HARD Y/BRILLEN/LENZEN tner Bijlsma geluidsverhuurbedrijf podium ■HUP]» WAGEN 5BUNlffir»ct 60 m2 i ii m ■iiaia VERHUUR Het literaire hart van Middelburg Literatuur Mod. Antiquariaat Buitenlandse pockets Div. wetenschappen Reis-taal gidsen Kunstkaarten VERKOOP - VERHUUR PROF. GELUIDSAPPARATUUR OOK ONS KOMT U OVERAL TEGEN Zeeuwse Komedie trekt volle zalen met 'De Vossenjacht' Nieuwe Burg 3, 4331 AG Middelburg tel. 13253 bellamypark 38, vlissngen, tel 01184-12010 Lange Vorststraat 73 4461 JN Goes Tel. 01100-13313-30495 knner Bijlsma geelt samen met Gerard ran Blerk en George Pieterson een |oncert in het Zuidlandtheater op woensdag 13 januari. i Llcllist Anner Bijlsma concentreert zich niet op L„ bepaalde muzikale periode. Wat hij speelt. Ijevindt zich grofweg gezegd lussen \'ivaldi en Matthijs Vermeulen. Enige rusteloosheid kan i de cellist niet ontzeggen. Maar een xToepsmuzikant behoort zich nergens in te ipecialiseren. zo stelde hij ooit in een vraag gesprek. 'Je hebt ook mensen die zeggen 'ik hou [tiet van de Romantiek, ik hou alleen maar van 'oude muziek.' Dat vind ik een heel amateuris tisch idee. Een amateur doet waar hij van houdt (naar een vakman doet waar het werk is. Als je en timmerman vraagt om een stoel en hij zegt: ik maak alleen maar tafels', dan zou je ook raar opkijken. Een echte bewuste specialisatie lijkt |mij een verarming.' [\nner Bijlsma koos destijds voor de cello omdat [zijn vioolspelende vader geen cellist kon vinden oor zijn strijkkwartet. Gaandeweg bekwaamde [hij zich op het instrument en ontving voor zijn spel al vroeg prijzen. Rond zijn vijfentwintigste Lilde hij een totaal ander vak kiezen. Steeds [meer kreeg hij het idee dat hij aan de muziek vast 'zat en er nooit meer vanaf zou komen. Hij vond echter niets waarmee hij meer kon verdienen en keerde weer terug naar de cello. In elk geval op Bijlsma oefent de muziek een verheffende werking uit, zoals hij het een keer stelde. Al spelend kan hij de zaken op orde brengen. Al spelend zoekt hij nieuwe vingerzet tingen uit die een stuk wellicht dat beetje meer kunnen meegeven. Maar tegelijkertijd kan muziek de uitvoerders lui maken. Dat begint volgens Bijlsma al tijdens de muzieklessen. Hij vindt dat een leerling maar met moeite tot zelf denken bereid is. Het schoolsysteem werkt daar hard aan mee. Een leraar aan het conservato rium moet in zes jaar de verschillende kenmerken van een instrument op de student over zien te dragen, maar de opleiding tot muzikant duurt een leven lang. En vaak komt 'lesgeven dan neer op africhten voor het J eindexamen. En ook in de orkesten is het naar Bijlsma meent I niet veel beter. Hij noemde het ooit een lèodale J maatschappij onder leiding van de dirigent. Deze strijkt alle eer op zolang hel goed gaat. Wanneer het fout gaat. ligt dal volgens de kritiek aan een orkcstlid. Mede om die reden gal'Bijlsma zijn positie als eerste solo-cellist van hel Concertgebouworkest eraan. Veel deed hij er echter bij en gaf op een zeker moment de voorrang aan de dingen die hij zelf bedacht. Ondermeer het spelen van derderangs werkjes uit de vorige eeuw. Muziek die volgens hem een beter tijdsbeeld geelt dan de composities van de genialcn. Een tijdsbeeld wat Bijlsma getrouwer vindt dan de weerslag ervan in geschriften. ANN KR BIJLSMA