klassieke muziek - zangl Paco Pena (flamenco-gitaar) John Gibbons (piano) Isabelle van Keulen (viool) Martijn van den Hoek (piano) Maurice Heugen (viool) Marianne Boer (piano) 14zïïlb 1986/1987 Het Mondriaan Kwartet Abbie de Quant (fluit), Frances Marie-Utti (cello), Ton Hartsuiker (piano), Michael de Roo (slagwerk) Het Nederlandse Kamerkoor Het Westvlaams Orkest ni. I Gregorio Nardi (piano) zfflü) 1986/1987 15 Bernd Brackman (piano) Paco Pefia wordt algemeen beschouwd als een van de beste (zoniet de beste) flamenco-gitaarspelers uit Spanje. Zoals Andres Segovia de status van de klassieke gitaar heeft verhoogd, zo heeft Paco Pefia de muzikale erkenning van de flamenco zeker gesteld. Paco Pena (in 1942 in Cordoba geboren) nam zich begin zeventiger jaren voor het geheel van de flamenco-kunst in intieme en authentieke voorstellingen te vertonen, om zo met de toeristische spektakelstuk ken te breken, die volgens hem de echte flamenco-kunst dreigden te verlagen en zelfs te vernietigen. Hij richtte zijn inmid dels wereldberoemd geworden gezel schap op en had daarmee gigantsch suk- ses. Eenzelfde sukses is weggelegd voor Paco Pena's solowerk. Bezoekers van deze so- lokonserten in de Royal Albert Hall en de Carnegie Hall waren razend enthousiast. Laat de kans om deze flamenco-virtuoos aan het werk te zien dan ook niet voorbij gaan! do. 9 oktober-Middelburg ab nr 019 John Gibbons geldt als een van de beste klsivecinisten van deze tijd. Hij behoort tot de vaste kern van het Boston Museum Trio maar treedt ook regelmatig op met andere gerenommeerde barokspecialisten zoals Anner Bijlsma, Wieland Kuyken en Frans Brüggen. John Gibbons is eveneens een uitstekend bespeler van de fortepiano. In die hoeda nigheid was hij meerdere malen solist in de pianokonserten die worden uitgevoerd door Frans Brüggen's 'Orkest van de Achttiende Eeuw'. Regelmatig speelt John Gibbons tijdens de festivals van Tanglewood, Castle Hilf en Monadnock. Ook trad hij op tijdens het Festival Oude Muziek in Boston en het Spoleto Festival in Italië. Naast optredens, onderwijst John Gibbons aan het Conser vatorium van New England. Hij slaagde 'cum laude' aan het Conservatorium van Cincinnati, waarna hij als student van Fulbright studeerde bij Gustav Leonhardt. John Gibbons vertolkt o.a. werken van Mozart. vr. 31 oktober-Middelburg ab nr 022 Pianobegeleiding: Mathias Weber. De jonge violiste Isabelle van Keulen staat aan het begin van een grote internationale karrière. Haar grote talent werd de afgelo pen jaren reeds meerdere malen be kroond met prijzen tijdens diverse viool concoursen. Zij studeerde aan het Sweelinck Conser vatorium te Amsterdam bij Davina van Wely. In 1980 won zij als 13-jarige de eerste prijs op de Lordons-Viooldagen in Den Haag en in 1983 de tweede prijs alsmede de publieksprijs op het Interna tionale Yehudi Menuhin Vioo'lconcours te Folkstone. In 1984 werd zij winnaar van het Eurovisieconcours Young Musician of the Year. Onmiddellijk daarna volgden tal van uitnodigingen voor solokonserten met prominente orkesten in Nederland zowel als in de rest van Europa en in Amerika. Ook met recitals trad zij veelvul dig op in vrijwel geheel Europa. Op het programma staan werken van o.a. Mozart, Beethoven en Franck. di. 4 november - Middelburg ab nr 023 Winnaar Liszt-concours 1986 Martijn van den Hoek, die momenteel in Wenen woont, studeerde aan het conser vatorium in zijn geboorteplaats Rotter dam bij Gert van der Steen en Istva Hajdu. Tevens studeerde hij kompositie bij Theo Loevendie. Nadat hij in 1975 zijn solistendiploma 'cum laude' haalde, werd hij toegelaten tot de studie voor de Prix d'Excellence. In de daaropvolgende periode studeerde hij achtereenvolgens in Moskou, Boedapest