mm Van Benthem Jutting The Vinny Golia Quintet GOIN' AHEAD Vinko Globokai DISCOURS Michael Joseph Smith MOMENTS OF... platen Klaus Schultze ANGST BOEKHANDEL Anno 1801 Lange Delft 64 4331 AR Middelburg Telefoon 01180-12630 jA art ist ick advicshuro-impresariaat 9 Winds NW 0117 Forbo Columbo/Set in Motion/ Lib-Nan-Ave/Sez You/Squints/ The Weedel Vinny Golia: Khehe', sopraan en baritonsaxofoon; John Fumo: trompet, flügelhorn; Wayne Peet: piano; Ken Filiano: bas; Alex dine: slagwerk. Besteladres: Nine Winds Re cords, P.O.Box 10082, Beverly Hills, Ca 90213, USA. De Amerikaanse rietblazer Vinny Goiia behoort tot de nieuwe generatie jazzmuzikanten. Voor beelden van hoe die muziek in elkaar steekt, presenteert de recent verschenen plaat Goin' Ahead van het Vinny Golia Quintet. Zoals ook zijn genera tiegenoten dat doen, gaat Golia uit van grote delen voorgecom- poneerd en voorgearrangeerd materiaal waarover de medemu zikanten vrij improviseren. Op die manier krijgt de vernieuwde opvatting over jazz een tweedelig karakter. In de uitgeschreven delen staan compositorische ele menten centraal. Instrumentale effecten van de afzonderlijke leden en hoe die zich met elkaar onderling verhouden. In contrast daarmee staan de vrije improvisaties die voor het overgrote deel terugvoeren naar meer bekende jazzvormen. Zij het zonder enige franje. Want Golia en de zijnen spelen op een strakke wijze, ook in balades. Maar ondanks dat gegeven klinkt hun spel fraai en rond. Het kwin tet van Golia geeft met de muziek een letterlijke vertaling van het woord 'ensemblespel'. Het lijkt of elk soleert en tegelijkertijd de anderen begeleidt. Onder die aanpak groeit uit bekende opvat tingen muziek die volkomen nieuw mag heten en zich ontwik kelt uit het onderling uitwisselen van ideeën. De bijna antieke kenmerken van de blues bijvoor beeld blijken nog voldoende mo gelijkheden te bevatten voor een haast dansbare nieuwe jazz. Preciosa Aulos PRE 68517 AUL Discours lil; Heinz Holliger: hobo/Toucher; Jean-Pierre Drouet: slagwerk/Discours IV; Domus Quartet - Krysia Ososto- wicz: 1e viool, Marshall Marcus: 2e viool, Robin Ireland: altviool, Felix Wurman: cello Besteladres: Aulos Schallplatten Neumarkt 1, 4060 Viersen 11, BRD. Trombonist en (computer-)com- ponist Vinko Globokar speelde in de jaren zestig en zeventig een belangrijke rol in de nieuwe mu ziek van Frankrijk. Hij werkte nauw samen met componist en dirigent Pierre Boulez. Onder meer in diens geesteskind IRCAM, het Institut de Recher che et Coordination de Acousti- que Musique, een wat gesloten studio voor electronische muziek in het Parijse Centre Pompidou, Vinko Globokar speelt trombone alsof hij praat. In zijn composities gaat hij uit van het gesproken woord en verwerkt daarin al dat gene wat samenhangt met het spreken en combineert dat met de eigenschappen van het in strument. Hijzelf en zijn uitvoerders musi ceren op een verklarende, bekri tiserende, vragende en comman derende manier. Op deze wijze maakt Globokar van muzikanten acteurs. Hij gaat uit van wat seriële muziek heet. Muziek ma ken volgens wiskundige patro nen die grotendeels tot stand komen door berekeningen uit bijvoorbeeld de meetkunde en de algebra. Uitermate gecompliceerde klan ken die vandaag de dag ouder wets heten. De belangstelling voor de seriële stroming daalde ook omdat maar weinigen buiten de componisten zich er iets bij konden voorstellen. Discours III voor 5 hobo's