theater Inpikken en wegwezen Jules Croiset Multatuli-programma Allemaal leugens Van bij ons Alex d'Eleptrique muziek Het Westvlaams Orkest Kayser Trio 't Kliekske Het Mondriaan Kwartet Gregorio Nardi Vocaal ensemble Quink pen seizoen zo groot dat Jasperina er brood in zag de show dit seizoen door te spelen tot en met februari '87. 'Schrijf voor mij', moet Jasperina tegen Ivo de Wijs hebben gezegd, 'een show, met liedjes, overeen vrouw die het beroep van huisvrouw in haar gezin en haar bestaan als artieste op een of andere chaotische manier weet te combineren. En doe het goed, anders betaal ik niet'. Dat is dus gelukt. Ze speelt deze vrouw als iemand die voortdurend achter de feiten aan moet lopen, omdat gezin en het vak haar de tijd niet gunnen om de zaken eens even rustig vanuit de stoel te overdenken. Heel geraffineerd weet ze de indruk te wekken dat De gekkin niet zo maar een show is, maar het leven van Jasperina zelf. Maar als altijd weet ze afstand tot het publiek te bewaren en als het echt intiem dreigt te worden, zijn er altijd wel relativerende opmerkingen. Birds on the wing is de oorspronkelijke titel van deze eigentijdse komedie van Peter Yeldham. Een char mant oplichterstrio kleedt rijke minnaars snel en effectief uit. De Zeeuwse Komedie brengt dit stuk onder regie van Edo Douma, een van de huisregis seurs van De Zeeuwse Komedie. Croiset deelde zijn theateravond in tweeën, in het eerste deel brengt hij als opwarmer een scherpe tekst van Multatuli over de lezingen die hij door geldgebrek overal moest houden (Idee 608. Ram melslag). Na met het woelige, wijnzuipende lezin gen publiek te hebben afgerekend, brengt Croiset het aangrijpende liefdesverhaal van Saïdjah en 36 december Vestzaktheater Vlissingen: INPIKKEN EN WEGWEZEN 13, 20 december en 3 januari, 20.30 uur Zuidlandtheater Terneuzen: JULES CROISET 13 december, 20.00 u. Den Dullaert Hulst: ALLEMAAL LEUGENS 8 december, 20.00 u. VAN BIJ ONS 12 december, 20.00 u. 't Beest Goes: ALEX D'ELECTRIQUE 20 december, 21.00 u. Jules Croiset in zijn Multatuli-programma Foto Ceasar A. Wille Adinda uit de Max Havelaar. Het is een poëtisch en krachtig pleidooi voor het recht van de Javaan op een menselijke behandeling en Multatuli vestigde met de Max Havelaar een naam in de hele wereld. Ook in Nederland vond het boek gretig aftrek, maar het leidde niet tot minder uitbuiting door de regering van 'ons Indië', zoals Eduard Douwes Dekker zo vurig had gehoopt. Het vormde een van de redenen waarom hij het publiek verachtte. Deel twee is gewijd aan het salieavondje bij juffrouw Pieterse, een scène uit Multatuli's boek Woutertje Pieterse. Dit nogal ondergewaardeerde meesterwerk heeft de opvoe ding van de dichterlijke ziel Woutertje tot onderwerp. Op humoristische manier schrijft hij over de klein burgerlijke mensen die de dichterlijke Woutertje dwars zitten. Pack of lies is de oorspronkelijke titel van dit toneelstuk van Hugh Whitemore, diezich liet inspire ren door de spionage-affaires die Engeland in de jaren zestig deden opschrikken. Het gaat over een simpel gezin, Barbara en haar man Bob en dochter Julie, die een gelukkig leven leiden in een rijtjeshuis. Er komt een inspecteur van de Contraspionage langs met een vreemd verzoek. Hij wil enkele uren een uitkijkpost maken van de kamer van Julie. Na een tijd dubben mag hij, vervelend,maar het landsbelang. Het worden geen uren maar weken. Bovendien blijkt dat vanuit de post hun beste vrienden aan de overkant bespioneerd worden. Het hele gezin is kortom in de positie gekomen dat het altijd verraad pleegt, ofwel aan het landsbelang ofwel aan vrien den. De hoofdrollen: Kitty Janssen, André van der Heuvel en Cor van Rijn. Regie: André van der Heuvel. Een aaneenschakeling van muziek, liedjes, dans en voordrachten door bekende mensen uit Zeeuws- Vlaanderen. Zoals Ambras, Frans de Schepper, Ed Steyns, José Neve-Menu, Hava Naquila. Aan de bonte avond werken tevens mee de Oudheidkundige Kring, Stichting d'Ouwe Waogen en de Dialecten vereniging. Venijnig variété is de titel van de laatste voorstelling van de drie Alexen, Alex van de Bosch, Alex Balm en Alex Bosma. In 't Beest isdetry-outtezien. Meer dan wat het drietal zelf over de voorstelling wil loslaten, is dan ook niet bekend. Wel weer: korte scènes, rauwe grappen, flauwe woordspelingen en absurde ge beurtenissen. In het variété houden artiesten zich bezig met volkomen nutteloze acts, Alex doet dat ook. Onder het rnotto, waarom een vuurvreter als je Jan Palach hebt, wordt de werkelijkheid zélf tot act gemaakt. 