iiü öEÜm JMh, BLAEUE ACOLYE Maison Bollen van Zwienen I^jeuw Zuidelijk Toneel gaat van start met vier produkties GALLERY voor exclusieve damesmode sint jacobsstraat 9 - vlissingen- tel. 01184" 12194 Uitblad voor Zeeland, september 1988 Eric A n t i q uu ri sc lie topog ra p h ie Decoratieve prenten Maritieme schilderijen Aquarellen Ook op zondag geopend van 14.00-17.00 uur. En op afspraak. Bellamvpark 22 4381 CK Vlissingen Tel. 01184-12920 Dit blad verschijnt 10 keer per jaar in een oplage van 10.000 exemplaren. Uitgave: Stichting Uitblad voor Zeeland, Middelburg Redaktie-adres: Molendijk 46, 4339 AD Nw.- en St. Joosland telefoon 01182-2741. Zuidelijk Toneel bekijkt, merkt op dat alle produkties verschillende regisseurs en spelers kennen. Eric Anthonis: 'Het Zuide lijk Toneel is opgezet als een paraplu model met uiteenlopende taken, namelijk de produktie en spreiding van theatervoor stellingen, de oprichting van een middel grote dansgroep en de uitbouw van een theater- en een danswerkplaats. Het Zuide lijk Toneel zal dus, althans de eerste jaren, gaan repertoire-gezelschap zijn. Overigens sluiten we niet uit, dat er in de toekomst wel weer een gezelschap komt. Dat kan, wanneer we er in slagen om aan het Zuidelijk Toneel een eigen gezicht te geven. En we een sfeer creëren, waarin medewerkers het fijn vinden om met elkaar iets op te bouwen. Dat is in deze struktuur niet eenvoudig. Theater maken met ver schillende produktie-teams kan eerder diversiteit dan identiteit in de hand werken. Het wordt dus een zaak om goede theatermakers bij elkaar te brengen, die vanuit eenzelfde vertrekpunt theater willen maken. Het Zuidelijk Toneel, dat zijn thuishaven heeft in De Bergruimte in Eindhoven, zal naast het uitbrengen van theaterprodukties veel aandacht besteden aan ontwikkeling van nieuw talent. Er komen workshops voor akteurs, kleine studio-projekten, werk plaatsen voor toneel en dans. Eric Anthonis wil, kortom, investeren in de toekomst: 'Als ik niet geloofde dat er in Het Zuidelijk Toneel perspektief zit, dan was ik er niet aan begonnen. Maar ik ben er van overtuigd, dat als je in het Zuiden een goed instrument creëert er mooie dingen uit zullen en kunnen komen. Als men ons daar tenminste de tijd voor gunt.' Wie kennis wil maken met het nieuwe Zuidelijk Toneel kan, zoals gezegd, dit seizoen terecht in Middelburg en Terneu- zen, waar in het Zuidlandtheater al op 14 september (daags na de première in Breda) 'De Sapeurloot' gespeeld wordt. Dat stuk was in 1985 al te zien in Vlaanderen en beleeft nu een reprise. Auteur Gildas Bourdet schreef het als satire op de Franse boulevard-komedie. Het gegeven is dan ook die van de klassieke driehoeksverhou- HET ZUIDELIJK TONEEL I.S.M. DE THEATER ASSOCIATIE MET 'DE SAPEURLOOT FOTO ANDRÉ BEEKMAN ding. Een man (De Sapeurloot) bedriegt zijn vrouw met het dienstmeisje Erperman- za. Bourdet heeft die relatie echter zo tot in het absurde doorgevoerd, dat de hoofdper sonen gelijkenis vertonen met een op hol geslagen machine. Zo werd 'De Sapeurloot' een bizarre klucht, die in de regie van Wim Meuwissen gespeeld wordt door Rik Han- cké, Lydeke Harschnitz, Lisette Mertens en Herman Verbeeck.' Eric Anthonis: 'Wat De Sapeurloot en die andere reprise -Nachtwake- gemeen heb ben is artistieke eigenzinnigheid en integri-1~~ te it. Wie weet dus toch al een beetje het I 5 begin van een eigen gezicht. L_ Het Uitblad is gratis