FESTIVAL 10 fTWImei Teo Joling Verdomde Lowietje solofestival Luc van Acker Caroline Kaart Benno Hagenbeek Richard Jobson SOLO Theo Joling len. Ze zingt en speelt kortom perfect in vier talen; reden voor de Duitse, Zwitserse, Zweedse en Bel gische t.v. shows van haar uit te zenden. Marjol Flore zal ongetwijfeld stukken laten zien uit haar laatste voorstelling Zo ben ik. Ze zal 't in Goes alleen zonder haar pianist Henk de Jonge moeten doen. Het programma werd goed ontvangen. Het 'brok dynamiet', zoals een krant haar omschrijft, beschikt over'onbegrensde vermogens'. Een Noord hollandse krant schrijft: 'Hoewel zij in het verleden ook acteerde bij grote gezelschappen en meespeel de in cabaretgroepen (Ramses Shaffy, Natascha Emanuels, enz.) durft zij het nog steeds aan uitslui tend met enkele tientallen liedjes en chansons de planken op te gaan.' Deze krant looft haar lef en is zeer te spreken over Zo ben ik. Het Konsert eindigt desastreus, al vallen er geen woorden. Van een bandje klinkt pianomuziek ge componeerd en gespeeld door Guus Jansen. Soms doet Teo Joling of hij een pianoconcert speelt, vaak doet hij zeer andere dingen. Eigenlijk probeert Jo ling een pianoconcert te geven, maar direct al als hij opkomt, wordt hij gestoord door piepjes die hij probeert weg te vangen. Onderbrekingen blijken het kenmerk van Het Konsert van Joling. Hoe komt een man die geen piano kan spelen achter de piano? In 1976 begon hij samen te werken met het Willem Breuker Kollektief en andere muzikanten uit de geïmproviseerde hoek. De vindingrijkheid die deze muzikanten aan de dag moeten leggen, dat spreekt Joling aan. Dat geïmproviseerde muziek maar een klein publiek trekt, was minder erg. Sinds Joling met de Westendorfer vleugel speelt is de situatie volkomen anders (de vleugel is overigens een zeer ingenieuze schepping van Hans Westen dorp, de hoofdtechnicus van toneelgroep Baal). Ineens stond onze zwijgende held met het Blazers ensemble in de Grote Zaal van het Concertgebouw. 'Een pianist die een kruising is tussen Volondat en Ronald Brautigan', meldt hij zelf. Aan Volondat ontleende hij de merkwaardige stramme motoriek en van Brautigam nam hij de aanslag, met die hele Eddy Geerllngs In Verdomde Lowletje ven Peter Nichols kromme handen, over. In Het Konsert prikt Joling vooral de plechtstatus door die rond de klassieke muziekpraktijk hangt. 'ik vind het leuk een kwetsbare figuur te spelen met clowneske trekken. Dat is ook een personage waar mee het publiek zich snel kan identificeren, maar die figuur is niet af. Langzaam groeit hij. Z'n dramatische karakter wordt steeds sterker, ik moet proberen hem uit te diepen. Ik moet de verhalen om hem heen feller maken. Hij moet herkenbaarder worden, meer de essentie van het leven laten zien. Wat voor mij die essentie is? Overleven. Steeds in grappige situaties, hoe extreem die situatie ook is, zijn wapen is humor. Hij zit klem en zoekt oplossingen.' De Rotterdammer Eddy Geerlings speelt een voor solotoneel bewerkte versie van Peter Nichols' stuk Verdomde Lowietje. Geerlings, die toneellessen volgde bij onder meer Ton Lutz en Lies Franken en lang de leiding had van de amateur toneelgroep De Nieuwe Toneelgroep, is tevens toneelcriticus bij het Algemeen Dagblad. Het oorspronkelijke stuk gaat over een echtpaar dat moet leven met een lichamelijk en geestelijk gehandicapt kind. Het is een eerlijk en hard verhaal, dat aan het eind de mogelijkheid suggereert dat de vader zijn vrouw en kind verlaat, omdat hij het leven zoals zich dat nu al elf jaar voordoet, niet langer kan volhouden. De solobewerking gaat ervan uit dat dit inderdaad is gebeurd en laat de vader aan de hand van Nichols' tekst de hele geschiedenis weer navertellen. Woede en verdriet voeden zijn cynische relaas, vol zwarte humor, over de geboorte, de tocht langs dokters en kwakzalvers, het optimisme en volhouden van zijn vrouw, het zelfmedelijden van z'n moeder, de goed bedoelde maar nutteloze hulp van vrienden. De vlucht heeft echter geen zin gehad, omdat het vluchten is van de ethiek die hem, waar hij ook gaat, in dodende zwijgzaamheid