schreef Vinko Globokar in 1969 voor hoboïst Heinz Holliger. Globokar ging uit van enkele regels uit een gedicht van Beau- deiaire. Door middel van een bandrecorder voert Holliger alle partijen zelf uit die zodoende alleen op zichzelf kan terugvallen en alleen zichzelf van commen taar kan voorzien. Uit 1973 stamt Toucher voor solo-slagwerk, hier uitgevoerd door Jean-Pierre Drouet. Voor dit stuk baseerde Globokar zich op het toneelstuk Galileo van Bertold Brecht. Voor de uitvoering zocht Drouet zeven klankobjecten uit. Die bespeelt hij uitsluitend met zijn handen. In Toucher geeft hij op die manier de dertien klinkers uit de Franse taal weer. Deels als acteur en deels als muzikant. Want in het begin gaan spreken en spelen samen waarna langzaam aan muziek spraak verdringt. Uit 1982 komt Discours IV voor strijkkwartet. Als uitgangspunt nam Vinko Globokar het toneel stuk T raumdeutung van Edoardo Sanguineti. Daarin treden drie mannelijke en een vrouwelijke acteur op. Sanguineti schreef voor dat de acteurs zichzelf moesten regisseren als de leden van een strijkkwartet. Bij Globo kar acteert en musiceert het strijkkwartet. Ze praten, schreeu wen en vertellen op een manier die aan het bespelen van een instrument doet denken. En dat laatste vertoont overeenkomsten met praten, schreeuwen en vertellen. CCRI-001 Love/Sensuality/Happiness/ Understanding/Conversation/ Solitude/Drama/Intensity/Fear/ Pain/Genetics Michael Joseph Smith: piano, electronica Besteladres: Creative Compo sers Recordings Inc., P.O.Box 1305, Woodland Hills, Ca 91365, USA. De naam van componist en pia nist Michael Joseph Smith roept bij de kenners van hedendaagse pianomuziek enige weerstand op. Vooral in de kringen van de eigentijdse jazz waartoe zijn mu ziek in het algemeen gesteld toe behoort, zwijgen critici over zijn werk of doen het in het gunstig ste geval af als 'pretentieuze flauwekul'. Want in tegenstelling tot veel van zijn collega's speelt Smith volgens de klassieke en melodische traditie. Dat doet hij nu al zo'n veertien jaar. Een periode waarin hij ruim vijfen twintig platen afleverde. Op twee titels na betreft het solo opnamen. De twee uitzonderin gen vermelden duetten met res pectievelijk Steve Lacy en An thony Braxton. Beiden saxofo nisten die in de hedendaagse muziek een uitermate hoog aan zien genieten. Michael Smith stelt dat hij zoekt naar 'n nieuwe opvatting over pianomuziek. Centraal erin moeten uitdagende effecten en hypnotiserende melo dieën staan die tezamen een vernieuwende communicatie aan het publiek moeten onder houden. Smith geeft die gedach te uiterst succesvol gestalte. Want over publiek mag hij zeker niet klagen. Op de recent verschenen plaat Moments of... laat Smith horen dat hij het romantische en het experimentele met elkaar kan verweven tot een nieuwe mu ziekvorm. Dat doet hij niet als enige. Ook de Italiaanse film- en avant-gardecomponist Ennio Morricone hield zich ruim tien jaar geleden bezig met een der gelijke aanpak. Evenals Morrico ne op de plaat Muziek voor Or kest en Stem maakt Smith op Moments of... muziek waar na enkele malen luisteren iets mee mis blijkt te zijn. Zogenoemde ghost-electronica breidt het spectrum van de piano uit tot onwezelijke proporties. De vorm van de composities lijkt op de onmogelijke figuren die de teke ningen van M.C. Escher kenmer ken. ID 20.003 Freeze/Pain/Memory/Surrender /Beyond Klaus Schultze: synthesizers Besteladres: