -destijds de zanger met het langste haar van Nederland - juist met deze groep zo'n enorm succes zou oogsten. In 1962 verscheen de eerste single 'Sun's going down', maar de echte doorbraak kwam in 1965 toen hun single 'Lying all the time' een jaar lang in de hitparade bivakkeerde. Andere successen volgden: 'Touch', 'Keep on trying' en 'Monkey on your back'. Eind '69 gingen de Outsiders uit elkaar en Wally ging door met Tax Free, waarmee hij o.a. een tournee door de USA maakte. Da laatste jaren werkte Wally Tax als songwriter en producer voor diverse arties ten, maar daarnaast is hij ook zijn eigen muziek blijven ontwikkelen. Zijn optreden belooft een mixte worden van oude successen, covers en gloednieuwe nummers. Dat een clown ook zonder woorden met kinderen kan praten weten kinderen maar al te goed. Cor van Geffen kan met de kinderen heel treurig zijn, maar ook heel vrolijk. Zijn pantomimetheater geniet lan delijke bekendheid en sommigen vinden hem zelfs een van de grote clowns van Nederland. Dat moetje maar gaan zien op het Solo Festival in Goes. Van Geffen doet er een hele serie korte stukjes voor kinderen tot 12 jaar. Hij is niet alleen: allerlei muziek en geluiden laten voelen of hij vrolijk is, teleurge steld bang of juist heel stoer. 'Ik herinner mij nog vaag de tijd dat ik eigenlijk nauwelijks zong en in ieder geval geen gitaar had. Ik was een wild en tamelijk roekeloos kind; klom liefst zo hoog mogelijk in een boom en speelde voetbal. Daarnaast was er echter op stille momenten vaak een snijdend gevoel van heimwee. Waarnaar? Ik zou het met woorden niet hebben kunnen zeggen en kan het eigenlijk nog niet.' Lenny Kuhr, naast haar optreden presenteert ze de Wally Tax finale van de amateurdag in de Prins van Oranje op vrijdag 9 mei, krijgt op haar tiende een gitaar en vanaf dat moment geeft de muziek haar bezieling en verdwijnt het heimweegevoel. Ze heeft al jong suc ces; haar eerste plaat komt uit op haar zestiende en op haar achttiende wint ze met een gelijk aantal punten als Engeland, Frankrijk en Spanje het Eurovi sie Songfestival in Madrid. Lenny had in Frankrijk nogal wat succes en maakte er onder meer een toernee met George Brassens. 'Dat heeft enorme indruk op mij gemaakt. Onze eerste voorstelling was in Marseille en na mijn optreden kwam Brassens naar mij toe en zei: 'Gefeliciteerd. U bent de eerste vrouw waarmee ik werk die in de studentenstad Marseille niet is weggefloten.' In de jaren zeventig houdt ze zich wat meer op de achtergrond. Er komen nauwelijks platen uit. In 1982 komt ze terug op de platenmarkt met de popelpee Oog in oog. Tien van de elf stukken componeerde Lenny Kuhr zelf en de teksten zijn van de man waarmee ze op dat moment leeft: Herman Pieter de Boer. Tot voor kort werd het voor onmogelijk gehouden dat iemand van niet-lndiase afkomst zich een Indiase dansvorm zou kunnen eigen maken. Liesbeth Ben nink heeft inmiddels het tegendeel bewezen. Zij had al vele jaren lessen in klassiek ballet en moderne dans gevolgd toen ze gefascineerd raakte door de Indiase dans. Sinds 1977 is zij leerlinge van Srimati Rajamini, die op haar beurt leerlinge was van de beroemde dansmeester Vidvan Kitappa van Tanjore. Liesbeth Bennink maakte een onverwacht snelle ontwikkeling door en bereikte met haar training in de 'Bharata Natyam' (Hindoestaanse tempeldansen) een zodanige graad van volmaaktheid, dat zij in 1981 haar 'arrangetram' deed, wat voor een blanke danse res zeer uitzonderlijk is. Dit rituele eerste solo optreden als professionele danseres vormt een af sluiting van de eerste opleidingsfase. Sindsdien heeft zij in vele plaatsen opgetreden, waaronder Amsterdam, Utrecht, Berlijn, Londen en Madras. Door het geven van talloze workshops weet Liesbeth Bennink bovendien boeiend te vertellen over de Indiase danskunst. Op het solofestival zal zij de uitte voeren dansen dan ook uitgebreid toelichten. Cabaretière Erna Sassen won vorig jaar zowel de jury- als de publieksprijs op het Delftse Camaretten- festival. Volgens het jury-rapport toonde deze oud- leerlinge van de