veroordeelt. Hij denkt dat erover te praten het beste medicijn is. Of is het zijn eeuwige excuus? Zijn behoefte aan begrip? Praten tegen mensen, zo vaak en zoveel mogelijk. Die mensen zijn de toeschouwers van de voorstel ling. Luc van Acker is vast en zeker de meest veelzijdige en internationale vertegenwoordiger van de huidige Vlaamse rockwereld. Najaren van huiskamervlijten geluidsexperimenten waarvan de resultaten terug te vinden zijn op het in eigen beheer uitgebrachte Taking Snapshots vindt hij in 1983 een vaste stek bij Arbeid Adelt. Bovendien speelt hij gitaar bij diverse Vlaamse artiesten en bij het Engelse Shriek- bach en produceert hij jonge Belgische groepen. Samen met Shriekback-bassist Dave Allen en Pig- bag-drummer Brian Neville neemt hij als Noise Abroad een maxi op, Valley of the Blue Men/Vent that spleen. Daarnaast vindt Luc van Acker ook nog tijd voor verder solowerk; hij brengt in 1984 zijn tweede LP uit, een prima ontvangen plaat met moderne rock'n soul vol 'wilde ritmepatronen, rillende gitaar en doorkerf de stem', zoals een rockcriticus schreef. Op het Solofestival begeleidt Luc van Acker zichzelf op allerhande electronica, zoals een emulator, drum machine en tapes. Bekend als zij is van radio en televisie, heeft Caroline Kaart geen nadere introductie nodig. Zij is een muzikaal talent dat zich nooit voor één richting uitsprak. Ze zong het requiem van Mozart in de Royal Albert Hall te Londen, maar speelde ook de vrouwe lijke hoofdrol in Jos Brinks musical Amerika Ameri ka. Ze zong bij de inhuldiging van Koningin Beatrix en was soliste in de Mattheus Passion en de Hohe Mess, maar verzorgt daarnaast met evenveel inzet en plezier regelmatig recitals en kleine koffieconcerten. Onder de noemer 'Making Live Music' brengt Caroli ne Kaart een uur lang een intiem programma dat eigenlijk uit louter hoogtepunten bestaat. Zij put daarbij uit een repertoire waarin klassieke liederen, opera, operette, musical en volksliedjes elkaar af wisselen. Cabaret maakt hij niet ('Als ik dat hoor, grijp ik naar een pistool'). Hij maakte naam met Cabaret 220 Volt, maar wilde alleen verder. Zijn eerste solotheater programma is in Goes te zien. Doel van Benno Hagenbeek is 'het publiek verstrooien voor het gecremeerd wordt'. Citaatje uit een interview in de Arnhemse Courant: 'Is het een hard programma? Als je die uitspraak al hard vindt, dan is het een keihard programma. De mensen moeten weer eens peper in hun kont krijgen. Zo denken er meer over, want in de winkel is geen busje meer te krijgen. Het is geen programma voor schoonouders. Ik zeg wat ik wil zeggen.' In zijn programma, Een pose heet het en hij zal een deel ervan in Goes brengen, zet hij het heden af tegen het verleden. 'Zoiets als onze vorming, die is er niet zomaar, zo zijn wij gemaakt.' zegt Benno in hetzelfde interview. 'Je ziet hoe verworpen tradities toch weer opgepakt worden, hoe we op onze ouders 9aan lijken. Dat is op zich niet zo erg, als het maar wat fantasierijker ging. De ouders krijgen de schuld, Luc van Acker de omgeving krijgt de schuld, de samenleving krijgt de schuld, er is een verrechtsing van de schuldvraag. Ik wil laten zien dat je zelf iets kunt doen. Toon Hermans heeft het over de lente en bloemetjes, ik heb het over de herfst en dorre bladeren. Je kunt dat deprimerend vinden, maar het is heel motiverend bedoeld. Uit iets triest kun je kracht putten, zo van: dat ga ik nu eens aanpakken. Het gaat in het programma niet om doem-denken, maar om doen- denken en dat je het alleen moet doen, maar niet in je eentje.' Een moraal, maar het programma is toch voornamelijk leuk, zo constateren de critici. Een grap; uit het begin: Benno komt op met een batterij fototoestellen om de nek en vertelt hoe een vader, 'nog van voor de oorlog', zich als opvoeder opstelde. 'ik zorg voor het rolletje, jullie moeten het zelf maar ontwikkelen.' Poëzie-recital door een literaire popzanger. Richard Jobson start zijn muzikale carrière in 1979 als zanger/gitarist in de Schotse new wave groep Benno Hagenbeek

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 7