Ml 'OUDE STIJL JAZZ DOKWERKERSTAAL VAN SWINGENDE KROEGLOPERS jazzfestival terneuzen el vai art blakey kunstkroeg 14 arnett cobb Met de krukken onder de arm staat hij muurvast op het podium met zijn saxofoon op gulphoogte. Ook na een hoeveelheid drank waarvan de gemiddelde mens een ernstig dubbelslaande tong krijgt, blijft hij muziek maken. Arnett Cobb. J. Quist houdt veel van die muziek. nachtclubjazz krukken 'Vier dagen ll derdag en z! grote namen het publiek ze de club Porgf de stad. Het Zoiets ontstig dag. Het gr nu aan te groot hetei* ïressi bijhort! slee jazzsi en be publiek v we dit j name en eind mei tussen don- teken van de jazz. We halen laar mijn idee hun invloed op len missen. Een deel vindt in ts en een ander deel elders in o'n jazzfestival in Terneuzen. niet van de ene op de andere Vanuit het niets naar wat er De belangstelling ervoor mag k dat er in deze omgeving z-concerten. Dat bewees omst bij de optredens van mpettist Chet Baker.' :nde zich ook aan in de keus celijk lag het accent op de Orleans en de dixieland. iuiftdat accent. Dit jaar voor stijl een minder belangrijke andere stijlen wat meer un je een festival met zo'n Je praat immers over een de tachtigduizend gulden, dragen daar elk ruim acht- Sponsors uit het bedrijfsle- En voor de rest moet het uit oed beschouwd toch nog eel toegangsbewijzen er willen we er financieel ntochtvan het zaterdag- er in elk geval zo'n drie redens in Porgy Bess ligt r want in die zaal kunnen $en. Tekort zullen we in elk "fllmeuzen bewees zich in de ertig jaren als een echte zestig kwam die tot grote bekende jazzmuzikanten Rita Reys, Pim Jacobs, de Verenigde Staten de iffin en Cecil Payne, om men die het meest tot de t door de man die de jazz fibracht, Frank Kouwenho- h j veel samen met België yiaamse jazzclubs opricht- seld de gelegenheden van n Gent. Vooral die laatste e plaats in, want het levert bliek dat naar ons festival eeuws-Vlaanderen zich op ctiviteit ontvangen we weinig 'de overkant' heet. Wel mogen p de komst van de TROS die oor het jazzprogramma Session, en situeerde het verzorgingsge- uzense jazz tussen Düsseldorf en Duinkerken. Wat daarboven viel, telde naar zijn idee eigenlijk niet mee. En dit jaar zal dat niet veel veranderen.' 'We praten nu over het veertiende festival. Het begon met streetparades zo'n twintig jaar terug. Loopor kesten die volgens de oude stijl jazz spelen. Kouwenhoven kwam daar als eerste mee. Na hem begon het jazzfestival van Breda waar de organisato ren naar zijn voorbeeld ook een streetparade voorstelden. In deze tijd kom je bij zowat elke grootscheepse activiteit een streetparade tegen. Frank Kouwenhoven overleed onlangs en daarmee verdween eigenlijk de spil uit het Terneuzense jazzleven. Voor de organisatie van dit en de komende jazzfestivals brengt zijn verscheiden geen conse quenties mee. Kouwenhoven kon dat ook niet alleen, want je loopt tegen een gigantische hoeveelheid organisatie op. Dat neemt een comité van acht man onder handen die het hele gebeuren jaarlijks op poten zetten.' 'De muzikanten benaderen we doorgaans zelf en rechtstreeks. We kennen het circuit en de mensen die zich daarin bewegen. En zij kennen Terneuzen en de zaal Porgy Bess. Het beste bewijs daarvoor leverde drummer Art Blakey ooit met een interview in het blad Time. Dat vroeg hem naar zijn meest levendige herinnering aan zijn Europese toernee die hij toen net afsloot. En Blakey zei: 'Mijn optreden in Porgy Bess in het Belgische Terneuzen.' Want hij wist niet dat Zeeuws-Vlaanderen tot Nederland behoorde.' 