en Weimar. Hij zette zijn studie voort bij Joseff Raieff in New York en bij professor Eugene Liszt. In 1977 won Martijn van den Hoek de eerste prijs van het Nationaal Interconservatoriaal Pianoconcoursen in 1978 verwierf hij de Prix d'Excellence alsmede de Goethe prijs. Een voorlopig hoogtepunt in zijn nu al imposante solis tische en kamermuzikale karrière vormde het behalen van de eerste prijs op het in juni te Utrecht gehouden Internationale Liszt Pianoconcours. Op het programma staan werken van Liszt (o.a. Sonate in b en Tweede Hongaarse Rapsodie) en Beethoven (Sonate in Fis op. 78 en Sonate op. 54). vr. 14 november-Zierikzee ab nr 006 Traditiegetrouw is in de muziekprogram- mering van 'het Vestzak' ook weer plaats ingeruimd voor jong zeeuws talent. Mau rice Heugen werd in 1969 te Vlissingen geboren en kreeg op 7-jarige leeftijd zijn eerste fluitlessen van Ferenc Hutyra. Sinds 1982 heeft hij les van Koos Verheul te Leiden en van mevrouw Gosselink-de Graauw te Vinkeveen. Maurice won de volgende prijzen: twee maal het Nationaal Fluitconcours, de Bu- ma-prijs, de pubieksprijs bij het AVRO- concours, en de eerste prijs van het Edith Steinconcours. In maart j.l. was hij een van de drie kandidaten voor het Eurovisie concours voor jonge musici. Marianne Boer werd eveneens te Vlissin gen geboren. Deze nu 18-jarige pianiste geniet in Zeeland grote bekendheid, maar heeft zich door deelname aan diverse concoursen ook landelijk gemanifes teerd. Zij volgde de vooropleiding aan het Sweelinck Conservatorium te Amsterdam bij Hans Dercksen en Jan Wijn. Zij deed recentelijk met sukses toelatingsexamen en start dit seizoen als eerstejaars. Op het programma staan werken van o.a. Hindemith, Chopin, Chaminade en Pou- Vliss'^oen lenc. zo. 23 november-Vlissingen ab nr 102 Bestaande uit: Jan Erik van Regteren Altena (viool), Edwin Blankenstijn (viool), Prunella Pacey (altviool) en Eduard van Regteren Altena (cello). Het Mondriaan Kwartet is een jong Neder lands strijkkwartet, dat zich -naast het traditionele repertoire- wil richten op min der bekende en nieuwe mogelijkheden van het kwartetspel. Muziek uit de 20e eeuw en nederlandse muziek, zowel oude als nieuwe, heeft hun speciale aandacht. Het kwartet heeft vaak samengewerkt met kunstenaars uit andere disciplines. Ze verzorgden voorstellingen in kombinatie met theater, dans, moderne jazz, opera en poëzie. Naast konserten in het hele land heeft het Mondriaan Kwartet opgetreden in een projekt gewijd aan de komponist Anton Webern tijdens het Holland Festival 1983. Het uit te voeren programma wordt t.z.t. nader bekendgemaakt, zo. 7 december-Vlissingen ab nr 104 gamien, kandidate Elisabeth concours 1987). Symfonie no. 60 in C 'II Distratto van J. Haydn. geide konserten werden mogelijk ge maakt met subsidie van de Provincie Zee land en de Provincie West-Vlaanderen. j \/jer gerenommeerde musici bijeen als een bijzonder kamermuziekkwartet. Vier namen die geen introduktie meer behoe ven; stuk voor stuk verdienden zij ook solistisch hun sporen als buitengewone vertolkers van zowel klassieke als heden daagse werken. Hoewel het uit te voeren programma nog niet exakt bekend is, staat wel vast dat dit geheel gewijd zal zijn aan hedendaagse komponisten als bijvoorbeeld Bruno Ma- derna, Sylvano Bussoti, John Cage en George Crumb. za. 31 januari - Middelburg ab nr 050 staan werken op het programma van Bach, Prokofieff en Chopin. Het avond recital in Middelburg bestaat uit werken van o.a. Bach, Mozart en Chopin, zo. 8 februari-Vlissingen ab nr 109 vr. 27 februari-Middelburg ab nr 058 Het Nederlandse Kamerkoor werd in 1937 opgericht door de befaamde dirigent en pianist Felix de Nobel. Al spoedig groeide de reputatie van het