GEVANGENTOREN EXPOSEERT "be ©cuattflcntoiTU,, GUIDO ECKHARDT kleuretsen 21 november t/m 30 december 1986 t.g.v. DE BEAUJOLAIS PRIMEUR '86 PRIMEUR MENU Hheartburn/death of a salesman/camorra/flodder. Een a-sociaal gezin in een villawijk Francis Ford Coppola Presents: KOYAANISQATSI SERVEREN WIJ ONS voor 2 personen f. 125,- incl. 1 fles BEAUJOLAIS PRIMEUR VILLAGE druk om zou gaan maken had ik geen leven meer. Ik probeer gewoon de dingen te doen die ik leuk vind. En dan zal vanzelf wel blijken of het publiek er ook wat in ziet.' Aan het filmverhaal hoeft dat laatste niet te liggen. Op papier lijkt het uitzicht te bieden op een komedie in de sfeer van Ruud van Hemerts Schatjes. En dan nog een beetje zwarter in zijn humor. De film vertelt het verhaal van een volstrekt a-sociaal gezin dat door omstandigheden moet verhuizen naar een villa in een chique buitenwijk. Al snel blijken de oude bewoners het niet zo begrepen te hebben op die familie. Aan het hoofd ervan staat een moeder die zich verdienstelijk maakt met het stoken van jenever; verder maken we kennis met een welgevormde dochter die het niet zo nauw met de heersende zeden neemt en zijn er ook nog een paar broers die zich aan allerlei vormen van crimineel gedrag te buiten gaan. Op die manier brengt de film de botsing in beeld tussen vertegenwoordigers van twee verschillende sociale groepen. Dat de situatie er niet minder explosief op wordt wanneer de oudste broer een serieuze verhouding begint met zijn getrouwde buurvrouw, spreekt vanzelf. De rol van die oudste broer wordt door Huub Stapel gespeeld. Hoewel hij eerder onder regie van Dick Maas in De Lift te zien was, zag het er aanvankelijk helemaal niet naar uit dat hij ook nu weer een belangrijke rol zou krijgen. Huub Stapel, voor de gelegenheid van een geblondeerde haardos voor zien: 'Dick zei op een gegeven moment dat hij een nieuwe film aan het voorbereiden was, maar dat er geen rol voor mij bij zat. Maar omdat we goede vrinden zijn, mocht ik wel het script lezen. Nou ja, daarna heb ik gewoon achter in de rij aangesloten van acteurs die een screentest deden en uiteindelijk kwam ik er toch voor in aanmerking.' Het is volgens Huub Stapel goed te merken geweest dat Dick Maas met het maken van De Lift en een drietal video-clips voor de popgroep Golden Earing inmiddels een stevige portie ervaring heeft opge daan: 'Hij was nu zo onvoorstelbaar veel rustiger op de set. Alles had hij nu in de hand. En die verhalen dat hij niet goed met acteurs overweg zou kunnen.... Onzin! Iets anders is het dat er bij het soort films dat hij maakt niet veel uitleg nodig is. Hij is heel zorgvuldig met zijn casting; de keuzes van de types die hij nodig heeft.' 'Voor veel acteürs in FLodder zijn de personages die ze moesten neerzetten op het lijf geschreven. Niet dat ik nou in gewone doen even a-sociaal ben als de jongen die ik speel, maar ik ken zulke types wel van nabij. Vroeger ging ik vaak met mijn vader mee, die was vertegenwoordiger en dan kwam ik veel in dat soort milieus over de vloer, en drie maanden voordat de opnamen van start gingen ben ik aan body-buil ding gaan doen; me op een bepaalde manier gaan kleden en gedragen. Zo groei je vanzelf naar je rol toe.' Hoewel het natuurlijk gevaarlijk is om op grond van een eenmalig setbezoek en een paar vluchtige gesprekken met medewerkers aan de film krasse uitspraken te doen, durf ik nu toch al wel de prognose te doen dat Flodder uiteindelijk de best bezochte bioscoopfilm van het lopende seizoen zal blijken te zijn. Het gegeven is prikkelend genoeg en de combinatie van acteurs idem dito (met behalve Huub Stapel ondermeer het Head and Shoulders model Apollonia van Ravenstein en een griezelig schurkachtige geschminkte Nelly Frijda). En de verwachtingen zijn niet in de laatste plaats zo hoog vanwege de brutale flair waarvan Dick Maas driejaar geleden meteen al in zijn speelfilmdebuut De Lift blijk gaf. ij Spaarnwoude •orden opnamen ge laakt voor de nieuwe Nederlandse speelfilm lodder. V.l.n.r. Nelly ryda, Tatiana Simic, tani Lehnhausen, 'ene van 't Hof, torace Cohen, Apol- ynia van Ravenstein, an Willem Hees (in olstoel) en Huub 'tapel (achter het tuur) 'oto Ton Schütz komen niet meer te weten dan dat een anonieme moordenaar zo op het oog lukraak een stel Napoli- tanen met behulp van een injectienaald van kant maakt. Juist wanneer je tot de slotsom komt dat Wertmüller niet meer dan een aardige sfeertekening van Napels heeft te bieden, komt er enige tekening in de dramatische gebeurtenissen. In het verhaal, dat vrijelijk laveert tussen melodrama en thriller, ontwik kelt Angela Molina