DEZE MAAND IN MIDDELBURG: Albert Kok schreef recensies van drie films die in december in de Middel burgse theaters Meccano en Electro te zien zijn: Heartburn, Death of a salesman en Camorra. Flodder van Dick Maas is nog niet in première gegaan. Toch een voorspelling: het wordt de meest bezochte film van dit seizoen. heartburn/death of a salesman/camorra/flodder Albert Kok De huwelijksperikelen van een Watergate-journalist en een New York Post-columniste heartburn/death of a salesman/camorra/flodder Millers Handelsreiziger Hoerenleed en effectbejag in Lina Wertmüllers Camorra feryl Streep in Naar het schijnt heeft Watergate-journalist Carl Bernstein na de val van Nixon de hem ten deel gevallen roem maar matig verteerd. Hij raakte aan de fles verslingerd, liet zich gulzig op allerlei parties onthalen en zag zijn huwelijk stranden, toen zijn vrouw hem met een minnares betrapte. Daarbij trof Bernstein het niet dat zijn echtgenote niemand minder was dan Nora Ephron, columniste van de New York Post, die er een gewoonte van had gemaakt om haar persoonlijke belevenissen uitge breid tot publiek leesvoer te transformeren. Haar leven met Bernstein inspireerde de columniste zelfs tot het schrijven van een roman: Heartburn. Het boek stond 27 weken lang genoteerd op de bestsel lerslijst van de New York Times. Vervolgens maakte Nora Ephron van haar roman een scenarioversie die ze aan Mike Nichols toestuurde. Ze kende de vooral aan het einde van de jaren zestig succesvolle regisseur (Who's afraid of Virginia Woolf, The Graduate) nog van Silkwood, waarvoor ze eveneens het papieren concept leverde. Op advies van Nichols 24 december werd de rol van Bernstein (voor wie het zich niet meer precies herinnert: het door Dustin Hoffman gespeelde personage in All the President's Men) verder uitgediept dan in de egocentrisch geschreven biografie van Nora Ephron het geval was. En verder is het in de film niet Nora Ephron maar Bernstein die alle huwelijksperikelen aan de grote klok hangt. Alles bij elkaar bood het scenario voor Heartburn, zoals in navolging van het boek de film is gaan heten, ook na zulke aanpassingen nog altijd weinig per spectief op meer dan alleen een enorme lap dialo gen. Aantrekkelijke locaties en verrassende ontkno pingen telt het verhaal niet. Compensatie moet nu komen van twee sterk tot de verbeelding sprekende acteurs: Meryl Streep en Jack Nicholson. En gezegd moet worden dat dankzij beider uitstraling de film meer is geworden dan een verplicht toneelstukje. Ze ontmoeten elkaar op een bruiloftsfeestje. Aan de blikken die ze elkaar daar toewerpen isteziendathet niet lang zal duren voordat ze zelf ook getrouwd zullen zijn. Maar zoals een Amerikaans criticus al heeft opgemerkt: een filmmaker die een vrouw laat trouwen met Jack Nicholson, loopt daarmee feitelijk al op een echtscheiding vooruit, inderdaad zijn ook in Heartburn alle cliché's op de spreekwoordelijke 'brave huisvader' Nicholson vreemd. Wat voor zijn vrouw als een donderslag bij heldere hemel komt - het feit dat hij er een vriendinnetje op na houdt - zal iedereen in de bioscoop dan ook van ver zien' aankomen. De overtuigingskracht in het spel van Meryl Streep en in mindere mate van Nicholson, alsmede de onderhuidse spanning in de tekst - met personages die op cruciale momenten altijd nèt iets anders zeggen dan ze bedoelen - moeten de film redden. En voor zover er in deze romantic comedy toch nog van enige verrassende ontwikkeling sprake is, ge beurt dat half verscholen in de marge van het verhaal. Bijvoorbeeld in scènes tussen Meryl Streep en een collega op haar werk. Ze heeft die man hoog zitten, maar dan als vriend en niet als minnaar. Van een verwachte romance komt het niet. Wie voor zulke subtiel behandelde details niet gevoelig is, zal aan Heartburn weinig plezier beleven. Wat dat betreft is Heartburn net zo goed of zo slecht als vorig jaar het door Meryl Streep en Robert de Niro gedragen Falling in Love. Nog zo'n film waarin het louter aan de acteerpresta- ties is te danken dat de voorstelling genietbaar blijft, is Death of a Salesman, met Dustin Hoffman in een glansrol. Toen Hoffman aan het einde van de jaren zestig als filmacteur doorbrak (The Graduate, Mid night Cowboy) leek het met zijn toneelaspiraties verder wel gedaan. Twee