albert verburg Ad de Jong patat handtekening inspecteur z albert verburg lijken pikken kippeveertjes Het Kallenberg Kollektief is dood. Albert verburg gaat onder eigen naam op dezelfde manier door. 'Zeker met conceptuele zaken is het heel verleidelijk ermee door te gaan, dat werkt verslavend. Maar mijn opzet is wel: minder concept, meer materie. Dat is ook een geldkwestie; je moet toch een bepaalde naam hebben, wil je iets kunnen verkopen. Zo werkt het toch. Ik blijf schilderen, fotograferen, foto's beschilderen en ik wil een uitgeverijtje beginnen. Ik heb een typemachine met mooie lettertjes, ik doe zelf de vormgeving. Dan zou ik graag zo'n boek uitgeven als dat van Armando met foto's of litho's. Prachtig.' Armando's boek kost een lieve cent; de naam. Albert Verburg moet zich wat dat betreft nog behelpen. Niettemin is er nu iets duurs en elitairs verkrijgbaar: een doos met bewerkte foto's en gedichten voor 600 gulden. Het is een verrassingspakket: een platte zwarte doos met een lichtbruine leerlap erop ge plakt, besmeerd met rode verf en witte verfslierten en versierd met kippeveertjes. De binnenkant van de deksel is blauw. Daarop is een wit veelkantig slagerijpapiertje geplakt dat de inhoud vermeldt. De binnenkant van de doos is zwart en bevat drie beschilderde lichtbruine, leren lappen waarop het vetvrije papier is geplakt dat de gedichten draagt en vijf deprimerende, bewerkte foto's. De titel is The limit. Omdat het zo past bij de verzameling van The Museum of museums is Verburg naar de Vleeshal gestapt, waar museum-man Van Geluwe deze herfst een tentoonstelling had, om zijn doos in zijn museum onder te brengen. Gratis. Anderen moeten 600 gulden betalen, want Verburg is nu elitair kunste naar. De filosofie is echter simpel: 'de wereld verbeteren door mooie dihgetjes te maken.' 20 december tl al eens met een vliegtuig in de lucht boven Walche ren aan het schrijven was geweest. Tussen hemel en aarde was bedoeld voor de openingsdag van de pijlerdam, als een symbool voor de banden tussen kunsten wetenschap. Het zou overigens een moeilijk en kostbaar project geworden zijn. Theoretisch moet Besloten in mij je met Laserkanonnen in de stratosfeer kunnen aanschouw ik schrijven, maar het is nog de vraag of het technisch wat oebeurt uitvoerbaar was geweest.' 9 Bij het eerder genoemde grafitti project werd ook zonder invloed een handtekening gezet. De werkstukken, met titels gaan hand als De hersens pijn en Het eenogige stiefkind is dood geboren, werden zo geplaatst dat verbindingen steekt uit tussen de punten de twee K's van het Kallenberg zie ik Kollektief opleverden, wat ik begrijp Bovenstaande regels kunnen gelden als het credo van het Kallenberg Kollektief, een groep van zes jonge jongens die sinds 1983 vanuit Vlissingen hun kunst en hun opvattingen daarover wereldkundig maken. Het denken over en omgaan met kunst wordt bekritiseerd op een manier die conceptual art wordt genoemd. Ze laten zich daarbij niet beïnvloeden door standaardwerken over kunst noch 'vervormen' door een academische opleiding. 'Ik ben m'n eigen academie', zegt Albert Verburg als woordvoerder van het collectief. In de afgelopen drie jaar gaf het collectief zich bloot in dertien projecten. Twee bekritiseerden de ver schijning van grafitti in musea. 'Daar hoort dat niet thuis', oordeelde het Kallenberg kollektief destijds. 'Grafitti is een straatverschijnsel als rock 'n roll en patat en sterft in een museum, zodat het zeker geen kunst is.' Dat vraagt om nadere uitleg. Waarom zou er op een willekeurige muur geen kunst kunnen worden ge smeerd? 'Kunst kan overal', relativeert Albert Ver burg. 'Maar ik vind niet dat in een museum alles kan. Grafitti hoort op straat thuis. Ik vergelijk grafitti met rock 'n roll, omdat het beweeglijk is, en het verliest z'n dynamiek in het museum. Het wordteen fossiel.' En Keith Haring in het Stedelijk? 'Zolang hij er bezig was, was 't leuk, maar zo gauw hij vertrokken was, hing 't daar maar. Grafitti is een soort muurkrant, een beeldverhaal. Het moet veran deren, er moet overheen worden gespoten, grafitti mag gewoon niet eerbiedig behandeld worden. Een goed schilderij heeft eeuwigheidswaarde, grafitti is tijdelijk.' Het 'Imaginaire Grafitti/straatexpositie project' brengt de opvattingen in praktijk. Een serie Vlissing- se muren worden opgevrolijkt met schilderijen en fotowerk. Het museum komt naar buiten. Mensen mogen het vernielen, er overheen spuiten, het negeren, kortom behandelen zoals grafitti, zonder eerbied. Het Kallenberg Kollektief heeft nooit kun- testen of dat ook gebeurde, want windkracht negen en enorm veel regen zorgden eendrachtig voor sloop en verdwijning. Dit alles betekent overigens niet dat het collectief grafitti niet weet te waarderen. 