19 Kloveniersdoelen Forum SBK ZKC Zeeuws Museum En verder: eenvoudige geometrische vormen gebruikt. In zijn sculpturen werkt hij vaak met licht en temperatuurverschillen. Andere kunstenaars die komend jaar in de Vleeshal te zien zijn: Braco Dimitrijevic —vorig jaar te gast bij FORUM— en J.C. van der Heijden. Van Gemert hoopt verder Siegfried Ansinger, een Oostenrijker en Guiliaume Bijl, afkomstig uit België te brengen. De gemeente Middelburg financiert ook 'Balans 17'. Jeltje Ratsma verzorgt, gesteund door een ploegje vrijwilligers, van daaruit de uitleen van de gemeentelijke collectie BKR-kunst en programmeert er tentoonstellingen. Kwaliteit en ruimte voor kunstenaars staan centraal. Veel aandacht voor kunst uit Zeeland. Ratsma is druk bezig met het ordenen van de collectie. Die wordt volledig gereorganiseerd; het streven is een kerncollectie samen te stellen waarin de ontwikkeling van een aantal kunstenaars zichtbaar wordt. Al het uitgeleende werk wordt systematisch teruggehaald en bekeken. Niet storen dus. Maar Anton van Gemert is voldoende bekend met het door Ratsma gevoerde beleid om toch vast een boekje open te doen: 'er zijn plannen om na deze operatie een uitwisselingsprogramma te maken met Gent en Bremen. Elke locatie maakt tentoonstellingen die vervolgens in de twee andere plaatsen getoond worden. Voor Zeeuwse kunstenaars heeft dat onder andere tot gevolg dat ze meer bekendheid krijgen buiten de grenzen. Ad van 't Veer van Nieuwe Muziek vindt het zonde om niet meer met 'zijn' gebouw te doen dan alleen ruimte te bieden aan concerten en festivals. Vandaar dat er 't afgelopen seizoen ook beeldende kunst was te zien. Nodigde Van 't Veer toen nog gasten uit die voor Nieuwe Muziek tentoonstellingen inrichtten, nu wil hij zelf toch meer greep hebben op het gebodene: 'Net als bij de muziek vind ik het belangrijk om kwaliteit te brengen. Meer dan vorig seizoen wil ik zelf tevoren het werk gezien hebben en ook de aansluiting bij de muzikale programmering moet versterkt worden. Wat betekent dat concreet? 'Begin '89 organiseren we een klein festival met Aziatische muziek uit landen als Vietnam, Korea en japan. Ik wil daaraan een tentoonstelling koppelen van migranten: beeldende kunstenaars uit die landen presenteren. Verder denk ik aan een expositie met werk van 'De Zaak' uit Groningen en aan J.C. van der Heijden.' Van 't Veer zou graag werk willen aankopen uit 'Daglicht', de tentoonstelling die tot half september te zien was. Maar daartoe ontbreken de middelen. Wat WVC betreft was er volop medewerking: het ministerie stelde ƒ50.000,- beschikbaar om Nieuwe Muziek aan 5 kunstenaars een opdracht te laten geven. 'Maar', zo stelt hij: 'de gemeente staat met haar eigen plannen voor een beeldende kunstcentrum aan de Maisbaai niet te popelen om op dit punt ook de Kloveniersdoelen te steunen. Publiek en kunstenaars die zich deze herfst weer een week willen onderdompelen in lezingen, workshops en tentoonstellingen moeten dat voornemen uitstellen. Maria-Rosa Boezem, coördina trice van Forum, laat weten dat de manifestatie wordt doorge schoven naar 1989. Vanwege het gebruik van het Kuiperspoort- 11* complex (alleen in schoolvakanties beschikbaar) zal Forum opz'n 10 Ivroegst in april doorgaan, over wat er dan gaat gebeuren is nog I niets te melden: daarover moet het bestuur binnenkort nog beslissen. De provinciale kunstuitleen —ook in Middelburg gevestigd— verzorgt vooral tentoonstellingen van kunstenaars die in de collectie vertegenwoordigd zijn. Coördinatrice Ineke Jobse: 'Daarnaast laten we zoveel mogelijk disciplines aan bod komen. De lijn van de afgelopen jaren wordt dus voortgezet. Ik zou graag wat dieper op de tentoonstellingen ingaan, zorgen voor catalogi, enzo. Maar dat is qua tijd niet mogelijk.' Op mijn vraag naar de belangstelling vertelt zij: 'Elke techniek heeft weer een ander publiek. We hebben een vaste kern bezoekers, de leden, maar ook een groeiend aantal mensen dat gericht komt. De tentoonstellingen? 