a Klonk Bach vroeger echt zo? Bob van Asperen speelt op 17 april in Vlissingen samen met Marijke Miessen werken van o.a. Bach. Van Asperen (clavecimbel) en Miessen (fluit) doen dat volgens de authentieke opvatting. Maar kunnen we het geluid van vele eeuwen geleden nog wel precies reproduceren? Jean Quist daar over. El Choclo Zeeuws toernee van Het Zeeuws Orkest vrijdag 2 zaterdag 3 zondag 4 maandag 6 woensdag 7 donderdag 8 vrijdag 9 zaterdag 13 Nogal wat weerstand blijkt er te bestaan tegen het uitvoeren van werken uit bijvoor beeld de Barok op hedendaagse instru menten. Naar velen menen komt de muziek op die manier amper tot z'n recht. Daarbij noemt men het gevaar groot dat de interpretatie teveel lijdt onder de kenmer ken van deze instrumenten. Zodoende pleit men ervoor oude muziek op een zo authentiek mogelijke manier uit te voeren. Door nauwgezet historisch onderzoek hoopt men de uitvoeringspraktijk van voorgaande eeuwen vrij nauwkeurig te reconstrueren. Een werk van Corelli kan aan de hand van deze studie precies zo klinken als in de tijd van Corelli. Echter, het resultaat is nooit zodanig dat de ervaring van de toehoorder overeen komt met die van Corelli's tijdgenoten. De muziek vol deed immers aan geheel andere verwachti- gen. De opbouw van de melodie, de indeling van de harmonie en de opzet van het ritme ontstonden in een ander tijds besef. Hoe ouder de muziek hoe meer men streeft naar een uitvoering die zo dicht mogelijk bij het orgineel staat. Aan de interpretatie van muziek uit de Renaissan ce, de middeleeuwen of de troubadourtijd gaat hèel wat studie vooraf. De vraag blijft hoe authentiek het uiteindelijke resultaat is. Een niet onaanzienlijk deel van de muziek die bijvoorbeeld Palestrina, Corelli, Handel en Bach schreven lijkt nauwelijks nog op het origineel. Alleen de hoofdlijnen bleven bewaard. Temeer omdat in de tijd stukken uit handschriften verloren gingen. En ook blijken origineel genoemde papieren in later jaren door anderen bewerkte copiën. Er doet zich nog een ander probleem voor. In vrijwel alle handschriften ontbreekt een aanwijzing voorde uitvoering. De muziek is 12 niet veel meer dan een raamwerk waar binnen de uitvoerder al improviserend een weg moet zien te vinden. Met die bedoeling schreef bijvoorbeeld Handel zijn partituren. Vaak ontbrak het hem aan tijd om een werk geheel uit te schrijven en liet bij de uiteindelijke uitvoering over aan de con certmeester. Bach op zijn beurt gaf zelfs geen tempo aan of een wijze van voor dracht. Bij sommige stukken vermeldde hij niet eens voor welke instrumenten hij die bedoelde. De huidige specialisatie lijkt in niets op de manier waarop men in vroeger eeuwen muziek maakte. Bach verklaarde de versie ringen de ene keer zo en de andere keer weer zus. Hij zette vioolmuziek voor klavier en orgel. Een werkwijze die tegenwoordig de nodige vragen oproept. Vogens vele deskundigen gaan de zogenoemde puris ten voorbij aan het feit dat ook in vroeger eeuwen een komponist niet altijd vasthield aan de muzikale kenmerken van zijn tijdvak. De authentieke uitvoering kan naar hun mening de oude muziekpraktijk niet terug halen omdat de tijd en de manier waarop men naar muziek luistert totaal van elkaar verschillen. Vestzaktheater Vlissingen, 17 april RUUD VAN DE MEER Dankzij het wereldwijde sukses van de Argentijnse bandoneon-speler Astor Pia- zolla staat de tango weer in het middelpunt van de belangstelling. Ook ons landfl een aantal uitstekende tango-orkestejj van de beste is in april in het ZuiJ theater te horen: El Choclo, voorna! bestaande uit musici van het f Kamerorkest, die zich hebben toegei^j de authentieke tango. Zuidlandtheater Terneuzen, 13 april BOB VAN Het Zeeuws Orkest, dat volgend