toneel toneel De witte kraai Huwelijk in de steigers Oidipoes in Kolonos Kinderen van een mindere God Het Hemelbed Een poppenhuis De moeder van David S. Mijn Mekka Drie is teveel Boefje Clavigo .1. speelt 'Van liefde bezeten' geschreven door Paul Pourveur en Lucas Vandervost gebaseerd op 'Le diable au corps' van Raymond Radiquet. Regie: Lucas VanderVost. Het Vlaamse gezelschap van De Witte Kraai bestaat uit een vaste kern: Sam Bogaerts (regisseur), Lucas Vandervost (regisseur/akteur) en Warre Borgmans (akteur). De Witte Kraai heeft een eigenzinnige levens- en theaterfilosofie en een hoogst persoonlijke speelstijl waardoor hun voorstellingen altijd spannend en ver nieuwend zijn, vol verrassingen en nooit humorloos. Eerdere produkties als Pinter's 'Minnaar', Shakespeare's 'Romeoen Juliette', Heiner Müller's 'Kwartet' en vorig seizoen 'Tyran- nie der hulpverlening' (rond teksten van Fernando Pessoa) leverden fascinerende staaltjes van eigentijds theater op. 'Van liefde bezeten' -wie is in staat als Romeo en Juliette zelfmoord te plegen - wie is in staat om als Sneeuwwitje en haar prins lang en gelukkig te leven? Wat is 'liefde' anders dan een woord dat tracht een chemisch-biologische reaktie te om schrijven? In 'Van liefde bezeten' wordt het begrip 'liefde' definitief ontmanteld. Deze voorstelling komt in verband met de heropening van de Schouwburg te verval len! Kluchtig blijspel van Earl Barret, Arne Sultan en Ray Cooney met o.a. Piet Bam- bergen, Rudy Falkenhagen en Loeki Knol. Twintig jaar lang leek het allemaal koek en ei, een rustig voortkabbelend huwelijks bootje, een fijne zoon, een goed lopende zaak, mooi huis en gezellige buren. Het 20-jarig huwelijksjubileum nadert en de buurtjes hebben als surprise een groot feest georganiseerd. Juist op dat moment voelt moederde huwelijksbanden knellen Ze is nu 40 en, bang dat het leven zomaar aan haar voorbij zal gaan, forceert ze een proefscheiding. Ondanks verwoede po gingen om het tij te keren, moet vader enkele maanden geduld hebben alvorens zich weer een 'herkansing' voordoet. Maar vóór het zover is hebben de twee amerikaanse auteurs, Barret en Sultan, er vele ingrediënten aan toegevoegd om het predikaat 'blijspel' volledig te rechtvaar digen. De door hen geschreven herkenba- ,re situaties werden voor de Londense versie door Ray Cooney nog verder uitge bouwd en voorzien van kluchtige effekten. vr. 3 oktober-Middelburg ab nr 018 dl. 7 oktober-Goes ab nr 081 Tragedie van Sofokles door het Arca- Theater. 'Oidipoes in Kolonos' is de afsluiting van de Oedipustragedies. Hugo Claus maakte van dit stuk een poëtische vertaling voor twee spelers. In dit griekse epos wordt verteld hoe Oedipus bij zijn verbanning op Kolonos, oud en blind, zijn laatste dagen doorbrengt in gezelschap van zijn dochter Antigone, alvorens door de Goden op wonderbaarlijke wijze van de aarde te worden weggehaald. Hij ontmoet er ach tereenvolgens een landman, zijn tweede dochter Ismene, de bevriende koning Theseus, de vijandige Kreoon en zijn zoon Poluneikes, die hij vervloekt. Julien Schoenaerts speelt Oedipus en Aafke Bruining neemt de overige rollen op zich. Het Arca-Theater uit Gent staat bij veel theaterliefhebbers bekend om de uit muntende interpretaties van het modern- klassieke toneel en is in sommige opzich ten vergelijkbaar met bijvoorbeeld toneel groep 'De Appel'. za. 11 oktober-Vlissingen ab nr 097 Van Mark Medoff met o.a. Jules Hamel, Josine van Dalsum, Paul ftöttger en Jan van Royen. Regie: John van de Rest. 