'Na Eddy Quite met abstracte tekeningen, komt schilder Peter van de Hurk vanaf half oktober: grote kleurige doeken, met elementen uit de Griekse mythologie. Tegelijkertijd sieraden van Mecky van den Brink. Vanaf eind december laat Maarten Thiel schilderijen en etsen zien. hij combineert graag technieken en materialen. Zijn werk is speels, kleurig en min of meer abstract. Sieraden van Charon Kransen completeren het decemberpro- gramma. In 1989 ver onder andere Harriet Rademakers en Jan van Leeuwen, beiden in Middelburg wonend. Jobse: 'Ik ben benieuwd waarmee Henriette komt; zij is iemand die door de duinen loopt, daar bijvoorbeeld een steen ziet liggen waardoor ze is gefascineerd en daar dan mee aan de slag gaat. Dat leidt dan tot combinatie van foto's, gouaches en objecten. Jan van Leeuwen heeft op dit moment in de Beyerd in Breda een expositie. Met vier andere keramisten maakten zij kleine objecten waarin ze op elkaar reageerden. Vergeleken met ouder werk is er veel meer kleur in zijn keramiek gekomen. In de reeks 'Kunst boven water' besteedt het zeeuws Kunstenaars Centrum aandacht aan het verleden. Volgens Jan van Leeuwen, drijvende kracht achter het ZKC, is dit plan al jaren een wens: 'Eigenlijk is het meer iets voor een museum, maar we vonden het hoognodig om te laten zien wat er hier in Zeeland zoal te doen is geweest en hebben de klus zelf maar aangepakt. Met 10vrijwilligers werken we er al een jaar aan. Het merendeel van de getoonde werken is afkomstig van particuliere bruikleengevers. De tentoonstelling wordt begeleid door een publicatie, nummer 3 in de serie Zeeuwse Katernen. De eerste tentoonstelling, tot 20 oktober te zien, gaat in op het kunstenaarsleven in Veere tijdens de 40er en 50er jaren, namen als Van Gelder, G'oth, Bonebakker en Wim Vaarzon Morel staan voor werk waarin Zeeland in beeld wordt gebracht, zonder te vervallen tot eng provincialisme. Naast dat viertal zijn ook andere, niet in Veere wonende, schilders vertegenwoordigd, zoals Piet Rijken, Andries Minderhout en Hans Heeren. Zij richtten in 1957 de Stichting Beeldende Kunstenaars op omdat ze vonden dat de twee jaar eerder in het leven geroepen Zeeuwse Kunstkring niet goed functioneerde: binnengekomen opdrachten werden door de Kring niet eerlijk verdeeld. Van 21 oktober tot 17 november komt kunst uit deze woelige jaren aan bod. Daarna maken de schilders plaats voor beeldhouwers. Het ZKC brengt makers van monumentaal werk, die ook het leeu wedeel van de restauratie van verwoest Middelburg voor hun rekening Lmen, voorzover het natuurlijk beelden betrof. Stadsbeeldhouwer Ipeter de Jong en zijn collega Ten Klooster worden belicht naast L. i/lesser-Heybroek, die kleinplastiek maakte, pond de kerstdagen tracteert het ZKC het publiek op schilderijen |Van Bulthuis, Ditmar, Prince, Jurckaen Koets. Wie zijn oor in Veere te luisteren legt weet dat daar nog steeds met ontzag over wijlen 'jCoets wordt gesproken: hij was naast een bekwaam paardenschil- ijer, het prototype van de eigenzinnige kunstenaar die alle conventies aan zijn laars lapte. pet slot van de cyclus voert naar Zeeuws Vlaanderen. Tot 5 februari is te zien hoe F.D. de Pottere en K.J. Huineman aangekeken tegen de door hen vastgelegde dorpjes en landschappen. Hugo Metsers' werk ademt een meer moderne sfeer, evenals dat van Fasten hout en jaspers. De laatste muntte uit in soms woeste schilderijen: een beweeglijk handshrift en een bevlogen kleurgebruik maakt hem eeh expressionist pur sang. •Kunst boven water'herinnert aan vervlogen jaren. 