bijzondere produkties Studio Hinderik Theater Poging Spin Marty's Beefsquad Theater Jozef van den Berg Hootenanny! zfflïb 1986/1987 21 Speelt 'Glas' Hinderik de Groot is een beeldend thea terkunstenaar, die met iedere nieuwe pro- duktie zijn eerder bereikte grenzen ver legt 'Glas' is nog weer mooier en knapper dan 'Stoeprand', vorig jaar ook in Middel burg te zien. 'Glas' is een beklemmend spel van men sen in hun toenadering en afwijzing, een voorstelling die gedragen wordt door een fenomenale techniek in dékor, belichting en geluid. Het glas uit de titel heeft een dubbele symbolische betekenis: het staat voor de kwetsbaarheid van de mannelijke hoofdpersoon en ook voor de glazen wand die de man in het stuk scheidt van de vrouwen om hem heen. Het is vooral dat laatste -het onvermogen om een kontakt tot stand te brengen-dat dit fascinerende stuk zichtbaar maakt, in een rijkdom aan vindingrijke en heldere beelden, wo. 5 november - Middelburg ab nr 024 Speelt 'Gisteren stonden we aan de rand van de afgrond, vandaag zijn we gelukkig een stap verder'. Toneelspel, mime, poppen, muziek en dékor zijn de ingrediënten van wat Thea ter Poging zelf omschrijft als 'beeldend theater'. Macht en onmacht, vrijheid en gevangenschap, haat en liefde zijn steeds terugkerende thema's in hun voorstellin gen. Twee jonge mensen worden verliefd maar hun relatie ontwikkelt zich tot een onder linge machtstrijd. Hoogtepunten hieruit worden op bizarre en ironische wijze ge toond. Hoop, verlangen en liefde blijken hun tegenpolen te hebben in de werkelijk heid van alledag. Een revolutie in een bananen-republiek, een pausbezoek in Afrika, de wereldoorlogen I, II en III bevat ten frappante overeenkomsten met de machtstrijd, die man en vrouw binnenka mers op leven en dood uitvechten. Overbekende clichés worden 180 graden omgedraaid waardoor herkenbare absur diteiten ontstaan. Woorden zijn in dit intri gerende programma bijna overbodig; de muziek- en geluidsband geeft daarente gen veel non-verbale informatie, za. 15 november - Vlissingen ab nr 101 Theater Rozijn lessen in toneel, ballet, zang en mime en poëzie. Een bont gezel schap in de leeftijd van 15 tot 19 jaar, uiteenlopend van punk tot 'netjes', uiter sten in karakter en leefomstandigheden. 'Hootenanny!' is de neerslag van de ach tergronden der spelers en vertelt in een tiental indringende scènes een eigentijds en realistisch verhaal waarbij allerlei ak- tuele onderwerpen aan bod komen. 'Hootenanny!' is geen musical en geen toneelstuk, veeleer een anti-revue, waar bij schrijnende verhalen, vitale dans, zang en swingende muziek elkaar afwisselen. (Voorstelling in het kader van de CJ P-tour 1986). vr. 21 november - Middelburg ab nr 030 Cartoontheater door Mark Kingsford en Michael Helmerhorst. Produktie: Technische Theatergroep Perspekt. Spin Marty bezorgen u een dolle avond. 'Beef Squad' is cartoontheater, vol absur de situaties en vleesgeworden stripfigu ren, eeji tomeloze aaneenschakeling van gags ei^mime-acts tegen een agressief en ritmisch geluidsdékor. Het programma bestaat uit twee afzonder lijke delen. 'The Steinway Conspiracy' is een persiflage op de louche wereld van de detectives, waarbij een Humphrey Bo- gart-achtig type een geheimzinnig kom- plot op het spoor komt en de 'bad guys' over de hele wereld najaagt - per trein, vliegtuig, duikboot en waterski! 'Cannot be seen on TV' is Spin Marty's aanval op de door televisie geregeerde huiskamers en buisverslaafden. Een reus achtig tv-toestel bepaalt het leven van een cliché-echtpaar dat via de afstandsbedie ning gewild en ongewild door het totale programma-aanbod vliegt. Sociale satire of gewoon om te lachen? Oordeelt u zelf. vr. 16 januari - Middelburg ab nr 043 Jozef van den Berg Foto Bert Nienhuis Met een nieuw (nog naamloos) program ma. Vorig seizoen leek eindelijk ook het Zeeuwse publiek overtuigd van (of op z'n minst nieuwsgierig naar) de veelbejubel- de talenten van theater-tovenaar Jozef van den Berg. Een halve zaal in abonne ment en wij verwachtten een stormachtige losse verkoop. Toen brak er in de Schouwburg een 'brandje' uiten moest de prachtige produktie 'De Geliefden' wor den afgelast. Kunnen we weer helemaal opnieuw beginnen Het probleem met Jozef is dat hij zulk uniek theater maakt dat hij moeilijk plaats baar is binnen de in ons land zo geliefde hokjesgeest. Brengt hij nu 'solotoneel', 'poppentheater' of 'solotheater met pop pen'? Of is het misschien 'poëtisch vertel theater'? Daar komt nog bij dat zijn voor stellingen zich onmogelijk laten navertel len, laat staan dat er op dit moment al iets te melden is over deze nieuwe produktie. Wij volstaan ermee te voorspellen dat u ook nu weer een fantasierijk, sprookjes achtig, geestig, levenswarm programma Illuster Duo: Rob van Houten en Feike Boschma Éh Foto Marco Bakker Een uniek theaterprojekt voor en door jongeren met 14 akteurs/aktrices en een 9-man-sterke band. 'Hootenanny!' is in vele opzichten een bijzondere produktie. Door middel van pers, radio en televisie werd een oproep gedaan aan jongeren die het theatervak in wilden maar niet het diploma hadden om aan een toneelschool te kunnen begin nen. Duizenden reakties waren het ge volg. 'n september 1984 begonnen uiteindelijk 25 jongeren uit alle delen van het land aan 'Hootenanny!'. Dagelijks ontvingen zij bij

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 13