'Ik heb bij De Appel in Amsterdam -had ik de Zeeuwse kunstgeschiedenis maar bestudeerd- een tijdje geleden een aanvraag ingediend voor het project tussen hemel en aarde. De bedoeling was de initialen van het Kallenberg Kollektief inde stratosfeer te schrijven. Het werd afgewezen, omdat Marinus Boezem uit Middelburg Een ander idee, Art Fashion, kreeg gestalte in de etalage van de modezaak van Wim van der Wal in Vlissingen. In een periode van zes weken waren er drie 'expressionistische' installaties te zien. Het publiek werd geconfronteerd met een volkomen anderssoortige etalage: etalagepoppen met maskers en aangepaste mode, schilderingen en requisieten. Naast deze confrontatie wilde het collectief dat er een synthese mogelijk is tussen kleding (commer cie) en kunst zonder concessies te hoeven doen of het idee aan integriteit te laten verliezen. De installaties in de etalage verbeelden drie scènes uit het verhaal Inspecteur Z. Onderdeel van de installatie was ook een beeldverhaal, The red shade genaamd, bestaande uit zeven ingeschilderdefoto's. Beide verhalen geven in ongenuanceerd zwart-wit de bekende schurk-held-verhouding weer. Het door Igor Horodisch geschreven Inspecteur Z verhaal kreeg zijn verspreiding in Vlissingen via posters. Door aanwijzingen per brief en telefoon bouwde de Rotterdamse galerie Alles voor 12 en 24 volt een installatie van het Kallenberg Kollektief. De filosofie: 'Het Kallenberg Kollektief meent op deze maniereen betere invalshoek voor het maken van kunst gevon den te hebben, omdat de kunstenaar meer afstand tot het werk heeft, en derden, bij het opbouwen van een werk, voor nieuwe perspectieven zorgen die de kijk op het werk verfrissen.' Hier moet de opsomming van projecten maar stoppen. Duidelijk is dat het idee de basis vormt voor werkstukken die variëren van tekst, dichtwerk tot foto's, schilderijen en installaties. Opzet en uitvoe ring verraadt een zeer eensgezind collectief en dat is niet verwonderlijk, want het collectief bestaat uiteen persoon: Albert Verburg. Kort geleden besloot hij het collectief op te heffen en onder eigen naam verderte gaan. De periode met het collectief kan worden gezien als een periode van experimenteren. 'Ik merk dat ik 't steeds leuker vind die dingen te maken waar ik eerst zoveel kritiek op had. In heb me geconfor meerd aan wat ik eerst elitaire kunst vond, de bekende namen, de kunst in de musea. Ik hakte daar vroeger op, waarschijnlijk uit onbegrip.' Als je je eerst had verdiept in de theorie over en de uitingsvormen van kunst, had je je misschien veel tijd kunnen besparen. 'Ik geloof niet dat 't zo is. Ik heb juist een heel andere invalshoek. Als je boeken gaat lezen of leren, wordt het niet van jezelf. Dan ga je dingen navolgen. Ik heb voor m'n eigen vruchtbare bodem gezorgd, voor m'n eigen kunstmest. Als je boeken tot je neemt, de academie volgt, ga je in een stramien denken en dat neem je onvermijdelijk over.' Dat valt toch wel mee. 'Als ik zie wat er gebeurt met mensen die de academie volgen, vind ik dat niet. De eerste acht tot tien jaar erna maken ze dingen louter en alleen gericht op het overboord gooien van wat ze geleerd hebben. Ik zie in de kunst ook dat 't niet meevalt. Ik zie scholen en hele strakke richtingen, waarin mensen bezig zijn. Heel grofweg denk ik dat er na 1920-30 vrijwel niets meer is gebeurd in de beelden de kunst. Cobra is ook niet meer dan een variatie op wat er al was.' Waarom splitste je jezelf op in zes personen? 'Dat is zo gegroeid. Ik was het hele Kallenberg Kollektief niet van plan, ik wilde eigenlijk één ding doen. Opt.v. had ik een programma gezien over Jotie 't Hooft, waaraan ik me ontzettend had gestoord. De mensen in beeld maakten zich heel belangrijk door over hem te praten alsof ze heel dicht bij hem stonden. Ik noem het lijkenpikkerij. Dat wilde ik aan de kaak stellen door een persoon dood te laten gaan en er anderen op zo'n manier op te laten reageren. De dode kan zich er niet tegen verweren en daarom vind ik 't ontzettend kwaadaardig.' Een praktisch probleem bij de uitvoering van dit idee was dat bekende personen niet ter beschikking waren. Zo ontstond het collectief. In het begin twee personen groot. Via een aantal projecten moesten de namen bekend worden. 'Het collectief groeide uit tot veel meer personen, ik heb dat niet van tevoren berekend. Het is echt een soort speeltuin als je zo bezig bent, of een laboratorium; uit het een vloeit het ander voort.' Het project Lijkenpikken mislukte overigens: de namen (Verburg liet twee leden dood gaan, dat legt meer gewicht in de schaal) waren te weinig bekend en er volgden geen reacties. De media hadden zich ook niet erg Kallenberg-gevoelig getoond en be kendheid ontstaat tenslotte via de media. De illusie was natuurlijk werkelijkheid geworden als de reac ties op het verscheiden van de collectief-leden in de kranten waren verschenen. Het gedrukte woord is waar. Het collectief bestond op een gegeven moment uit zes personen. Kreeg je geen gespleten persoonlijk heid? 'Ik heb de personen bewust weinig persoonlijkheid gegeven. Ik heb ze vrij oppervlakkig laten leven en ze niet teveel laten zeggen, schrijven, ik was zelf de woordvoeder. Elke persoon was duidelijk ingedeeld: Nagi No Kabayaki schreef gedichten, Horowitsch schilderde, Verburg maakte de foto's. Anders werd het zo chaotisch. Bij galerieën snapten ze er niettemin vaak niets van, ook al had ik verteld dat ikzelf het collectief was. Ze bleven achter de namen Need(uit de personen denken.' dure doos) fflffl december 21

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 11