'Kinderen van een mindere God' was in 1981 een van de grootste theatersukses- sen in Nederland toen Willem Nijholt en Rick Nicolet de hoofdrollen vertolkten bij de Haagse Comedie. Vorig jaar keerde het stuk opnieuw in een topbezetting terug op de planken en ook nu weer was het sukses overweldigend. Wegens sukses geprolongeerd dus, dit aangrijpende en menselijke dokument o ver de relatie tussen een doofgeboren meisje en haar nieuwe spraakleraar aan het doveninstituut. Als deze twee mensen verliefd worden en gaan trouwen, ont staan er al spoedig grote problemen ma. 13 oktober-Zierikzee ab nr 001 Toneelstuk van Jan de Hartog met Sjoukje Hooymaayer en Manfred de Graaf. Regie: André van den Heuvel. 'Het Hemelbed' werd voor het eerst in 1951 opgevoerd en behoort thans tot het wereldrepertoire. Met de regelmaat van de klok wordt het dan ook opnieuw uitge bracht, want jong en oud blijken het stuk ook nu nog zeer te waarderen. Ditmaal dus met twee sterren uit de sukses-serie 'Zeg eens Aa' in de rollen van Agnes en Bram, het echtpaar dat 40 jaar lief en leed met elkaar deelt. Een komisch en emotioneel verhaal dat zich konsentreert in een slaapkamer met hemelbed, de plaats waar een groot deel van hun huwelijksleven zich afspeelt en besproken wordt. Geluk, problemen, ru zies, emoties rond het gezin, het hemel bed blijft de centrale plaats innemen in het leven van twee mensen die ondanks hun tekortkomingen voor elkaar door het vuur zouden gaan. wo. 5 november-Zierikzee ab nr 004 Van Henrik Ibsen doortoneelgroep Globe met o.a. Yvonne v.d. Hurk, Paul Gieske, Evert de Jager. Regie: Teuntje Klinkenberg. Op 4 december 1879 verscheen 'Een pop penhuis'. Het sukses was overweldigend: nog nooit werd een toneelstuk zoveel gekocht en gelezen. Ibsen werd er wereld beroemd door en Nora werd één van de meest begeerde vrouwenrollen. Het is de avond vóór Kerst. Helmer, Nora's echtge noot, bereidt zich voor op zijn nieuwe baan als bankdirekteur. Eindelijk zullen de magere jaren voorbij zijn. Nora heeft nog niet zo lang geleden, zonder medewe ten van Helmer, geld moeten lenen en Josine van Dalsum en Jules Hamel in 'Kinderen van een mindere God' Foto Studio Lemaire daarvoor valsheid in geschrifte gepleegd. Met dat geld konden ze naar het warme Italië toen haar man ziek en overwerkt was. juist als het geluk zich lijkt aan te dienen, slaat het noodlot toe. Een oude school vriendin zit in de problemen, zoekt een baan en vraagt Nora een goed woordje te doen bij haar echtgenoot. Dat komt goed uit, want deze is juist bezig met de ont slagprocedure tegen een zekere meneer Krogstad. En van hem had Nora nu juist dat geld geleend za. 8 november-Middelburg ab nr 026 Toneelstuk van Yvonne Keuls met o.a. Marijke Merckens, Ferd Hugas, Bart Ro mer en Dore Smit. Regie: Jo Dua. In de loop der jaren heeft Yvonne Keuls bewezen dat haar boeken een groot pu bliek bereiken. Jong en oud voelen zich aangesproken door zowel de heldere stijl als door de pure, vaak ontroerende in houd. Na het sukses van 'Jan Rap en z'n maat', is het niet verwonderlijk dat ook nu 'De Moeder van David S.' in het theater te zien zal zijn. 'David S.', een stuk met een hevig emotio- Carry Tefsen en Maurice Bavelaar, ooy's Volkstheater in 'Boefje' Julien Schoenaerts in Oidipoes in Kolonos Foto Herman Selle Slags 1986/1987 nele lading overeen moederdie op allerlei manieren haar aan heroïne verslaafde zoon tracht te redden. Een stuk dat zich konsentreert op de spanningen die hier door binnen haar gezin ontstaan. De va der maakt zich los van zijn zoon, terwijl de moeder blijft knokken en hopen. Uiteinde lijk komt zij tot de konklusie dat David - ondanks al zijn beloftes- nooit op eigen houtje zal afkicken en dat ook zij afstand moet nemen van haar zoon, wil zij niet zelf ten onder gaan. Een hard maar eerlijk stuk met een groot aktualiteitsgehalte waarin naast ontroe ring en deemoed ook plaats is voor relati verende humor. wo. 12 november-Goes ab nr 084 za. 31 januari-Middelburg ab nr 050A Van Athol Fugard met Josephine