nieuws NIEUW FILMCOLLEGE GAAT OVER FILM EN LITERATUUR ZKC IN ZEEUWSE BIBLIOTHEEK GEVANGENTOREN VIJF JAAR GALERIE: STREEPJE LICHT VOOR T BEEST VEERE BEZUINIGT GALERIJ BELLEMANS: GROTE PLANNEN Hans van Driel, leraar aan de subfaculteit letterkunde van de Tilburgse universiteit, geeft in januari en februari college over film en letterkunde. Het is een specialisering na de inleiding in de filmkunde die Van Driel deze herfst in het Middelburgse Elec tro heeft gegeven. De belangstel ling ervoor was zo groot dat de 160 zitplaatsen niet voldoende waren en wachtlijsten moesten worden aangelegd. De colleges vinden plaats op maandagen en wel, 19 en 26 januari en 2 en 9 februari. Een film zal steeds de behandelde stof illustreren. De cursusavond duurt grofweg van 19.00 tot 22.00 uur. De colleges zijn voor iedereen toegankelijk, er is geen vooropleiding nodig en het is evenmin noodzakelijk de Inlei ding in de filmkunde te hebben gevolgd. Als u maar betaalt, kunt u meedoen. De kosten zijn veertig gulden, ledereen kan zich tot 15 december inschrijven bij de Stichting Filmtheaters Mid delburg, tel. 01180-35710. Het eerste college is een verken ning van het onderwerp. Litera tuur en film vertellen beide een verhaal, in het geval van verfilm de literatuur mogelijk hetzelfde verhaal. Onderzocht wordt wat precies een verhaal wordt ge noemd, wie de auteur van het verhaal wordt genoemd en in hoeverre er sprake is van hetzelf de verhaal bij literatuur en zijn verfilming. Vervolgens wordt De Vierde Man van Paul Verhoeven naar het boek van Reve gedraaid. College twee beziet de film- en literatuurtaal: Beide talen wor den vergelijkenderwijs geanaly seerd aan de hand van de novelle De Vierde Man van Reve en de film. Daarna draait Effie Briest van R.W. Fassbinder naar het boek van Th. Fontane. Het derde behandelt de filmische en de literaire verteller in een film, de tekst en de camera, en wordt geïllustreerd met L'Argent van R. Bresson. Het vierde college besteedt aandacht aan films die als meer literair worden ervaren dan ande re. De vraag is waarvan deze waardering afhankelijk is. Dood in Venetië van L. Visconti naar het boek van Thomas Mann besluit de colleges Film en Literatuur. Begin januari komt er voor de deelnemers een syllabus be schikbaar. In het eerste hoofd stuk is de stof van de inleidende cursus kort samengevat. Het Zeeuws Kunstenaarscen trum verlaat de Kloveniersdoelen voor een nieuwe expositieruimte in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middel burg. Het kunstenaarscentrum is tevreden met de ruimte in de Kloveniersdoelen, maar veel minder met de bereikbaarheid voor het publiek. De ingang is aan de achterzijde van het ge bouw. De brede voorgevel is overduidelijk in beslag genomen door de Stichting Nieuwe Muziek die de parterre huurt. Het aantal bezoekers van het ZKC bleef ver beneden de verwachtingen en ook beneden de bezoekcijfers van de vorige ruimte. Inde biblio theek zullen de exposities wor den gehouden naast het restau rant in de kelderverdieping. 28 december Waar ooit Vlissingse boeven aan hun ketenen zuchtten, zijn nu exposities te zien. De bovenver dieping van de ronde Gevangen toren aan de boulevard wordt al vijf jaar voor dat doel gebruikt. Eind november werd dat feeste lijk gevierd bij de opening van de expositie van Guido Eckhardt. De opening (door Jan van der Wijst) werd gekoppeld aan de presentatie van de nieuwe oogst Beaujolais: burgemeester van der Doef ontkurkte de eerste fles. En men dronk nog lang en geluk kig.... Guido Eckhardt maakte voor de gelegenheid een ets in heel klei ne oplage. Hij verhaspelde de volgorde fles-glas-lijf-pisbak van zijn beaujolais. Min of meer bij toeval werd de ruimte een regu liere expositiezaal. Ad van der Heijden, exploitant van het res taurant De Gevangentoren, richtte een expositie in over de Boulevard de Ruyter die toen net zijn nieuwe gezicht had gekre gen. Foto's, video en film. 