af te halen in bibliotheken, schouwburgen filmzalen, VVV-kantoren en andere openbare gebouwen en bij dj adverteerders in dit blad. Wie het Uitblad maandelijks thuisgestuurd wil krijgen, kan donateur worden. Dat kost minimaal/30,00perjaar, te storten qi rekening nr. 3350.84.648 van de Rabo-bank Middelburg t.n.v. Stichting Uitblad voor Zeeland, of door het invullen van de bonoi pagina 3, dan krijgt u een acceptgirokaart thuisgestuurd. j Aan het uitblad werken mee: Jean Quist, Ramon de Nennie, Ge* Overdam, Nico Out, Hans Hamelink, Kees Slager, Jaap van Mourik, Willem Huybrechs, Henk Scholten en Trudi Warns. Grafische verzorging: Trudi Warns Drukwerk: Zoeteweij Yerseke Informatie over de komende evenementen op kultureel gebiedii Zeeland moeten uiterlijk de vijfde van de maand vóór de maand van verschijning bij de redaktie aanwezig zijn. Omdat het Uitblad nauw samenwerkt met de provinciale VVV, kunnen agenda- gegevens, eveneens voor de vijfde van de maand, gestuurd worden naar: VVV-Zeeland, Postbus 123, 4330 PC Middelburg, Anthonis heeft een paar moeilijke haanden achter de rug. Nog geen halfjaar eleden werd deze voormalige direkteur an het bloeiende cultureel centrum De Warande in Turnhout naar Eindhoven ehaald om de kar te trekken van Het Zuidelijk Toneel, een nieuwe theatervoor ziening die in de plaats moest komen van het repertoiregezelschap Globe. Een uit spraak van de Raad van State dreigde roet het eten te gooien. Er volgde een bittere strijd tussen voorstanders van het oude Globe en van de nieuwe voorziening, waarbij Anthonis uiteindelijk als overwin naar uit de bus kwam. En zo kon hij onlangs toch nog het eerste seizoensprogramma 'presenteren van Het Zuidelijk Toneel, een theater-produktie-apparaat waarvan Eric Anthonis zowel artistiek als zakelijk leider Advertenties (en veranderingenin advertenties) moeten uiterlijk de eerste van de maand vóór de maand van verschijning schrif telijk worden opgegeven bij het redaktie-adres. Advertentie tarieven zijn op aanvraag verkrijgbaar. Foto voorpagina: Jules Deelder. Foto A.M.C. Fok THE PEABODY BROTHERS 'DON'T MISS IT!' Op 16 september in het Zuidlandtheater Terneuzen Eric Anthonis betitelt dat eerste seizoen nadrukkelijk als een overgangsseizoen: 'De voorbereidingstijd was kort, onzeker en turbulent. Maar dat er vanuit het Zuiden een lange tijd geen theater gepresenteerd zou worden, vonden wij geen goed uitgangs punt. Uit het oog is uit het hart. Daarom zijn we in eerste instantie op zoek gegaan naar produkties die de afgelopen jaren al eens te lien waren geweest, die een bijzondere kwaliteit haalden, maar om uiteenlopende (niet-artistieke) redenen weinig werden De keus viel daarbij op 'De Sapeurloot', een satirisch stuk van Gildas Bourdet en op Nachtwake' van Lars Norén, dat vorig seizoen werd uitgebracht door de Blauwe aandag Compagnie. Daarnaast brengt Het Zuidelijk Toneel komend jaar in «menwerking met de Brabantse groep Amai een voorstelling op locatie (in een ieegstaande fabriek) uit van 'Suiker' van Hugo Claus, terwijl de eerste echt eigen voorstelling 'Rouw past Electra' van Euge ne O'Neill wordt. Behalve 'Suiker' zullen deze voorstellingen ook in Zeeland te zien zijn. 'De Sapeurloot' en 'Nachtwake' in Middelburg en Terneuzen, 'Rouw past Electra' uitsluitend in Middelburg. Wie de lijst van medewerkers aan Het

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1988 | | pagina 3