van Gasteren, Henriëtte Tol, Ton Lutz. Regie: Ton Lutz. Athol Fugard is zonder twijfel de belang rijkste hedendaagse Zuidafrikaanse to neelschrijver en 'The road to Mecca' is zijn recentste werk. Zoals de meeste stukken van Fugard speelt ook dit in zijn geboor testreek. Daar ligt het dorpje New Bethesda, een afgelegen, besloten gemeenschap. Een excentrieke dame als Miss Helen, die het in haar hoofd haalt op hoge leeftijd teke nen van een eigen leven te vertonen -en nog wel meteen na de dood van haar man- valt daar dan ook danig op. Vooral door dat ze in een vlaag van bezeten kreativiteit beeldhouwwerken is gaan maken, die in groten getale in haar tuin -haar eigen Mekka- staan opgesteld. Zij krijgt bezoek van een vriendin die honderden kilometers verderop woont. Ook zij heeft haar problemen en in een ongemeen spannende dialoog maakt Fu gard langzaam maar zeker de bijzondere relatie tussen beide vrouwen zichbaar. De plaatselijke dominee, evenmin als de om geving erg verrukt van het eigenzinnige gedrag van de twee, bemoeit zich ermee. Hij had toch al eens met Miss Helen willen praten over haar verminderde kerkgang en haar manier van leven, vr. 14 november-Middelburg ab nr 028 Klucht van Jan Blaaser met o.a. Joop Doderer, Nelleke Burg, Hans Boskampen Diane Dobbelman. Een klucht van eigen bodem, 25 jaar geleden geschreven en destijds met groot sukses op de televisie vertoond. Nu in de regie van auteur Jan Blaaser te zien in de nederlandse theaters. Waar ging het ook alweer over Was 't niet een dronken oma, diverse been- en botbreuken, een onfatsoenlijke huisknecht en allerlei onmogelijke spraak erwarringen? Drie is de afkorting van Driekus, een loodgieter die zich dooreen samenloop van omstandigheden tijdelijk voor butler uitgeeft in dienst van defamilie 's Gravensande die juist op dat moment voornaam bezoek uit Amerika verwacht. Joop Doderer's talenten op het gebied van het kluchtspel zijn algemeen bekend; de rol van Drie is hem dan ook op het lijf geschreven. Lachsalvo's zijn dus bij voor baat gegarandeerd. wo. 19 november-Middelburg ab nr 029 di. 17. februari-Goes ab nr 090 'Witte kraai' Foto Keoon Antwerpen Muzikale bewerking van het toneelstuk van Jaap v.d. Poll naar de roman van M.J. Brusse door Stichting Nederlands Volks theater (voorheen Nooy's Volkstheater) met o.a. Carry Tefsen, Dolf de Vries, Conny Vandenbos, IJf Blokker, Herbert Joeks en Maurice Bavelaar als Boefje. Het kon natuurlijk niet uitblijven. Na 'De Jantjes' en 'Rooie Sien' lag het voor de hand dat Nooy's Volkstheater ook deze klassieker uit het vaderlandse volkstoneel op het repertoire zou nemen. 'Boefje', een paKkend, vrolijk en soms ontroerend ver haal over een 14-jarig schooiertje dat in het Rotterdam van 1903 opgroeit voor galg en rad. Thuis vindt hij niet de liefde van een 'normaal' gezin, niet de warmte "waar hij nou juist zo'n behoefte aan heeft. Hij zwerft door de stad, bedelend en alles stelend wat los en vast zit. Uiteindelijk haalt hij een streek uit die hem voor de rechter doet belanden 'Boefje', een schooier en een dief, maar hij zal ook uw hart stelen. U zult om hem lachen, maar -zoals dat in een volksstuk hoort- ook een beetje huilen. 'Boefje' wordt weer een theaterschouw spel zoals u dat altijd al van Nooy's Volks theater gewend was. Groot gemonteerd, veel leuke liedjes, veel spontaan plezier en natuurlijk een uitstekende rolbezetting, za. 22 november-Zierikzee ab nr 007 za. 24 januari-Goes ab nr 087 vr. 6 maart-Middelburg ab nr 062 za. 7 maart-Middelburg ab nr 063 Tragi-komedie van J.W. von Goethe door Toneelgroep Globe met o.a. Adriaan Ol- ree, Bea Meulman, Arthur Boni. Regie: Stephan Kimming. Goethe schreef dit toneelstuk onmiddel- 1986/1987 7

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 4