'Niet alle contacten leggen we zelf. We werken samen met bijvoorbeeld Paul Acket van het North Sea Jazz Festival en organisator Wim Wight uit Wageningen. In België kennen we bassist Rogiervan Haverbeecke die concerten zoekt voor de gasten met wie hij speelt. En op die manier krijg je leuke dingen toegespeeld. Frank Kouwenhoven wilde veel meer dan alleen maar een jazzclub onderhouden en een jaarlijks festival voorstellen. Eén van de laatste dingen die hij deed was het op poten zetten van een eigen platenlabel. Daarop verscheen tot nu toe één plaat van zangeres Lilian Bouté, iemand uit het New- Orleans-genre.' 'De familie van Kouwenhoven heeft voor zover ik het zie niet zoveel belangstelling in het voortzetten en exploiteren van Porgy Bess. Reden dat we nu denken aan het oprichten van een stichting. Maar daarover is nog niet alles bekend. In elk geval zal die de club overnemen en deze in een wat gewijzigde vorm voortzetten. Niet uitsluitend jazz komt dan meer aan bod, maar het gebouw zal dan als een soort kunstkroeg dienst doen waar bijvoorbeeld ook kleinkunst terecht kan. Dat kon het nu ook al met enige regelmaat maar dat zal in de toekomst toenemen. De gemeente Terneuzen ziet het belang ervan in en zal dus ook financieel wat bijdragen. Maar dat wacht allemaal nog op afwikkeling.' mei Ooit bestond er een bepaalde soort jazz welke de critici bijna unaniem als 'ordinair* omschreven. Die kwam van doorgaans moddervette muzikanten die theatraal een Hammond-orgel of een tenorsaxofoon onder handen namen. En de verschillende nummers aankondigden met een schuine mop. Muziek voor dranklokalen waar de kitsch pijnlijk hoogtij viert. Lokalen die onweer staanbaar trekken aan heren in het verkeerde pak met aan hun vingers een ware boksbeugel aan ringen. Het type bezoeker dat het midden houdt tussen een boek houder van een behangselpapierfabriek en een aanko mend bordeelbaas. Mensen dus die zichzelf vermaken met overduidelijk dubbelzinnige muziek. Nachtclubjazz wilde het ook nog wel 'ns heten, om dat het vaak in dergelijke uitspanningen tot klinken kwam. Zo'n tien, vijftien jaar terug verschenen er haast aan de lopende band platen met de wervelende titel Midnight Slows. Een dame die de indruk van schaars gekleed zijn wekte, zette de uitnodiging tot kopen nog wat fleur bij. Misschien dat mede daar door de platenreeks lange tijd op de lijst van best uitverkochte prijkte. En dat mocht opmerkelijk heten want de ingeperste klanken kwamen niet voort uit bijvoorbeeld zwoele soul met bijgedachten of uit Mantovani's vioolkast die het water langs de tanden van een besloten gemeenschap liet lopen. Midnight Slows stelde jazz voor. Onverveerd, zonder geluidstechnische trucs maar met een duidelijke verwijzing naar een aangename tijdspassering. De Franse firma, welke deze platen op de markt bracht, specialiseerde zich in de wat oudere jazzmuzikant. Net als de andere platenbazen die van dit succes een vorkje meeprikten. Muziek voor de late uurtjes met de mannen van de gestampte pot die voornamelijk in de horeca optraden. En die door de opkomst van de vrije- en anderszins moderne jazz rond het midden van de jaren zestig vrijwel nergens meer op een festival terecht konden. Weggedrukt door een jongere garde die zich met een Roeping aan Het Ideaal wijdden. Op een troon gezet Arnett Cobb ...wilskracht... mei 15

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 9