zich tot het centrale personage. Deze Latijnse Liz Snoyink neemt het met een stel 'dwaze moeders' op tegen het plaatselijk drugssyn dicaat dat onder aanvoering van Harvey Keitel staat. Met grote emoties, extreme close-ups en grillige operaklanken weet Wertmüller te voorkomen datje aandacht van de film afdwaalt, maar wanneer uiteindelijk alle rook is opgetrokken, blijken alle grote middelen geen enkel doel gediend te hebben. Loos effectbejag is het, meer niet. Een film waarin het effectbejag er vermoedelijk ook niet om zal liegen, zal Flodder zijn, de nieuwste film van Dick Maas. De toekomende tijd van deze begin zin heeft alles te maken met het feit dat Flodder bij het ter perse gaan van dit nummer van Mooie Moeite nog niet voor vertoning gereed was. De verwachtin gen zijn op grond van een bezoek aan de set waarde opnamen plaatsvonden echter hooggestemd. In de omgeving van het Noordhollandse Spaarnwoude had eerder dit seizoen een ploeg decorbouwers een heuse villawijk uit de grond gestampt, compleet met zwembad, groenvoorzieningen en infrastructuur. Het leek Hollywood wel. En naar een speelfilm van dergelijke allure streeft Lift-regisseur Dick Maas dan ok met Flodder. Mijn suggestie dat Maas bij zijn tweede speelfilm het commerciële en artistieke succes van De Lift als een loden last met zich mee zou dragen - adel verplicht, niet waar? - wijst hij met een achteloos gebaar van de hand: 'Als ik me daar 26 december Regie: Ron Fricke Muziek: Philip Glass Duur: 90 minuten VTCV 1138; systeem VHS; distributie CBS Koyaanisqatsi, een film die alle elementen uit de Openbaring van de apostel Johannes in zich her bergt. Het kan haast niet anders of regisseur Ron Fricke maakte, zij het bewust of onbewust, een moderne interpretatie van de a pocalyps. Het einde der dagen, zoals de apostel Johannes dat beschreef in zijn Openbaringen. Fricke trekt Calvinistische lijnen. De naam spreekt immers boek delen. Het woord Koyaanisqatsi komt uit de taal van de Ameri kaanse Hopi-indianen. Onder meer betekent het 'krankzinnige wereld', 'wereld in disorde', 'we reld waarin het leven zichzelf ten onder brengt'. Die betekenissen bracht Fricke tezamen in een rolprent van ruim negentig minuten. Daarvoor werkte hij zo'n drie jaar samen met meer dan honderd mensen. Maar desondanks kent Koyaan isqatsi geen hoofdrolspelers, geen bijrollen maar alleen figu ranten waarvan slechts enkele wisten dat ze meewerkten aan een film. De enige hoofdrol ver vult de aarde en alles wat zich daarop bevindt. Uitersten. Ook Koyaanisqatsi lijkt in opzet al leen uitersten te bieden. In het begin lijkt het alsof Fricke een eigen interpretatie van het schep pingsverhaal geeft. Van grote hoogte gezien strekt zich een bergachtig landschap uit. Het beeld laat zien hoedetijd verwoest maar tegelijkertijd ver fraait. Uitgesleten door weer en wind rijzen bergmassieven als kathedralen omhoog, als voor historische hoogbouw, als wacht torens langs vergeten grenzen. Bergmassieven lijken ook de rib bels in de woestijn waarover de wind het zand hoog opwaait. Mensch, waar zijt gij? Maar God had nog niet de mens geschapen en nog niet de vergissing ge maakt van zien dat het goed was. De mens komf later. Koyaanisqatsi laat het leven zien dat de Westerse maatschappij als modern beschouwd. Met alle ge volgen van de industrie waarop dat leven steunt. Waarin onbe grip hoogtij viert maar wat men desondanks toch kan rechtvaar digen. Omdat de mens het ver oorzaakt en het werk van zijn handen. De wreedheid en de onmacht van een samenleving die de mensen telkens weer wijst op de vraag: en straks, hoe dan verder? Want verder kan het eigenlijk niet meer. De wereld verarmt zienderogen. De ruimte in? Fricke biedt in zijn Koyaanisqatsi geen hoop. Want weliswaar rijst er aan het eind van zijn films een raket stoer start klaar omhoog. Valt ijs wat de brandstoftanks koelde naar be neden volgens plan en klappen ook de steunen volgens de bere keningen terug. En ook het vuur wolkt uit de straalpijpen op de manier die de technici zich wens ten. Maar het vuur stuurt de raket niet alleen naar boven. Het steekt tevens de brandstof aan die in de tanks ligt opgeslagen. En de raket ontploft. In een wolk van vuur. Nog nabrandend dwarrelt een straalpijp naar beneden. Een sintel. Eenzelfde sintel als de aarde wellicht wordt? De gedreven wiebelende muziek van Philip Glass geeft de beelden nog een extra kracht. A BOULEVARD DE RUYTER IA, 4381 KA VLISSINGEN Tel. 01184-17076 vanuit Bel{ 00-31118417076 Openingstijden: dagelijks 12-14/17-22 uur. Dinsdags gesloten.

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 14