cge aBEiaaaiiaiaaafif datJuP daïHP uit en thuis in oHieuwstraat 42 Tjerneuzen THE DIMPLE BAR 18 ZEELAND trefpunt' 01150-94028 Nieuwstraat 16 Terneuzen Tel. 01150-95304 Maison Bollen van Zwienen «5 CAFÉ BILJART GROENEWOUD 70 VLISSINGEN A.J. v.d. Woestijne TEL. 19476 voor exclusieve damesmode couture sint jacobsstraat 9 - vlissingen- tel. 01184-12194 museumsuite is laatste werk van Dies Ie Due voor Sint Juttemis m het museum voor Noord en Zuid Beveland in Goes speelt Sint juttemis op 6 augustus opnieuw de •Museumsuite'. 'Museumsuite' is een werk van de Zeeuwse componist njes Ie Due. Geschreven voor Sint juttemis, in opdracht van de provincie Zeeland, ter gelegenheid van de reizende expositie 'Zeeuwse musea tentoongesteld'. door Therese Adriaansens Holografie-museum in Middelburg Geopend van 9.30 uur—'s woensdags gesloten Donderdag Conlaclpcisoon H v Tongeren Adres Londensekaai 1 4331 JG Middelburg Teleloorr 01180 35732 zelfsia'^Lnel nistra" hegeleld'"on van de c accountants- administratieconsulenten Het is de laatste compositie die Dies Ie Due heeft gemaakt voor Sint Juttemis. Er komt nog een CD uit. Na een afscheidstournee in oktober en november wordt Sint Juttemis opgehèven. Dat lijkt treuriger dan het is. Meerdere leden van het gezelschap komen onder een andere naam in een nieuwe formatie terug. Dies Ie Due: 'Sint Juttemis bestaat nu 13 jaar. Ik heb al zoveel kanten belicht van het orkest in deze samenstelling, dat het gevaar er in zit dat in mezelf ga herhalen. Dat wil ik voorkomen. Dertien jaar lang heb ik alle mogelijkheden uitgeprobeerd. De rek is er een beetje uit. Ik heb ideeën die niet meer passen binnen Sint Juttemis.' Humor, tegenstellingen, persiflage en rela tivering zijn een wezenlijk onderdeel van de muziek die Dies Ie Due componeert. Elementen die ook terug zijn te vinden in 'Museumsuite'. In 'Museumsuite' 15 minuten) zijn zeven delen te onderscheiden. Het eerste deel, 'de expositie', die anderhalve minuut duurt, komt vier keer terug. Expositie noemt men in de muziek het eerste, soms vrij grote fragment, waarin het thematisch materiaal geëxposeerd wordt. In drie tussendelen wordt steeds één of meer van de vele thema's uit de expositie uitgewerkt. Dies Ie Due: 'Als je een museum binnen komt, wordt je overvallen door de veelheid aan voorwerpen. Op zolders en in depóts staat nog eens zoveel. De bodem zit vol met voorwerpen. En Nederland heeft in verge lijking met andere landen de meeste musea per vierkante kilometer. Die veelheid heb ik verwerkt in de expositie. In dat stuk zitten meer thema's dan het publiek in één keer kan opnemen. Het is eerst een grote chaos, maar na vier keer herken je het hele stuk. DIES LE DUC Vanaf het moment dat je niet meer naar het totaal kijkt of luistert, maar naar onderdëlen afzonderlijk merk je dat je veel meer ziet en hoort.' 'In musea staan veel zaken die eigenlijk gestolen zijn. 'Zeeroversmagazijnen' las ik in de Nederland Museumgids. Ik heb ook gepikt. De eerste twee maten van de expositie zijn van Madonna'. In de drie tussendelen wordt een bepaald thema uit de expositie van laag naar hoog uitgewerkt. In elk deel zit een solo. Dies Ie Due: 'Het eerste tussendoel is in eerste instantie een muzikale zaak. De onderste lagen worden uitgewerkt in de bas tuba en de trombone. De solo is voor de alt saxofoon. Er zijn veel rusten ingebouwd. Het is plechtig, rustig, deftig. Dit deel is ook sterk geënt op de Grote Kerk van Zierikzee, op de akoestiek, hoe het geluid daar werkt.' 'In het tweede tussendoel staat het rit mische aspect centraal, er is een bepaalde ritmische opbouw. De drums beginnen, langzamerhand komen er lagen bij. De drums liggen als een saus over het totaal. Hier is de solo voor de trombone.' 'Ik heb de voorwerpen die op de tentoon stelling komen van te voren gezien. Dan sta je bij zo'n ploeg en dan zie ik de mensdieer achter heeft gestaan, die er dag en nacht mee heeft gewerkt, die erop heeft ge spuugd. En nu staat-ie er opgesmukt bij. Als de saus wegvalt is er eigenlijk een soort ontmaskering.' 'In het derde deel, de bovenste laag, staat alles ten dienste van de melodie. Uitge werkt in een akkoordenschema en een solo voor de sopraan saxofoon. Het is het thema uit de expositie dat het schoonst is. Daar zitten geen bijgedachten bij. Hoewel.... daarin zit ook het stukje van Madonna. Andere mensen dan die de voorwerpen hebben gemaakt, bepalen wat in musea komt.' Dies Ie Due (1950) woont en werkt in Meliskerke. Hij is sinds 1975 professioneel componist en uitvoerend musicus. Behalve voor Sint Juttemis componeert hij ook voor de slagwerkgroep 'Zilte Swing', het saxo foonsextet 'De Zes Winden', voor theater producties en geeft hij workshops. Van 'Museumsuite' is tijdens de première op 9 juni 1988 in de Grote Kerk in Zierikzee, een opname gemaakt. Casettes zijn te bestellen bij: Dies Ie Due, Valckenburg- straat 11, Meliskerke (tel. 01186-2029). Middelburg heeft er een museum bij. Sinds 28 mei kan men in de Gortstraat 36 het 'Nationaal Holografie Museum Dennis Gabor' bezoeken. Dagelijks van 11.00 21.00 uur kan men er hologrammen, stereogrammen en drie-demensionale fo tografie bewonderen. Er zijn ook voorbeel den van het werk te koop. Verder kunnen bezoekers in dit voormalige bankgebouw een bezoek brengen aan de nog aanwezige kluis, die een van de drie grootste van het land is. De toegang is 5,00.

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1988 | | pagina 10