RONDOM OUD EN NIEUW Familie-kerstconcert met harp, fluit en altviool In liet Zuidlandlhcaler in Tcrneuzcn wordt op Tweede Kerstdag 's middags om 15.00 uur een kerstconcert gegeven door het Debussy Trio. Dit ensemble bestaal uit Emily Heyens (harp). Emile Biessen (lluit) en Ton Wilmes (altviool). Op het programma staat ondermeer de Sonate voor lluit. altviool en harp van Claude Debussy, zat. 26 dec. 15.00 uur Zuidlandtheater Terneuzen 'De liefde voor de drie sinaasappelen9: feestelijke familievoorstelling 'De liefde voor de drie sinaasappelen' is oorspronkelijk geschreven door de Italiaan Carlo Gozzi en werd later op muziek gezet door Prokoyjev. Het is een sprookjesachtig verhaal, dat door De Voorziening uit Groningen gesjx-eld wordt als een groots gemonteerde familie voorstelling met schitterende decors en kostuums en levende muziek. De aloude traditie van de nieuwjaarsvoorstelling, in ere hersteld in hel Zuidlandtheater in Terneuzen. zat. 2 jan. 15.00 uur Zuidlandtheater Terneuzen Een rijke Ycnclicr (Yolponc) verveelt zich zo. dat hij besluit om met de mensen die azen opzijn macht en zijn geld een spelletje te spelen. Dat doet hij via zijn meesterknecht Mosca ('vlieg') en het levert hem behalve inzicht in de hebzucht van anderen uiteindelijk weinig goeds op. Ziedaar in het kort de intrige van 'De Vossenjacht", een stuk van de 16e ecuwse Ben Johnson, die duidelijk beïnvloed was door de Comcdia del' Arte. Hugo Claus bewerkte hel in zijn geheel eigen stijl tot een stuk dat noch comcdia del'arle noch tragedie is. maar heel duidelijk wèl handelt over hebzucht, macht en intrige en in het bijzonder over hoe de politiek functioneert. Een aklueel stuk daarmee ook. De Zeeuwse Komedie onder regie van Willem Huybreghs nam het dit seizoen op het repertoire en het werd een groot sukses. De bedoeling was om het veertien keer te spelen op de eigen speelplek, het Ylissingsc Yestzaktheater. maar omdat alle voorstellingen tol nu toe gespeeld werden vooreen uitverkochte zaal. zit het er dik in dat er geprolongeerd gaat worden. Kennelijk is het publiek tevreden. Dat is in elk geval regisseur Huybreghs, die zelfs durft te gewagen van 'een klein juweeltje'. Afgezien van hel goede spel van de Walcherse amateurs, is ook de rest in orde: speciaal gemaakte kostuums, perfecte belichting, uitstekende grime. De eerstvolgende voorstellingen zijn op 19 december9 en 23 januari, 6 en 12 februari. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar, maar het aantal is beperkt. BLUES-UIT FESTIVAL Zondag 27 deeemlx-r vindt in Middelburg het Blues-Uil Festival plaats. Het Festival, een initiatief van De Bluesbak wordt gehouden in de Nissan showroom van Garage Dijkwel aan de Yeerseweg te Middelburg. Het zal een mooi kerstgeschenk worden daar in die garage. Het programma van het festival staat borg voor het echte blues-gevoel. Uitgebreide informatie over de optredende groepen en over de kaartverkoop is te verkrijgen via de Festivalkrant, een uitgave van De Bluesbak, Damplein 20/24 te Middelburg. Het programma van het festival: 14.00-15.00 uur Backdoor Slam 15.30-16.30 uur Dral'tcn Blues 17.00-18.00 uur Homesick en The Baekstabbers 18.30-19.30 uur Crew 20.00-22.00 uur Luther Allison

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1987 | | pagina 5