K klassieke muziek - zangl Het Fodor Kwintet Het Demian Kwintet Vera Beths (viool), Anner Bijlsma (cello) Stanley Hoogland (piano) Willem Brons (piano) 16 m 1986/1987 tniet-klassieke muziek - zang pougie Maclean Twinset De Volharding Co Menno's Cilia Fisher, Artie Trezise Gary Coupland Theaterorgelkonsert Laurens van Rooyen Trio zfflfck 1986/1987 17 Bestaande uit: Marieke Schneemann (fluit), Bart Schneemann (hobo), Harmen de Boer (klarinet), Jacob Slagter (hoorn) en Ronald Karten (fagot). Het Fodor Kwintet werd in 1975 opgericht door vijf blazers uit het Amsterdams Philharmonisch Orkest en het Residentie Orkest. Het kwintet streeft ernaar naast het spelen van de bekende komposities ook minder platgetreden paden te bewandelen. Zo heeft het ensemble meerdere onbekend gebleven werken uit de 19e eeuw in zijn repertoire opgenomen. Ook werd in opdracht van het Fodor Kwintet door diverse nederlandse komponisten nieuw werk geschreven. Het Fodor Kwintet trad o.a. op in London, Parijs, München, Stuttgart en Brussel en maakte opnamen voor de belgische en nederlandse radio. Het uit te voeren programma wordt t.z.t. nader bekendgemaakt. vr. 20 februari-Zierikzee ab nr 013 verzorgde Willem Brons een zeer lovend ontvangen konsertreeks in IJsland, al waar hij in Reykjavik meesterkursussen gaf. Op het programma staan werken van o.a. Bach (Prelude en Fuga in bes kl.t.), Schubert (uit de Impromptus op. 142 nr. 1 in F gr. t.) en Beethoven (Sonate nr. 32 op. 111). wo. 25 maart-Middelburg ab nr 071 Bestaande uit: Jan Paul Tavenier (viool), Nelleke Scholten (viool), Julie Barnes (altviool), Matthijs Bunschoten (altviool) en Maarten Mostert (cello). Het Demian Kwintet heeft zich vanaf de oprichting in 1979 toegelegd op het repertoire voor strijkkwintet. Daartoe behoren de zeer bekende kwintetten van Mozart, Brahms en Bruckner, maar ook vele minder bekende komposities uit ver schillende periodes tussen 1770 en nu. Gedurende enkele jaren werd het kwintet gecoached door respektievelijk Dimitri Ferschtman, cellist van het Glinka Kwar tet, en de leden van het Amadeus Quartett. Inmiddels trad het ensemble vele malen op in binnen- en buitenland (deze zomer op tournee door Spanje) alsook voor radio en televisie. Op het programma staan kwintetten van Mozart en Schubert (met extra celliste), vr. 27 maart-Zierikzee ab nr 015 Vera Beths Foto Maarten Brinkgreve De leden van dit trio verwierven iedervoor zich grote faam als solisten en als kamermuziekmusici. Vera Beths -thans docente aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag- begon haar internationale karrière als jeugdig konsertvioliste, maar haar veelzij dige belangstelling heeft inmiddels geleid tot een zeer omvangrijk repertoire waarbij zij ook op het gebied van de hedendaagse muziek zeer aktief is. Anner Bijlsma geeft les aan de konservatoria van Amsterdam en Den Haag. Hij maakt deel uit van verscheidene kamermuziekensembles en treedt regelmatig op met vooraanstaande internationale orkesten. Stanley Hoogland is docent aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag. Hij geldt als een authoriteit op het gebied van het authentieke hammerklavier en treedt regelmatig op als solist en kamermuziekspeler in binnen- en buiten land. Het uit te voeren programma wordt t.z.t. nader bekendgemaakt. zo. 8 maart-Vlissingen ab nr 113 Willem Brons studeerde te Amsterdam bij Karei Hilsum, te Parijs bij Vlado Perlemu- ter en tenslotte bij Louis Hiltbrand