koor: het bleek europese koormuziek uit alle eeuwen voorbeeldig uit te voeren. Optredens door geheel Nederland wer den gevolgd door tournees in Europa en de V.S. Grammofoonplaten, radio-uitzen dingen en tournees brachten het koor veel erkenning. Nadat hij meer dan 30 jaar het koor had geïnspireerd, trok Felix de Nobel zich aan het eind van de jaren zestig terug, bewonderd door zowel zijn zangers als zijn publiek. Zijn opvolgers, Hans van den Hombergh en Kerry Woodward, slaagden erin het ensemble, te vernieuwen en het op te bouwen tot de groep jonge musici die nu overal tetywereld konserteert op hetzelfde hoge nivo en met dezelfde reputatie als weleer. Vanaf 1980 werkt het koor zonder vaste dirigent: het nodigt projektgewijs gespe cialiseerde gastdirigenten uit voor zijn omvangrijke en gevarieerde repertoire. Al spoedig werd uit de reakties uit binnen-en buitenland duidelijk dat deze wijze van werken het artistieke nivo niet schaadde. Meer nog, alom groeide het enthousiasme over de heldere en homogene klankkleur en het vermogen tot fijnzinnige en gedetailleerde interpretaties. Het koor verzorgt dit seizoen 3 konserten in de Middelburgse Concertzaal: za. 14 februari ab nr 055 'NKK la Swingle' dirigent: Ward Swingle werken van Debussy Jarreau, Isaacs en Porter. vr. 13 maart ab nr 065 'Sweelinck en Franse Navolgers' dirigent: William Christie. werken van Sweelinck, Lully, Goüdimel, Charpentier za. 2 mei ab nr 07® 'Grote Koorwerken 1877-1987' dirigent: Uwe Gronostay werken van o.a. Jolivet, Dallapiccola, Pizzetti. Het Westvlaams Orkest o.l.v. Patrick Peire j verzorgt dit seizoen twee konserten in de Middelburgse Concertzaal. za. 27 december ab nr 038 A Mozart-programma met als solisten: Ivan Dudal (hobo), Eric Dequeker (fluit), Jozef Auer (fagot), Piet Dombrecht (hoorn). Uitgevoerd worden: Ouverture 'Cosi fan Tutte', Concertante o-§ Symfonie voor Blazers en Symfonie no. 39 in Es' .1 I® za. 7 februari ab nr 052 A Op het programma staan: 1 "8.5. Ouverture 'La Scala di Seta' van G. Rossi- Concerto voor piano en orkest no. 3 in D 1 van S. Rachmaninov (soliste: Marie-Noël a <u. Gregorio Nardi werd in 1964 in Florence (Italië) geboren en studeerde bij Rio Nardi en Wilhelm Kempff. Thans studeert hij kompositie aan het Luigi Cherubini Con servatorium in Florence bij Piero Luigi Zangelmi. Gregorio Nardi wasalsjongstedeelnemer in 1983 finalist van het Rubinstein Con cours in Tel Aviv en werd daar met de Zilveren Medaille onderscheiden. Op het dit jaar in juni gehouden Internationale Liszt Pianoconcours in Utrecht behaalde hij de tweede prijs. Als gevolg van dit concours zal hij het komende seizoen regelmatig in Neder land optreden, zowel met orkest als in recitals. Op het programma staan uiter aard werken van Liszt (o.a. de Twaalfde Hongaarse Rapsodie) en de Sonate op. 111 van Beethoven. vr. 12 december-Middelburg ab nr 034 John Gibbons Foto Peter Schweitzer Bernd Brackman won in 1981 op het Willem Pijper Concours zowel een ge deelde eerste prijs in desolokategorie als een tweede prijs in de kategorie kleine ensembles. Hij werd in 1960 geboren en ontving zijn opleiding achtereenvolgens van zijn moeder, Frieda Brackman-Hoo- genwerf, en Jaap Spaanderman. Hij studeerde bij Jan Wijn aan het Swee linck Conservatorium en volgde meester- kursussen bij o.a. Vlado Perlemuter en Tomas Vasary. Vorig jaar behaalde hij zijn einddiploma aan het Sweelinck Conservatorium en werd hij bovendien winnaar van de Jac ques Vonk Prijs. Zijn debuutrecital, begin dit jaar in de kleine zaal van het Concert gebouw, werd bijzonder enthousiast ont vangen. Trouw schreef 'Debuut pianist Brackman meer dan veelbelovend'. Tijdens het

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 9