'IETS TOEVOEGEN AAN MONK, ZOIETS DOE JE TOCH NIET. IK LIJK WEL GEK' Met Martin van Duin hoven, percussie, treedt jazz-zangeres Soesja Citroen op bij een Nieuwjaarscon cert in Vlissingen.* Ze zong een plaat vol op muziek van Thelonius Monk, haar grote inspirator. Na een studie psy chologie en een tijdje praktijk nam Soesja het zingen weer op en maakte van de stem een zelfstandig in strument, naast sax en hoorn. Vóór de Seven Sin gers met Nedly El- Elstak en Willem Breuker gebeurde er in Nederland nauwe lijks iets met de stem in de jazz, aldus Soesja Citroen. de volharding minderwaardigheidscomplex Zegt Bob Driessen: 'De naam van Volharding in iets anders veranderen zal niet veel oplossen. De Volhar ding klinkt wellicht politiek maar er bestaan talloze drukkerijen, scheepswerven, timmerfabrieken en wasserijen die ook de naam Volharding dragen. Een typisch Nederderlandse naam voor een typisch Nederlandse eigenschap. Dat wij ons Volharding noemden, kwam voort uit de omstandigheden waar in het orkest van de grond kwam. Het samengaan van geschoolde muzikanten die én klassiek én jazz speelden. Tot dan kwam die combinatie nauwelijks voor. Maar rond 1968 dienden zich verschillende omwentelingen aan. En de muziek kreeg een aan passing aan de bestaande omstandigheden.' 'Tot aan die tijd kende Nederland geen sterke muzikale traditie, dat betekende dat er veel kon gebeuren want er bestond nog nauwelijks iets. Dat leidde ertoe dat Nederland langzaam aan een vooraanstaande positie bekleedde in de hedendaag se muziek. Neem bijvoorbeeld Louis Andriessen die zelfs vanuit de Verenigde Staten opdrachten krijgt. En ook de Nederlandse geïmproviseerde muziek ging de grens over zoals met Hoketus en in iets mindere mate met De Volharding.' verrechtsing soesja citroen 'Partijpolitiek betreft de algemene politieke gedach ten over sociale en economische omstandigheden, over het binnenland en het buitenland. Muziekpoli- tiek behandelt de denkbeelden over misstanden in de muziek zoals het subsidiebeleid, de rol van de dirigent en de manier van spelen. Zodoende bracht De Volharding de hedendaagse muziek op straat. Een plaats waar eigenlijk niemand het verwachtte. Niet altijd nam men ons dat in dank af. Want velen vonden die eigentijdse klanken te moeilijk, te elitair. Daarbij speelde ook het politieke verleden ons nog parten, de reden dat bijvoorbeeld een reis naar Finland op het allerlaatste moment niet doorging.' Zegt Bob Driessen: 'De Finse affaire vormt maar een voorbeeld van de problemen die De Volharding ondervond. Het ging niet alleen om het politieke karakter maar ook om de manier waarop we muziek uitvoerden. In het verleden speelden we namelijk nooit zo perfect. Want nogmaals: het orkest zette zich af tegen de bestaande verhoudingerwiormen en waarden in de klassieke muziek en de manier waarop het aan de orde kwam. Onze opvattingen vonden we belangrijker dan het 'mooi spelen'. Reden dat we doelbewust vals speelden en ons de ondertitel gaven 'hard, vals en ongelijk'. De kritieken logen er dan ook niet om. Meer dan eens schreef men: die lui van De Volharding kunnen totaal geen maat houden. Toen we pakweg tien jaar terug ontdekten dat in hard, vals en ongelijk onze toekomst niet lag, stelden we de verbetering van de kwaliteit als ons hoofddoel. Hard bleef maar vals en ongelijk verdween. En zo denken we er nog steeds over.' Zegt Bob Driessen: 'De reden van een weinig sterke Nederlandse muziektraditie ligt in het feit dat Neder landers zich niet altijd zo serieus nemen. Neem bijvoorbeeld de jazz. Tot voor het midden van de jaren zestig gold je alleen als goed wanneer je perfect de Amerikanen naspeelde. Iets eigens wees het publiek en de kritiek af. Maar juist die eigenheid vormt een belangrijk element in de jazz. Ik denk dat het Nederlandse publiek met een soort minderwaar digheidscomplex kampte. Muziek moest op iets uit het buitenland lijken wilde het inderdaad voor muziek doorgaan.' 