Mionsim SM GARUDA HET BESTE Libris.Uw Complete Boekhandel. Bakkerij Brokking, Van Benthem Jutting Husqvarna b aandacht dat is.... dubbel genieten!!! mmm Javaans lopend buffet Sjostakowitsj RÓTISSERIE MICHEL Boekverkopers sinds 1801 6 WILBRINK Genieten van uitgaan in Zeeland en daarbij een heerlijk broodje of een lekkere koek van Het adres is: Nieuwendijk 53, Vlissingen Werk van de Russische componist Dimitri Sjostakowitsj is in januari tot tweemaal toe te beluisteren in de Middelburgse Concertzaal. Op twee januari brengt het Westvlaams Orkest er een Russisch/Sovjetprogramma, waarin behalve werk van Sjostakowitsj ook composities te horen zijn van Strawinsky, Borodin, Tsjaikowski, Chatsjatoerian en Prokoviev. Op 16 januari organiseert Nieuwe Muziek een concert met het Nederlands Philharmonisch Orkest, het Koor Nieuwe Muziek en pianist Geoffrey Madge. Dan staat ook het Eerste pianoconcert van Mossolov op het programma. Over Sjostakowitsj en het Rusland van zijn tijd, een bijdrage van Jean Quist. door Jean Quist Korte Geere 19, Middelburg, tel. 01180-11596 Liefde en toewijding zijn naast verse ingrediënten de grondstoffen voor onze gerechten. Rustiek restaurant met 32 zitplaatsen Aperitief bar Open keuken Onze spijskaart biedt u een keus aan lekkernijen zoals o a Gravlax en verfijnde bereidingen van Tong, Tarbot, Zeeuws Lamsvlees en Kalfszwezerik. E Lange Delft 64 - 4331 AR Middelburg tel. 01180-12630 KWALITEIT UIT ZWEEEDEN Uw Husqvarna dealer: Lange Zelke 95 Vlissingen, 01184-13694 Segeerstraat 24 Middelburg, 01180-12127 van de sande haarverzorging middelburg vlasmarkt 35 tel.12692 oost souburg kanaalstraat 87 tel. 70704 HOTEL-INDONESISCH RESTAURANT Nieuwendijk 23-25 4381 BV Vlissingen Tel.: 01184-11127 Dagelijks geopend van 12.00-23.00 uur (Ook afhalen) (Ook telefonische bestellingen) Airconditioning Onze keuken biedt u naast de è-la-cartemenu's ook nog een Ma.t/m do. van 17.30-21.00 uur: 25 gerechten f 19,50 per persoon Vrij. t/m zo en op feestdagen van 17.30-22.30 uur: 28 gerechten, met soep vooraf f 25,75 per persoon Stalin was een spin en iedereen die in de buurt van rijn web kwam, moest sterven. Sommigen van hen verdienden geen me ielij den. Sommige mensen wilden dicht bij jkem in de buurt komen om over de bol geaaid te worden. Dat zijn mensen die hun handen hebben vuilgemaakt met het bloed van onschuldigen, ze kwispelden met hun staart maar zijn toch ten gronde gegaan. die aan Stalin rapport uitbracht, las bijvoorbeeld in zijn ogen 'te handig' en dan wist hij dat het gedaan was. Soms Lreeg de ijverige dienaar maar net genoeg 'jd om thuis te vertellen dat de Meester ntevreden was. MEESTER noemden ze kern!' Meer dan duidelijk maakte Dimitri Sjostako- Ivitsj (1906-1975) het in zijn memoires dat Josel' 'issarionovitsj Stalin zijn'obsessie was. Wreed en nberekenbaar verordonneerde de toenmalige eider van de Sowjet Unie wat men mooi diende e vinden. En degenen die dat moois moesten aken dienden die richtlijnen tot in het llerkleinste detail na te volgen. Wie zich niet an deze marsorders hield, verdween alsof hij ,ooit bestaan had. De gezagsgetrouwen, de rofiteurs, de gewetenlozen en al die anderen die .ich in.angst en terreur staande wisten te houden zagen op de naleving van de regels toe en •apporteerden hun bevindingen genadeloos. 'at Sjostakowitsj was, kan men met enige regelmaat horen. Hij behoorde tot de getalen teerden onder de makers van de hedendaagse muziek. Wat hij had kunnen worden zal niemand weten. Want het Sowjetregimc kon weinig waardering opbrengen voor de avant- garde. Alleen melodische oude kunst behaagt de werkende massa, zo meende Stalin. En ook Sjostakowitsj voelde zich sterk tot de avantgarde aangetrokken maar die hij onder de druk van de smaak van de gemiddelde partijfunctionaris achter zich liet. Een stroming waarvan hij zelf later zei: 'Het avantgardisme is het bewijs van de degeneratie en ontbinding van de kunst. Een GEOFFREY MADGE FOTO: VMM RIEMENS verklaring waarmee hij uitstel hoopte te krijgen van deportatie of executie. Sjostakowitsj: een hoge partijfunctionaris die veertig jaar met de politieke en culturele elite van de Sowjet Unie in aanraking kwam. Vijfmaal kreeg hij de Stalinprijs en mocht zich Held van dc Socialistische Arbeid noemen. Het merendeel van zijn werk noemde hij echter grafmonumenten die hij opdroeg aan allen die onder Stalin vielen. En ook hij zou als afvallige onder het geweld gevallen zijn. Tweemaal sabelde binnen tien dagen de Pravda in een "hoofdartikel Sjostakowitsj neer. Eenmaal voor zijn opera Lady Macbeth van Misensk en de andere maal voor zijn muziek voor het ballet Heldere Stroom. Hij meende latei- zeker te weten dat in elk geval achter het eerste commentaar Slalin zelf zat, bijgestaan door diens vertrouwe ling en staflid van de Pravda David Zaslavski. In dc stijl van deze berichtgeving kondigde een krant aan: 'Vandaag wordt er een concert gegeven door de vijand van het volk Sjostako witsj.' Sjostakowitsj noemde zijn leven een bittere ervaring: 'Ik heb geen bijzonder gelukkige ogenblikken gekend, geen grote blijdschap. Het was grauw cn saai en ik word droevig als ik er over nadenk.' Maar nog treuriger maakte het hem wanneer hij aan zijn vrienden dacht cn zich alleen maar doden kon herinneren. Deskundigen noemen de periode waarin Sjostakowitsj componeerde een overgangsperiode. In elk geval destijds bepaalde de staat welke muziek in het culturele opbouwschema van de ideologie paste. Men ziet daarin overigens weinig verschil met de wijze waarop in het Westen muziek tot klinken komt. Ook hier geejt de smaak van het grote publiek de doorslag. In de Sowjet 'nie neemt de staat de rol van uiteindelijke doorslaggever over.

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1987 | | pagina 4