door Kees Slager met stadsgids Middelburg 'Die fatale nacht' vol foute feiten Een avond met Karei van het Reve 2 woensdag 4 vrijdag Verhalenwedstrijd 3 donderdag 8 dinsdag 5 zaterdag 6 zondag Zeeland heeft er sinds eind januari een nieuwe uitgeverij bij, die zich gaat toeleg gen op 'Zeelandica', boeken dus over Zeeland en of Zeeuwen. 'De Koperen Tuin' is de naam en Goes is de vestigingsplaats. Daar wordt nog dit voorjaar ook een boekwinkel betrokken, een gebeurtenis die wordt opgeluisterd meteen opstelwedstrijd onder Zeeuwse scholieren over het onder werp 'schipbreuk'. Het eerste boek heet 'Middelburg, haar geschiedenis en mooiste monumenten', een stadsgids, die werd samengesteld door Fred Jilleba en Jan Bruijns. Deze laatste is een van de mensen achter de uitgeverij/ boekwinkel. Bruijns neemt zelf het eerste deel van het boek voor zijn rekening. Daarin wordt —op basis van reeds bestaande literatuur— de geschiedenis van de Zeeuwse hoofdstad verteld; van primitieve nederzetting aan de Arne tot een belangrijke handelsstad in de gouden eeuw. Bruijns komt overigens wel met een eigen visie op het ontstaan van de stad, die we misschien wel enkele eeuwen vroeger moeten situeren dan in de negende eeuw, toen er ter plekke een brug werd aangelegd. In veertig pagina's word de geschiedenis van de stad doorgenomen: opbloei en verval, hoofdstukken over armenzorg en proletariaat, over de verwoesting in '40 en de (hier en daar omstreden) wederopbouw. Gemakkelijk leesbaar met veel foto's en een ruime lay-out. Het tweede deel —een stadwandeling langs ruim vijftig monumenten— is soms wat erg technisch geschreven. Iets minder over de bouwtechniek en iets meer over de geschiedenis van het gebouw en z'n vroegere bewoners, zou dit deel wellicht aantrekkelijker gemaakt hebben. Samenvattend een goede start van De Koperen Tuin en een aanwinst voor de stad Middelburg, die eigenlijk allang zo'n stads gids had moeten hebben. Dat gat in de markt lijkt nu overigens dubbel gevuld te worden, want ook uitgeverij Fanoy kondigt een boek over de Zeeuwse hoofdstad aan, dat nog dit voorjaar uitkomt. Middelburg - uitg. De Koperen Tuin - f29,50. Ze kwam er speciaal voor over uit Amerika, werd door Boudewijn Büch op de televisie gehaald en een Middelburgse boekwinkel adverteerde trots, dat ze haar boek daarzou signeren; kortom het léék heel wat, dat nieuwe boek van Johanna Reiss over de februari-ramp van 1953. Maar die adverten tie van die boekwinkel plus de achterflap van 'Die fatale nacht' maakten al argwa nend. Want daar werd beweerd, dat 'op 3 februari, vroeg in de ochtend' de dijken op Schouwen Duiveland braken. Er zijn nog voldoende Zeeuwen, die uit eigen ervaring weten, dat de ramp zich afspeelde in de vroege ochtend van 1 februari 1953. Helaas is die slordigheid niet de enige in het boek van mevrouw Reiss. Al na een paar pagina's is duidelijk dat we hier te doen hebben met een mevrouw, die niet alleen geen geweldige schrijfster is, maar die ook bitter weinig weet van het leven op een Zeeuws eiland anno 1952/'53. Al in de eerste alinea beweert ze dat het leven op Schouwen-Duiveland zo goed was, 'zelfs volmaakt, dat niemand er ooit aan dacht om te vertrekken'. Alsof niet honderden Duivelanders van armoe naar Rotterdam zijn getrokken. Ze laat de aardappel-oogst dagelijks per veerboot van het eiland halen, de boeren van Duiveland dekken hun aardappel- hopen met drie lagen zand(!) toe, elektrici teit hebben ze in 1952 nog niet en in hetzelfde jaar verzucht één van haar hoofdfiguren: 'Hoe leefden de mensen op het vasteland? Wat voor werk deden ze? Op een dag moest hij eens naar het veer gaan en het vragen....' Kennelijk weet mevrouw Reiss niet dat heel Duiveland in 1944 en '45 door de moffen onder water werd gezet en de bewoners naar het vaste land werden geëvacueerd. Er zijn nog legio voorbeelden op te sommen van het totaal ontbreken van enige kennis over het leven op Duiveland. Daarbij komt dan nog een verhaal over de ramp zelf, waarbij je je afvraagt hoe de schrijfster het verzonnen krijgt. Op pagina 49 laat^ stuk dijk' voorbij drijven en een pagina's verder kijkt een vrouw UjJ polder van Nieuwerkerk snel om zichi 'naar een duin'. Duinen op Duiveland1) Als het verhaal nu nog spanne^ ontroerend was, zou je veel foute feitje de koop toe nemen. Maar helaas, ookj absoluut niet het geval. Een misser. 