muziek Sint Juttemis Gijsbrecht van Aemstel Kwartet en Centraal Kamer Koor Captain America Archie The Died Pretty The Rapiers Familie Kerstconcert dans De Nieuwe Danserije Danserscollectief De Nieuwe Dansgroep uitgebreid instrumentarium opgebouwd naar origi nele voorbeelden. Wat de instrumenten betreft, het zijn er inmiddels zo'n dertig, variërend van een simpel rietfluitje tot de hommel en van de blazeveer en de rommelpot tot de draailier. Herman de Wit is de man die met veel kennis van zaken de herkomst van de instrumenten voor het publiek verduidelijkt en, indien bekend, van de liedjes. Na afloop van het concert geeft 't Kliekske de mensen altijd de gelegenheid de instrumenten nader te bekijken. De Vlaams-Zeeuwse band Sint Juttemis, deze zomer onder meer op de Boulevard of Broken Dreams prominent aanwezig, doet Middelburg weer eens aan. Ongetwijfeld is de muziek dan weer iets anders dan afgelopen zomer. Want Sint Juttemis blijft op zoek naar nieuwe mogelijkheden in de muziek. Dat Patricia Beysens haar bastuba zo nu en dan neerlegt om haar stem tussen die van de blazers te voegen, is geen nieuws meer. Maar de compositie-opdracht van de provincie aan Dies Ie Due voor de Haarlemse manifestatie in het kader van de Nederlandse Muziek zal ongetwijfeld weer nieuwe klanken hebben opge leverd. Of, zoals Dies Ie Due al eens zei: 'We willen niet steeds dezelfde dingen blijven doen, we gaan door.' Het Centraal Kamerkoor werd in 1980 gevormd als ad hoe koor, ter gelegenheid van een programma rond de compositie II Principe van Louis Andriessen. Het enthousiasme was zo groot dat besloten werd tot de vorming van een amateur kamerkoor dat heden daags repertoire wil uitvoeren en door middel van compositie-opdrachten verbreden. Dirigent Leo nard van Goudoever is de motor van de onderne ming. Sindsdien presenteert het koor jaarlijks een programma in samenwerking met een instrumentaal ensemble. De truttigheid die rond koormuziek hangt en de ontoegankelijkheid die hedendaagse muziek wordt toegedicht, zijn het doel van de muzikale aanval. Het instrumentale ensemble is in Middelburg Het Gijsbrecht Kwartet, bestaande uit Eleonore Mameijer (piccolo, fluit, altfluit, basfluit), Ernestine Café Meccano Middelburg: SINT JUTTEMIS 16 december, 22.00 u. Centrum Nieuwe Muziek Middelburg: GIJDBRECHT VAN AEMSTEL KWARTET en CENTRAAL KAMERKOOR 2 januari 20.30 uur 't Beest Goes: CAPTAIN AMERICA en ARCHIE 6 december, 22.00 u. THE DIED PRETTY 13 december, 22.00 u. THE RAPIERS 27 december, 22.00 u. Den Dullaert Hulst: FAMILIE KERSTCONCERT 26 december, 11.00 u. The Rapiers Stoop (harpen, percussie), Jan Erik van Regteren Altena (violoncello, altsaxofoon). Voor dit kwartet zijn sedert de oprichting in 1978 vele composities geschreven, onder meer door Goeyvaerts, Rai, Andriessen, Van Brant. De speciaal voor het kwartet geschreven compositie Temet van Guus Janssen kreeg in 1985 de Mathijs Vermeulen-prijs. Een ongewassen Kuifje op Zuid-Beveland. Captain America is een psychobilly band die zowel snel en hard is als goor en gemeen. Aan de invloed van de Meteors en de psychosfeer voegt de band voldoende eigen stijl toe om door te kunnen gaan. De teksten neigen naar extreem sadisme (dooie kinderen, duivels en varkens figureren in hun songs). Captain America bestaat uit drie man. Rotterdamse rockabilly. Archie, ontstaan uit het eveneens Rotterdamse Honey Hush, was vorig jaar de topper op het psychofestival in Arena. De band werkte mee aan de elpee Psycho attack over Europa en brachten begin dit jaar een eigen elpee uit op Rockhouse: Listen to what Archiesez. Met gemak voegde The Died Pretty zich in het rijtje The Feelies, Ramones en Television na het uitkomen van de debuutelpee Free dirt. In die elpee werken de Australiërs zich door de hoogtepunten uit twintig jaar rock 'n roll heen. 