film: Betty Blue film Les nuits de la pleine lune Repo man Kiss of the spiderwoman Subway riders The Coca Cola Kid Rumble fish °aui Newman en .iz Taylor in Cat on i hot tin roof ETTY BLUE logelijk in december i Meccano en Electro wordt met zijn verleden geconfronteerd als zijn vrouw op vakantie in Parijs wordt ontvoerd. Er blijkt nog iets geregeld te moeten worden tussen hem en vroegere collega's, zo ontdek je later in de film. De man moet zijn vroegere vaardigheden weer bewijzen en tegelijkertijd moet hij zijn zoon van de ernst van de zaak overtuigen: de jongen (Matt Dillon) weet niets van zijn vaders verleden. De relatie tussen de twee, aan het begin vrijwel afwezig en in de loop der gebeurtenissen verbeterend, is het belangrijkste onderwerp in de film. De jongen leert de ware aard van zijn vader kennen en ze blijken uit hetzelfde hout gesneden. Ze vechten zich door de thriller heen naar moeder en vrouw. Met Diva, pas geleden vertoond.op het filmcollege, maakte Jean-Jaques Beineix een geslaagde film, Betty Blue is even interessant, maar heel anders. Betty is een losbandig serveerster die het leven deelt (afwisselend prettig en uiterst moeilijk maakt) met Zorg, een 35-jarige man die ooit een aantal school schriften vol schreef, maar zijn literaire aspiraties in 42 december een schoenendoos had gegooid. Ze trekken zich niets aan van het burgerdom en gaan hun eigen, behoorlijk rusteloze gang. Betty's onrust groeit soms tot aanvallen van wilde razernij. Bij zo'n aanval haalt ze het hele huis overhoop en vindt de schoenendoos. 'Je bent een schrijver', roëpt ze verbijsterd uit. Ze gaat over tot daden: ze verbrandt het huis en alles erin en zegt tegen de aanstormende Zorg: 'En, ga je mee?' Ze wil doelbewust werken aan zijn schrijver scarrière. Ze gaan naar Parijs waar Betty in een pizzeria van vrienden gaat werken. Als ze daar een klant beschadigt, weet de kijker dat het een drama zal worden. Maar met subtiele grapjes weet Beineix het geijkte sentiment te vermijden. Mogelijk zijn in december ook te zien: Otello, de verfilming van Verdi's opera door Franco Zeffirelli; Subway van Luc Besson en Diavolo in corpo van Marco Bellocchico. (Voor informatie: Filmnieuws 01180-35710). Louise (Pascale Ogier) is een meisje met een enorme behoefte aan liefde, zij wil bemind worden. De omgang met vrienden is voor haar dan ook van levensbelang. Zij wil het leven opzuigen. Remi (Tcheky Karyo) is een stugge jongen met een grote mate van zelfdiscipline, wat zich uit in zijn, voorkeur voor sport. Hij heeft niet zo'n behoefte aan vrienden, zeker niet aan vriendinnen. Dat hij van Louise houdt, is voor hem genoeg. Octave (Fabriche Luchini) is de beste vriend van Louise. Deze schrijver met zijn joyeuze optreden heeft zijn blik voornamelijk op vrouwen gericht. Hij ziet hen in eerste instantie als verleidsters. Hoewel hij getrouwd is en een kind heeft, is zijn behoefte om vrouwen te versieren steeds aanwezig. 'Verleiden om het verleiden'. In zijn gesprekken met Louise ontlokt hij haar uitspraken waarvan ze de consequenties nog niet door heeft. Als personage heeft Octave twee kanten. Tegelijkertijd daagt hij Louise uit en wil hij haar beschermen. Dat Louise inderdaad niet zonder emoties is, bewijst de scène in een café. Daar meent Octave, op het moment dat Louise naar het toilet is, Remi met een vaag bekende vrouw (Marianne) te hebben gezien. Hier wordt op subtiele wijze gesug gereerd wat aan het eind van de film bewaardheid wordt. Een actiefilm van Alex Cox. Hoofdpersonen zijn Otto, een punk, en Bud, een linke jongen, die auto's terugneemt van mensen die niet aan hun afbeta lingsverplichtingen voldoen. Otto daagt Bud uiteen dure Chevy Malibu voor de repo prijs van 20.000 gulden terug te nemen. De auto is in bezit van atoomwetenschapper J. Frank Parnell. Er zijn echter ook andere kapers op de kust, zoals veiligeheids- agenten, UFO-cuItisten en de beruchte broertjes Rodriguez. Waarom? In de achterbak van de Chevy bevindt zich iets dat de gang van onze beschaving drastisch kan veranderen. De Braziliaan Hector Babenco schaarde zich met deze film onder de meesterfilmers. Het scenario is van Leonard Schrader. Twee Braziliaanse gevange nen delen een cel. De een is politiek activist, hij vertoont duidelijke sporen van marteling. De ander is homosexueel, veroordeeld wegens een zedendelict. Langzaam peuteren ze de uiterlijke lagen van ideologie en houding eraf en ontstaat er een warme vriendschap. De gevangenisdirecteur probeert on dertussen via de homosexueel gegevens over de medestanders van de activist los te krijgen. De twee proberen zich op de been te houden met fantasieën en het navertellen van oude filmfragmenten -regis seur Babenco monteerde ze in zwart-wit door defilm heen. Deze film van Amous Poe is nogal onderschat. Subway riders bevat kwaliteiten die door sommigen op dezelfde hoogte worden gezet als die van de films van Jim Jarmusch. De film gaat over New York. De camera toont uiteenlopende figuren als hoeren en politiemensen en andere schilderachtige figuren, fraaie beelden in onderkoelde kleuren. Het verhaal komt het dichtst bij een thriller, begeleid door de saxofoon van John Lurie. Laatste film van Dusan Makavejev, die eerder o.a. Montenegro maakte. The Coca Cola Kid gaat over een ambitieuze medewerker van Coca Cola. Hij stelt zich ten doel het enige nog Coca Cola-loze gebied van Australië van dit sprietsende, bubbelige drankje te voorzien. Humor en erotiek spelen een belangrijke rol, zoals in eerdere films van Makavejev. In een Amerikaans stadje zien we Rusty James (Matt Dillon) die leider is van een jeugdbende. Hij heeft een moeizame relatie met zijn vriendin en met zijn vader (Dennis Hopper). Voor zijn perfecte broer heeft hij levensgrote bewondering. Deze broer wordt overi gens alleen maar aangeduid als 'The Motorcycle Boy'. Een figuur met mythische proporties en iemand van wie vanaf het begin duidelijk is dat hij verdoemd is. Samen gaan de broers op stap, raken in een gevecht gewikkeld, komen in een rumoerig café, stuiten op een irritante agent enzovoort. Op zich lijkt dit een clichématig verhaaltje, maar regisseur Francis Ford Coppola heeft de film op een zeer bijzondere wijze vormgegeven in een perfecte 'onrustbarende' belichting, half weggevallen geluid en vreemde echo's. De dramatische verlichting is even onheilspellend als The Motorcycle Boy. december 43 Electro Middelburg: LES NUITS DE LA PLEINE LUNE 10 december, 20.30 u. Zuidlandtl ir Terneuzen: REPO MAN 11 december, 20.00 u. KISS OF THE SPIDERWOMAN 18 december, 20.00 u. 't Beest Goes: SUBWAY RIDERS 5 december, 21.00 u. RUMBLE FISH 12 december, 21.00 u. De Piek Vllsslngen: THE COCA COLA KID 18 december, 21.00 u. SUBWAY RIDERS 4 december, 21.00 u. Madchen in Uniform

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 22