'We zijn ermee doorgegaan, het is langzaam gegroeid. Eerst had den we minder bekende kunste naars, later kwamen er ook be kendere exposeren. Wij hebben een leuke ruimte en er waren, en zijn nog steeds, weinig ruimtes waar kunstenaars in Vlissingen kunnen exposeren. Een galerie is veel te duur voor ze en hier kunnen ze voor niks terecht. Wij organiseren de tentoonstelling, doen het drukwerk, de uitnodi gingen sturen we rond, we geven een borreltje bij de opening en in ruil daarvoor krijgen wij een werkje. Dat werkt prima.' Zo werkt Ad van der Heijden nog steeds en het stemt tot weder zijdse tevredenheid. Bijkomend voordeel voor de kunstenaars is dat er vaak ook nog heel redelijk wordt verkocht. Dat zal mede samenhangen met het standpunt van Ad van der Heijden dat het werk niet duur mag zijn. 'We willen alleen betaalbare kunst tonen, de mensen moeten, als ze hier zitten te eten, bij wijze van spreken met een Eurocheckje kunnen betalen.' Er exposeren vooral Zeeuwse kunstenaars. Enkele namen: Ine ke Otte, Herman Bisschop, Al bert Verburg, Wim Krull. Sinds vorig jaar komen er ook kunste naars van buiten Zeeland. Door de deelname aan het Grafiek Gala waren bijvoorbeeld grafi sche werken te zien van Dirkje Kuik, Leatitia de Haes, Mart Kem per. Het niveau van de exposities wordt in de loop van de jaren hoger. Verder blijft Ad van der Heijden op dezelfde voet door gaan. 'Ik geloof dat de opzet gewoon goed is. Het is een slechtweeraccomodatie. Als er, zoals afgelopen zomer met de Kunstbeurs, een expositie is in Britannia en een bij ons geef je de mensen een aardige gelegenheid voor een kunstwandelfng langs de boulevard.' Kunst en keuken, het gaat hiér goed samen. Misschien gaat het jongerencen trum 't Beest in Goes toch niet helemaal ten onder. Op aan drang van de gemeenteraad, die de rigoreuze handelwijze van b. en w. niet bepaald goedkeurde, zoeken b. en w. nu naar oplossingen. De raad bereikte in elk geval al dat de bezuiniging van het Rijk van 145.000 gulden op het sociaal-cultureel werk in Goes niet volledig worden door gerekend. De gemeente stopt er nu zelf 80.000 gulden in. Het betekent dat er voor de overige 65.000 gulden een oplossing moet worden gevonden. Dat zal nog druk overleg vergen tussen het dagelijks bestuur en de organisatie. Kennelijk is er in eens een bedrag van 80.000 gulden beschikbaar als er veel herrie wordt gemaakt. Dat is toch wel merkwaardig, want tot nu toe was er geen geld voor cultuur (en welzijn) in Goes. Het blijkt meer een kwestie van willen te zijn. In december komt de kwestie opnieuw in de raad. Dan zal blijken of de bezuiniging van 65.000 gulden niet toch perso nele gevolgen heeft voor 't Beest. De gemeente Veere heeft, na rijp beraad, besloten te bezuinigen door het abonnement op Mooie Moeite op te zeggen. Dat scheelt de gemeente toch f. 30,00 (dertig gulden) op de begroting van 1987. Dit jaar bestaat galerij Bellemans te Axel vijf jaar. Eigenaar Roby Bellemans streeft een tweeledig doel na. In de eigen expositie ruimte worden illustraties van kinderboekentekenaars geëxpo seerd. Daarnaast probeert Roby Bellemans jaarlijks een projekt uit te voeren. Dit jaar was en is dat 'De binnenkant van de bui tenkant, de buitenkant van de binnenkant'. Enkele onderdelen van het projekt zijn al tot een goed einde gekomen, maar door het politiek geharrewar rond een doolhof -de gemeente Axel wilde geen subsidie geven- moeten andere onderdelen nog worden uitgevoerd. Ondanks dat heeft Bellemans al weer plannen voor volgend jaar. Zo wil hij straks de gebruikerf van de Tractaatweg tussen Ter- neuzen en Axel laten genieten van een groots