te Genève. Hier behaalde hij twee prijzen: de 'Premier prix avec distinction l'uninami- té' en de 'Prix Philippinetti a la mémoire de Paderewsky'. Willem Brons is thans leraar aan het Sweelinck Conservatorium te Amsterdam en treedt daarnaast regelmatig op in binnen- en buitenland. Zo gaf hij suksesvolle recitals in London, Berlijn, Rome en Genève en maakte hij een drietal grote tournees door Japan. Recentelijk Schotse folkzanger/gitarist/violist 'Dougie Maclean is de meest getalenteer de solo-artiest die Schotland sinds jaren heeft voortgebracht', zo schreef het britse muziekblad Melody Maker, jarenlang maakte hij deel uit van de roem ruchte folkgroep The Tanahill Weavers, waar hij de viool- en mandoline partijen voor zijn rekening nam en een belangrijk aandeel leverde in de zang. Daarna maakte hij 5 jaar deel uit van uiteenlopende muzikale kombinaties. Maar sinds enkele jaren is Dougie Maclean nu solo-artiest. 'Een virtuoos artiest met een virtuoos geluid', aldus Melody Maker. Juist het kontrast tussen zijn ingetogen, eigentijdse ballades en de jachtige fiddle-tunes zorgt voor de optimale sfeer tijdens zijn konserten. Met zijn warme stem, uitstekende instrument- beheersing en zijn sterke eigen teksten is Dougie Maclean uitgegroeid tot een eigentijdse folkmuzikant. zo. 9 november-Vlissingen ab nr 100 Met hun tweede muzikale show 'In Technicolor'. Twinset bestaat uit twee dames, twee heren en één toetsenist, die hun theater ervaring en muzikaliteit hebben samenge voegd tot een nieuwe van muziektheater. Of zoals ze het zelf noemen: 'zangtheater', want de uiterst muzikale close harmony staat ook ditmaal centraal. Bestaande liedjes -van evergreens tot pop, van musical tot jazz- ingrijpend bewerkt en meerstemmig gezongen in een humoristische show vol dans, persi flages en verkleedpartijen. Een perfekte kollage van zang en theater vormt een programma waarin de werkelijkheid wordt verknipt en verstrooid, zodanig dat deze vaak een lachwekkend aanzien krijgt. wo. 12 november-Middelburg ab nr 027 Eigentijds muziekensemble. Aan het eind van de jaren zestig ontstond steeds meer kritiek op de gevestigde muziekpraktijk en in 1972 werd als alternatief het orkest De Volharding opgericht. Het orkest bestaat uit musici die hun muzikale achtergrond hebben in de geïmproviseerde en klassieke muziek. Alle leden zijn bovendien verantwoordeijk voor het artistieke en zakelijke beleid. Deze twee muzikale werkwijzen, de bezetting (fluit/piccolo, 3 trompetten, 3 saxen, 3 trombones, hoorn, basen piano) en het spelen zonder dirigent zijn bepalend voor De Volharding. Louis Andriessen, één van de oprichters, schreef in 1972 het gelijknamige stuk 'De Volharding', waarin elementen uit de avantgarde en geïmproviseerde muziek verwerkt zijn. In dit werk hebben de musici een grote vrijheid om te bepalen hoe het stuk verloopt. Door deze werkwijze, die exemplarisch is voor het orkest, groeit een kompositie in nauwe onderlinge samen werking met de musici. Op het programma, dat mondeling wordt toegelicht, staan nieuwe komposities van o.a. Misha Mengelberg, Nico Schuyt en Steve Martland. zo. 14 december - Vlissingen ab nr 105 Co de Kloet (saxofoon) en Menno Kalmann (piano) brengen een eigenzin nig muziekprogramma. Co Menno's zijn niet in een pasklaar muzikaal hokje te stoppen. Ze maken, zoals ze het zelf noemen, 'Radio-4- muziek', eigen komposities waarbij geput' wordt uit een keur aan stijlen, die de 'serieuze