FESTIVAL NIEUWE MUZIEK TIEN JAAR OP DE BRES VOOR DE AVANT-GARDE Van donderdag 19 juni tot en met zaterdag 6 juli speelt zich in het Centrum Nieuwe Muziek in Middelburg het tiende Festival Nieuwe Muziek af. De aanbevelingen van de commissie Sutherland, die de activiteiten van de Stichting Nieuwe Muziek analyseerde, zijn nog niet in daden omgezet, het festival kwam tot stand met volgens de commissie 'uiterst beperkte' financiële middelen en een 'absolute personele onderbezetting'. Niettemin komen de grootste componisten van deze tijd aan de orde, gespeeld door musici van hoog niveau. 'Voor een halve ton krijg ik een belangrijk deel van de internationale avant-garde over de vloer', meldt manager Ad van 't Veer. Tegen Frits Lagerwerf bromt Ad van 't Veer over de beperk te belangstelling in Nederland voor de grote hedendaagse componisten en de afwijzing van een budgetverhoging voor dit tiende festival. In vogelvlucht vertelt Van 't Veer over het programma. Lagerwerf sprak met Elisabeth Chojnacka, een regelmati ge gast op het festival. Jean Quist poogt de muziek van Feldman te beschrijven die uit stilte opgebouwd lijkt. Arie Deurloo sprak met Jan Boerman, die Ad van 't Veer de beste Nederlandse componist van electronische muziek noemt. festival nieuwe muziek 6 rnrfl zomer festival nieuwe muziek STICHTING NIEUWE MUZIEK: Frits Lagerwerf 'Het tiende Festival Nieuwe Muziek gaat vooral over de grote componisten van deze tijd, omdat hun werk in Nederland veel te weinig gespeeld wordt. Orkesten en koren wagen zich hier niet of nauwelijks aan stukken uit de avant-garde, omdat ze door ijdeltuiten en bu reaucraten worden gemangeld en in technisch opzicht voor zeer exclusieve tijdgenoten als lannis Xenakis terugdeinzen.' Aldus Ad van 't Veer, de gedreven manager van de Stichting Nieuwe Muziek, die zich in Middelburg opmaakt voor het tweede lustrum van een bijzondere, jaarlijkse manifestatie. Over het Festival Nieuwe Muziek is de laatste jaren zeer veel te doen geweest, onder meer in de politiek en de pers. Wie het festival ooit bezocht heeft, zal opgevallen zijn dat hier stelselmatig gewerkt wordt aan een onvergelijkbare, informele ambiance. Eigentijdse ge componeerde en géimproviseerde muziek van hoog niveau staan dwars door elkaar geprogrammeerd, workshops van beroemdheden op beide terreinen staan open voor zowel beginners als gevorderden, muziekinstallaties en experimentele optredens vinden op onverwachte momenten en plekken plaats, en scheidslijnen tussen componisten, musici en publiek vervagen of verdwijnen geheel. Buitenstaanders zullen bij de festivalstart niets dan rozegeur en maneschijn verwachten, maar de werke lijkheid is anders. Dit gebeuren zweeft namelijk riskant tussen opheffen, doorgaan en vergaand professionali seren. Twee jaar geleden kwam het voortbestaan van stichting ep festival al in gevaar, toen bij een financiële analyse een tekort aan het licht kwam. Niet te groot, alleszins verklaarbaar - programmering moet ver voor af geschieden, subsidies fluctueren en komen te laat af - maar toch. Provinciale staten van Zeeland, niet bepaald een bolwerk van progressiviteit en cultureel besef, kwamen moeizaam tot het compromis de stich ting onder scherpe controle nog twee jaar proef te laten draaien. Bekeken zou moeten worden of Van 't Veers festival voldoende draagkracht had bij het publiek. Ondanks dat dit vorig jaar aanzienlijk toenam, werd de commis sie Sutherland, van WVC, gevraagd om het werk van Nieuwe Muziek te evalueren. Deze bevestigde de betekenis en internationale reputatie van het festival en deed een aantal respectabele aanbevelingen ten aanzien van het personeelsbestand. Van 't Veer, die tot nu toe alle voorkomende karweien zelf opknapte en onder het het motto 'al het geld voor de avant-garde' minstens drie stafleden verving, spreekt desgevraagd van zeer welwillende adviezen, al heeft hij voor het tienjarig bestaan geen cent extra van de provincie gekregen. Van 't Veer: 'De commissie Sutherland heeft werkbare voorstellen gedaan, met betrekking tot een optimale presentatie, betere publiciteit, het programmeren van het bij het festival horende Xenakis Ensemble en de Ad van 't Veer over een nieuwe composi tie van Xenakis: In deze wereld première is voorlopii geen omroep geïnte resseerd lannis Xenakis dag vrij 4 juli, 17.00 uur ei 21.00 uur, Centrum Nieuwe Muziek Middelburg zomer 7

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 4