'Die fatale nacht' - uitg. BZZTÖH -f% De maart-bijeenkomst van de Stick Literaire Aktiviteiten Zeeland is gewijd de Russische schrijvers Poesjkin en T( genjev. Karei van het Reve, een o* bekendste slavisten en schrijver van! 'Geschiedenis van de Russische literal! van Vladimir de Heilige tot Anton Tsjech zal op 14 maart in de Zeeuwse Biblioth over deze twee schrijvers een i^ houden. Hij zal zich daarbij vooral kont treren op het tweetal als brievenschrf Tenslotte was hij de samensteller kommentator van een bundel van brieven, die bij de Russische Bibliotk van Van Oorschot uitkwam. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, 14 m, maart Reinbert de Leeuw (klassiek konsert) werken van Erik Satie Zuidlandtheater Terneuzen, 20.00 uur; Toe gang/ 15,00; CJP/Pas 65 9,00. Joke en Clown Miko (kinderprogramma) 't Kaaike Zuiddorpe, 14.00 uur; Toegang f2,50. Youp van 't Hek (kabaret) met soloprogramma 'Hond op het ijs' Schouwburg Middelburg, 20.00 uur; Toegang 18,00; CJP/Pas 65 13,00. Kaarten aan de zaal verkrijgbaar vanaf 19.15 uur. 'Miranda' (blijspel) door toneelvereniging Ouwerkerk Dorpshuis Ouwerkerk, 19.30 uur. Prick up tour ears (film) Regie Stephen Frears 't Beest Goes, 20.30 uur; Toegang f 6,00. m.m.v. The Evergreens, The Blue Jeans Big Band, The Orpheans en The First Fenderts De Stenge Heinkenszand, 20.00 uur; Toegang 10,00. Lobo The Pearls, Peter Douglas en Lynn De Vlaschaard Koewacht; Toegang f 15,00. Laurens van Rooyen en Ensemble (konsert) Concert- en Gehoorzaal Middelburg, 20.00 uur; Toegang f 20,00; CJP/Pas 65/15,00. De Zwarte Komedie (kabaret) speelt Tucholsky Vestzaktheater Vlissingen, 20.30 uur; Toe gang/12,50; CJP/Pas 65 10,00. 'Schat, hier ben ik' (blijspel) van Jack Popplewell door de Camera Rhetori- ca De Transfiguratie Den Dullaert Hulst, 20.00 uur. 'Jonge vrouwen, Zeeuwse, maar vooral zij die niet uit Zeeland afkomstig worden door de Zeeuwse Bibliothi uitgenodigd om in een verhaal te verte hoe verschillende kuituren elkaar vers1 ken, bestrijden of negeren. Kortom: zoeken naar jezelf in een land met kuituren. Die verhalen over het naast elk bestaan van verschillende kuituren moe vóór 8 maart worden toegezonden aan Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. D zal een jury, bestaande uit Jan van G Ronals Rijkse, Johanna Kruit en B Hofman bepalen, wat de beste tien verhi zijn. Die zullen worden samengebrachl een bundel, die in drukvorm verschiji gaat. De beste drie krijgen bovendien prijs, variërend van honderd tot vi gulden. De beste tien worden bovendien speciale gasten uitgenodigd voor de eenkomst op 21 maart, waarin Maii Bloem een lezing houdt over haar 'Geen gewoon Indisch meisje' en waa haar film 'Het land van mijn ouders' wo vertoond. Die avond is verder voor e! belangstellende toegankelijk. Youp van 't Hek (kabaret) met soloprogramma 'Hond op het ijs' Schouwburg Middelburg, 20.00 uur; Toegang f 18,00; CJP/Pas 65/13,00. Kaarten aan de zaal verkrijgbaar vanaf 19.15 uur. Room with a view (film) Filmhuis Zuidland Terneuzen, 20.00 uur; Toegang f6,00; Seizoenkaarthouders f 5,00; CJP/Pas 65/4,00. Internationale Vrouwendag Goes: Kabaret Ans Schilders en Marokkaanse vrouwenband (o.v.b) Slot Ostende Goes, 20.00 uur Middelburg: 10.00 uur, koffie en muziek van salonorkest Antre-Acte; 11.00 uur, dichteres sen lezen voor uit eigen werk; het lunchpro- gramma wordt opgeluisterd met accordeon duo De Bintjes en in het avondprogramma een optreden van theatergroep Zilt met 'Hoer of Madonna'. Concert- en Gehoorzaal Middelburg, 10.00 24.00 uur. Rats (kleinkunst) door Tie Drie Zuidlandtheater Terneuzen, 20.00 uur; Toe gang/10, 00; CJP/Pas 65 f 7,00. 'Nee schat... nu niet' (klucht) door toneelvereniging O.D.I. Dorpshuis Kloosterzande, 20.00 uur. 15 Sterren Party De Klomp Ovezande, 20.00 uur. 'Lang Weekend' (blijspel) door Middelburgstheater Minitheater Middelburg, 20.30 uur. Amazing Stroopwafels (muziek) Brogum Zierikzee, 22.00 uur; Toegang f 6,00; Leden f 4,00 Big Band Festival (muziek) THE AMAZING STROOPWAFELS 'Schat, hier ben ik' (blijspel) van Jack Popplewell door de Camera Rhetori- ca De Transfiguratie Den Dullaert Hulst, 20.00 uur. Fernando Gonzales (koffiekonsert) Chileense gitarist De Halle Axel, 11.00 uur; Toegang f 5,00. Vortex (muziek) Bar American Middelburg, 15.00 uur

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1988 | | pagina 7