'Zonder het werk tan kunstenaars uit die tijd is het hedendaagse kunstleven niet ienkbaar', vindt Jan van Leeuwen. Hester van den Donk, conservatrice van de afdeling cultuurhistorie geeft aan dat er voorlopig nog geen grote projecten kunnen worden verwacht: 'Met de huidige bezetting en vooral in de nu beschikbare ruimte zijn we gedwongen om het rustig aan te doen. De in 89 geplande verbouwing zal veel aandacht vragen, zodat we pas daarna ruimte en tijd hebben voor tentoonstellingen die van de staf een intensieve begeleiding vragen. Na 'Oog op de Deltawerken -tot en met 7 november- brengen we de tweede tentoonstelling in de teeks 'Bekroonde ontwerpers'. Daarop is werk te zien van ontwerpers die in 1985, '86 en '87 de Kho Liang Le-prijs ontvingen. Ook op de aanwinsten-expositie daarna hopen we beeldende kunst te tonen. Met geld van WVC verwachten we enkele grotere aankopen te kunnen doen om lacunes in de collectie op te vullen.' Het programma van de afdeling natuurhistorie vermeldt ook kunt: van 25 november tot en met januari is in Oostkapelle werk te zien van Zeeuwse kunstenaars. Bellamy 19, Bellamypark 19 Vlissingen. Open: dagelijks 10-17 uur. Vleeshal, Markt Middelburg. Open.dit/mza 11-17 uur; zo 13-17 uur. Balans 17, Balns 17 Middelburg. Open: wo t/m vrij 12-17 en za 11-16 uur. Kloveniersdoelen, Achter de Houttuinen Middelburg. Open: dagelijks 11-17 uur. SBK, Kuiperspoort 22 Middelburg. Open: di t/m za 13-17 uur en do 19-21 uur. ZKC, Kousteensedijk 7 Middelburg. Open: ma 17.30-21; di t/m vrii 10-21; za 10-13 uur. Zeeuws Museum, Abdij 3 Middelburg. Open: di t/m vrij 11-17 uur; za t/m ma 13.30-17 uur. AXEL Openbare Bibliotheek, Stationsstraat 5. 'Over lichte muziek 2 t/m 16 december. 'Over klassieke en geestelijke muziek 19 t/m 31 december. Open: 13.30-17 uur BURGH HAAMSTEDE De Bewaerschole, Weststraat 8. Reklametekenwerkzandpoppetjes van T. van Heul en E. Trouw. 10 sept. t/m 1 oktober. Tie Hof schilderijen 8 t/m 29 oktober. Open: 13.30-16 uur CLINGE Galerie Esprit, Gravenstraat. 'Met het oog op grafiek' grafisch werk van 17 kunstenaars en keramiek van Antonio Lampecco t/m 16 oktober. Open: donderdag en vrijdag vanaf 13.30 uur DOMBURG VVV-kantoor, Schuitvlotstraat 32. 'Walcheren in April' tekeningen en aquarellen van Klaus Wehnert. t/m 31 okt. Open: 9.30-18 uur GOES Streekmuseum, Singelstraat 13. M Binckhuizen schilderijen, impressies van Zeeland 18okt. t/m 19nov. Open:dit/m vrij 10-16;za 11-16 uur Lunchcafé, L. Kerkstraat 1. Mevr. van Dongen t/m 31 oktober. Open: di t/m za 9-16 uur IJZENDIJKE Streekmuseum, Markt 28. 'Geschiedenis van het openbaar vervoer in Zeeuws Vlaanderen', t/m 31 okt. Open: 10-17 uur KATS Gal. Zwaluwenhof, Noordlangeweg 32. Schilderijen en tekeningen van Piet van 't Hageland. t/m 31 dec. Open: ma t/m za 14-18 uur KATTENDIJKE Galerie Bekenes, Dorpsstraat 8-10. Werken van A. Bekenes, S. Minderhoud en Mw Manneke t/m 31 december. Open.za en zo 14 17 uur MIDDELBURG Galerie, Gortstraat 48. Willem Vader, t/m 31 dec. Open: 9-18 uur Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk. 'Wie tekent ziet meer; Architectuur schetsen van een hoogleraar' 5 sept t/m 3 okt. 'Kunst boven water'Zeeuwse kunst tussen 1940 en 1960). Tot 1 nov. 'Joden in de Sovjet Unie' Foto-expositie. 10 okt. t/m 7 nov. Rayon foto expositie Amateurfotografie. 3 t/m 24 okt. Kindertekeningen, geïnspireerd op Eric Carle. 17 t/m 24 okt. Open: openingstijden bibliotheek OOSTKAPELLE Zeeuws Museum Natuurhistorie, Duinvlietweg 6. 'Zeeuwsen zien de natuur', t/m 30 jan. 'Seaftinghe'. t/m 14 dec. Open: di t/m vrij 11 17; za t/m ma 13.30-17 uur VEERE Grote Kerk, Oudestraat 26. 'Verbeeld verleden: tekeningen rond het thema VOC' van leendert van der Pool. t/m 26oktober. Willem lil en de Zeeuwen; Optische Telegrafie; Ramschip Schorpioen, t/m oktober. Open ma t/m za 10-17; zo 14-17 uur De Schotse Huizen, Kaai 27. Jos Errens aquarellen en pentekeningen. 19 sept. t/m 31 okt. Open: ma 13-17; di t/m za 10-17 uur VLISSINGEN Art-titude, Singel 14. Sander Littel 23 oktober. Bob Pingen 24 okt. t/m 4 dec. Open 9-22 uur Veerboot Breskens-Vlissingen. Kunst op de veerboot: Theo Jordans 4 lithografieën; landschappen in Zeeuws-Vlaanderen en Vlaanderen t/m oktober.

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1988 | | pagina 10