het honderdjarig bestaan groots hooi» vieren is deze maand drie keer in 7 te beluisteren met een konsert onj leiding van Jan Stulen. In Middelburg, Hulst en in Goes wordt een kous gegeven met werken van Haydn Londense symfonie), Ravel (Ie tombeaui Couperin), Hendrik Andriessen (twee drigalen) en Fauré (requiem). De bekende bariton Ruud van der Mt solieert in het laatste nummer, waarinc het jongenskoor Tonadissimo uit Oostei (o.l.v. Aimée Thonon) te horen is. jongen uit dit Belgische koor zal van Fauré Twee jaar geleden maakte het Orkest ook al een toernee door Zeela waarbij met het Belgische koor wi samengewerkt en ook een konsert Oostende werd gegeven. Ook dit f konserteert men daar. Bovendien is I voorverkoop f 7,50 Zeeuws Orkest op 22 april ook in de E( hetzelfde programma, maar met een j( gens-sopraan uit het Parijse koor Lespf chanteurs de Paris. Concertzaal Middelburg, 16 april Basiliek Hulst, 21 april Grote Kerk Goes, 26 april Minwee (theater) Buzikaal volkstoneel met o.a. Carry Tefsen, Conny Vandenbosch e.v.a. Schouwburg Middelburg, 20.00 uur; Toegang f 19,50; CJP/Pas 65/14,50 Bad Hablt (muziek) Tilburgse hard-rock band Bar American Middelburg, 21.30 uur; Toegang gratis PAUL DE LEEUW 'DE ROZEBOTTELTIJD' FOTO CLEMENS RIKKEN The Box (muziek) Brogum Zierikzee, 22.00 uur; Toegang f 8,00; jongenssopraan optreden in het reqii lB<tBnf6-00 Herb Mews the Mules (muziek) Zeeu|rock and roll showband Da Piek Vlissingen, 22.00 uur; Toegang f 7,50 Nlkki Sudden The Jacobites •n Thin White Rope (muziek) 't Beest Goes, 22.00 uur; Toegang f 10,00; Jazz Band St. Eustache te Parijs te horen I Porgy and Bess Terneuzen, 21.00 uur; Toegang f 12,50 Little Charlie and the Night Cats (muziek) Amerikaanse bluegroep De Pup Vlissingen, 21.00 uur; Toegang f 15,00; voorverkoop f 12,50 Kees van Eersel (orgelkonsert) Grote Kerk Goes, 20.00 uur; Toegang f6,00; CJP/Pas 65/4,00; Kinderen f 2,50 Fidelio (operafilm) Koning van Engeland, 12.00 uur Brigitte Kaandorp (theater) met haar nieuwe show 'Kouwe drukte' Schouwburg Middelburg, 20.00 uur; Toegang f 17,00; CJP/pas 65 f 12,00 (Beperkt aantal kaarten) Filmdag: Disneyshow (van 6-11 jaar) De Klomp Ovezande, 14.30 uur; Toegang f2,00 Crocodile Dundee (vanaf 12 jaar) De Klomp Ovezande, 20.00 uur; Toegang f4,00; leden f2,50 Frank en René Groothof (kindervoorstelling) spelen 'Broertjes op stap' Zuidlandtheater Terneuzen; Toegang f4,00; volwassenen f 6,00 Brigitte Kaandorp (theater) met haar nieuwe theatershow 'Kouwe drukte' Prins van Oranje Goes, 20.00 uur; Toegang f 17,00; CJP/Pas 65/12,00 (Beperkt aantal kaarten!) Bouncing Bubblegum (jongerentheater) (vanaf 12 jaar) Zuiderbaken Middelburg; Toegang f 1,00 Brigitte Kaandorp (theater) met haar nieuwe theatershow 'Kouwe drukte' Concertzaal Zierikzee, 20.00 uur; Toegang f 17,00; CJP/Pas 65/12,00 Filmbal m.m.v. The Directors Schouwburg Middelburg, 20.00 uur; Toegang f 10,00 Sjoukje Dijkstra (theater) speelt Betty! ofwel een dag uit het leven van een panisch optimist De Klomp Ovezande, 21.00 uur; Toegang f8,00; leden f6,00 BZN (popkonsert) De Stenge Heinkenszand, 20.15 uur; Toegang f22,50 Brigitte Kaandorp (theater) met haar nieuwe theatershow 'Kouwe drukte' Zuidlandtheater Terneuzen, 20.00 uur; Toe gang/15,00; CJP/Pas 65 9,00 Sim Bolus (poppentheater) Hollandsehoeve Goes, 14.30 uur; Toegang f4,00 Rietje den Doelder en Frans de Schepper (Zeeuws Vlaams kabaret) De Halle Axel, 20.00 uur; Toegang f 5,00 IG Henneman Kwintet (muziek) Vestzaktheater Vlissingen, 20.30 uur; Toe gangf 10,00; donateurs Nieuwe Muziek f 7,50 Ben je helemaal bekofferd (kindertheater) door Sanders en Ko Den Dullaert Hulst, 14.00 uur; Toegang f 3,00

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1988 | | pagina 7