muziek' in de loop der tijd heeft opgeleverd. Het duo gaat daar echter op een wel zeer relativerende wijze mee om, hetgeen resulteert in een flitsende, zeer humoristische muzieksoort, niet in de laatste plaats door de vaak 'onzinnige' inleidingen. Co Menno's traden gedurende twee seizoenen ongeveer 50 keer op in de door het Bumafonds georganiseerde 'Muziek voor 'n piek'-konserten en waren in dat circuit een van de meest suksesvolle ensembles. Vorig jaar ontvingen zij de Tros-Klassiek-Startprijs, een initiatief van Tros en Bumafonds. Het juryrapport roemde o.a. hun 'pure muzikantendom'. zo. 18 januari-Vlissingen ab nr 107 Schots folktrio. Cilia Fisher en Artie Trezise hebben hun sporen in de schotse folk-scene ruim schoots verdiend. Cilia komt, als zus van Ray en Archie Fisher, uit een bijzonder muzikale familie, die een belangrijk aandeel leverde in de schotse folkrevival' van de 60-er jaren en Artie Trezise maakte deel uit van enkele vooraanstaande schotse groepen. Samen werden zij uitgeroepen tot 'Scottish folk duo number one' en kreeg één van hun LP's het predikaat 'folk record of the year'. Tournees met radio- en tv-optredens brachten hen in geheel West-Europa, de V.S. en Australië. Vorig jaar is het jonge muzikale talent Gary Coupland de gelederen komen versterken. Door toevoeging van deze multi-instrumentalist kregen de konser ten van Cilla Fisheren Artie Trezise, naast de al vermaarde vokale en humoristische prestaties, nu ook een bredere instrumen tale dimensie. Instrumentarium: gitaren, harmonium, doedelzak, akkordeon, piano, synthesi zer, trombone, perkussie en zang. zo. 25 januari-Vlissingen ab nr 108 Twinset Door Nigel Ogden. Het Zeeuwse Theaterorgel dat sinds enkele jaren in de Middelburgse Concert zaal staat opgesteld kent een rijke historie. Sinds het bouwjaar 1935 heeft het dienst gedaan in tal van engelse theaters en uiteindelijk als kerkorgel. Het lukte de in 1979 opgerichte Zeeuwse Theaterorgel Stichting in 1981 beslag te leggen op ditfameuze Compton orgel, dat na grondige restauratie uiteindelijk op nieuw geïnstalleerd werd in de Concert zaal. De orkestrale klankkleur en de gigan tisch geluidsmogelijkheden maken het orgel zowel geschikt voor klassieke als populaire muziekbespeling. Talloze be kende binnen- en buitenlandse organis ten hebben dan ook inmiddels konserten op dit theaterorgel verzorgd. Nigel Ógden behoort tot Engelands meest vooraanstaande theaterorganisten. Naast zijn drukke konsert-agenda werkt hij al ?es jaar voor de BBC als presentator van het populaire programma 'The organist entertains'. In Middelburg verzorgt hij een programma met populaire en licht- klassieke werken. vr. 20 maart-Middelburg ab nr 068 Met het familiekonsert 'La Grande Para de'. Een konsert van Laurens van Rooyen is een stijlvolle show van vrolijke muzikali teit voor jong en oud. Sfeervolle piano- melodiën en filmmuziek uit eigen pen worden afgewisseld met werken van klassieke meesters als Bach, Satie, Liszt e.a.. Daarnaast vertolkt Laurens van Rooyen met zijn ensemble op even virtuoze wijze werken van eigentijdse komponisten als the Beatles, Elton John, Stevie Wonder en Randy Newman. Op een fraai uitgelicht podium worden de gespeelde stukken op vaak humoristische wijze 'aan elkaar gepraat'. Geen steriel konsert dus maar een informele, muzikale belevenis voor het hele gezin, za, 4 april-Middelburg ab nr 074

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 10