galerie Programma oktober 86 t/m april 87 'ACCENTTEKENEN' WAT REST IS THEATER VAN DE LACH EN POPULAIRE MUZIEK onder dit thema organiseert de sektie beeldende kunst van de Culturele Raad Vlissingen 7 solotentoonstellingen waarin tekeningen centraal staan van de exposanten: Jasper Daams Barendrecht 4 t/m 29 okt. Peer van Meer Middelburg 1 t/m 26 nov. Mare Ruygrok Amsterdam 29 nov t/m 24 dec Ton de Kroon Haarlem 27 dec t/m 21 jan Rob Smit Amsterdam 24 jan t/m 18 feb Jos Vulto Den Bosch 21 feb t/m 1 8 mrt Ansuya Blom Amsterdam 21 mrtt/m 25 apr Galerie 'Bellamy 1 9' is een gemeentelijke galerie, welke ondergebracht is in het gemeentemuseum te Vlissingen. De programmering ressorteert onder de Culturele Raad Vlissingen. Uitgangspunt in onze programmering is een presentatie van hedendaag se kunst, een enkele keer verbonden aan een thema of aan een dicipline van het kunstgebeuren. Verder is daarbij van belang kwaliteit, diversiteit, authenticiteit en een zijdelingse blik op de aktualiteit. Culturele Raad Vlissingen, Badhuisstraat 104 i Vlissingen - Telefoon 01 1 84-1 6672 14 mm september podiumbeleid Tot en met het afgelopen seizoen ging het berg opwaarts met de concerten en theatervoorstellingen in Zeeland. Het aantal voorstellingen en het aantal bezoekers waren groter dan ooit. Dat grote aantal voorstellingen was louter en alleen de verdienste van Jan de la Mar, directeur van het theaterbureau Uit in Zeeland, die met onderhandelen veel geld bij de gezelschappen wist weg te halen. Het camoufleerde de zuinigheid van de gemeenten, die veel te weinig geld voor evenementen uittrekken. Camoufleerde, want de eerste gaten beginnen te vallen: In Goes is het aantal evenementen bijna gehalveerd en als die gemeente niets doet zit er nog eens een halvering in. Middelburg en Zierikzee volgen Goes. Verwonderlijk? Nee. Waar zijn de 'schouwburgen' in die steden? En vloeit de Middelburgse subsidie voor evenemen ten niet rechtstreeks terug in de gemeentekas via de huur van de zaal en technische dienst? In Terneuzen staat de enige echte Zeeuwse schouwburg. Jan de la Mar over zijn strijd voor meer cultuur en tegen de ongelooflijke krenterigheid bij de gemeen ten. GEEN GELD VOOR PODIUMBELEID Ad de Jong advertentie bellamy 1 9 Jan de la Mar: 'Soms denk ik wel eens: Waar ben ik bij God- mee bezig. Hoe trof Jan de la Mar de situatie aan toen hij tien jaar geleden aan zijn werk bij de toenmalige Stichting Cultuurspreiding Zeeland begon? Van jaar tot jaar waren er in Middelburg 14 voorstellingen gepro grammeerd, 14 theatervoorstellingen en concerten in een heel jaar. 'Ik schrok. Dat moesten er voor zo'n stad toch zeker 70 zijn. Waarop de toenmalige voorzitter van de stichting zei: Maar Jan, ik bezoek ze zelf nog niet eens alle 14! Dat gaf precies de situatie weer. Er werd niet breed geprogrammeerd voor verschillende soorten publiek, maar voor een klein publiek, een bepaald soort bovenlaag.' Sindsdien is de situatie aanmerkelijk verbeterd: het aantal voorstellingen en bezoekers was nog nooit zo 9root als het afgelopen jaar. Toch was er, vergeleken met het landelijk gemiddelde, nog sprake van een achterstand, zowel in bezoekers (het laagst van Nederland) als in het aantal voorstellingen. En het komend seizoen wordt die achterstand weer fors 9roter. Het aantal voorstellingen, dat via Uit in Zeeland wordt georganiseerd op Walcheren, Noord- Beveland, in Goes en Zierikzee daalde met 30 van 127 naar 97. Vooral Goes scoort in eigen doel: bijna een halvering van het aantal evenementen. In Goes is daarmee de S|tuatie ongeveer vergelijkbaar met Middelburg in 1976. En ook de andere steden lijken die kant weer op te gaan, want het aantal voorstellingen is meer aan onderhandelingstaktiek te danken dan aan gulle gaven van gemeenten. Het is zo ernstig omdat de gemeenten eerder geneigd zijn minder dan meer geld voor de podiumkunsten uit te trekken, terwijl ze in feite voor een dubbeltje op de eerste rang zitten. Dat behoeft uitleg. Wie in Zeelajid een voorsteliing bezoekt, zal het zich niet bewust zijn, maar de organisatie erachter zit vrij ingewikkeld in elkaar. Elders betaalt een gemeente een schouwburg en een directeur die voorstellingen koopt en klaar. Minder geld is minder voorstellingen. Het draait ook hier natuurlijk om de centen, maar juist door de merk waardige wijze van organisatie is de situatie ernsti ger dan hij op het eerste gezicht lijkt. Een reisje door het typisch Zeeuwse podiumland met Jan de la Mar als gids levert soms verbijsterende feiten op. De vrijwilligers 'Ik trof in 1976 een slechte organisatie aan. Nadat ik de nota Podium of Schavot had geschreven, een nota die veel instemming kreeg, ging het langzaam de goede kant op, zowel organisatorisch als wat de subsidies betreft. De uitbreiding waarop ik gehoopt had, kwam niet, maar de onde.rprogrammering werd langzaamaan verminderd. Ook in Zeeland zijn ver schillende publieken en daarmee moetje subsidie gevers over de streep kunnen trekken.' 'De SCZ bestreek de hele provincie. Onze visie was: september 15

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 8