P.O.E.M. Musikver- lag, Klaus D. Mueller, Kurfur- stenstraBe 24, 1000 Berlin 46, BRD. Sinds de tweede helft van de jaren zestig speelt Klaus Schult ze slagwerk en synthesizers en vervulde hij in zijn hoogtijdagen voor een hele generatie de rol van de nieuwe Amadeus. In de loop van de jaren breidde de Westduitser zijn activiteiten uit naar het oprichten van studio's en productiewerk. De naam Schultze duikt telkens op in de rij van muzikanten die zich in West-Duitsland met syn- thezisérmuziek bezig hielden. Daartoe behoren onder meer Tangerine Dream, Ashra Tem ple, Cosmic Jokers en Popol Vuh. Klaus Schultze verkocht zijn mu ziek goed. Vooral na zijn verbin tenis met het platenmerk Virgin. En temeer omdat hij op het juiste moment met zijn synthesizer de meditatieve richting opging. Aan commercieel inzicht ontbrak het Schultze zeker niet. Reden dat hij in de loop van de jaren veel en goed betaalde filmcomposities aannam. Een recent voorbeeld daarvan vormt Angst, al opge nomen in 1984 maar pas onlangs uitgebracht. Een rolprent van een niet met name genoemde regisseur. In zijn hoestekst no teert Klaus Schultze alleen dat Angst handelt over een waarge- beurd justitieschandaal in Oos tenrijk. Het bijzondere van deze muziek ligt in het feit dat de regisseur de film liet monteren aan de hand van de partituur. Anders dan bij veel andere filmcomposities dient de muziek niet uitsluitend als behang of als versterkende factor. Maar ondanks deze bij zonderheid klinkt Angst niet veel anders dan de andere muziek van Klaus Schultze. Nog steeds speelt de Westduitser repeterende klanken op een bat terij van electronische toetsin strumenten. Ook in Angst gaat hij uit van een herhalend thema wat ronddraait tegen vrijwel sta tische klankvlakken op de ach tergrond. Na enkele malen luiste ren valt op dat de melodie van een passagq, strikt genomen geen enkele verandering onder gaat, evenals de inhoud van de vlakken op de achtergrond. Schultze transponeert echter doorlopend het materiaal waar door hettelkens anders klinkt. En die indruk van verandering ont staat ook door verschuivingen van de plaatsen waarop de ver schillende ritmes samenvallen. Ook zonder titel blijkt snel waar over de muziek gaat. Klaus Schultze maakt dankbaar gebruik van de muzikale tech nieken die een spannende film nog spannender maken. Alles bij elkaar genomen mag Angst een product heten dat de toets der kritiek doorstaat, al blijft het met ruim achttien minuten per kant wel wat kort. Nieuwe inzichten in het gegeven 'synthesizermuziek' biedt het nauwelijks. Klaus Schultze geeft alleen aan dat hij zijn vroegere ideeën over dit genre regelmatig perfectio neert maar (nog) niet zijn huidige grenzen overschrijdt. Algemene Wetenschappelijke Boekhandel gespecialiseerd in: kunst filosofie geschiedenis zeelandica bladmuziek literatuur wij importeren zelf Postbus 59S 4339 AN NUbhOmg NIEUW TELEFOONNUMMER 01189-2057 THEATER - SCHOOL - BUURTHUIS: dans - muziek - mimetheaterprodukties met gerenommeerde belgische en nederlandse beroeps artiesten; kinder- en jeugdtheaterprogramma. CONCERTORGANISATIES: (vokaal/instrumentaal) klassiek/licht klassiek/ populair. (PERSpNEELS) VERENIGINGEN: Internationale variétéprogramma's, orkesten, zangers, zangeressen, kinder-en jeugdprogramma's. MET RECHT WORDT GEZEGD: U BENT PAS GOED UIT MET EEN WIM VERSCHELLING PRODUKTIE december 11

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1986 | | pagina 6