tentoonstellingen Ton de Kroon tentoonstellingen Grafiek Nu Guido Eckhardt en Lex de Meester Assumpció Mateu Marzo-Mart Josep Ricart Groepstentoonstelling en Wim Krull Gabriëlle Hecker Kunst voor Amnesty International ron de Kroon, 'Zonder itel' - tekening in fotlood en kleur potlood :oto Thijs Quispel schijnen te willen onttrekken.' Mare Ruijgrok kreeg voor zijn beeldhouwwerk in 1985 de Prix de Rome. Galerie Bellamy 19 Vlissingen Na zijn academietijd in Den Bosch bekwaamde Ton de Kroon zich in dezelfde periode als Mare Ruijgrok verder in Ateliers 63 in Haarlem. Zijn tekeningen ontstaan uit een wisselwerking tussen grafische middelen, die als tekens verwijzen naar zichzelf, en spirituele associaties, die voortkomen uit herinne ringen en een intuïtieve verstandhouding met men sen en dingen, hier en daar betekend als toespelin gen op herkenbare fragmenten werkelijkheid. Zijn thema's zijn altijd te vinden in de onmacht van het menselijke bestaan, de onmacht jegens vriend en vriendin, de onmacht om andermans en eigen 32 december verdriet te doorgronden, het onvervulde verlangen, de verwerking van bittere gebeurtenissen. De Kroon pakt dat niet zwaarwichtig en pathetisch op, meent Herbert van Rheeden van het Kunsthistorisch Insti tuut der Amsterdamse universiteit. 'Hij drukt dat beeldend uit in de tekening: een kantwerk van lijnen, dik en dun, fijnzinnig en heftig, schuchter, nerveus kriebelig en wijds gebarend, naast dramatische diepzwarte vlekken.' Galerie Marquis Vlissingen De Amsterdamse Galerie Petit en de Printshop houden in het Singer Museum in Laren voor de tweede maal een grafiektentoonstelling, Grafiek Nu. De eerste trok 22.000 bezoekers. Ruim honderd kunstenaars tonen 550 werken van 1 november tot 14 december. Galerie Marquis koos een aantal deel nemers uit voor een expositie in Vlissingen. Dat zijn: Sjoer Bakker, Constant, Jef Diederen, Martin Engel man, Marinus Fuit, Marijke Gerritz, Jeroen Henne- man, Pieter Holstein, Ger Lataster, Lucebert, Eric de Nie, Roger Raveel, Guillaume Ie Roy, Enric Adseró Riba, Hans Andringa, Willy Belinfante, Laetitia de Haas, Mart Kempers, Piet Klaasse, Dirkje Kuik, Erna van Mondfrans. h Gevangentoren Vlissingen De belastingenvelop, koetjesreep, girobetaalkaart, het toegangskaartje voor een pornofilm, het omhul sel van een rol King Pepermunt, voor de Vlissinger Guido Eckhardt zijn het geen anonieme druksels. Hij gaf ze een ziel door er etsen van te maken in kleine oplage. Alleen het formaat geeft al te denken: een wikkel van een koetjesreep in 50 bij 65 cm. De gebruikte kleuren geven nog een extra dimensie aan de drukwaar, die normaal gesproken aan je voorbij gaat. Van Lex de Meester zijn recent ..akte foto's te zien van stukjes kustlandsch' ^ebouwen, kunst werken en fragmenten in v .*sels. Door de zwart wit foto's iets in te ..en, ontstaat een licht vervreemend effec'^e^ zou kunnen zeggen dat de Vlissingse foto** lier en daar de fotorealiteit iets aandikt me+ kleur, al doende een subjectieve toets aa>~' .gend in wat op een objectieve registra tie l»;' _ijkt, want een foto is natuurlijk al een sub. .iieve afbeelding van de werkelijkheid. Galerie Esprit Clinge De 34-jarige schilderes geeft les aan de filmacade mie in Barcelona. In haar schilderijen toont ze een buitenwereld, die door haar innerlijk is omgevormd en verteerd. De scherpe kantjes scheidt ze op een of andere manier af, zodat haar schilderijen een warme kleurenrijkdom uitstralen. Assumpció Mateu expo seerde onder meer in Girona, Barcelona, Milaan, Montreal en Middelburg. Galerie Esprit Clinge De eveneens uit barcelona afkomstige Marzo-Mart (1944) toont voornamelijk kleuretsen. Al in 1972 begon zijn schilderwerk plaats te maken voor etsen (en toen ook litho's). Op jonge leeftijd wint hij in Spanje prijzen, en krijgt zo de kans studiereizen te maken naar Italië, Zwitserland en Frankrijk. Naast een atelier in Spanje vestigt hij een atelier in Bazel. Galerie Esprit Clinge Opnieuw een Spanjaard. Hij volgde een architec tuurstudie in Barcelona, waar hij vervolgens vaak beelden exposeert. Hij begeeft zich ook in de tekenkunst. Zijn werk is in de loop der tijd onder meer te zien geweest in Girona en Madrid (Museum voor de hedendaagse kunst). Galerie Esprit Clinge In de grote zaal van de galerie exposeren kunste naars die er al eerder éénmanstentoonstellingen hadden of van wie werk in de afgelopen jaren is gekocht. Het zijn Patty Aalbersberg, Frédéric Bootz, Pedro van Esbroeck, Tiny Kegels, André Roelant, Ton Schouten, Hendrik van Veenendaai, Kees Vet en Paul de Vilder. In de kleine zaal is fotowerk van Wim Krull te zien. Stadhuis Ter neuzen De Westduitse Gabriëlle Hecker geeft bijna fotogra fisch nauwkeurig haar onderwerpen weer. Ze maakt aquarellen van vissen, kreeften, krabben, garnalen, kortom zeedieren. Terneuzens Museum Een kleine 150 werken van meer dan honderd Zeeuwse kunstenaars zijn in Terneuzen te zien. De tentoonstelling gaat vooraf aan de veiling van het werk. De Zeeuwen hebben het werk afgestaan om de mensenrechtenorganisatie Amnesty International aan geld te helpen waarmee ze actie kunnen voeren voor vrijlating van politieke gevangenen en tegen het martelen van mensen. In Amsterdam werd eerder een dergelijke veiling gehouden met veel succes. De opzet is als minimumprijs de prijs te handhaven die bij verkoop op een normale expositie zal gelden. De tentoonstelling wordt ingericht door Jeltje Ratsma, Frits van Til, Liet Smulders en Heieen Hofstede. Tevens komt er een catalogus uit. Kleurets van Guido Eckhardt, gemaakt t.g.v. de presentatie van de nieuwe oogst Beaujolais. december 33

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 17