Academie voor Kleinkunst zich 'een eigenzinnig talent dat met een minimum aan theater middelen en -trucs veel sfeer weet op te roepen'. En om de jury nog verder te citeren: 'Haar gevoel voor humor, verrassende teksten en eigentijdse aanpak van oeroude problemen vormen de ingrediënten van een veelkleurige, emotionele presentatie.' Erna Sassens naamloze programma is bijtend, grim mig, absurdistisch en hartveroverend. Het ene mo ment is ze een bokkige puber, dan een tekortgedane vrouw, wier man haar verjaardag vergeten is, dan weer spot ze met anorexia en echtscheidingen om vervolgens alles weer om te draaien. Limited Company is Mark Kingsford, een pantomi mespeler die sinds 1974 in Nederland woont en werkt. Hij nam lessen bij Rob van Reyn en maakte deel uit van diens pantomime-theatergroep. Voordat Mark Kingsford in 1980 zijn eigen theaterprogramma ontwikkelde, werkte hij mee aan enkele producties van de technische theatergroep Perspekt uit Haar lem. De voorstellingen van Limited Company laten zich het best omschrijven als 'cartoontheater', beelden uit het dagelijks leven, sterk uitvergroot of tot in het absurde doorgetrokken. Onderwerpen en hoofdper sonen in het nieuwe programma Off Limits zijn o.a. de dierentuin, de discotheek, de toerist, de gangstee de drummer en de vliegenmepper. Een serie humo*- ristische mime-scènes, die elkaar snel opvolgen met fantasierijke associaties, veel beweging en muziek. In concert heet de nieuwe dansproductie van Truus Bronkhorst, een bekende naam op het gebied van de moderne dans. Ze danste bij de Stichting Danspro- duktie, Vals Bloed en deed incidentele projecten. Eva van Schaik noemt haar een intrigerende theater persoonlijkheid: 'Ze hoeft alleen maar op het toneel te gaan staan of ik word al bevangen door de onpeilbare eenzaamheid, desolate machteloosheid, die zij via haar oogopslag uitzendt'. Eva van Schaik is dus verloren bij elke voorstelling van Truus Bronk horst. Maar ze weet haar enthousiasme goed weerte geven. 'Absoluut hoogtepunt in haar In concert is de volgende scène, waarin zij in een zwarte elastische nauwsluitende kokerjurk verschijnt en het Requiem van Mozart door de ruimte galmt. Op deze alles overheersende muziekontlading heeft zij een aan grijpend antwoord. Ze kan niet anders dan in één pose verstillen, de armen hulpeloos ten hemel hef fend. De muziek bundelt zich in haar lichaam samen en via prachtige belichting wordt haar silhouet in een drievoudige schaduw op de achtergrond zichtbaar. De deemoed en weemoed die in dit beeld gevangen zijn, doen mij naar het puntje van de harde Shaffy- bank verschuiven en bezorgen mij kippevel. Bronk horst verandert zichzelf in bewegende beeldende kunst en het effect is aangrijpend.' Via de nodige omzwervingen (in de zeventiger jaren trok hij nog als troubadour door Nederland) beland de Albert Jan Zeijlemaker uiteindelijk toch waar hij wezen moest: in het theater. 'n het seizoen 1983/84 speelde hij afwisselend in een eigen productie, Heren Enkelspel, en bij Kabaret Vangrail in het programma Pater Kees. En nu -onder regie van Cisca Beaudoux- komt hij niet zijn nieuwe solo Ritzema's Benauwdheid, een bizar cabaretprogramma over de gemeente-ambte naar Ritzema, die op 'n dag zijn eigen overlijdensbe richt in de krant leest. Foutje in de computer van de burgerlijke stand, maar wel een foutje dat leidt tot een omwenteling in zijn leven. Het programma handelt over zijn wettig ster ven, zijn dood en de ontwikkelingen daarna. Ritzema's Benauwdheid is'opgebouwd uit teksten en liedjes, die door Zeijlemaker zelf zijn geschreven. Zangles heeft ze nooit nodig gehad, op de klein kunstacademie viel voor haar na een jaar niets meer te leren, van haar moeder —ooit een bekend Franse cabaretière— kreeg ze haar acteertalent mee en het Frans als tweede moedertaal, dankzij haar scholing in Aken geeft Duits ook geen probleem en tijdens haar Londense jaren leerde ze perfect Engels lispe- Mark Kingston! van Limited Company Marjol Flore mei lmei g Lenny Kuhr

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 6