jaar geleden stond hij echter vrij plotseling toch weer in het theater op de planken; en wel als Willy Loman, de titelpersoon in Arthur millers Dood van een Handelsreiziger. De uit 1949 stammende tragedie gaat over een handelsreiziger die na veertig jaar trouwe dienst door zijn firma aan de dijk wordt gezet. Tijdens een broeierige zomernacht loopt hij te malen over zijn loopbaan, een broer die het gemaakt heeft en twee zoons die het ook vast nog ver zulen schoppen. Want ze zijn zo aardig. En als handelsreiziger weet Willy Loman hoe belangrijk het is om aardig gevonden te worden. Door tegenover familie en bekenden met verhalen over zijn fantastische verkoopresultaten te pochen, probeert Loman zijn gevoel voor eigenwaarde te bewaren. In het zicht van zijn pensioen dwingen de omstandigheden hem echter om de bepaald minder florisante realiteit onder ogen te zien. Achter de facade van geveinsd succes schuilt de tragiek van hard werken voor een karig loon en een leven vol valse toekomstverwachtingen. De maatschappij zoals Miller die kort na de Tweede Wereldoorlog schetste, waarin een diep geworteld arbeidsethos gekoppeld was aan een allesoverheer send streven naar succes, kennen we gelukkig niet meer in die mate. dat maakt het begrijpelijk dat Volker Schlöndorff er voor heeft gekozen om het verhaal nadrukkelijk te plaatsen in de tijd waarin het door Miller is geschreven. Een bruin- en grijskleurige zweem over de beelden illustreert ten overvloede dat we te maken hebben met een periode die ruim achter ons ligt. Evenals echter in Schlöndorffs vorige literatuur bewerking, Un Amour de Swan, van Marcel Proust, heeft de Duitse filmmaker de tragedie van Miller naar mijn smaak met overdreven respect behandeld. Schlöndorff waagt nergens zoiets als een poging om de film van het oorspronkelijke toneelstuk los te weken. Wat dat aangaat heb je tijdens de voorstelli ng eerder het gevoel naar een registratie te kijken dan naar een transformatie. De enige verdienste van Schlöndorff in zijn eerste Amerikaanse productie is dat hij de subtiele vertol king van Willy Loman door Dustin Hoffman voor de eeuwigheid heeft bewaard. Met ogenschijnlijk ge mak is Hoffman als gevorderde veertiger in de huid van de 63-jarige Loman gekropen; daarbij uitstekend geholpen door de make-up afdeling, die hem voor zien heeft van een enigszins pokdalige huid en een uitgedunde, grijze haardos. Lina Wertmüller bereikte haar grootste publiek in de jaren zeventig, met films als De Verleiding van Mimi de Bankwerker, Liefde en Anarchie en Seven Beau ties. Na die tijd zat de inmiddels 58-jarige cineaste ook bepaald niet stil, maar kregen haar rolprenten buiten Italië nauwelijks nog vertoningskansen. Naar verluidt echter bleef ze dapper doorgaan met het uitproberen van verschillende genres, voor filmver halen die onveranderlijk kruisbestuivingen vormden van politiek, sex en liefde. Met haar nieuwste film oogstte yVertmüller begin dit jaar op het festival van Berlijn een sterk verdeelde waardering. De klappers en boe-roepers moeten elkaar aardig in evenwicht hebben gehouden. Ik zou me bij de laatst/categorie willen aansluiten, want meer dan een onbevredigende, raadselachtige smartlap is Camorra naar mijn smaak niet geworden. Oorspronkelijk luidt de titel overigens anders, en wel: Un complicato intrigo di donne, vicoli e delitti. Zonder cursus Italiaans komt geen mens daar wijs uit natuurlijk, vandaar dat de film met het oog op de' export Camorra is gaan heten. Maar op zich dekt die eerste titel de lading wel beter. 'Een ingewikkeld verhaal over vrouwen, streepjes en misdaad' is het namelijk inderdaad geworden. Devlottervan de tong rollende titel Camorra verwijst nu alleen nog naar de misdaad; het is de naam van een criminele organisa tie in Napels, de stad waar het filmverhaal zich afspeelt. Wertmüller brengt tegen een smoezelig stadsdecor een gezelschap samen van inwoners die op het eerste gezicht weinig met elkaar gemeen hebben: een ex-hoer, een blinde man, een smeris, een zanger, een Maffia-hoofd en een danser. Stuk voor stuk blijken ze in hun omgeving geplaagd te worden door een mysterieuze reeks moorden. Zowel de getergde personen op het doek als als het publiek in de zaal

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 13