DE DEMOCRATISCHE GANG VAN VALS EN ONGELIJK NAAR HARD EN MELODIEUS De groep muzikanten die zich later Coöperatieve Vereniging u.a. Orkest De Volharding noemde, kwam in 1972 samen om het gelijk namige stuk van de Nederlandse componist Louis Andriessen uit te voeren. De componist gaf de spelers ruim de vrijheid om zelf te bepalen hoe het stuk verliep. En na afloop zou ook Louis Andriessen pas weten hoe het klonk. Hij dacht voor de uitvoering aan klassiek geschoolde en creatieve muzikanten en ook aan jazzmuzikanten die meer wilden dan Grote Voorbeelden naspelen en die noten lazen. Door deze manier van werken stonden componist en uitvoerders heel dicht bij het uiteindelijke product. Op die manier ontwikkelde het verdere repertoire van De Volharding zich. Componisten die iets voor het orkest willen schrijven, komen langs en luisteren op repetities toe of proberen alvast iets uit. Zo groeit een compositie in nauwe samenwerking. De zakelijke organisatie draagt ook een niet onbelangrijke steen bij aan de motivatie van de leden. Want zoals in elke coöperatieve vereniging dragen ook alle leden van het orkest verantwoording voor het artistieke en zakelijke beleid. Coöperatieve Vereniging u.a. Orkest De Volharding. Ooit wel 'ns een keer 'het rooie orkestje van Andriessen' genoemd. de volharding Jean Quist de volharding: fanfaretraditie vals en ongelijk 'De naarfi De Volharding neigt een beetje naar de jaren twintig en dertig. Het klinkt ouderwets, dat woord. Het lijkt op een oud socialistisch woord uit de jaren twintig. Ter illustratie: de eerste coöperatieve wasserijen en zuivelfabriekeh droegen de naam De Volharding. Een typische naam vooreen coöperatie ve vereniging. Ondanks dat ik uit De Volharding stapte, geloof ik nog steeds in het belang van het orkest. Ik wilde de dingen doen die door De Volharding bleven liggen. Het orkest kon het trou wens best zonder me stellen. Doordat ik er zoveel mee optrok, vroeg ik me ook steeds vaker af wat ik nog voor De Volharding kon schrijven. Het beperkte m'n mogelijkheden en die groeiden weer toen ik er verder van af stond. Ook omdat ik toen stukken kon schrijven voor totaal andere bezettingen zoals De Staat. Met De Volharding gaf ik duidelijk aan hoe je mogelijk een alternatief kan vormen. Je werkt veel meer vanuit een sociaal idee dan vanuit kwantitatie ve en commerciële ideeën. Zonder de kwaliteiten van De Volharding kon ik bijvoorbeeld nooit een stuk 4 december Vestzaktheater Vliselngen: DE VOLHARDING zon. 14 dec, 16.00 uur schrijven als On Jimmy Jancey', wilde Louis An driessen in 1978 tijdens een vraaggesprek kwijt. Ruim acht jaar nadien zegt saxofonist en klarinettist van De Volharding Bob Driessen: 'Het orkest De Volharding brengt geen amusement maar kunst. Waarmee ik niet zeg dat die twee elkaar bijten. Onze muziek mag ik doorgaans niet zo erg toegankelijk noemen, al zal de bezetting, uitsluitend blazers, waarin we optreden wel aanspreken. Want iedereen zat wel 'ns een keer in een fanfare. Nederland kent nu eenmaal een grote fanfaretraditie. Meer nog dan zang en orgel. Niet dat we ons een fanfare willen noemen. We zien onszelf eigenlijk als een tegen draadse bigband. Verschillende componisten schre ven speciaal voor De Volharding de stukken voor het I Première-programma'. 'Hoe die precies klinken, weten we niet want we ontvingen er nog maar enkele. Van tevoren gaven we niet aan wat we wilden. De componisten kwamen met een schets en op basis daarvan beoordeelden we of het ons wel of niet beviel. Binnen kregen we al de muziek van de Engelse componist Steve Martland die het Shoulder to Shoulder noemde, een nog ongetiteld werk van Wim Laman en Down to the Shades van Nico Schuyt. We wachten nog op Hondemepper van Misha Mengelberg en op De Profundis van Henk van der Meulen. Vooral het stuk dat Van der Meulen levert, zal de nodige problemen geven. Het gaat namelijk uit van drie tempi die door elkaar heen lopen. We moeten een oplossing vinden voor het probleem dat we niet met een dirigent werken. Die rol zal een computer overnemen en via l een koptelefoon aan de verschillende leden het I tempo doorgeven. Heel anders klinkt het stuk van Schuyt. Hij schreef het na het overlijden van zijn vrouw. Welbeschouwd hele romantische muziek.' Zegt Bob Driessen: 'De componisten voor ons Première-programma behoren niet tot een groep trendmakers. Ze schrijven voor ons omdat ze zich tot De Volharding voelen aangetrokken, veel over blaas muziek weten en werk maken dat ons ligt. Daarbij onderschrijven ze onze doelstellingen zoals het musiceren zonder dirigent. De reden dat we die persoon afwijzen, ligt in het feit dat een dirigent boven de spelers staat. We willen niet dat iemand zegt wat en hoe we een stuk moeten spelen. Dat maken we liever zeff uit al kost dat zelf uitzoeken veel tijd.' 'Omdat we zopder tussenkomst van een dirigent het repertoire samenstellen, moeten we dus meer van de muziek weten zoals van de manier waarop het in elkaar steekt. En dat leidt er weer toe dat we het beter kunnen uitvoeren. Op die manier reageer je dus alerter op het materiaal. Alleen bij extreem moeilijke stukken wil het wel eens voorkomen dat we het met de componist als dirigent instuderen.' Zegt Bob Driessen: 'De afwezigheid van de dirigent stamt uit de oprichtingsjaren. Daarmee reageerde De Volharding op de toenmalige muziekpraktijk. In die jaren groeide ook de gedachte van de buiten wacht dat De Volharding enkel en alleen maar politieke muziek speelde. Dat deed het orkest inderdaad ook. Het trad veel op op manifestaties waarvoor het een uitnodiging kreeg. Maar op een gegeven moment wilden we niet alleen maar onder steunende muziek maken voor strijdliederen. We wilden ook de concertante richting op. We wilden geen partijpolitiek maar muziekpolitiek beoefenen.' Orkest 'De Volharding' Foto Bastiaan Ingen Housz december 5

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 3