'De lijn (het idee) dat door de plaat heen loopt is zo sterk', schrijft Vinyl, 'dat het onmogelijk is individuele songs eruit te lichten. Zoals je van een prachtig gebouw ook niet zegt: Goh, wat is dat een mooie baksteen!' Om te besluiten met: 'Je moet wel een ongelooflijke dummy zijn wil je deze plaat niet aan je collectie toevoegen.' Een geluid uit de jaren zestig en nu eens niet de Merseybeat, maar de muziek waarmee de jaren zestig aanvingen: rock 'n roll. The Rapiers brengen de Britse versie die in die periode z'n grootste bloei doormaakte. Gladde pakken, puntschoenen, zwart leren dasje, rose Fender gitaren en niet te vergeten Brylcream. The Rapiers brengen eigen versies van nummers uit die tijd. Heel toevallig kwamen de leden bij elkaar, tijdens een popfestival op het eiland Wight. Ze speelden allemaal in verschillende groe pen. Doordat er een groep uitviel, probeerden de losse muzikanten van het latere Rapier het gat te vullen, met rock uit de jaren zestig. Het was zo anders dan de andere muziek op het festival, dat het publiek laaiend enthousiast werd. Sindsdien perfectioneer den de vier hun act en hun muziek, en ontkwam de band ook niet aan de onvermijdelijke wisselingen van bandleden. De Hulster Cantorij der Basiliek onder leiding van Anton de Kort en het Trio Scaramouche verzorgen het kerstconcert in Den Dullaert. Het trio bestaat uit Jos Verpoorten (piano), Annemarie Jansen-Hoef- eyzers (klarinet) en Jeannette de Caluwé (mezzo sopraan). Er staan werken op het programma van J.S. Bach, Edward Elgaren Saint-Saëns. De Cantorij zingt kerstliederen uit verschillende landen. 38 december mm Repetitiefoto Chihuahua door De Nieuwe Danserije Foto Onoo van der Wolf Tamara Huilmand, danseres bij De Nieuwe Danserije uit Breda, maakte tevens de nieuwe productie, Chihuahua. Eerder maakte ze de choreografie Zuil van Volta, die nogal de aandacht trok. Chihuahua, de tweede helft van november in première gegaan, wordt gedanst door vier vrouwen. Ze bevinden zich in een ruimte binnenshuis. Hun onderlinge relaties worden gaandeweg duidelijk. Ze vragen elkaar om aandacht, dagen elkaar uit en spelen hun spel. Dat is vaak zo bij dans, zult u zeggen. En inderdaad, de choreografie en de danseressen Mirjam Bos, Tamara Huilmand, Mieke de Palmenaer en Mirjam Vos moeten 't doen. De muziek is voornamelijk ritmisch, gecomponeerd en uitgevoerd door Frits van der Vlis en Stefan Campenhout van de slagwerkgroep Motel Bokassa. tevens danst het viertal op Arabische liederen van Om Kalsou. Muziek van Tom Waits en dans van vijf vrouwen en een heer op choreografieën van Lilian Bruinsma en Ricardo Anemaet, getiteld Blues. Gedwongen door de melancholieke muziek van Waits is deze dans ingetogener dan de agressieve Hartstuk en MacBeth van de afgelopen twee seizoenen. De visie op de maatschappij is wel even somber. Het individu is ontworteld, alleen de zekerheid^van het groepsbe lang bestaat. De dansers hebben geen motief, ze handelen tegen de draad van de emotie in. Vijf vrouwen en een heer vinden hun narcissus in het boudoir van de jafen tachtig. Met Nina Wieners choreografie Wind Devil en Jaqueline Knoops' in Golven baarde De Nieuwe Dansgroep vorig seizoen opzien. Nu is Nina Wiener een van de toonaangevende choreografen op het gebied van de moderne dans in Amerika, dus dat is niet zo verwonderlijk. Dat de choreografie van Knoops in kwaliteit met die van Wiener kon wedijve ren, was een verrassing. Mede door het technisch en artistiek hoge peil van de dansers werd de voorstel ling een hoogtepunt in het seizoen. De choreogra fieën van het nieuwe programma zijn beide van Jaqueline Knoops. Figures in movement is geïnspi reerd op het schilderwerk van Francis Bacon. In golven is de choreografie waarmee ze vorig jaar succes had. Over Figures in movement meldde Trouw: een fascinerende choreografie, waar een onbenoembare, ongrijpbare kracht van uitgaat.' Anton Koolhaas vond de presentaties (in Vrij Neder land) 'van uitzonderlijke kwaliteit.' Schouwburg Middelburg: DE NIEUWE DANSERIJE 20 december, 20.30 u. 't Beest Goes: DANSERS COLLECTIEF 3 december, 21.00 u. Zuldlandtheater Ter neuzen: DE NIEUWE DANSGROEP 19 december, 20.00 u. december 39

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 20