'Venijnig Variété strooit zout in de wonde, schopt tegen het zere been en ontmaskert Heilige Huisjes als bordelen', vermeldt de aankondiging. Voorbeelden voor Alex d'Electrique waren Hauser Orkater, Monty Python en Radeis. Met de laatste voorstelling verliet Alex de duistere zalen van het clubcircuit en jongerencentra voor een serie voor stellingen in Frascati, Amsterdam. Schokland, zoals de titel luidde, viel er bij de recensenten in onvrucht bare aarde. Een Citaat: 'De 'dada' van de groep is spontaan maar onverteerbaar studentikoos, hun voorstelling hoort thuis op de lustrumavond van het dispuut. De spelers gedragen zich als voetbalsup porters, met net iets teveel bier in hun buik.' 't Kliekske, v.l.n.r. Herman Derrit, Rosita Tahon, Oswald Tahon Wilfried Moonen Vestzaktheater Vlissingen: MONDRIAAN KWARTET 7 december, 16.00 u. Concertzaal Middelburg: GREGORIO NARDI 12 december, 20.00 u. WESTVLAAMS ORKEST 27 december, 20.00 u. Stadhuis Middelburg: VOCAAL ENSEMBLE QUINK 26 december, 20.30 u. Galerie Esprit Clinge: KAYSER TRIO 2 januari, 20.00 uur Zuidlandtheater Terneuzen: T KLIEKSKE 20 december, 20.00 u. muziek uit de negentiende en twintigste eeuw en arrangementen in close harmony stijl. Quink is nogal eens op radio en t.v., hier en in de ons omringende landen. Het in 1960 opgerichte Vlaams Orkest komt ditmaal naar Middelburg met een Mozart-programma (de Ouverture van Cosi fan tutti, Concertante Symfonie voor Blazers en Symfonie no. 39 in Es). Nu het Brabants Orkest niet meer in Zeeland optreedt, is dit nog het enige grote beroepsorkest dat jaarlijks te horen is, naast de orkesten die Nieuwe Muziek 's zomers naar Middelburg haalt. De per 1 juli tot tweede dirigent benoemde ieraar aan het Gentse conservatorium Patrick Peire leidt het orkest in Middelburg. Zijn interesse voor de vocaal-instru mentale muziek uit de zeventiende en achttiende eeuw brachten hem tevens toe'dirigent te worden van het Westvlaams Vocaal Ensemble. Als solisten bij het Mozart-programma treden op: Ivan Dudal (hobo), Eric Dequeker (fluit), Jozef Auer (fagot) en Piet DombrachtXhoorn). Nils Kayser (klavier), Micu Szigeti (cello) en Céza Kayser (viool) laten klassieke klanken horen op het nieuwjaarsconcert in Galerie Esprit. Op het programma staat het trio in A-dur van Joseph Haydn, de Sonate voor viool en cello in A-mol van Ravel, Vingt regards sur l'enfant Jésus van Olivier Messiaen en Trio in H-dur, opus 8 van Joh. Brahms. In het Zuidlandtheater laat deze populaire volksmu ziekgroep uit Vlaanderen ook liederen en instrumen tale nummers horen in het teken van de naderende kerst, nieuwjaar en driekoningen, zoals ze die op de plaat Om de jaarwende hebben gezet. De titel van het programma luidt In volle bloei naar de achtste elpee die van 't Kliekske verscheen. Het viertal speelt inmiddels al 18 jaar samen en heeft in die periode een groot aantal oude volksmelodieën verzameld en een Dit jonge Nederlandse strijkkwartet brengt het publiek in contact met minder bekende en nieuwe mogelijkheden van het kwartetspel. Dat betekent in de praktijk muziek uit deze eeuw en Nederlandse muziek van alle tijden. Het kwartet bestaat uit Jan Erik en (broer?) Eduard van Regteren Altena, Edwin Blankendtijn en Prunella Pacey, respectievelijk be spelers van viool, cello, viool en altviool. Zij werkten vaak samen met kunstenaars uit andere vakrichtin gen. Zo verzorgde het kwartet voorstellingen in combinatie met theater, euritmie, dans, moderne jazz, opera en poëzie. Het kwartet deed mee in een project van het Holland Festival 1983, gewijd aan de componist Anton Webern. Er is een plaat gemaakt van het strijkwartet no. 2, Streepjes, van de compo nist Guus Janssen. In Vlissingen speelt het Mon driaan Kwartet werk van Darius Milhaud uit 1918, van Ton de Leeuw (1963) en Maurice Ravel (1903). Als winnaar van detweede prijs op het I nternationale Liszt Pianoconcours in Utrecht dit voorjaar heeft Gregorio Nardi recht op een toernee door Neder land. De jonge Italiaan (Florence 1964) studeerde bij Rio Nardi en Wilhelm Kempff en op het ogenblik maakt hij zich het componeren eigen aan het Luigi Cherubini Conservatorium in Florence. Nardi gaf al eerder blijk van zijn voortreffelijke pianospel. Als 19- jarige, en jongste, deelnemer was hij finalist van het Rubinstein Concours in Tel Aviv. In Middelburg speelt Nardi drie composities van Liszt: Variaties over Weinen, Klagen, Sorgen, Sagen; Sonnetta del Patrarca 104 en uit de twaalfde Hongaarse rapsodie Les jeux d'eaux la Villa d'Este. Van Beethoven staat de Sonate Opus III op het programma. Sinds het optreden op het Holland Festival van 1978 ontwikkelde Quink zich tot een professionele groep met een zeer afwisselend programma. Het a capella repertoire omvat zestiende-eeuwse madrigaalkunst, december 37

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 19