'Niet dat we in Nederland nu uitsluitend strikt eigeri muziek maken. Als ik mezelf maar als voorbeeld neem, stond ik sterk onder de invloed van Louis Andriessen en Willem Breuker. Verder drukte ook het spelen in De Volharding een zwaar stempel op me. Want een heleboel Nederlandse stukken die we uitvoerden hadden invloed op mijn eigen compone ren. Maar door die ervaringen leerde ik wel dat ik bij mezelf terecht moest en niet bij anderen. Voor de volle honderd procent kun je geen eigen muziek maken. Gesteld dat je al de directe invloeden van buitenaf kunt wegsluiten, dan nog blijf je onder de invloed staan van onbewuste invloeden. Zoals uitje jeugd toen je een radio, een plaat of een fanfare hoorde. Je staat altijd onder invloed en dat kun je nooit buitensluiten.' Zegt Bob Driessen: 'Louis Andriessen maar vooral ook Willem Breuker oefenden een sterke invloed uit op mijn eigen muziek. Een gegeven waarvan ik hoop dat het nu grotendeels tot het verleden behoort. Wat Breuker precies teweeg bracht in de tien jaar dat ik in zijn collectief speelde, kan ik niet precies aangeven. Wel associeerde iedereen me meteen met Willem Breuker en trok vergelijkingen tussen mijn en zijn muziek. Dat drukte nog lange tijd nadat ik voor mezelf begon een stempel op me. En van zo'n stempel kom je maar met moeite af. Ik ging bij Breuker weg omdat ik merkte dat ik in zijn collectief niet meer aan datgene toekwam wat me interesseer de. Het spelen kostte teveel energie en inzet. Breuker bracht zijn muzikanten dat ijzeren gevoel bij van spelen onder alle omstandigheden. Ik schrijf muziek voor klassieke ensembles waartoe ik ook De Volhar ding reken. Ook voor mijn eigen jazzgroep. Verder speel ik in verschillende ensembles en doe soms wat aan muziektheater.' Zegt Bob Driessen: 'Zelf schrijf ik melodische muziek die uitgaat van verschillende stijlen en klankkleuren. Iets wat tegenwoordig meer en meer gebeurt. Zo langzaam aan ontstaat er in de muziek een beweging die het pad van de abstracte muziek, zoals de seriële stroming, verlaat. Die seriële muziek vormt een duidelijk voorbeeld van een componeer- stijl waarvan de mogelijkheden in relatief korte tijd uitgeput raakten. Het ging uit van enkele wiskundige modellen die de componisten consequent toepas ten. Daarmee probeerden ze de grenzen van de muziek te ontdekken.' 'Een enkeling bereikte die voor zichzelf inderdaad maar de meesïen gaven hun ontdekkingstochten op, verloren gewoon hun interesse en zochten naar de grenzen van een ander genre. Want meer dan hun collega's konden ze met hun wiskundige modellen niet bereiken. Overigens betekende de seriële mu ziek geen nieuwe opvatting al deden sommige componisten wel uitkomen dat het om iets nieuws ging. Maar in de muziek kan niemand bogen opeen nieuwe ontdekking want alles kwam ooit al 'ns een keer aan de orde. De terugkeer naar melodische muziek komt niet alleen voort uit het opraken van mogelijkheden binnen de abstracte muziek. In de maatschappij doet zich nl. ook een verrechtsing voor die de terugkeer naar oude waarden nastreeft.' Zegt Bob Driessen: 'Melodische muziek van deze tijd kun je zonder al te grote problemen ook op straat voorstellen. Wel moet je soms compromissen sluiten want niet met alle muziek kun je de straat op. Wezien ons niet als boodschappers, als brengers van goede tijdingen voor hedendaagse muziek. Toch kun je niet ontkennen dat ook De Volharding zich wat dominee achtig gedraagt. Want we laten immers horen hoe we over de hedendaagse muziek denken en dragen die gedachte met optredens buiten uit. Nederlandser kan het haast eigenlijk niet.' 6 decembèr iTlfTI december 7

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 4