kunstprojekt. Het ligt inde bedoeling langs beide kanten van de weg, die midden volgend jaar in gebruik wordt genomen, zeven grote borden te plaatsen. Op het eerste bord aan de Terneuzense kant komt 'Ter- neuzen-Axel' te staan en op de volgende worden met behulp van de dertien letters, waaruit de twee plaatsnamen bestaan, steeds andere woorden gevormd De letter wordt ook uitgereikt, zodat er een soort snelheidsef- fekt ontstaat. Op het eerste bord aan de Axelse kant komt Axel- Terneuzen te staan en op de volgende zes borden worden ook nieuwe woorden gevormd. Als het doorgaat komt er ook een boekje en tevens een tentoon stelling. Bellemans is ook de oprichter van de Axelse Kunstuitleen, de enige in Zeeuws-Vlaanderen. Na ruim één jaar bezit de particuliere instelling rond de vierhonderd werken van, vooral Zeeuws- vlaamse kunstenaars. Veel vaste klanten heeft de uitleen niet, ruim twintig, maar bijna eenderde van het werk is uitgeleend. 'De meeste klanten huren meer werken', aldus Bellemans. 'Voor al de bedrijven'.De kunstuitleen is geopend tijdens de winkeluren en de bezoekers kunnen tot eind januari gratis gebruik maken van alle naslagwerken die Bellemans in huis heeft. 'Een probleem, waar de kunstuit leen mee kampt is dat wij vrij veel werk verkopen waardoor er geen roulatie-systeem ontstaat', ver telt hij. Aan de andere kant vindt hij het positief dat veel werk verkocht wordt, omdat op die manier zijn zaak extra geld krijgt om nieuw materiaal aan te ko pen. De Axelse collectie is mede tot stand gekomen doordat de veelal regionale kunstenaars hun werk tegen een redelijke prijs verko pen aan Bellemans. Hij heeft nu werk van Richard Beek, Gustaaf Vandebraak, Hans Lücken, Bar bara Jean, Jan Verschoore, Willy de Houck, Hans de Ruyter, Lucy de Graaf, Harald Huyser, Cockie Acke en nog twintig anderen. 'Wij proberen werk te kopen van kunstenaars die in de groei zijn. Op die manier is het mogelijk de ontwikkeling te volgen', meent de galeriehouder. 'Door te kopen stimuleren we ook de kunste naars. Zeeuws-Vlaanderen is een moeilijk gebied. Ze raken hun werk niet zo snel kwijt.' Bellemans is momenteel ook be zig met het samenstellen van een collectie originele kinderboekil lustraties. Hij heeft onder andere werk van Joep Bertrams, Geer- ten ten Bosch, Anja Mutsaertsen Silvia Weve. Het grootste deel van deze collectie leent hij niet uit aan particulieren. 'Het is zo langzamerhand een unieke col lectie geworden, waarvoor vrij veel belangstelling van allerlei openbare instellingen bestaat', zegt hij. De Amsterdamse kunstbriefkaart uitgeverij Arts Unlimited wil vol gend jaar 40 illustraties uit de Axelse collectie uitgeven. 'Dat is een schitterende promotie van onze galerij', zégt hij. 'Die kaar ten worden verspreid door ge heel Europa en op de achterkant staat onze naam'. Bellemans is ook gevraagd om volgend jaar een expositie in Amsterdam in te richten tijdens de manifestatie 'Amsterdam, de culturele hoofd stad van Europa'. In de galerij is tot medio januari een bijzondere expositie te be zichtigen. 'Iets wat we al lang van plan waren, met slechts één werk: een installatie in een zwar te ruimte', aldus de Axelaar.'lk liep al lang met dat plan rond. Vooral nadat Joep Bertrams in '84 de toen nog lege kunstuitleen gebruikte voor het vervolgver haal van Zocko Zi. Het is nu een éénpersoons-theatervoorstel ling geworden. Eén werk in een kleine ruimte waar men slechts individueel naar kan kijken, mits kijkgeld is afgestaan'. Het tentoongestelde werk is spe ciaal voor deze gelegenheid ge maakt door Middelburger Ri chard Beek en Harald Huyser uit Axel. Joke en Robby Bellemans bij het ontwerp van Joshua Broekhuijsen Foto Camile Schelstraete PflfTI december 29

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 15